Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zarybianie tęczakiem - woda prywatna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Tomasz Dyduch

Tomasz Dyduch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaPolanka Wielka Oświęcim
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Dyduch

Napisano 24 sierpień 2024 - 15:39

Cześć,

 

istnieją jakieś obostrzenia lub dodatkowe przepisy weterynaryjne jeśli chodzi o zarybianie tęczakiem wody prywatnej (jeziora, zbiornik wody przemysłowej)?

I druga sprawa: czy tęczak wyżre ikrę lub narybek (myślę, że tak, ale pytam doświadczonych)?

 

pozdrawiam,

Tomek



#2 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1430 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 24 sierpień 2024 - 19:17

Cześć,

 

istnieją jakieś obostrzenia lub dodatkowe przepisy weterynaryjne jeśli chodzi o zarybianie tęczakiem wody prywatnej (jeziora, zbiornik wody przemysłowej)?

I druga sprawa: czy tęczak wyżre ikrę lub narybek (myślę, że tak, ale pytam doświadczonych)?

 

pozdrawiam,

Tomek

W tym temacie wypowiada się Ustawa o Rybołówstwie Śródlądowym. W zależności od rodzaju wód: zamknięte, otwarte, rzeka, staw, jezioro, są inne przepisy. Z tego co pamiętam w skrajnych przypadkach potrzebne będzie zezwolenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.



#3 OFFLINE   Lokityrem

Lokityrem

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 99 postów

Napisano 25 sierpień 2024 - 17:17

Cześć,

 

istnieją jakieś obostrzenia lub dodatkowe przepisy weterynaryjne jeśli chodzi o zarybianie tęczakiem wody prywatnej (jeziora, zbiornik wody przemysłowej)?

I druga sprawa: czy tęczak wyżre ikrę lub narybek (myślę, że tak, ale pytam doświadczonych)?

 

pozdrawiam,

Tomek

https://sl.bing.net/dBcVoFeoVIy



#4 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1066 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 26 sierpień 2024 - 13:47

czy tęczak wyżre ikrę lub narybek (myślę, że tak, ale pytam doświadczonych)?

 

pozdrawiam,

Tomek

Zje i to ze smakiem zarówno ikrę jak i narybek .



#5 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 31 sierpień 2024 - 10:38

czy tęczak wyżre ikrę lub narybek (myślę, że tak, ale pytam doświadczonych)?

 

Ikry na pewno nie zje, bo nie ma jak (w wodzie stojącej ikra nie pływa). Narybek - w minimalnej ilości, jeśli w ogóle. Moje badania zawartości żołądków tęczaków wskazują, że przez pewien okres po wypuszczeniu tęczaki nic nie jedzą, potem zaczynają pobierać wszelkie paprochy (rośliny, glony, patyczki, itp.), a dopiero po pewnym czasie uczą się odróżniać prawdziwy pokarm od śmieci (często nie dożywają do tego momentu).


  • rybarak, Gadget i strary lubią to

#6 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 31 sierpień 2024 - 11:20

Tęczaki po wpuszczeniu nie jedzą nic? Wyniki na zawodach trout area, gdzie zazwyczaj przed łowieniem jest zarybienie, tego nie potwierdzają :) 


  • oland i homax lubią to

#7 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1032 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 01 wrzesień 2024 - 12:08

Może Stanisławowi chodziło o jakiś narybek, "poinkubatorowy"?

Bo dorosłe to żrą jak głupie.. Miałem przykład z lodu.. przyjeżdżamy.. nic nie bierze. Kierownik łowiska mowi: spokojnie cysterna już jedzie!

Przyjechała. Koryto. Spust. I brania natychmiast!



#8 OFFLINE   rafalsky

rafalsky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • Lokalizacjajaskrów
  • Imię:rafal

Napisano 01 wrzesień 2024 - 19:52

Mam jezioro w okolicy zarybione w maju zeszlego roku tęczakiem , woda typu " złów i zabierz". Sierpień/wrzesień 2023 łowię 2 sztuki jedna zjadła kamyk , druga patyk. Miesiąc temu znowu 2 sztuki , jedna najedzona czymś bardzo drobnym , nie wiem jakas larwa moze narybek , a druga ma robaka ( odorka zieleniaka) ktory wpadł do wody. Z tego co zauważylem to ryba zaraz po zarybieniu reaguje dobrze na jakiekolwiek przynety , a dopiero pozniej jest bardziej wybredna , ciężej ją złowić trzeba przebierać w przynętach :)

#9 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1422 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 02 wrzesień 2024 - 10:21

A ja się pochwalę że łowiłem tęczaki na pety. Z Jeruzala wziąłem kilka na obiad, żołądkach znalazłem pety. Przy następnej wizycie podkusiło mnie żeby spróbować. Wolno opadający pet na haczyku zrobił robotę brały jak głupie. 



#10 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 02 wrzesień 2024 - 11:35

Tęczaki po wpuszczeniu nie jedzą nic? Wyniki na zawodach trout area, gdzie zazwyczaj przed łowieniem jest zarybienie, tego nie potwierdzają :)

A co stwierdzono w ich żołądkach?



#11 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 02 wrzesień 2024 - 12:04

W żołądkach były Gumy pstrągowe

tęczaki po wpuszczeniu są wygłodniałe i żrą wszystko co sie rusza.

jak były kiedys w łowisku trout area małe żabki to po wpuszczeniu spierdzielały na brzeg bo tęczaki wjeżdżały w nie jak w masełko ;)


Użytkownik Karpiu95 edytował ten post 02 wrzesień 2024 - 12:05

  • oland lubi to

#12 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 02 wrzesień 2024 - 15:41

Pytanie Tomka brzmiało: czy tęczak wyżre ikrę lub narybek?

 

O ile mi wiadomo, gumki nie są ani ikrą, ani narybkiem. Jakoś nie przekonuje mnie pogląd, że "żerowanie" na gumkach jest tożsame z żerowaniem na ikrze i narybku.


  • rybarak lubi to

#13 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 02 wrzesień 2024 - 15:53

Dla mnie fakt że po wpuszczeniu tęczaki szaleńczo atakują małe wahadłówki czy woblerki jest tożsame z tym że mogą wyżreć narybek.

W łowiskach trout area rzadko jest narybek wielkości 3-4cm, ale skoro tęczaki są aktywne, żerują i atakują przynęty sztuczne jak szalone to nie widzę powodu dlaczego miałyby nie atakować narybku.



#14 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 03 wrzesień 2024 - 06:01

nie widzę powodu dlaczego miałyby nie atakować narybku.

 

Kłania się biologia ryb drapieżnych i ich ofiar, a także zachowanie ryb pochodzenia hodowlanego. Przenoszenie wyników wędkarskich na grunt biologii ryb może wprowadzić w maliny.

Niedawno miałem okazję słyszeć opinię pewnego wędkarza, mającego duże techniczne umiejętności spinningowe, że w pewnej duże rzece w Szwedzkiej Laponii nie ma lipieni, bo nie bardzo mógł ich złowić na spinning. Takie to głupoty ludzie wygadują, którzy nie znają elementarnych kwestii biologii ryb.


  • rybarak lubi to

#15 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 912 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 03 wrzesień 2024 - 11:57

Nie posiadam zbyt dużej wiedzy na temat biologii ryb,a mimo to z dość dużym przekonaniem twierdzę że wpuszczone tęczaki które raz po raz atakują małe wahadłówki jak szalone, będą również atakowały narybek jeśli takowy znajdzie się w ich zasięgu. Myślę że jest różnica między tym co ja napisałem, a tym że ktoś nie mógł złowić lipienia i stwierdził, że go nie ma w rzece ;)


  • oland i strary lubią to

#16 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1066 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 03 wrzesień 2024 - 14:29

Ikry na pewno nie zje, bo nie ma jak (w wodzie stojącej ikra nie pływa). Narybek - w minimalnej ilości, jeśli w ogóle. Moje badania zawartości żołądków tęczaków wskazują, że przez pewien okres po wypuszczeniu tęczaki nic nie jedzą, potem zaczynają pobierać wszelkie paprochy (rośliny, glony, patyczki, itp.), a dopiero po pewnym czasie uczą się odróżniać prawdziwy pokarm od śmieci (często nie dożywają do tego momentu).

 

Nie pamiętam dokładnie w których latach ale Zatokę Pucką zarybiano tęczakiem, żeby ograniczył populację ciernikia (była plaga). Mimo że wiele tych tęczaków padło łupem rybaków i pseudowędkarzy łowiących i zabierających 20-25 cm ryby (wymiar był wtedy 40 cm) to w ograniczeniu populacji ciernika tęczak był skuteczny. Często po złowieniu wypluwały narybek ciernika niezależnie od wielkości pstrąga. 


  • Karpiu95 lubi to

#17 OFFLINE   S. Cios

S. Cios

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaPiscilandia
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:Cios

Napisano 03 wrzesień 2024 - 15:32

Zachęcam do przeczytania jeszcze raz tego, co napisałem w pierwszym poście.

1. Dopiero po pewnym okresie (czasem wiele tygodni, o ile przeżyje, bo nie tylko wędkarze złowią tęczaki, ale zwłaszcza szczupaki będą żerowały na takim łatwym pokarmie, co udowodniono w wielu opracowaniach) od wypuszczenia ryby hodowlanej zaczyna kumać co jest prawdziwym pokarmem. Pobiera głównie bezkręgowce, bo te są najłatwiejszą zdobyczą. Ryby wcale nie są łatwe do pochwycenia (i rzadko są na jego drodze), a tęczak w wodzie stojącej jest raczej rybą pelagiczną.

2. Żadna mała ryba nie zachowuje się tak, jak przynęta spinningisty (nie w tym miejscu i nie w taki sposóB). To, że ktoś złowi rybę na przynętę spinningową, nie oznacza, że równie łatwo drapieżnik pochwyci rybę.

3. Zarybienia Bałtyku tęczakiem prowadzono od II połowy lat 70. przez co najmniej 10 lat (efekt ustaleń Komisji Bałtyckiej ds. Rybołówstwa, że Polska powinna zarybiać Bałtyk rybami łososiowatymi, a tęczak był najtańszy). Zatoka Pucka to nie prywatne małe jezioro lub zbiornik wody przemysłowej. Tęczaki przebywały w Bałtyku nawet kilka lat i stały się dzikimi rybami. A cierniki są łatwo dostępne, bo tam często pływają w toni.

 

Zachęcam do zapoznania się z moimi danymi dot. pokarmu tęczaka (np. Co zjada pstrąg?, a także P&L 5/1994, 9/1995, 33/2006, 46/2011, 47/2013).


  • MaleX, rybarak i rafalsky lubią to

#18 OFFLINE   tzienkiewicz

tzienkiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 03 wrzesień 2024 - 16:32

Tęczaki na Piasecznie żerują . Nie od razu po wpuszczeniu ale po jakimś czasie. A żrą owady, ryby i co tam jeszcze pływa.

#19 OFFLINE   jabadaonbis

jabadaonbis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Maciek
  • Nazwisko:Pietras

Napisano 03 wrzesień 2024 - 19:16

Potwierdzam, jak jest szczupak, nie ma tęczaka. Przynajmniej w małych zbiornikach. Miałem stawek, nieduży, wpuściłem 30 pstrągów, po 2 tygodniach widziałem 1 sztukę...a potem wcale....

#20 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2001 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 03 wrzesień 2024 - 19:41

(...)Mimo że wiele tych tęczaków padło łupem rybaków i pseudowędkarzy (...) to w ograniczeniu populacji ciernika tęczak był skuteczny . Często po złowieniu wypluwały narybek ciernika niezależnie od wielkości pstrąga.


Jacku, masz jakieś dane na potwierdzenie tej tezy czy to tylko subiektywna obserwacja?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych