Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek z przełożeniem 7:1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 10:17

Zwracam się z prośbą o podanie namiarów na modele kołowrotków z przełożeniem 7:1. Wiem że takie mnożna dostać od SHIMANO - czy ktoś może polecić innej firmy, których kołowrotki takowe przełożenie posiadają?

Wiem że bez problemu znajdę multiplikatory niskoprofilowe z takim przełożeniem, gorzej jest z kołowrotkami ze stałą szpulą - szukam, szukam i jakoś znaleźć nie mogę

Z góry dziękuję za namiary

#2 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 20 listopad 2007 - 10:27

Powinieneś poszukać wśród kołowrotów matchowych np. shimano super x match 3000hs

#3 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 20 listopad 2007 - 10:28

...i np. starszy stradic HS z tylnym dragiem ;)

#4 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 listopad 2007 - 11:26

A chodzi Ci o przełożenie czy o konkretny nawój linki za jednym obrotem korbki? Osobiście nie lubię kołowrotków które się kręcą jak śmigło w samolocie, bo taką samą wydajność można osiągnąć w inny sposób...
Np. dla zwinięcia 85 cm linki wystarczy przełożenie 4,8/1 przy wielkości szpuli 4000 w Daiwie.
Z małymi wyjatkami nie produkuje się obecnie porządnych kołowrotków o szpuli stałej z przełożeniem większym niż 6,0/1 - najszybszy jaki znalazłem to TWINPOWER Mg 2500HGS który również nawija 85 cm linki za jednym obrotem korbki.
Pozdrawiam,
P.

#5 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 13:03

Powinieneś poszukać wśród kołowrotów matchowych np. shimano super x match 3000hs


dzięki - nie pomyślałem o kręciołkach matchowych - fakt, te mają przełożenie 7:1 ale jakoś ich na rynku u nas nie widać - nie ma na Allegro - jedynie znalazłem na e-bay :/

#6 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 13:05

A chodzi Ci o przełożenie czy o konkretny nawój linki za jednym obrotem korbki? Osobiście nie lubię kołowrotków które się kręcą jak śmigło w samolocie, bo taką samą wydajność można osiągnąć w inny sposób...
Np. dla zwinięcia 85 cm linki wystarczy przełożenie 4,8/1 przy wielkości szpuli 4000 w Daiwie.
Z małymi wyjatkami nie produkuje się obecnie porządnych kołowrotków o szpuli stałej z przełożeniem większym niż 6,0/1 - najszybszy jaki znalazłem to TWINPOWER Mg 2500HGS który również nawija 85 cm linki za jednym obrotem korbki.
Pozdrawiam,
P.


Szukam kołowrotka z dużym przełożeniem, który potrzebny mi będzie do połowu boleni Dzięki za odpowiedź - nie sprawdziłem tego co pisałeś nt. Daiwy, że przy 4.8:1 i wielkości 4000 da się nawinąć za jednym zamachem 85 cm linki - jak to obliczyłeś? A może wiesz ile nawinę cm linki za pomocą Stradica 4000?

#7 OFFLINE   explorator73

explorator73

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 571 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 listopad 2007 - 13:43

Na niektórych rynkach kołowrotki są opisane jeśli chodzi o nawój linki:
http://fish.shimano.com/catalog/fish/products/group_detail.j sp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302053096&ASSORTMENT%3C% 3East_id=1408474395181270&bmUID=1195562297357
wg amerykańskich opisów stradic 4000 nawija 36 cali za jednym obrotem czyli ponad 91 cm - to chyba na luzie Ci wystarczy...
P.


#8 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 20 listopad 2007 - 13:44

zaznacz sobie na lince flamastrem i zmierz ile wciąga za jednym przekręceniem korby.
co do wysokich przeł to odradzam,poczyjesz w łapie takie kręcenie po dłuższym spinningowaniu,to tak jak z przeł w rowerach jedziesz szybko ale nogi bolą i kreci się ciężko.
co do daiw to łątwe większa Srednica szpuli i dlatego więcej wchodzi niz w wąskiej średnicy.
taki test:nawin jeden zwój na butelkę po małym napoju 0,5l a nawiń jeden zwój na butle po wodzie 5L tu chodzo o obwody :mellow:
więgsza szpula wiecej zbiera linki :D

#9 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 20 listopad 2007 - 13:45

Gdzieś juz chyba na forum o tym prawiono, to zwykłe obliczenie matematyczne...musisz znać średnicę szpuli przy jej maxymalnym napełnieniu linką i obliczyc obwód koła . Póżniej pomnożyć wynik razy współczynnik przełożenia i powinien wyjść wynik ilości cm na jeden obrót korbą ;)

#10 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 20 listopad 2007 - 13:48

Napewno można namierzyć taki kręcioł, ale pod względem wytrz-
małości lepsze będzie rozwiązanie, które proponuje @explorator73
Pozdro Jachu

#11 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 20 listopad 2007 - 17:53

Dokładnie tak jak prawi Jachu, większość firm zrezygnoała z tego typu kołowrotków bo były zbyt wadliwe.

#12 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 20 listopad 2007 - 18:34

Potwierdzam. Kołowrotki z wysokim przełożeniem to zazwyczaj maszynki przeznaczone do łowienia leszczy odległościówką więc nie są przystosowane do dużych obciążeń, a takie będą występowały przy połowie Boleni.
Inna sprawa że atomowe tępo zwijania nie jest regułą przy rapowaniu. Ja przez cały ten rok tylko raz miałem sytuacje kiedy bolenie zareagowały dopiero na tak prowadzoną przynętę.

Ale na temat prowadzenia niech lepiej się wypowie np: Marcelinho. On chyba w tej kwestii ma najwięcej do powiedzenia

#13 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 listopad 2007 - 20:44

Ja tempo prowadzenia uzależniam od kilku rzeczy, ale głównie od charakteru pracy woblera. Im bardziej agresywna praca tym wolniej prowadzę wabik. Jeśli chcę szybciej prowadzić bo np bolenie akurat tak chcą dostosowuję pracę przynęty do swoich potrzeb.
Z teguły nie trzeba prowadzić przynęty jakimś mega ekspresem. Czasami bardzo szybkie przeprowadzenie potrafi zaskoczyć rybę która bierze odruchowo. Bardzo szybkie prowadzenie jest też bardzo ekscytujące bo kopnięcie jest jakby silniejsze. Lubię tak łowić głównie ze względu na emocje, ale nie jest to przeważnie koniecznością.

#14 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 20:57

Na niektórych rynkach kołowrotki są opisane jeśli chodzi o nawój linki:
http://fish.shimano.com/catalog/fish/products/group_detail.j sp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302053096&ASSORTMENT%3C% 3East_id=1408474395181270&bmUID=1195562297357
wg amerykańskich opisów stradic 4000 nawija 36 cali za jednym obrotem czyli ponad 91 cm - to chyba na luzie Ci wystarczy...
P.



dzięki, masz rację - w praktyce przełożenie wysokie nie ma znaczenia

#15 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 21:00

dziękuję wszystkim za opinie - zgadzam się z wami co do tego co kazdy napisał - sorki, muszę zmykać na kilka dni z jerkbait z powodów osobistych - dziś odszedł z tego świata mój ojciec. :( Wypadało mi przed tym wam podziękowac za opinie Do usłyszenia po moim powrocie z Dolnego śląska

#16 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 listopad 2007 - 21:00

Sam używam stradica tak jak przynajmniej kilku boleniarzy z forum i mogę go z czystym sumieniem polecić. Oprócz innych zalet dobrze nawija plecionkę.

#17 OFFLINE   pirania74

pirania74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1068 postów
  • LokalizacjaPOLSKA

Napisano 20 listopad 2007 - 21:06

Sam używam stradica tak jak przynajmniej kilku boleniarzy z forum i mogę go z czystym sumieniem polecić. Oprócz innych zalet dobrze nawija plecionkę.


@wujek dzięki za opinię - ja również używam stradica 4000 - o przełożenie 7:1 pytałem dlatego, ponieważ na początku myślałem ze kręciołki do spinningu są, jednak po waszych opiniach stwierdziłem i zgadzam się z tym że są owszem, ale matchowe a takowe do spinnera są za słabe

#18 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3527 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 20 listopad 2007 - 21:07

pirania74 to smutne :( trzymaj sie jakoś
hasior

#19 OFFLINE   dulgimic

dulgimic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 87 postów

Napisano 20 listopad 2007 - 21:35

Dodatkowym plusem kołowrotków o dużej średnicy szpuli będzie lepsze układanie linki, jak i dłuższe rzuty. Moja daiwa 3500 za jednym obrotem bierze 86cm żyłki

#20 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 20 listopad 2007 - 21:37

Pirania - przyjmij wyrazy współczucia... [*]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych