Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tuning mechaniczny kołowrotków

#shimano #tuning #upgrade #kołowrotek

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Lucky_69

Lucky_69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:06

Witajcie,

 

Próbowałem znaleźć podobny temat ale bez skutku, więc zakładam nowy.

 

Czy ktoś z was przeprowadzał zabieg tuningu mechanicznego kołowrotka - chodzi mi tutaj o wymiane tulejek z tworzywa na łożyska, głównie w Shimano.

 

Najbardziej popularne modele które są tak "apgrejdowane" to Vanford, Stradic, Ultegra. Poniżej filmik z przykładowego zabiegu na Vanfordzie:

SHIMANO Vanford : How To Replace The Bushings With Bearings ( And Should You Do It ) (youtube.com)

 

Zauważyłem, że w kołowrotkach z półki średniej wyższej, jest sporo takich plastikowych tulejek, zamiast normalnych łożysk. Chciałbym przeprowadzić taki zabieg w moim sustainie, gdzie mogłbym w głownym mechanizmie dwie takie tuleje (prawdopodobnie z teflonu lub poliamidu) wymienic na lozyska:

Shimano Sustain 21 FJ - ПОЛНЫЙ ТЮНИНГ (youtube.com)

 

Sprawę ułatwia fakt, że takie gotowe paczki do tuningu można nabyć na aukcjach internetowych, więc nie trzeba mierzyć i szukać, wystarczy dobrać wg. modelu kołowrotka - no i oczywiście mieć podstawowe umiejetności mechaniczne i narzędzia.

 

Gdyby ktoś taki tuning przeprowadzał, proszę o info jak się to sprawuje - bo sens chyba jest. Podejrzewam że żywotność takich tulejek, nawet z teflonu, jest mocno ograniczona...



#2 OFFLINE   Darek_W

Darek_W

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 404 postów
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Dariusz

Napisano 20 sierpień 2024 - 10:29

Ja do Stradica wstawiłem tytanową rolkę kabłąka z Gomexusa na dwóch łożyskach i uchwyt też łożyskowany.


  • Lucky_69 lubi to

#3 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów

Napisano 20 sierpień 2024 - 11:03

Zawsze warto wymienić atrapy na łożyska. W Sustain można dodać 3 lub 4 łożyska. Napewno warto dołożyć na wormie i wtedy ustawić odpowiedni luz na wałku żeby nie stukał podczas obciążenia.
  • Darek_W i Lucky_69 lubią to

#4 OFFLINE   Lucky_69

Lucky_69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 20 sierpień 2024 - 11:25

Zawsze warto wymienić atrapy na łożyska. W Sustain można dodać 3 lub 4 łożyska. Napewno warto dołożyć na wormie i wtedy ustawić odpowiedni luz na wałku żeby nie stukał podczas obciążenia.

 

W sustainie FJ, jest mozliwosc wymiany w pieciu miejscach. Dwa miejsca sa w przekladni glownej czyli gora i dol worma - i to by mnie najbardziej interesowalo. Do tego na rolce kablaka, osi szpuli i najmniej istotne - w uchwycie korby. 



#5 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów

Napisano 20 sierpień 2024 - 11:30

Sustain chyba w orginale ma łożysko na ośce może chodzi ci o łożysko w nakrętce rotora?.

#6 OFFLINE   Lucky_69

Lucky_69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 20 sierpień 2024 - 11:54

Sustain chyba w orginale ma łożysko na ośce może chodzi ci o łożysko w nakrętce rotora?.

 

Tak, dokladnie o to - tak zeby nikogo w blad nie wprowadzac

 

https://ibb.co/WcWgdnF



#7 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4627 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 20 sierpień 2024 - 12:03

Coś tam jednak jest, jak wpiszesz wymiana tulejki na łożysko/a to kilka tematów wyskoczy.
  • Krzysiek Rogalski lubi to

#8 OFFLINE   Lucky_69

Lucky_69

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 29 postów
  • LokalizacjaLubuskie

Napisano 20 sierpień 2024 - 16:04

Trochę dzisiaj poszperałem w internecie i między sustainem a stradiciem nowym, jest taka różnica, że Sustain ma dodatkowe łożysko na szpuli i rotor MGL. Dół kołowrotka to dokładnie ta sama budowa, co ciekawe, to samo jest w nowej ultegrze. Subtelna różnica jest taka, że w sustainie są łożyska lepszej jakości. Nie wiem natomiast czy to tłumaczy różnice w cenie na poziomie 400+PLN

#9 OFFLINE   tetsu

tetsu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 121 postów

Napisano 20 sierpień 2024 - 18:25

Nowy Stradic czyli FM ma nową przekładnie a dokładnie dłuższe zęby na kole zębatym no i zmienione osadzenie na górze wałka wormshaft a szkoda bo łożyska już tam nie wsadzisz znaczy się można ale trzeba się bawić podkładkami. Niestety wtedy łożysko nie jest do końca osadzone i wystaje przez co jest większa szansa uszkodzenia gniazda.

Użytkownik tetsu edytował ten post 20 sierpień 2024 - 18:25





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych