Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Fotowoltaika do akumulatora AMG, co Wam się sprawdziło

fotowoltaika do aku

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 09 czerwiec 2024 - 12:01

Chcę ładować akumulator 100 AMG i szukam coś sprawdzonego pod namiot bo prądu brak

#2 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 367 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 10 czerwiec 2024 - 07:10

Posłuchaj gościa 

 

https://youtu.be/cTcIbBJidic?t=533


  • pawlo29 lubi to

#3 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 13 czerwiec 2024 - 02:29

Regulator PWM + panel z jak najmniejszym napięciem V-max i jak największym prądem. Ja kupiłem ostatnio Vmp 16V , 3,1A i uważam, że to będzie optymalne, ale używam tylko do "dobicia" aku jak silnik nie da rady przed spłynięciem. Jak zużywasz aku cały przez noc, to pewnie  około 200W. Jak chcesz, to dam namiary na sprawdzony sprzęt z alika. Cena akceptowalna - za panel 50W + regulator 10A (IP67, obsługuje kwasy i LFP) dałem $60. 


Użytkownik psulek edytował ten post 13 czerwiec 2024 - 02:34

  • pawlo29 lubi to

#4 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 367 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 13 czerwiec 2024 - 09:02

@Psulek zapodaj tego linka. Popatrzymy. 

 

Ja rozważam do zupełnie innego zastosowania niż gumowiec taki mały zestaw, i z tego co wiem to 50W, to jest za mało do aku około 100Ah. Bardziej 100W a optymalnie 200W jest bardziej sensownym wyborem. Trzeba wziąć pod uwagę że nie zawsze jest 100% patela i działa to na full, a wtedy wydajność leci na dół drastycznie. Regulator też musi być MPPT bo ma dużo większą sprawność i lepiej zarządza ładowaniem od zwykłego tańszego PWM-a. Jest to kilkadziesiąt procent różnicy a to jest dużo. 



#5 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 13 czerwiec 2024 - 21:13

Jeżeli pracujesz nim cyklicznie, to tak, 100-200W. Ja mam ładowanie Aku z silnika, ale jak dużo używam echo, a mało pływam na spalinowe to może nie dobić i 40-50W spokojnie starcza do dobicia. Co do PWM i MPPT to za dużo sobie nie obiecuj. To nie do końca działa tak, jak ci się wydaje. MPPT przydaje się, jeżeli napięcie paneli jest dużo wyższe niż napięcie baterii. Dlatego napisałem - panel z jak najniższym napięciemi i regulator PWM. Tani, prosty i niezawodny zestaw. MPPT - wysokie napięcie z paneli - np chcesz ładować z 30V 12V, wtedy na PWM sprawność masz około 50% a na MPPT 90. Masz daleko Aku od baterii i chcesz cieńsze przewody? Podnosisz napięcie spinając solary szeregowo i używasz MPPT. Tylko po co przepłacać i robić pod górkę, tym bardziej, że MPPT są bardziej awaryjne? Podeślę ci linki na priv, żeby nie było, że coś reklamuję.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#6 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 972 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano wczoraj, 15:13

Jeżeli pracujesz nim cyklicznie, to tak, 100-200W. Ja mam ładowanie Aku z silnika, ale jak dużo używam echo, a mało pływam na spalinowe to może nie dobić i 40-50W spokojnie starcza do dobicia. Co do PWM i MPPT to za dużo sobie nie obiecuj. To nie do końca działa tak, jak ci się wydaje. MPPT przydaje się, jeżeli napięcie paneli jest dużo wyższe niż napięcie baterii. Dlatego napisałem - panel z jak najniższym napięciemi i regulator PWM. Tani, prosty i niezawodny zestaw. MPPT - wysokie napięcie z paneli - np chcesz ładować z 30V 12V, wtedy na PWM sprawność masz około 50% a na MPPT 90. Masz daleko Aku od baterii i chcesz cieńsze przewody? Podnosisz napięcie spinając solary szeregowo i używasz MPPT. Tylko po co przepłacać i robić pod górkę, tym bardziej, że MPPT są bardziej awaryjne? Podeślę ci linki na priv, żeby nie było, że coś reklamuję.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Poproszę o link do takiego zestawu . W lipcu jadę nad jezioro a tam brak prądu . Mam 100 AMG i muszę mieć coś co jak wypłynę na ryby to muszę schować do auta bo się boję że nogi dostanie a obok pola jest ścieszka rowerowa i dużo ludzi zagląda nad jezioro 



#7 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano wczoraj, 21:27

Macie może jakieś spradzone namiary na regulator ładowania panela dwóch akumulatorów,?

#8 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano wczoraj, 21:34

Napisz po polsku, bo nie wiadomo o co chodzi. 



#9 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano wczoraj, 21:43

No tak, trochę skomplikowanie napisane... potrzebuję do panela slonecznego regulatora ładowania na akumulatory jednoczesnie

#10 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano wczoraj, 23:53

Nie do końca rozumiem w czym problem. Kupujesz kontroler i spinasz aku równolegle. Ładujesz oba, oba zabijesz do pełna.. Masz system 24V - kupujesz kontroler 24V i panele o odpowiednim napięciu.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post wczoraj, 23:53


#11 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano dziś, 05:40

To w takim przypadku po co są regulatory z wyjściem ładowania na dwa akumulatory?

#12 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano dziś, 07:17

Musiałbyś podać przykład takiego urządzenia, jest pewnie kilka nietypowych przypadków użycia. Na przykład ładowanie zestawu dwóch akumulatorów 12V spiętych szeregowo kontrolerem też 12V, wyjścia izolowane. Drugi to możliwość ładowania baterii w różnych technologiach - np. LFP i kwasu - osobny program dla każdego wyjścia.

Wysłane z mojego motorola edge 40 pro przy użyciu Tapatalka

#13 OFFLINE   niko333

niko333

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Andrzej

Napisano dziś, 11:54

Tak miałem wcześniej, że lądowałem dwa różne akumulatory o różnych pojemnościach. Np coś takiego
https://allegro.pl/o...ory-15116182203