Ostatnio odkryłem, że jest coś takiego jak wibrometr i że jest to stosunkowo niedrogie. Myślę, że można by to wykorzystać do sprawdzenia jak zmieniają się wibracje zadane na szczytówce, a te jakie dochodzą do uchwytu kołowrotka - czyli, jak domniemam, będzie to jakiś wymierny wyznacznik czułości/przenoszenia drgań przez wędzisko. Czy dobrze myślę?
A może już ktoś testował takie zastosowanie dla tego urządzenia?

Wibrometr - czułość wędzisk
#1
OFFLINE
Napisano 23 lipiec 2024 - 15:07
- gooral, Night_Walker i UncleZin lubią to
#2
OFFLINE
Napisano 23 lipiec 2024 - 16:27
Jest żarliwy propagator takich pomiarów na forum rodbuilding.org @Michel Danek nawet polecał patent do mierzenia oscylacji (True Natural Frequency - TNF) jakąś aplikacją w telefonie. Ale jest to z drugiej strony krytykowane przez część środowiska, np. Kirkman teraz jest zdania że czym wędka dłuższa tym bardziej czuła itp. Generalnie jak w każdej dziedzinie życia są dwa obozy i trudno przesądzić który ma rację. Polecam poglądowo lekturę dowolnego wątku na rodbuilding.org dotyczącego czułości wędek lub pokrewnego tematu z ostatnich 2 lat, kłócą się tak aż wióry lecą
How to determine the true natural frequency of a blank/rod (rodbuilding.org)
A Sensitive Topic (rodbuilding.org)
- gooral, Night_Walker, UncleZin i 1 inna osoba lubią to
#3
OFFLINE
Napisano 23 lipiec 2024 - 17:21
Jak już będę na tyle stary by nie widzieć żyłki/plecionki ani szczytówki wedziska to może wtedy taki parametr będzie miał dla mnie jakiekolwiek znaczenie. W normalnym codziennym lowieniu jest totalnie bez sensu. Czy takie drganie na dolniku pokaże mi lepiej zassanie delikatne gumki niż odpowiednia wklejka i jej ugięcie??
Wibrator zastapi doswiadczenie?? Aby takowe drgania można mierzyć, klasyfikować itp, to muszą mieć odpowiednią aplitudę, częstotliwosc i intensywność, na której gaszenie ma wpływ choćby prąd rzeczny. Przerobiłem w swoim życiu kilka patyków, które teoretycznie były głuche jak pień. Miały jednak coś czego te elektryczne nigdy miały nie będą. Przy bardzo delikatnych braniach kij ustępował i branie byo widoczne ale jakby dla ryby jeszcze nie wyczuwalne. Potrafiła zassać przynętę głębiej nawet nie wiedząc że wisi na kiju.
Mierzenie owych mitycznych wibracji i ich przekazywania nigdy nie zastąpi calości zachowania kija.
- Pisarz.......ewski Piotr, Rebel64, rav_id i 2 innych osób lubią to
#4
OFFLINE
Napisano 23 lipiec 2024 - 18:12
- Friko, prusak i scOOtt lubią to
#5
OFFLINE
Napisano 23 lipiec 2024 - 18:50
Raczej chciałem sprawdzić np. jaki rodzaj uchwytu, albo jaki sposób montażu uchwytu daje najmniejsze tłumienie drgań. Czy rzeczywiście tak jak niektórzy piszą, nawet jak się starych gazet pod uchwyt napcha to i tak wszystko będzie czuć, bo żywica na końcach daje takiego kopa, a te dodatkowe gramy to tylko dobrze na bica zrobią
Dzięki za linki, poczytam co tam ciekawego wymyślił naród, który lubi mieć wszystko dokładnie pomierzone
- doktorek, Night_Walker, S.N. i 1 inna osoba lubią to
#6
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 06:12
z tego co pamiętam to @Michael Danek pisał że z jego doświadczeń wynika iż największy wpływ na zmianę TNF ma przelotka szczytowa i że jest np. duża różnica pomiędzy przelotką szczytową w tytanowej a stalowej ramce. Może to jednak - to już moje zdanie - wynikać z przyjętej metodologii pomiaru bo badana jest w zasadzie część szczytowa blanku. Czy TNF przekłada się na czułość blanku tak jak wspomniałem są różne zdania na ten temat
#7
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 08:30
Byłoby to logiczne, w końcu tytan jest bardziej miękki od stali. Też ciekawy aspekt to sprawdzenia własnoręcznego
- Night_Walker lubi to
#8
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 09:12
venom_666, on 23 Jul 2024 - 16:21, said:
Podobno wiele potrafi zastąpić..."Wibrator zastapi doswiadczenie??"

venom_666, on 23 Jul 2024 - 16:21, said:
Co racja, to racja"Mierzenie owych mitycznych wibracji i ich przekazywania nigdy nie zastąpi calości zachowania kija."

Użytkownik Dominik.kdp edytował ten post 24 lipiec 2024 - 09:13
- Dano. i Alexspin lubią to
#9
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 09:17
#10
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 09:36
... i jak się ma ręce "kowala" , to nawet wibrator nie pomorze ...
#11
OFFLINE
Napisano 24 lipiec 2024 - 12:21
Na czułość blanku wpływa wiele sił zewnętrznych. Aby uzyskać realne i wartościowe dane należałoby uzbroić kij w przelotki oraz linkę i zawsze ten sam kołowrotek a pomiaru dokonać na uchwycie wędki.
Test samego blanku byłby równie mało wartościowy jak pomiar pojedynczego wahacza w zawieszeniu a jego wpływ na komfort jazdy. Gdzie byłoby wiele czynników mogących tłumić wpływ tego wahacza.
- Alexspin lubi to
#12
OFFLINE
Napisano 02 sierpień 2024 - 08:38
Jedno pytanie, skąd wiecie jakie wibracje są wyczuwane przez człowieka najbardziej wyraźnie i czy dla każdego osobnika są to te same zakresy?
Na moc sygnału ma wpływ nawet siła z jaką trzymamy wędkę, tzn jak mocno zaciskamy dłoń na uchwycie. Obawiam się, że wartości odczytu z urządzenia mają się zupełnie nijak do rzeczywistości.
- Guzu lubi to
#13
OFFLINE
Napisano 02 sierpień 2024 - 19:58
Na pierwszy rzut oka - wibrator... I myśl - co to ma wspólnego z wędkarstwem...
- popper lubi to
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych