Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przejście burtowe do podłączenia silnika elektrycznego/spalinowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 kwiecień 2024 - 06:31

Co sądzicie o takim "patencie" do zrobienia podłączenia silnika elektrycznego lub spalinowego w burcie łodzi? Zamysł taki , żeby dla ułatwienia i wygody podpinać tylko wtyczkę do gniazda w burcie. Akumulator na stałe w bakiście i tylko podłączamy wtyczkę. Po wyjęciu wtyczki opuszczamy klapkę i woda deszczowa chyba nie straszna. Mam wtyczki 50A i 120A. Montaż oczywiście na pionowej ściance od wewnątrz łodzi (mam dwuskorupową)

Załączone pliki


Użytkownik binio1111 edytował ten post 22 kwiecień 2024 - 06:45


#2 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 873 postów

Napisano 22 kwiecień 2024 - 10:55

Stoję przed decyzją zamontowania silnika dziobowego i takie złącze fajnie by rozwiązało ukrycie zbędnych kabli.

Możesz podlinkować stronę na poczytanie i cenę?

Może ktoś kto posiada takie rozwiązanie przedstawi wady i zalety :)


Użytkownik didiunik edytował ten post 22 kwiecień 2024 - 10:57


#3 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 kwiecień 2024 - 12:23

https://pl.aliexpres...ayAdapt=glo2pol
https://pl.aliexpres...ayAdapt=glo2pol

Masz punkt zaczepienia

#4 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 22 kwiecień 2024 - 16:12

Ja mam u siebie zrobione złącza takie jak do zasilacza laboratoryjnego 50A , i dają radę. Na zewnątrz wystają tylko złącza śrubowe które są pokryte chyba niklem i nic nie koroduje. To złącze które masz dla pewności o ile jest taka możliwość to bym wewnątrz bakisty zamontował, tak że uchylasz bakiste wpinasz wtyczkę i po sprawie.

#5 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 22 kwiecień 2024 - 18:57

Te złącza są ok , tylko duże . Jak się nie mylę tam piny są na kabel 35mm2 , przy prasowaniu trzeba podkładać lub zalewać cyną 



#6 OFFLINE   didiunik

didiunik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 873 postów

Napisano 22 kwiecień 2024 - 19:38

Te złącza są ok , tylko duże . Jak się nie mylę tam piny są na kabel 35mm2 , przy prasowaniu trzeba podkładać lub zalewać cyną


Dzięki za dostrzeżenia

#7 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 kwiecień 2024 - 20:01

###Ja mam u siebie zrobione złącza takie jak do zasilacza laboratoryjnego 50A , i dają radę. Na zewnątrz wystają tylko złącza śrubowe które są pokryte chyba niklem i nic nie koroduje. To złącze które masz dla pewności o ile jest taka możliwość to bym wewnątrz bakisty zamontował, tak że uchylasz bakiste wpinasz wtyczkę i po sprawie.###

No właśnie nie chcę mieć wystających bolców z tych laboratoryjnych.
Co do montażu w bakiście tych złącz , to cała koncepcja idzie w d... Teraz tak mogę zrobić i przykręcić kable do akumulatora. Kable grube i bakista się nie domyka. Tak , że pomysł nie dla mnie.

Siarq mam praskę hydrauliczną. Najwyżej zawinę końcówkę przewodu, potem do tygielka z cyną.Kable mam 25mm2.
Zastanawiam się , czy nie zastosować tych mniejszych 50A. Spalina bierze 60A przy rozruchu. A silnik elektryczny (Haibo m150) ma fabrycznie taką (50A) wtyczkę i daje radę.

Użytkownik binio1111 edytował ten post 22 kwiecień 2024 - 20:05


#8 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 22 kwiecień 2024 - 20:04

wystarcza te mniejesze , ja u siebie mam je pozakladane i buja juz dlugo, poza tym nie bedziesz w stanie dlugotrwale obciazyc to ponad 50-60A



#9 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 kwiecień 2024 - 20:10

W takim razie pomyślę nad mniejszymi. Najwyżej odejmę kilka włosów z kabla spawalniczego 25mm2 , żeby końcówka weszła do mniejszego terminala ( te 50ki są na AWG6 = +/- 16mm2)
A większe 120ki polecą na giełdę

Użytkownik binio1111 edytował ten post 22 kwiecień 2024 - 20:11

  • siarq lubi to

#10 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 22 kwiecień 2024 - 20:35

Sprawdź tylko czy piny dobrze dolegają , bo w zamiennikach czasami potrafią się zdarzyć kwiatki. Jak są równe i dobrze trzymają to , prasuj i tyle . Te na 120A są ok , tylko to bombowce takie ,że na cienkich przewodach wygląda to słabo :)



#11 OFFLINE   binio1111

binio1111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 kwiecień 2024 - 21:27

Do tych 120A mam jeszcze takie zatyczki na przewody. A piny grube , ciężkie i równe.

Załączone pliki


Użytkownik binio1111 edytował ten post 22 kwiecień 2024 - 21:28


#12 OFFLINE   highvoltage

highvoltage

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 280 postów
  • Imię:Krz

Napisano 22 kwiecień 2024 - 23:12

Ja u siebie wszystkie kable kable zaciskane dodatkowo lutuje - nagrzewan i wpuszczam w nie cynę. Samo zaciśnięte połączenie w dodatku w wilgotnym środowisku z czasem już tak nie trzyma. A te zatyczki bardzo dobra rzecz , wilgoć lubi wchodzić w kable i po czasie jak się coś przerabia to okazuje się że koroduje miedź wewnątrz kabla blisko połączeń jak nie była dobrze zabezpieczona.

#13 ONLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 443 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 23 kwiecień 2024 - 08:02

U siebie robiłem instalację na przewodach silikonowych, wszystkie żyły fabrycznie cynowane. Tylko zaciskam, bez lutowania. Tylko że używam zaciskarek certyfikowanych i używanych na turbinach wiatrowych. Firma Elpress. Do tego zawsze koszulki termokurczliwe z klejem w środku.

Użytkownik dante edytował ten post 23 kwiecień 2024 - 08:03