Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

W jakiej pozycji wodzik przed rzutem i złamana Abu Vendetta 1,8m 5-25 gr


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   rush111

rush111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaWałbrzych
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:Król

Napisano 01 styczeń 2013 - 20:15

Witam wszystkich i pytam jako zaczynający kompletowanie sprzętu do castingu i przygodę z tą metodą choć kartę wędkarską mam ponad 30 lat ;)

Ostatnie kilka lat spinningowałem na rzekach i zbiornikach zaporowych z typowym zestawem do spinningu "korbowego" ;) tj. Shimano PowerLoop Zander 3,05m c.w. 10-30 g i Shimano AeroGt2500 .

Pod koniec grudnia 2012 roku uzbrojony w AbuGarcia Vendetta Cast 1,8m c.w. 5-25 g i AbuGarcia SilverMax LH i na końcu ciężarek 15 g podjechałem z bratem na łowisko aby poćwiczyć rzucanie w/w zestawem castingowym .

I tu zapytam - czy przed rzutem patrzycie w jakiej pozycji ustawił się wodzik układający żyłkę na szpuli ? W czasie rzutu i oddawania żyłki/plecionki zmieniają się kąty schodzenia linki ze szpuli względem wodzika , ale czy jest to element mający znaczący wpływ na odległość rzutu ?

I teraz jak dla mnie bardziej stresujące doświadczenie - otóż : mojemu bratu rzuty wychodziły całkiem nieźle / pozdrowionka Mistrzu :) / choć może nie były na początku rekordowo dalekie  a następnie zestaw biorę w swoje ręce ja i po 4-5 rzucie kij pęka w miejscu połączenia tzn. 2-gi szczytowy element po wyraźnie słyszalnym trzasku leci sobie wraz z ciężarkiem :( Kij pękł na 2-gim elemencie w miejscu połączenia , Ale co najdziwniejsze po szybkiej adaptacji tj. wstawieniu tulejek w miejscu łączenia aby przywrócić kij do życia i pierwszej próbie delikatnego sprawdzenia popełnionego eksperymentu czyli wygięciu kija do pozycji roboczej PĘKA szczytówka w odległości ok. 20 cm od przelotki szczytowej !!!

I teraz mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów na forum czy ktoś miał kiedyś podobne doświadczenia ze sprzętem , który obecnie w iluś /fajny wyraz/ tam % jest produkowany w CHRL .

P.S.

Znalazłem na forum odnośnik do wędki MarsCast 3-10g , która ponoć ma c.w. 10-50g a być może w opisanym przypadku jest odwrotnie tzn. może ten kij Abu ma max do np. 15g ?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie a moja żona i tak twierdzi że najważniejsza jest szczytówka ;)

 



#2 OFFLINE   Arwanii

Arwanii

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaGórny śląsk - Racibórz
  • Imię:Maciej

Napisano 01 styczeń 2013 - 20:27

Witaj użytkowałem ten kijek Abu dokładnie ten sam model w sezonie 2012 opis raczej jest zgodny co do jej zakresu rzutowego.Ja używałem jej do przynęt 15-20 gram i nic się kijkowi nie działo.Myślę ze porostu trafił ci się jeszcze bardziej lipny egzemplarz niż mi bo niedawno kupiłem 2 egzemplarz który miał krzywo 2 przelotki i oczko na przynęty być może blank był uszkodzony lub miał jakiś feler produkcyjny który w końcu się pokazał.

Pozdrawiam Maciej ;)



#3 OFFLINE   rush111

rush111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaWałbrzych
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:Król

Napisano 01 styczeń 2013 - 20:34

Dzięki Arwanii za opinię i też zaczynam się zastanawiać czy nie czasem nie krążą  w necie jakieś wadliwe partie tego kijka .



#4 OFFLINE   rush111

rush111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 postów
  • LokalizacjaWałbrzych
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:Król

Napisano 01 styczeń 2013 - 20:48

Arwanii a jak z 1-szą ? częścią tj. wodzik przed rzutem na multiku ?



#5 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 01 styczeń 2013 - 20:52

w waskich multikach jakie widzialem w czasie wyrzutu wodzik sie nie rusza wiec nie ma sensu patrzenie w jakim jest polozeniu. W szerszym (revo toro 61) rusza sie razem ze szpula w czasie rzutu wiec tez problemow nie ma. Jedyne co to jak sie bawilem revo krecac nim na sucho to doprowadzilem do rozsynchronizowania (bo wodzik sie ruszal a plecionka nie nawijala bo juz byla cala na szpuli i musze przyznac, ze trzeba miec na to baczne oko bo moze sie skonczyc zle..

A co do kija to obstawiam, ze trafiles na jakis felerny egzemplarz.



#6 OFFLINE   Arwanii

Arwanii

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaGórny śląsk - Racibórz
  • Imię:Maciej

Napisano 01 styczeń 2013 - 21:18

Arwanii a jak z 1-szą ? częścią tj. wodzik przed rzutem na multiku ?

Co do wodzika powiadają że najlepiej jest aby przed rzutem był pośrodku aczkolwiek osobiście nigdy nie zwracam na to uwagi ;)



#7 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 styczeń 2013 - 09:29

Wodzikiem mozesz sie nie stresowac. Fakt najmniejsze opory oraz najwieksze rzuty uzyskasz przy wodziku ostawionym na srodku szpuli, ale to rozwazania czysto teoretyczne, które w praktyce są raczej pomijalne...



#8 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 02 styczeń 2013 - 09:36

Miałem właśnie zakładać temat na temat położenia wodzika.Też mnie to ciekawiło,ale widze że już nie musze :)

Co chciałem to już wiem ;)

 

edit

W okrąglakach chyba to nie ma znaczenia bo wodzik porusza się przy wyrzucie jak się nie myle :rolleyes:


Użytkownik fish28 edytował ten post 02 styczeń 2013 - 09:40


#9 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 styczeń 2013 - 11:00

Fish - i tak i nie. Są okrąglaki, w któych wodzik jest stały (shimano / daiwa w wielkosci do 200 włącznie) i są okrąglaki w których jest stały w trakcie rzutu :) Np ambassadory w sumie wszystkie od 4000/ 4500/4600 az po najwieksze betoniarki...

 

w maszynkach które mają ruchomy wodzik w trakcie rzutu - dobrze jest pamiętać o tym by "nie nie gubić fazy" czyli unikać całkowitego wciągnięcia linki na szpulę i krecenia dla samego kręcenia... 



#10 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 02 styczeń 2013 - 11:08

No to jednak się myliłem,ale za to teraz będe troszke bardziej poinformowany :)

Nie miałem jeszcze okrąglaka,mam trzy niskoprofilowce,ale tak gdzieś słyszałem.

Nie mniej jednak dzięki za wytłumaczenie mi tego zagadnienia ;)



#11 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 02 styczeń 2013 - 12:27

w czasach gdy nie bylo fajnych mocnych ale i malych w budowie okraglaczkow miało to faktycznie potwierdzenie... od czasu calcut, luny, ryogi itp itd juz nie ;)


generalnie wyglada to tak, że  w przypadku stosunkowo wąskich szpul wodzik moze być stał w trakcie rzutu. Przy szerszych producenci oferują już sprzezenie wodzika ze spzula w trakcie rzutu



#12 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 02 styczeń 2013 - 12:29

Sprzężony wodzik największe zalety objawia podczas holu. Podczas rzutu stawia dodatkowe opory spowalniające szpule, ale ponieważ najczęściej spotykany jest w konstrukcjach większych (duża bezwładność szpuli), to raczej nie robi większej różnicy. Ponadto można wypolerować na lustro wszystko co się w mechanizmie wodzika rusza, a nie jest podparte łożyskiem, efekt piorunujący.  :)



#13 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 02 styczeń 2013 - 12:37

Krzysiek,rozwiń bardziej ostatnie zdanie bo nie bardzo rozumiem :P

Ja też chce mieć piorunujący efekt :)



#14 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 02 styczeń 2013 - 12:48

O taki:

 

 

Czy koleś poleruje to nie wiem, być może ładuje jeszcze lepsze łożyska, ponadto na filmach zdejmuje bloczki. Ja poleruję (pasta aluchrom) elementy następujące:

 

- koniec ośki wodzika osadzony w teflonowej tulejce

- ośkę w obudowie, na ktrórej osadzone jest duże teflonowe koło

- obudowę wodzika, szczególnie jesli jest już trochę zużyta powierzchnia

- wnętrze wodzika, to które się ślizga po obudowie

- jeśli przez pinion przechodzi ruchoma ośka, to wnętrze piniona oraz powierzchnię ośki

- ślizg wewnątrz pierścienia bloczków (hamulec odśrodkowy)

- blaszkę mosiężną w docisku szpuli

 

To co w teflonie bez żadnego smarowania, to co w metalu na rzadką oliwkę.

 

wszystko razem robi nie tylko mało opory, ale czuć nawet przy kręceniu różnicę. Poprawia się start przy lekkich wabikach, ale trzeba uważać przy cięższych bo łatwo o brodę (więcej hamowania potrzeba)

 

:)

 

Edit:

 

historia obrazkowa:

 

http://super-tuning....ing.com/i1.html


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 02 styczeń 2013 - 12:58


#15 OFFLINE   fish28

fish28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2672 postów
  • Imię:Darek

Napisano 02 styczeń 2013 - 12:54

Dzięki,już wszystko wiem ;)



#16 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 02 styczeń 2013 - 20:52

Witaj użytkowałem ten kijek Abu...opis raczej jest zgodny co do jej zakresu rzutowego.Ja używałem jej do przynęt 15-20 gram i nic się kijkowi nie działo.

Pozdrawiam Maciej ;)

Też mam od jesieni ten kijek, jednak uważam, że nie jest opisany prawidłowo, jak zresztą chyba wszystkie Vendetty. Jego dolny zakres określił bym na 12-15 g górny zaś 35-40. W/g mnie pracuje najlepiej w zakresie rzutowym 20-25 g. Mam jeszcze Vendettę 2,30 i ona również jest znacznie mocniejsza niż to wynika z deklaracji ABU. Moje egzemplarze są wykonane starannie, jednak czy będą równie trwałe jak moje inne kije tej firmy, to się dopiero okaże...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych