Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Tanie, szybkie łożyska pod szpulę.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:27

Jak tanim kosztem nabyć stosunkowo szybkie, łożyska pod szpulę? Proceder który praktykuje od jakiegoś czasu.

 

Kupujemy zwykłe stalowe łożyska, w odpowiednim rozmiarze. W 10paku, wychodzi po 4-7 zł/ szt w zależności od producenta. Jednak chińszczyznę po 1zł. szt odradzam, jest wystarczająco dużo producentów nieanonimowych . Najczęściej najniższej klasy, czyli ABEC1. Nie są to tzw. łożyska wędkarskie :rolleyes: . Napakowane smarem, kryte, nie kręcą się swobodnie.

 

Załączony plik  DSCN4902.JPG   56,24 KB   73 Ilość pobrań

 

 

Zdejmujemy krycie przy użyciu skalpelka i szpilki.

 

 

Załączony plik  DSCN4904.JPG   49,75 KB   98 Ilość pobrań

 

 

 

Odtłuszczamy poprzez płukanie i zalewamy kroplą oliwki. Gotowe.

 

 

Załączony plik  DSCN4903.JPG   61,53 KB   83 Ilość pobrań

 

 

Pod swoją masą kręcą się zupełnie swobodnie nie gorzej niż hybrydy ABEC 5. Użytkowo nie wiem, nie jestem w stanie rozróżnić. Jak wejdę w paprochy, może będę w stanie porównać. Wada-  jak w odkrytych, pilny dozór ewentualnych zabrudzeń + uzupełnianie oliwki. 



#2 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:44

a mnie ciekawi temat wykorzystania łozysk typu:

http://allegro.pl/lo...3111646297.html

 

ew innych do rolek czy desek dla młodzieży które opisane sa ABEC 7 i wiecej - czasami zdarzają się odpowiednie wymiary...


  • mietek lubi to

#3 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 11:55

Bez próby, diagnozy raczej nie będzie. Cena normalna, jak za hybrydy ABEC3. 



#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 kwiecień 2013 - 12:00

no wlasnie... ktoś musi sprobowac... 

 

moze przy okazji hitunnigu mojego REVO STX poczaruje troche z lozyskami :)



#5 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 03 kwiecień 2013 - 12:14

mhm, pod warunkiem że ma się Rocket Fuel ;)



#6 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 12:20

No wiem. Trochę oszukałem.  :rolleyes:  Ale nie jest droga, a mała buteleczka starcza do końca życia. 



#7 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 03 kwiecień 2013 - 17:12

Uszczelnienie typu Z jest bezstykowe, czy jest sens zdejmować?

Co do klasy łożysk jesteśmy zgodni, multiplikatory, a zwłaszcza kołowrotki stałoszpulowe nie potrzebują lepszej klasy dokładności ponad normalną. Często nawet z uwagi na wykonanie obudowy przydałyby się łożyska z powiększonym luzem poprzecznym i promieniowym. Chociaż z drugiej strony, biorąc pod uwagę pasowania zbyt luźne, nie przystające chyba do żadnych norm (może z wyjątkiem tych fabrycznych) i dobrej praktyki konstrukcyjnej, lepsze byłyby łożyska z luzem zmniejszonym (C1, C2). Wydaje się, że szukanie łożysk z tolerancjami osiowości sięgającej pojedynczych mikronów w kołowrotku wędkarskim pozbawione jest sensu.



#8 OFFLINE   jak6b

jak6b

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 03 kwiecień 2013 - 17:17

łożyska z ceramitu hybrydowe miałem założone do citica 201e. w porównaniu do orginału niebo a ziemia 

po pstryknięciu szpuli kciukiem potrafiła się kręcic 22sek

spawdziłem ze stoperem bo sam niemogłem napoczątku uwierzyć  :lol:



#9 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 03 kwiecień 2013 - 17:23

Tylko po co ma tak się kręcić, do filmiku na Youtube? Przecież i tak trzeba dodatkowo hamować.



#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 03 kwiecień 2013 - 17:50

moim zdaniem nie tyle chodzi o samo krecenie a male opory toczenia oraz przede wszystkim SZYBKI START


  • mietek lubi to

#11 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 03 kwiecień 2013 - 18:06

To się zgadza, ale nawet zwykłe łożysko ze smarem plastycznym ma na tyle małe opory, że w porównaniu z bezwładnością nawet lekkiej szpulki można uznać je za nieistotne. W każdym razie, w moich wszystkich maszynkach i tak dodatkowo hamuję magnetykiem lub bloczkami. Powiem więcej, lata temu gdy część moich szpulek kręciła się na tulejach, również bez hamowania się nie obeszło.



#12 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 03 kwiecień 2013 - 18:54

Mam we wszystkich multikach Boca ABEC7 orange i powiem że jest znaczna różnica, również przy lekkiej szpulce availa.

#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 19:00

Zdejmuje krycie na stałe, bo używam tylko tej oliwki. Właściwie nie nadaje się do niczego poza łożyskami pod multik. Ma bardzo niewielką lepkość i rzeczywiście łożysko łapie drugi oddech. Niestety szybko znika. Dlatego często, w porównaniu do zwykłych łożysk, muszę dodać kropelkę. Bardzo szybkie łożyska, daję niesamowity efekt obrotu zwolnionej szpuli. Niestety to jak długo szpula potrafi się kręcić, to jedno, a drugie to co ja z tego mam nad wodą. To już nie jest zależność wprost proporcjonalna. Generalnie im lżej tym bardziej, ale jeśli mowa o dalekich rzutach, to opory łożyska są jednym z wielu czynników.  :)



#14 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 03 kwiecień 2013 - 20:36

ciekawy temat.ja jakoś wszystkie bloczki wyłączyłem i wezmę się chyba za łożyska,bo wydaje mi się że pod pokrywami mazidło hamuje kulki.



#15 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 03 kwiecień 2013 - 22:29

bardzo ciekawy temat,tym bardziej ze ostatnio tocza sie rozmowy typu smarowac czy oliwic?byc moze w tym wlasnie watku rozwiejemy watpliwosci ,raz na zawsze, na temat lozysk 



#16 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 04 kwiecień 2013 - 07:18

ciekawy temat.ja jakoś wszystkie bloczki wyłączyłem i wezmę się chyba za łożyska,bo wydaje mi się że pod pokrywami mazidło hamuje kulki.

Krzysiek w multikach często się zdarza, że woda, która dostaję się na szpule ścieka po ośce do bebechow i wyciekając ciągnie za sobą niewielkie ilości mazidla w kierunku łożyska pod dociskiem. Efekt łozysko niby jest, ale pracuje dość kiepsko...

 

bardzo ciekawy temat,tym bardziej ze ostatnio tocza sie rozmowy typu smarowac czy oliwic?byc moze w tym wlasnie watku rozwiejemy watpliwosci ,raz na zawsze, na temat lozysk 

No jeśli chodzi o łozyska w multikach to chyba nawet nie ma co dyskutować....



#17 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 04 kwiecień 2013 - 12:03

eee przesada.ja muti używam do przynęt max 40g i nie sądzę żeby tyle wody się lało-poza tym zauważyłem że spory wpływ ma plecionka.jedna niesie sporo wody a inna przy szpulce jest prawie sucha.jak zdejmę to z jednej strony która pójdzie do wewnątrz.ja rozrobię smar z oliwą tak aby był bardzo rzadki może dużej utrzyma się na łożyskach.



#18 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 16:26

Łożyska się smaruje. Łożyska pod ruchome szpule, to inny temat.  



#19 OFFLINE   RBTS

RBTS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wisła

Napisano 04 kwiecień 2013 - 18:33

 

...nie sądzę żeby tyle wody się lało...

 
A jednak leje się, zwłaszcza przez powiercone szpule. Poruszałem ten temat na zaprzyjaźnionym forum, ale co może być zaskakujące, większość dyskutantów (a byli tam również zwolennicy łożysk ABEC 9) nie widziała nic złego w zalewaniu takich łożysk wiślanym szlamem!!!
Generalnie, w starszych multikach z pełnymi szpulami ten problemu nie występował w takim stopniu. Osobiście przyczynę upatruję w otworach szpuli. Co prawda siła odśrodkowa odrzuca część wody w czasie wyrzutu, to jednak przy powolnym ściąganiu znów zwoje się nasączają. Dotyczy to zwłaszcza plecionek. Próbując zmniejszyć to niekorzystne zjawisko pozaklejałem taśmą ażurowane szpulki. Jest lepiej. Także kupując nowe łożyska wybieram świadomie te z uszczelnieniem RS (kaczukowe stykowe. Pozbywam się w ten sposób problemu zanieczyszczeń i smarowania na co najmniej kilka lat.

#20 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 05 kwiecień 2013 - 16:28

o otworach nie pomyślałem ale taśma załatwia sprawę.kolejny dobry pomysł.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych