Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najnowsza nowość DAIWA TATULA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2824 odpowiedzi w tym temacie

#1981 OFFLINE   marek1625

marek1625

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 styczeń 2018 - 03:21

Ok dzięki za fotki i odpowiedź.

#1982 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2018 - 09:44

Tatula HD ma wielkość jak zwykła tatula 100HL/HSL. Między innymi dlatego dla mnie nie nadaje się do przynet 100+.

Nie bardzo zrozumiałem to uzasadnienie? Możesz rozwinąć?


  • JerryM lubi to

#1983 OFFLINE   kezmo

kezmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaOkolice Olsztyna
  • Imię:Radek

Napisano 19 styczeń 2018 - 09:56

Myślałem, że 200 HSL pociągnie 100g+...



#1984 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2018 - 10:49

Chyba dobrze myślałeś. Moja T 200HD HSL łowi od dwóch sezonów (zaliczyła również słoną wodę). Stosuję jerki i gumy 120-130gr (oczywiście nie tylko taki kaliber) i nie widzę żadnych problemów. Na szpuli mam 127m (tyle weszło) Varivas Casting PE 4.0 (50Lb)


Użytkownik BOB1 edytował ten post 19 styczeń 2018 - 10:50

  • wobler129 i Przemek lubią to

#1985 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imię:Krzysiek

Napisano 19 styczeń 2018 - 11:46

godski-emu chodziło chyba o wielkość.
Ja do takich przynęt używam tylko okrąglaków w rozmiarze 200-250. Mniejsze mi w ogóle nie leżą.
  • ostrow30 lubi to

#1986 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 19 styczeń 2018 - 12:19

Nie bardzo zrozumiałem to uzasadnienie? Możesz rozwinąć?

Nie ulega wątpliwości, że przekładnia z Lexy 300 więcej zniesie niż z Tatuli 200. Z racji konstrukcji w multikach przeciążenia przenoszone są ze szpuli przez przekładnię do blokady biegów wstecznych i hamulca (choć przekładnia w multiku jest znacznie solidniejsza niż w stałoszpulowcach). Na forach w stanach raczej nikt nie poleca multika rozmiaru Tatuli do obsługi przynęt w okolicach 4oz. Jak widać na fotce mam oba młynki i nie mam intencji twierdzić, że Tatula jest słabiutka, ale faktem jest że Lexa jest lepiej przygotowana do takich obciążeń. Z racji systemu TWS w Tatuli wodzik jest blisko szpuli - przy rzucie nie ma to większego znaczenia, ale przy holu, mniejszy kąt załamania plecionki na wodziku też jest na korzyć Lexy (Lexa ma dużo większą odległość między szpulą a wodzikiem). W końcu oba multiki mają niesynchronizowany wodzik przy rzucie...

Mit wytrzymałości okrąglaków też jest ciekawy. Zmierzyłem średnicę i szerokość maingear'a w Abu C4, Lexie 300 i Tatuli HD 200 i zgadnijcie gdzie jest najmniejsza przekładnia? :) Nie można podchodzić do tematu, że okrąglak z definicji jest mocniejszy. Wszystko zależy od konkretnego modelu.



#1987 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:25

Za kilkanaście dni będzie również Lexa 300 PWRL  ;) ... będą testy "fotelowe" :D


  • golsyl, szczupak1 i MarCinFin lubią to

#1988 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:32

Lexa 300 PWRL  ;)


Będzie grubo ;-)
  • BOB lubi to

#1989 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:36

Taki jest plan  ;)  :D


  • radeqs lubi to

#1990 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:44

Nie bardzo zrozumiałem to uzasadnienie? Możesz rozwinąć?

Dla mnie multik do klocków 100+ musi mieć mocny hamulec, długą korbę, daleko odsunięty wodzi, synchronizację szpulki z wodzikiem i dużą pojemność i średnicę szpulki.

Nie ma kompromisów. Tatula 200 to zwykła Tatula z większą korbą i szpulką o większej pojemności i ciut większą. To za mało aby aspirować do multika do klocków.

Poza tym TWS też mi się średnio widzi przy takich przeciążeniach. 

 

Myślałem, że 200 HSL pociągnie 100g+...

A dlaczego ma nie pociągnąć? 100HSL też pociągnie tylko jak długo. 

 

Chyba dobrze myślałeś. Moja T 200HD HSL łowi od dwóch sezonów (zaliczyła również słoną wodę). Stosuję jerki i gumy 120-130gr (oczywiście nie tylko taki kaliber) i nie widzę żadnych problemów. Na szpuli mam 127m (tyle weszło) Varivas Casting PE 4.0 (50Lb)

Nigdzie nie napisałem że się nie da ale zdania nie zmienię że to nie jest multik do klocków.

 

godski-emu chodziło chyba o wielkość.
Ja do takich przynęt używam tylko okrąglaków w rozmiarze 200-250. Mniejsze mi w ogóle nie leżą.

Wielkość bebechów, moc hamulca i kilka innych rzeczy wyżej opisanych.

 

Nie ulega wątpliwości, że przekładnia z Lexy 300 więcej zniesie niż z Tatuli 200. Z racji konstrukcji w multikach przeciążenia przenoszone są ze szpuli przez przekładnię do blokady biegów wstecznych i hamulca (choć przekładnia w multiku jest znacznie solidniejsza niż w stałoszpulowcach). Na forach w stanach raczej nikt nie poleca multika rozmiaru Tatuli do obsługi przynęt w okolicach 4oz. Jak widać na fotce mam oba młynki i nie mam intencji twierdzić, że Tatula jest słabiutka, ale faktem jest że Lexa jest lepiej przygotowana do takich obciążeń. Z racji systemu TWS w Tatuli wodzik jest blisko szpuli - przy rzucie nie ma to większego znaczenia, ale przy holu, mniejszy kąt załamania plecionki na wodziku też jest na korzyć Lexy (Lexa ma dużo większą odległość między szpulą a wodzikiem). W końcu oba multiki mają niesynchronizowany wodzik przy rzucie...

Mit wytrzymałości okrąglaków też jest ciekawy. Zmierzyłem średnicę i szerokość maingear'a w Abu C4, Lexie 300 i Tatuli HD 200 i zgadnijcie gdzie jest najmniejsza przekładnia? :) Nie można podchodzić do tematu, że okrąglak z definicji jest mocniejszy. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

To faktycznie mit że okrąglak jest mocniejszy od płaskiego. Czasem tak a czasem nie. Wspomniane Abu C3/C4 do mocarzy nie należy i taka Tatula pewnie go zjada na śniadanie.


  • golsyl, BOB i MarCinFin lubią to

#1991 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:49

Załatwiłeś temat hurtem  :good:  :D


  • ManieQ lubi to

#1992 OFFLINE   radeqs

radeqs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaRuda Śląska
  • Imię:Konrad

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:52

daleko odsunięty wodzik, synchronizację szpulki z wodzikiem


zamiast przecinka należałoby chyba użyć lub :) Jak jest synchronizacja to wodzik może być blisko. Synchronizacja wodzika kosztuje jednak przy rzucie.

#1993 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 styczeń 2018 - 21:56

zamiast przecinka należałoby chyba użyć lub :) Jak jest synchronizacja to wodzik może być blisko. Synchronizacja wodzika kosztuje jednak przy rzucie.

Kosztuje, ale przy klockach ma to mniejsze znaczenie.


  • golsyl lubi to

#1994 OFFLINE   marek1625

marek1625

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 19 styczeń 2018 - 23:58

Używam Lexa 300HLS od dwóch lat.



#1995 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 20 styczeń 2018 - 11:00

Nie mam Tatuli ale łowię przynętami powyżej 100 gram multikiem podobnej wielkości. Wszystko zależy jakich używamy przynęt. Jeśli to jerkowanie które polega na prowadzeniu kijem a multik tylko kasuje luz linki to nie potrzeba do tego przesadnie dużego młynka. Przy dużych gumach które stawiają już większy opór na przekładni ważne jest przełożenie , to ono wpływa na trwałość multiplikatora. Większy multiplikator stosuje tylko przy woblerach , spinnerbaitach które stawiają duży opór. 

Moim zdaniem nie potrzeba bardzo pojemnych szpul, ile przeważnie rzucamy gdy łowimy z łódki? 30-40 metrów, na płytkiej wodzie pełnej zielska jeszcze mniej . Nie miałem jeszcze szczupaka który by mi odjechał więcej niż na 10 metrów na dokręconym hamulcu ( 7kg abu orra 2 winch) i pracującym po dolnik wędzisku. Większy zapas linki przydaje się tylko jak często odstrzeliwujemy wabiki, w tamtym roku tylko jedną przynętę straciłem w ten sposób. A łowię relatywnie cienkimi bo łowię dość głęboko i linki 40lb by robiły zbyt duży"balon".

Zsynchronizowany wodzik ze szpulą to też nie ten kaliber. Jest przydatny przy szerokich szpulach i przy bardzo silnych ,długo walczących rybach , np.: sumach . Szczupak ? Nie przesadzajmy , nie łowimy 20 kg ryb codziennie.

Ja stawiam na komfort przy łowieniu , kosztem trwałości. Na razie te ekonomiczne(abu orra2 winch) dają radę . Jak wytrzymają 2-3 sezony kupię podobne .


Użytkownik jbk edytował ten post 20 styczeń 2018 - 11:02


#1996 OFFLINE   MajKar

MajKar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaRyki
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Majek

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:57

Mam pytanko zamierzam zakupić jedną z tatul nowość 2018r Tatula SV TW lub Tatula CT 100HSL Type R zamierzam używać przy połowie sandaczy na lekko główka 5-10 gram plus guma od 3 do 5 cali. Która byłaby lepsza.    


Użytkownik MajKar edytował ten post 22 styczeń 2018 - 10:59


#1997 OFFLINE   kezmo

kezmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaOkolice Olsztyna
  • Imię:Radek

Napisano 22 styczeń 2018 - 11:19

Jeden i drugi spokojnie się nada.

Ja do tego celu kupiłem właśnie  SV TW 103 XSL. Zapięta do Matagi Super Shore MH czeka na rozpoczęcie sezonu... ;) Kierowałem się głównie przełożeniem i szpulą SV. W Type R ten czerwony kolor bardzo mi nie pasuje... ;) SV TW 103 XSL pierwsze wrażenie zrobiła na mnie jak najbardziej pozytywne no i wygląda jak biżuteria na wędce... :))) Wody jeszcze nie widziała więc nic więcej nie powiem ale jestem dobrej myśli ;)



#1998 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 24 styczeń 2018 - 12:04

Kurde a ja wziąłem nową 200HD i myślałem że będzie idealna do M1 Swimbait. To co sprzedawać, Lexa lepsza? :) 



#1999 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 styczeń 2018 - 13:13

Kurde a ja wziąłem nową 200HD i myślałem że będzie idealna do M1 Swimbait. To co sprzedawać, Lexa lepsza? :)

Do ilu będziesz rzucał? M1 25 czy 30 LB?



#2000 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 25 styczeń 2018 - 07:07

Często łowię 100-130g. Big Bandit, największy westin shad teez itp.