Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Drewniany uchwyt kołowrotka - rozwiercanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2013 - 18:53

Mam mały dylemat. Chciałbym zamocować drewniany uchwyt na blanku, niestety średnica w blanku w miejscu mocowania (od strony dolnika) ma 14,85mm a wewnętrzny otwór ma tylko 12mm. Chciałbym to zrobić rozwiertakiem na dużej tokarce ale mam obawy czy grubość jaka zostanie po rozwierceniu będzie wystarczająca. Średnica zewnętrzna uchwytu to 18mm a w miejscu gwintu ~16,8mm. Wychodzi na to, że po takiej operacji grubość minimalna na gwincie może oscylować w granicach 0,85 - 1mm. Czy to wystarczy by uchwyt był jeszcze dość zwarty i mocny? Czy raczej się rozpadnie. Drewno wydaje się być bardzo twarde i chyba jest przesączone jakąś żywicą. Będę wdzięczny za wszelkie rady.

 

uchwyt.jpg



#2 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 luty 2013 - 19:08

Witam 

Mając tak gruby blank osobiście nie zaryzykowałbym instalowania DPS 18 tylko zainstalował DPS 20  .Jeżeli potrzebny jest koniecznie insert z dzrewa ozdobnego zadzwoniłbym do Piotrka Matusiaka i taki insert dokupił lub też cały DPS 20 z zamontowanym insertem . Poprosiłbym Piotra o zrobienie większego otworu np 14,0 lub 14,5 i resztę rozwierciłbym na pasujący wymiar. Drewno może się rozlecieć bo margines błędu bardzo mały a jak jeszcze blank będzie w tym miejscu pracował to ryzyko się zwiększy

 

dpsd.jpg

 

Tu masz wymiary więc spokojnie dobierzesz pasujący uchwyt


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 luty 2013 - 19:16


#3 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 27 luty 2013 - 19:34

Witam 

Mając tak gruby blank osobiście nie zaryzykowałbym instalowania DPS 18 tylko zainstalował DPS 20  .Jeżeli potrzebny jest koniecznie insert z dzrewa ozdobnego zadzwoniłbym do Piotrka Matusiaka i taki insert dokupił lub też cały DPS 20 z zamontowanym insertem . Poprosiłbym Piotra o zrobienie większego otworu np 14,0 lub 14,5 i resztę rozwierciłbym na pasujący wymiar. Drewno może się rozlecieć bo margines błędu bardzo mały a jak jeszcze blank będzie w tym miejscu pracował to ryzyko się zwiększy

 

dpsd.jpg

 

Tu masz wymiary więc spokojnie dobierzesz pasujący uchwyt

Dokładnie jak pisze moj imiennik, operacja rozwiercania tego uchwytu jest wielce ryzykowna. Lepiej dać mu spokój niech poczeka na nastepny projekt. Piotrek Matusiak z pewnością  ogarnie temat dorobienia inksertu, łacznie z wytoczeniem stożka wewnerznego gdyby zaistniała taka konieczność.



#4 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2013 - 19:56

No faktycznie może macie rację.... To delikatny blank pstrągowy, będzie pracował z małym kołowrotkiem itd. więc nie będę tam raczej mocował DPS 20. Mam też DPS16 i ten pasuje idealnie. Marzyło mi się jednak to drewienko, bo ładnie wygląda. Inserty niestety nie mają gwintu wykonanego w drewnie więc pół uchwytu jest z drewna a pół z plastiku - nie pasuje mi zbytnio.

A tak z ciekawości zapytam drogie są takie inserty, tak +/-?



#5 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 27 luty 2013 - 20:35

Robson, to do Seeker'a? Piotrek Matusiak ostatnio mi robil insert pod SKSS17 do SP703, zamowilem taki rozwiercony na 14.5mm


Użytkownik DelTor0 edytował ten post 27 luty 2013 - 20:37


#6 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 27 luty 2013 - 20:42

Robson, to do Seeker'a? Piotrek Matusiak ostatnio mi robil insert pod SKSS17 do SP703, zamowilem taki rozwiercony na 14.5mm

Pewnie strzał w 10-kę :) .



#7 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9512 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 luty 2013 - 20:49

Robert. Co z Twoim zamiarem zbudowania samodzielnie takiego uchwytu?

Coś kojarzę, że zamierzałeś się zmierzyć, z takim wyzwaniem.



#8 OFFLINE   mrWhite7

mrWhite7

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2266 postów
  • LokalizacjaHamburg
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Bielecki

Napisano 27 luty 2013 - 20:50

Właśnie Józek wyjąłeś mi toi z ust ,udałem się do mojego "skarbczyka" aby wykonać pomiary i rzeczywiście da się zrobić na SKSS17. Jeżeli to kij pstrągowy i nie chcesz mieć widocznego plastykowego gwintu to kup wersję którą trzeba zabudować   KSKTS17 i że kij pstrągowy to pewnie będzie miał krótką rękojeść więc część nakręcaną będzie miał w reargripie a fore będzie "na stałe" Mistrz Matusiak dorobi koniczny otwór w przepięknym jak zwykle insercie. Podejrzewam że robisz pstrągowego szklaka znanej firmy :) więc zielony blank i drewienko będą się ładnie komponowały

Zdjęcie zapożyczyłem z forum .Ja wykonałbym coś takiego tylko z insertem mistrza Matusiaka

uchwytfujisplitgrip.jpg

 

W tym przypadku kręci się fore ale można zrobić odwrotnie , kwestia gustu . Ważne że nie widać gwintu i przy krótkiej rękojeści zgrabnie to wygląda.

Swoją drogą piękny projekt ktoś wykonał 


Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 27 luty 2013 - 21:09


#9 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 27 luty 2013 - 21:28

Tak, tak dziś właśnie dotarł, nowy, tym razem dobry szklak :). Waldek, uchwytu nie zamierzałem sam nigdy budować. Mam tokarkę tylko i wyłącznie do korka, a to rozwiercenie po prostu bym zlecił znajomemu. Waham się, może spróbujemy na pierwszym centymetrze jak coś pójdzie nie tak, to jeszcze, będzie do użycia. Ten KSKTS17 jest jakąś opcją, ale nie lubię ruchomych foregripów, Zawsze tam jest tam jakiś luz a poza tym lubię mieć wykończoną wędkę aluminiowym pierścionkiem. Tak lubię i tyle. Ta wędka rzeczywiście ładnie wygląda ale u mnie tym razem nie będzie dzielonej rękojeści. Muszę chwilę pomyśleć...



#10 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 27 luty 2013 - 22:32

Jesli chcesz t zrobic to tylko wytaczakiem ale pod gwintem bedzie zbyt mało scianki



#11 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 28 luty 2013 - 11:14

A jak wywiercić otwór w insercie, który jeszcze jest przed obróbką? Czy najpier otwór, a póżniej toczę do interesującej mnie średnicy, czy odwrotnie? Dysponuję tylko prostą domową tokarką do drewna, bez głowicy umozliwiajacej wiercenie.



#12 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 28 luty 2013 - 12:09

A jak wywiercić otwór w insercie, który jeszcze jest przed obróbką? Czy najpier otwór, a póżniej toczę do interesującej mnie średnicy, czy odwrotnie? Dysponuję tylko prostą domową tokarką do drewna, bez głowicy umozliwiajacej wiercenie.

Czyli chcesz wirecić otwór za pomocą zwykłej wiertarki (stołowej lub ręcznej) dobrze rozumiem?



#13 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 28 luty 2013 - 12:15

W chwili obecnej tak.



#14 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 28 luty 2013 - 12:22

W takim układzie najpier otwór,  potem mocowanie na trzpieniu i obtaczanie z zewnątrz na wymiar. Unikniesz w ten sposób mimośrodowości elementu.