Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Casting pytanie techniczne ;-)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 29 listopad 2012 - 19:13

Mój kolega zapytał mnie : dlaczego ten multiplikator i przelotki na wędce są odwrotnie. ?
Nie potrafię na to logicznie odpowiedzieć ... jakieś sugestię ?
Serio pytam.

#2 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 19:39

hm..... nie są odwrotnie tylko ludzie nie umieją normalnie tym kręcić.... a może to w korbie jest odwrotnie??

Użytkownik TAJMIEN edytował ten post 29 listopad 2012 - 19:40


#3 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 19:51

To jest względne, że przelotki są po jakiejś stronie. Bo jest np. spirala, nieraz bardzo krótka i prawie w całości po dolnej stronie, albo coś takiego:

Załączony plik  proto2.jpg   43,58 KB   96 Ilość pobrań
źródło: rodbuilding.org

Każdemu wg. potrzeby. :)

Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 29 listopad 2012 - 19:52


#4 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 29 listopad 2012 - 20:08

No dobra , dobra ... czy są kije pod multik tak aby montować go "pod kijem" ? :) i dlaczego tak jest że jest u góry ?

#5 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:11

No dobra , dobra ... czy są kije pod multik tak aby montować go "pod kijem" ? :) i dlaczego tak jest że jest u góry ?


pierwszy przykład .... Corboss

#6 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:12

Dołączona grafika

#7 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:13

Przypomina mi się jeszcze temat holowania dużych ryb przez czeskich wędkarzy. trzymają multik w pozycji do dołu i kręcą do tyłu.

#8 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:19

No dobra , dobra ... czy są kije pod multik tak aby montować go "pod kijem" ? :) i dlaczego tak jest że jest u góry ?


U góry musi byc multik no bo jak inaczej kontrolowac linke w fazie lotu ... wnioskuje że nie łowisz na casta?

#9 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 29 listopad 2012 - 20:23

U góry musi byc multik no bo jak inaczej kontrolowac linke w fazie lotu ... wnioskuje że nie łowisz na casta?


teraz to sobie sam zaprzeczyłeś, corboss-a montujesz z dołu o czym 2 posty wyżej wspomniałeś (wstawiając fotkę) ;)

Użytkownik @Wojti edytował ten post 29 listopad 2012 - 20:28


#10 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:28

teraz to sobie sam zaprzeczyłeś, corboss-a montujesz z dołu o czym 2 posty wyżej wspomniałeś ;)


Wiedziałem że ktoś się przyczepi jak tego nie rozwinę... w normalnym multiku się normalnie kontroluje a w tym corbossie wajhą którą widać na zdjęciu, zresztą corboss to taki wyjątek przecież

#11 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 29 listopad 2012 - 20:36

U góry musi byc multik no bo jak inaczej kontrolowac linke w fazie lotu ... wnioskuje że nie łowisz na casta?

@TAJMIEN łowię na casta od 5 lat. Faktycznie jest to w miarę logiczna odpowiedź.

#12 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 29 listopad 2012 - 20:41

tak się akurat składa, ze od kilku lat łowie tymi "wyjątkami" (corboss 510) ;)

nie czepiałam się tylko trudno dyskutować w kwestii jak powinny być ustawione przelotki (zbrojenie spiralne - kolejny wyjątek?)
aby to jakoś najprościej wytłumaczyć to casting stworzony został do wykonywania celniejszych rzutów
oczywiście nie daje to jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego

Użytkownik @Wojti edytował ten post 29 listopad 2012 - 20:45


#13 OFFLINE   TAJMIEN

TAJMIEN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 496 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 29 listopad 2012 - 20:50

.....a ja myslałem że casting nie "został stworzony" tylko był pierwotnym stylem dopiero potem ktoś wymyslił korbę (stałoszpulowca). Odnośnie przelotek to jest ich jeszcze trzeci rodzaj mianowicie ani na dole ani na górze tylko INTER-LINE

#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 29 listopad 2012 - 20:52

A co za różnica? Czy jedno czy drugie? Co jest wyjątkiem, a co nie skoro zbrojenie spiralne, patentem sięga ponad 100 lat? A gdyby jakieś tam fuji albo inne shimano czy daiwa wypromowało młynki castingowe które leżały by na dole to wpłynęło by to jakoś na skuteczność?

#15 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 29 listopad 2012 - 20:59

.....a ja myslałem że casting nie "został stworzony" tylko był pierwotnym stylem dopiero potem ktoś wymyslił korbę (stałoszpulowca). Odnośnie przelotek to jest ich jeszcze trzeci rodzaj mianowicie ani na dole ani na górze tylko INTER-LINE


obawiam, ze możne być inaczej niz myślisz:
"Casting wywodzi sie w prostej linii ze sportu wędkarskiego jakim jest amatorski polów ryb.
Zaczelo sie dawno temu bo juz pod koniec XIX wieku w Anglii i Europie Zachodniej"
z tego co sie orientuje to w Chinach wymyślono pierwszą wędkę, ale jak to później ewaluowało to sie nigdy nie zagłębiałem

Użytkownik @Wojti edytował ten post 29 listopad 2012 - 20:59


#16 OFFLINE   angler1212

angler1212

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 206 postów
  • LokalizacjaKrak,wawa

Napisano 29 listopad 2012 - 21:08

obawiam, ze możne być inaczej niz myślisz:
"Casting wywodzi sie w prostej linii ze sportu wędkarskiego jakim jest amatorski polów ryb.
Zaczelo sie dawno temu bo juz pod koniec XIX wieku w Anglii i Europie Zachodniej"
z tego co sie orientuje to w Chinach wymyślono pierwszą wędkę, ale jak to później ewaluowało to sie nigdy nie zagłębiałem


Z tego co mi wiadomo pierwszy multik - okrąglak powstał w USA, tak samo zresztą jak i kij z pazurem. Ale może źle gdzieś wyczytałem.

#17 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1753 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 30 listopad 2012 - 19:00

Na logikę rzecz biorąc.Kij do castingu jest zrobiony pod młynek czyli multika. Linka bezpośrednio schodzi ze szpuli, poprzez wodzik (nie zawsze) i wchodzi w przelotki. Teoretycznie można by było zawiesić młynek pod, ale wtedy: brak kontroli nad wysnuwającą się linką, brak kontaktu wzrokowego ze szpulą i chyba ( to moje subiektywne odczucie) większy opór wysnuwającej się linki. No i przycisk zwalniający szpulę, a raczej jego użycie w momencie rzutu, to byłoby nieco kłopotliwe. W wędkach castingowych są mniejsze przelotki niż w spinie. W caście linka tuli się do blanku, w spiningu odwrotnie. Odsuwa się od niego. Może ktoś kiedyś zrobi przełom i zaprojektuje coś, co będzie kompromisem. Może nawet już ktoś nad tym pracuje. Kto wie?

Użytkownik Novis edytował ten post 30 listopad 2012 - 19:00


#18 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 grudzień 2012 - 07:31

Klawiatura obsługiwana jest z wierzchu , podobnie jemy z talerza albo stołu , czytamy książki , pijemy ze szklanki , a nawet patrzymy na zegarek , jak komuś poczucia smaku komórka nie odebrała :rolleyes:
Kto Wam ludzie tak zwoje powykręcał , żeby szukać dziury w całym i rzecz najzupełniej oczywistą , tudzież naturalną na głowie próbować stawiać :huh:
Corboss nie jest multiplikatorem , choć się pod niego podszywa , ani też nie jest kołowrotkiem snującym tzw spinningowym , choć podobnie do niego zwisa , ani też nawet nie jest spinncasterem , czyli kundlem z obu szacownych rodziców , bo to jest tylko medialnie roznoszona , ze tak powiem , sprzętowa mniejszość seksualna dla nielicznych perwersów , nie istniejąca w naturze nawet u pingwinów :)

#19 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 01 grudzień 2012 - 17:05

co ty slawku? jak cos jest stare, to trzeba to zaraz do rezerwatu lub skansenu :blink:
http://en.wikipedia....ki/Fishing_reel

"...
Bait casting, conventional, or revolving spool reels are multiplying reels[9] in which line is stored on a bearing-supported revolving spool.[7] The bait casting reel is mounted above the rod, hence its other name given to it in New Zealand and Australia, the overhead reel. The bait casting reel dates from at least the mid-17th century, but came into wide use by amateur anglers during the 1870s.[7] Early bait casting reels were often constructed with brass or iron gears, with casings and spools made of brass, German silver, or hard rubber.[7] Featuring multiplying gears ranging from 2:1 to 4:1, these early reels had no drag mechanism, and anglers used their thumb on the spool to provide resistance to runs by a fish.[7] As early as the 1870s, some models used bearings to mount the spool; as the free-spinning spool tended to cause backlash with strong pulls on the line, manufacturers soon incorporated a clicking pawl mechanism.[7] This 'clicker' mechanism was never intended as a drag, but used solely to keep the spool from overrunning, much like a fly reel.[7] Bait casting reel users soon discovered that the clicking noise of the pawls provided valuable warning that a fish had taken the live bait, allowing the rod and reel to be left in a rod holder while awaiting a strike by a fish.[7]
..."

http://orca-online.o...s/reel-history/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych