Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kontrola


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Headlnsky

Headlnsky

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:GLOW

Napisano 25 sierpień 2023 - 20:24

Witam miałem dziś kontrol od straży rybackiej. Po pokazaniu karty wędkarskiej jeden z panów robił zdjęcia tym dokumentom spotkał się ktoś już z czymś takim? Co miał na celu ten pan fotografując poszczególne strony karty wędkarskiej?

#2 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 25 sierpień 2023 - 20:30

Nie znam się na prawie ale chyba nie powinno się fotografować cudzych dokumentów.

#3 OFFLINE   Headlnsky

Headlnsky

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:GLOW

Napisano 25 sierpień 2023 - 20:43

Nie znam się na prawie ale chyba nie powinno się fotografować cudzych dokumentów.


Nie przyszło mi to do głowy podczas kontroli teraz pomyślałem o tym samym

#4 OFFLINE   rafalsky

rafalsky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • Lokalizacjajaskrów
  • Imię:rafal

Napisano 25 sierpień 2023 - 20:58

Cześć , mnie się kiedyś zdarzyło gdy miałem wykupione e-zezwolenie jednodniowe . Pan z kontroli był bardzo sfrustrowany faktem że nie mam obowiązku wypełniania rejestru i chyba tylko dlatego robił zdjęcia, nie wiem by sprawdzić to później może :D najlepiej zadzwoń do PZW w jakim celu robił zdjęcia , podziel się poźniej tym co się dowiedziałeś :)

#5 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 25 sierpień 2023 - 22:10

Trzeba było dać zrobić fotkę jeszcze dowodu osobistego. Ludzie, co z Wami? To są dane drażliwe i nie mogą być niewłaściwie wykorzystywane i przechowywane. Strażnik zwyczajnie naruszył Rodo, w karcie jest Twoje imię i nazwisko oraz foto. Nigdy, ale to nigdy, nie dajcie sobie robić takich rzeczy. Jeżeli miał uwagi do Waszych dokumentów powinien wezwać Policję. Co to była za straż? Społeczna, czy Państwowa? Na szczęscie karta wędkarska nie jest dokumentem prawnym, nie weźmiesz na nią kredytu. Nikt jednak, bez Twojej wiedzy i zgody, nie ma prawa gromadzić, przetwarzać, Twoich danych. Wyjątkiem jest policja, gdy naruszasz art.14, czyli jesteś oskarżony, podejrzany, poszukowany, lub świadkiem. Nawet niebieski nie może ot tak chcieć Twoich danych. Warto znać swoje prawa. Kuriozum, jest to co napisał rafalski, osoba przeprowadzająca kontrol, musi być do niej w 100% przygotowana, w innym wypadku należy ją odesłać na drzewo. Zdarzyło mi się parę razy być kontrolowanym. Raz społeczny gdy łapałem z brzegu podszedł do mnie sam, pognałem go. Burczał i straszył, wrócił jeszcze dwa razy, na koniec zadzwonił po Policję. Z tego co pamiętam, dostał mandat za bezpodstawne wezwanie. Kolejnym razem gdy byłem na łodzi, panowie z brzegu nakazywali mi podpłynąć do nich celem kontroli, usłyszeli tylko mój bezczelny śmiech. Ostatnie zdarzenie to państwowa straż, podebrała mi przed kontrolą szczupaka 107, zmierzyli go i za moją zgodą porobili sobie sesje zdjęciowe. Po wypuszczeniu ryby chcieli poddać mnie kontroli, to był ostatni raz gdy do mnie podpłynęli. W moim okręgu jest górny wymiar ochronny 90cm.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 25 sierpień 2023 - 22:20

  • M a r a s lubi to

#6 OFFLINE   Headlnsky

Headlnsky

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • Imię:Jakub
  • Nazwisko:GLOW

Napisano 25 sierpień 2023 - 22:17

Trzeba było dać zrobić fotkę jeszcze dowodu osobistego. Ludzie, co z Wami? To są dane drażliwe i nie mogą być niewłaściwie wykorzystywane i przechowywane. Strażnik zwyczajnie naruszył Rodo, w karcie jest Twoje imię i nazwisko oraz foto. Nigdy, ale to nigdy, nie dajcie sobie robić takich rzeczy. Jeżeli miał uwagi do Waszych dokumentów powinien wezwać Policję. Co to była za straż? Społeczna, czy Państwowa? Na szczęscie karta wędkarska nie jest dokumentem prawnym, nie weźmiesz na nią kredytu. Nikt jednak, bez Twojej wiedzy i zgody, nie ma prawa gromadzić, przetwarzać, Twoich danych. Wyjątkiem jest policja, gdy naruszasz art.14, czyli jesteś oskarżony, podejrzany, poszukowany, lub świadkiem. Nawet niebieski nie może ot tak chcieć Twoich danych. Warto znać swoje prawa. Kuriozum, jest to co napisał rafalski, osoba przeprowadzająca kontrol, musi być do niej w 100% przygotowana, w innym wypadku należy ją odesłać na drzewo.


Dodam tylko że mam 16 lat i kompletnie nie przyszlo mi do głowy to żeby spytać o to czemu robią te zdjęcia dodatkowo to była moja pierwsza kontrol na przyszłość będę już wiedział co robić w takiej sytuacji

#7 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3960 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 26 sierpień 2023 - 06:44

Z tego co wiem musisz okazać dokumenty, ale nie musisz ich dawać do ręki strażnikowi.
Też kiedyś miałem sytuację, że kazali nam podpłynąć do brzegu w celu kontroli. Z jednej strony można z tym walczyć, ale z drugiej nie traktujmy strażników jak wrogów, bo wszystko co robią, robią dla naszego wspólnego dobra!

I jeszcze wspomnę, że nie ma w naszym słowniku słowa ''kontrol '' a poprawnie jest ''kontrola ''

#8 OFFLINE   mikryb

mikryb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Mikołaj

Napisano 26 sierpień 2023 - 07:20

Przy mojej pierwszej kontroli przez dwóch strażników z wędkami jeden po sprawdzeniu dokumentów odszedł dwa kroki i szykował się do rzucania w moje łowisko. Bardzo był zdziwiony po usłyszeniu, że ma odejść 25 metrów.
Ale potem trafiały mi się raczej sympatyczne kontrole.
Ostatnio przez dwie urocze policjantki.
  • irekmisiak lubi to

#9 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 26 sierpień 2023 - 09:47

Po pierwsze: podczas każdej kontroli strażnicy PSR albo SSR, każdorazowo zobowiązani są do podania imienia i nazwiska lub numeru służbowego legitymacji albo jedno i drugie. Kontrolowany ma obowiązek zapamiętania kto go kontroluje, bo przecież nie okazuje się dokumentów osobom nie upoważnionym. W razie jakichkolwiek uwag, znając dane kontrolującego, można odwołać się do jego przełożonego.

Po drugie: w dzisiejszych czasach każdy strażnik(niezależnie od służby) jest przeszkolony z RODO i wie jak postępować z danymi kontrolowanego i do jakich celów mogą być wyłącznie wykorzystane. Istnieje w nomenklaturze/obowiązkach strażników raportowanie z przeprowadzonych czynności. Komendanci wymagają od strażników Imienia i Nazwiska oraz numeru KW kontrolowanego ewentualnie nr zezwolenia. Można te dane zapisać długopisem w notatniku lub zrobić zdjęcie, które po przeprowadzeniu czynności i sporządzeniu raportu z kontroli jest kasowane.

 

Wiele razy czytałem tu na forum lamenty jakie to PZW jest zacofane, jak to powinno się wprowadzać wszelkie nowości i usprawnienia....... i strażnik robi fotkę zamiast skrobać długopisem w notatniku(zaoszczędził w ten sposób sporo waszego czasu).... i co lamenty.

 

PS. Umiesz skrobnąć na forum opowieść o kontroli, a nie znasz swoich praw i obowiązków podczas wędkowania?


Użytkownik vako edytował ten post 26 sierpień 2023 - 09:53

  • Skalniak lubi to

#10 OFFLINE   Rampampam

Rampampam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam...

Napisano 26 sierpień 2023 - 10:03

Z tego co się orientuję to żaden funkcjonariusz czy strażnik nie ma.prawa robic prywatnym telefonem zdj

Użytkownik Rampampam edytował ten post 26 sierpień 2023 - 10:06

  • popper lubi to

#11 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2664 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 26 sierpień 2023 - 10:08

Strażnik zwyczajnie naruszył Rodo, w karcie jest Twoje imię i nazwisko oraz foto.

Nie mieszaj w to RODO, bo dotyczy ono ochrony danych osobowych osób fizycznych przez firmy i instytucje. Dotyczy głównie sposobu ich przechowywania.

#12 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 26 sierpień 2023 - 11:49

Z tego co się orientuję to żaden funkcjonariusz czy strażnik nie ma.prawa robic prywatnym telefonem zdj


A jak miał służbowy?
  • popper lubi to

#13 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 26 sierpień 2023 - 13:25

Nie mieszaj w to RODO, bo dotyczy ono ochrony danych osobowych osób fizycznych przez firmy i instytucje. Dotyczy głównie sposobu ich przechowywania.


To pojechałeś, a strażnik kim jest? Nie wiesz? Przedstawicielem instytucji. Naruszył Rodo bez dwóch zdań, a umieszczając czyjeś dane drażliwe, imię i nazwisko oraz foto w swoim telefonie naraził się na konsekwencje. Dobra papuga i można wyrwać niezłą kasę od takiego dziada. Podam inny przykład, znajomy zaparkował auto pod lidlem, w którym zrobił zakupy, ale nie pobrał bezpłatnego biletu. Po kilku tygodniach, agencja ochraniająca lidl wysłała mu wezwanie do zapłaty. W pierwszej odpowiedzi zapytał jak weszli w posiadanie jego danych. Na tą chwilę otrzymał przeprosiny od dwóch instytucji, ale sprawa jest w prokuraturze i tanio nie będzie. Co do wcześniejszych komentarzy, pełna zgoda, dokumenty dla każdego tylko do wglądu, nie do łapy. Zobaczył numery zgodne z danymi i opłatami to won, jeżeli ma problem dalej niech wzywa policję. Strażnicy tak jak i policja w tym kraju, nie mogą być ponad prawem, nawet jeżeli robią ważną społecznie robotę.

Użytkownik Matteoo edytował ten post 26 sierpień 2023 - 13:31


#14 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3960 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 26 sierpień 2023 - 14:33

Czyli chcesz powiedzieć, że jak by spisał dane to nie złamie przepisów, ale jak je sfotografuje to już tak?
  • Artech i coma lubią to

#15 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 postów
  • Imię:Andrzej

Napisano 26 sierpień 2023 - 15:56

Czyli chcesz powiedzieć, że jak by spisał dane to nie złamie przepisów, ale jak je sfotografuje to już tak?

 Foto lub kserokopia dokumentu = kłopoty:   Może kredycik na twoje konto ?  Zakupy na raty ? Opcji jest wiele. 



#16 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3960 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 26 sierpień 2023 - 16:04

Ale w karcie wędkarskiej masz tylko adres, imię I nazwisko. Do takich danych ma dostęp wiele postronnych osób, jak pracownicy poczty, wszelkich urzędów, kurierzy,internetowe sklepy itp. I jakoś nie biorą kredytów na te dane.

#17 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 26 sierpień 2023 - 16:05

 Foto lub kserokopia dokumentu = kłopoty:   Może kredycik na twoje konto ?  Zakupy na raty ? Opcji jest wiele. 

To spróbuj wziąć kredyt na Kartę Wędkarską albo legitymacje członkowską tudzież zezwolenie połowowe. Jak to zrobisz to przyjdź i pochwal się.

 

Dodam jeszcze, że każdy Strażnik Rybacki(nie ma znaczenia społeczny czy państwowy) jest umocowanym konstytucyjnie przedstawicielem władzy wykonawczej w terenie, którego prawa i obowiązki reguluje ustawa i rozporządzenia wykonawcze, to nie jest przypadkowy pracownik agencji ochrony, czy sprzedawca w sklepie.


Użytkownik vako edytował ten post 26 sierpień 2023 - 16:14

  • Skalniak i cyprys19 lubią to

#18 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 26 sierpień 2023 - 16:25

Co to są „dane drażliwe”? Przeczulone, obrażające się o byle co? Czy chodziło o dane wrażliwe…

#19 OFFLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 26 sierpień 2023 - 17:52

Ale w karcie wędkarskiej masz tylko adres, imię I nazwisko. Do takich danych ma dostęp wiele postronnych osób, jak pracownicy poczty, wszelkich urzędów, kurierzy,internetowe sklepy itp. I jakoś nie biorą kredytów na te dane.


Zgoda, ale to są Twoje dane i informacja o Tobie, ktoś może mieć wejście do "bębna " I na podstawie posiadanych informacji pozyskać coś więcej. Tu chłopak ma 16 lat i przy kontroli ma stresa, a tak naprawdę niewiadomo czy to byli strażnicy...
  • Lepton lubi to

#20 OFFLINE   cyprys19

cyprys19

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 3960 postów
  • Lokalizacjapułtusk okolice
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:k

Napisano 26 sierpień 2023 - 18:10

Daj spokój, bo zaraz się okaże, że nie powinni kontrolować 16-tolatka i pewnie są pedofilami odpowiedzialnymi za aferę Amber Gold, a na dodatek pewnie potrzebowali dane aby wyłudzić podatek VAT, z którego środki przeznaczą na atak terrorystyczny we Francji....
Nie popadajmy w paranoję.