Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Proste muchy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek Dmyszewicz

Krzysiek Dmyszewicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 703 postów

Napisano 20 grudzień 2012 - 13:14

Chłopy,

Właśnie przeczytałem artykuł Artura Wysockiego "Igła w stogu siana" na temat "muchy nic". Zabawne jak niewiele czasami potrzeba pracy przy imadle aby skusić rybę, ale też trzeba na to wpaść ;)

 

Znam z sieci przy okazji dwa wzory much o "konstukcji cepa", z portalu GFF:

 

GYMF - czyli green yarn mullet fly - zielona mucha z włóczki na mullety

 

Fluff - czyli kępka, strzępka coś w tym stylu

 

 

Moją prostą, ukochaną muchą jest z racji kleniowych korzeni, red-tag, mokry i suchy...

 

Swoją drogą jeśli Artur zainspirował się skąpym streamerem Zbyszka Buśkiewicza, robiąc tzw. muchę nic na morskie trocie, też w ramach inspiracji fluffem, pomyślałem o kręceniu fluffowatych pup... czyli flufa-klucha na wygiętym haku dwa promienie bażanta, "płetwy skrzelowe" ;-) z rafii syntetycznej i gotowa nasza fruzia.

 

Tak między nami mówiąc, jak się zajrzy pod kamień w rzece, to na ogół występują tam dwa kształty bezkręgowców... obrzydliwe tłuste flufy oraz cienkie zapierniczające nice...

 

Pudełko z nimfostreameromokromuchami o konstrukcji flufowej lub nicowej powinno być wystarczające do skuszenia najbardziej wybrednych ryb :D

 

P.S. Moją "tajną", prostą suchą muchą jest z kolei czarpajgaw... czarny pająk z lotki gawrona... którego międzynarodowa nazwa brzmi Black fru spider (gawron po łacinie to Corvus frugilegus). Ja wolę jednak mówić czarpajgaw ;)

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysiek


Użytkownik Krzysiek Dmyszewicz edytował ten post 20 grudzień 2012 - 13:16


#2 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 20 grudzień 2012 - 17:11

To jest ciekawy temat, rozszerzył bym go na całą kategorię "muchy użytkowe". Jest to kategoria mnie osobiście najbardziej interesujaca. W sytuacji gdy potrzebuję skutecznie zapełaniać pudełko muchowe dwoma lub trzema rozmiarami jednego rodzaju muchy (każdy rozmiar powiedzmy 10 szt), receptury "killerów" składających się nieraz z 7 i więcej materiałów (haczyka i nici wiodącej nie liczę), mnie nie interesują. Taka muchę to można sobie dziubać aby powieść zdjęcie w galerii FF albo do gablotki na ścianę.

 

Uważam, że kunszt flytierski poznać można nie tylko po wymuskanych full dresach ale również po pięknych, proporcjonalnych prostych muchach użytkowych, wykonanych wg procedury pozwalającej na ograniczenie czasu pracy nad muchą (ale nie kosztem jej wyglądu i skuteczności).

 

W praktyce prawie nigdy nie wykorzystuję w moich muchach użytkowych więcej niż 4-5 materiałów (bez haka i nici wiodącej). Proces wykonania muchy staram się prezmyśleć tak by każdy materiał mocować do haka tylko raz. Przykładem jest popularna brązka, w której raz zamocowane do haka promienie sterówki bażanta wykorzystuję kolejno do wykonania: ogonka, tułowia, pochweki i imitacji odnóży (oczywiście  warunkiem jest posiadanie odpowiednio długich do rozmiaru kręconej muchy promieni).

 

Oczywiście jest wiele much z "natury" prostych i nie wymagających zastosowania specjalnych tricków przy wykonywaniu (np większość "pedałków" czy spidery). Schody zaczynają się, gdy potrzebujemy wykonać np imitacje pasikoników lub dużych widelnic, wtedy okazuje się,że większość receptur jak dla mnie odpada, ze względu na pracochłonność wykonania. Jestem pewien, że koledzy kręcący muchy na sprzedaż mogli by sie podzielić wieloma ciekawymi "mykami" pozwalającymi ograniczyć pracochłonność wykonania, jednak ze względu na przewgę konkurencyjna jaką dają one w działaności komercyjnej, niechętnie się nimi dzielą...


Użytkownik mack edytował ten post 20 grudzień 2012 - 17:13

  • Tomasz Dyduch lubi to

#3 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 20 grudzień 2012 - 19:15

Cześć,

 

Ja nie mogę się obyć bez much Sawyer'a. Prościej już chyba się nie da - drut i promienie bażanta:

 


  • Krzysiek Dmyszewicz lubi to

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 20 grudzień 2012 - 22:06

Ja staram się wiązać jak najprostsze. 3-4 materiały max.

Problem w różnorodności "zastosowań"

robia sie tego worki jakieś jak zbierze sie do kupy



#5 OFFLINE   chincza

chincza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Nazwisko:chincza

Napisano 21 grudzień 2012 - 07:09

dziś jak wrócę do domu to coś zaprezentuje z 1 materiału ale łowna :)



#6 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 21 grudzień 2012 - 18:06

Sporo much wiąże własnie z jednego, no, góra dwóch materiałów, jeśli liczyć flash a nie liczyć nitki.

Tylko oczy doklejam, moim zdaniem robią różnicę, ja przynajmniej w oczy wierzę.



#7 OFFLINE   seba

seba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Ruszkiewicz

Napisano 27 grudzień 2012 - 18:28

Witam,

tworząc Galerię Muchową rozważałem umieszczenie kategorii " muchy użytkowe". Bo przemyśleniach i rozmowach z moimi kolegami, doszliśmy do wniosku, że każda mucha jest użytkowa. Każdą muchą można łowić, bez względu na to, czy jest pięknie wykonana czy niestarannie. Ale odnosząc się do tego postu o użytkowych, mogę prosić o wyjaśnienie: co to jest "mucha użytkowa"?  

 

Seba



#8 OFFLINE   Rhyacophila

Rhyacophila

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 320 postów
  • Lokalizacjabamboosfera.blogspot.com/

Napisano 27 grudzień 2012 - 19:57

 Istnieje niepisane kryterium podziału much na te którymi łowimy oraz na te które z założenia mają zdobić nasze pudełka. Muchy użytkowe to ta pierwsza grupa. Pół żartem pół serio ;)

 

Pozdrawiam,



#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 27 grudzień 2012 - 21:24

Sprawa dość prosta - mucha użytkowa ma tylko działać, "pudełkowa" czy "wypasiona" ma też "wyglądać".

Na nic przekonywanie ze tułów ze szczypty foki i jeżynka z zeżartego przez mole koguta są ok, jak krewetka ma mieć naście elementów i wyglądać lepiej niż żywa...



#10 OFFLINE   seba

seba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Ruszkiewicz

Napisano 28 grudzień 2012 - 17:11

Kuba, 

a nie uważasz, że każda mucha może być jednocześnie i użytkowa i katalogowa do pokazania, pod warunkiem, że będzie ładnie wykonana? Wg. mnie można to spokojnie pogodzić. Mucha może być wykonana z 4 materiałów, a nawet 2 i może spełniać obydwa te warunki. Nie chodzi o liczbę segmentów tylko o sposób jej wykonania.

 

Seba



#11 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 grudzień 2012 - 17:24

Oczywiście że tak. Przynajmniej tak być powinno.

Jednak, przy panującym "w środowisku" klimacie trzeba mieć chyba za spokojne nerwy lub za dużo wolnego czasu na wdawanie się w głupie polemiki.

Podział na zajebistych zawodowców i "z-czym-do-ludzi frajerów" ma się dobrze jak nigdy ;)



#12 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 grudzień 2012 - 18:46

Cześć!Fajnie ,że seba u nas pisze na tematy muchowe.Kuba mówi o polemikach i podziałach-ma niestety rację!Każdy temat powodem do animozji! O prostych muszkach napiszę tak-to zdecydowana większość populacji moich pudeł i naprawdę nie czuję oporów przed pokazywaniem ich zainteresowanym.Najlepsze egzemplarze -TE NA KTORE złowiłem ,a nie podobne,przechowuję aby idealnie je imitować za jakiś czas.Pamięć bywa zawodna!

Opisałem kiedyś wszechstronność Red Taga,ale temat,wątek czy co to tam było wcięło całkowicie po porodzie nowego jerkbaita,wraz z ciekawą dykteryjką niestety ;)

Piszmy o muszkach-za oknem zima!



#13 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 grudzień 2012 - 18:56

Bo red tag jest dobry na wszystko :D



#14 OFFLINE   seba

seba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Ruszkiewicz

Napisano 28 grudzień 2012 - 19:57

Kuba, w większości polemiki u nas są głupie. Prowadza najczęściej do nikąd. No, ale pisanie było o prostych muszkach. Ostatnio rozmawiałem z jednym z autorów Galerii Muchowej, wędkarz wspaniały. Oczywiście rozmowa zmierza do tego, żeby przysłał kilka swoich muszek. I w końcu pada pytanie: ale co chciałbyś żeby Ci przysłać, bo wszystko już masz  :D Dla niego żart, dla mnie smutna mina :( Po dłuższej rozmowie, ma przysłać. Ale nie za wiele. Muchy robi nader proste i bardzo skuteczne. Dwa, trzy materiały. A mucha... miód malina. I jak wykonana. :)

 

Seba



#15 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 grudzień 2012 - 20:29

Bo red tag jest dobry na wszystko :D

W gruncie rzeczy,biorąc pod uwagę suche i mokre,ubogie i ubrane bogato,na hakach cieniutkich i grubych,prowadzone agresywnie i pasywnie,wyswiechtane i nowiutkie z pedzelkiem długim i krwistym lub znikomym i bladym,,to ....tak własnie jest :)



#16 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 grudzień 2012 - 20:43

Sucha, mokra, nimfa, streamer, łososiowa nawet.

Myślę że w słonej wodzie też znalazłaby zastosowanie ;)



#17 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 grudzień 2012 - 20:56

Sucha, mokra, nimfa, streamer, łososiowa nawet.

Myślę że w słonej wodzie też znalazłaby zastosowanie ;)

Coś na marcowy Bornholm szykuję,blaaade,leeeekkie, uboooogie,podobne do mojej ulubionej z wątku trocie 2012-fotka  w naszym wątku pokazuje to prawie "nic",Będę mógł śp,Pukackiemu krzyknąć-Twój archetyp sprawdza się i tu! :wub:

Fajnie by było!

pzdr-kardi



#18 OFFLINE   seba

seba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Ruszkiewicz

Napisano 28 grudzień 2012 - 21:31

Kardi,

jedziesz w marcu do Danii na trocie?

 

 

Seba



#19 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1971 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 28 grudzień 2012 - 21:48

Noo tak na 99%-jak od lat.



#20 OFFLINE   seba

seba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:Ruszkiewicz

Napisano 28 grudzień 2012 - 22:20

No to chyba jedziemy razem:) jeśli z ekipą z wrocka


Użytkownik seba edytował ten post 28 grudzień 2012 - 22:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych