Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wasz sprzęt boleniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:07

Pozwolę sobie na nie zgodzenie się w całości z Twoją tezą Janku. To wszystko co napisałeś i co na szczęście dla boleni ( i nieszczęsnych żałosnych opowieści o boleniowych potworach) jest trendem i jest bardzo ok!  
Ale jest jeszcze dość duża grupa łowiących bolki po główkach i Ci przeważnie wzorują się na zawodnikach biegających jak pies za miejscem po 20 znajomych główkach dziennie i kasujących aktywne bolki, często w dużych ilościach i kiepskich rozmiarach.
Z całą pewnością do takiego łowienia wystarcza 14g -17g, 10lb kij i żadnej krzywdy się bolkowi nie zrobi.
Przy żyłce 0,20 czy 10lb plecionce na takim śmiesznym zestawie każdego główkowego bolka da się wyjąć w krótkim czasie, chyba że siądzie byk (bardzo rzadko w takich miejscach, nigdy na główce nie złowiłem ryby większej niż 75cm,- ale może nie umiem :( ) albo jak ktoś się zwali w portki i będzie się bał wygiąć wędkę, ale to już zagadnienie z innej beczki...

Każdy łowi jak lubi, dla mnie ryba 70-75cm waży 3-4kg i wymaga już mocniejszego sprzętu tym bardziej że nie przeszkadza on w łowieniu mniejszych boleni, a jak napisałeś może się zdarzyć że uderzy większa ryba i potem jest płacz. Przypuszczam że stąd się biorą potem te opowieści z mchu i paproci o wielkich bolkach bo ludzie łowią je nieodpowiednim sprzętem. W łowieniu boleni jest tak że trzeba przerzucić sporo średnich ryb żeby złowić byka i dlatego stosujemy mocny sprzęt żeby takiego rodzynka wyjąć. Jak ktoś stosuje kleniowy sprzęt niech liczy się z tym że przy poważnej rybie albo ją straci, albo zamęczy. Łowienie boleni to tropienie ryb powyżej 70cm i sprzet powinien być do nich odpowiednio dobrany. Pomijam już kwestię łowienia boleni z łodzi, chciałbym zobaczyć wędkarza z wygiętym po dolnik kijkiem do 14g jak bezradnie trzyma stojącego w nurcie bolka.
pozdrawiam

#22 OFFLINE   Tomek1988

Tomek1988

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1456 postów
  • LokalizacjaBasonia
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Janeczek

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:10

Arku dobrze prawisz, ja na główkach łowię bolki patykiem którego własnie pod zawody kupiłem aby z jednym latać a nie z trzema jak mi się już zdarzało, mój kijek to TD 2,70. 3-14g do tego ryobi apllaus 3000 i nie trafiłem jeszcze takiego który po holu nie odpłynął w dobrej formie. Co innego gdy łowię wieczorami na opaskach tam już używam tylko i wyłacznie mocnego sprzętu tj Dragon Millenium HD, Sea Trout 3,10 cw 21-50 + Apllaus 4000 i PP 0,19

 

Miałem kilka bolków na tym kijku tj. TD 2.7m 3-14 przy bolkach 50-takach nie ma najmniejszego problemu ale czy na główkach "stoją" ryby tylko takie 50-60cm? Największy boleń jaki został wyholowany tym kijem miał 68cm po holu w nurcie rzeki reanimacja bolka trwała dobrą minutę, zaznaczam, że nie łowiłem celowo boleni, bardziej niż na pięknej długiej walce z rybą (już bardziej pod publiczkę) zależy mi na tym aby ryba szybko wróciła do wody.



#23 OFFLINE   piotro82

piotro82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1283 postów
  • LokalizacjaGłogów
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Dziadura

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:15

Jakiej linki używałeś ?? ja pod bolka do tego kijka zakładam 0,20/22 tak jak jest kijek na blanku opisany, lub PP 0,10/13



#24 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:20

Janku,- ja także daleki jestem od śmiechu gdy widzę umordowaną rybę tylko przez to że jakiś baran deliktniutko sobie chciał..... w miejscu gdzie może siąść coś konkretnego i z zażenowaniem słucham takich opowieści jakich bylem świadkiem ładnych parę lat temu nad Popradem  - " ale byk, ale byk, odjechał trzy razy i mimo że dziś łowię grubiej bo na przyponie 0,08 to porwał wszystko chyba z 35cm miał" :lol:  :angry:  :lol:  :angry:

Sam jak się nastawiam na bolki to łowię tak od 12lb do 20lb w zależności od łowiska ale nigdy nie gonię za 50-60 takami bo wole nic nie złowić cały dzień niż przerzucać maluchy, ale w miarę dobrze wyłowiony wędkarz ma inne priorytety o czym zapewne wiesz dobrze :)

A Ci co chcą kasować wyścigowce mają inne ;) branie wzoru z zawodników w tej kwestii jest ....no....takie sobie....słabe,- jak to się teraz mówi :D ale nie żeby się nie dało B)



#25 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:31

Zawodnicze łowienie rządzi się trochę innymi prawami bo u nas niestety system punktacji promuje zawodników którzy złowią dużo małych ryb niż jedną konkretną. Doprowadza to do śmiesznych sytuacji kiedy zawodnik łowi 50 10cm okonków. My raczej piszemy o tropieniu i łowieniu okazów ryb bo na tym powinno polegać wędkarstwo.
pozdrawiam

#26 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3151 postów
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Napisano 09 czerwiec 2013 - 10:33

Heh... B)

A ja pod bolka ulepiłem zestaw z kija Shimano Lesath SLE300MH , 300cm , cw15 - 40gr.

Kołowrotek Daiwa Lexa 3000SH.

Plecionka Spro Snyper 0.10 15lbs.

Tylko nie wiem co na taki zestaw powie "bolek" bo jeszcze żaden się na niego nie złapał.

Właściwie to jeszcze z tym nawet nad wodą nie byłem. :lol:  :blink:



#27 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 09 czerwiec 2013 - 11:03

Miałem kilka bolków na tym kijku tj. TD 2.7m 3-14 przy bolkach 50-takach nie ma najmniejszego problemu ale czy na główkach "stoją" ryby tylko takie 50-60cm?

Tak, przeważnie stoją takie  właśnie 50-60cm z rzadka 70-ki a większe są zawsze dziełem przypadku, nadchodzącego przyboru lub innych warunków występujących dość rzadko i bez specjalnej powtarzalności....

 

Zapewne dobrym boleniarzem nie jestem a złowione ryby zawdzięczam jedynie rybnym wodom ale ciekaw jestem ilu z Was złowiło "z główki" bolka większego niż 75cm.

Ważne elementy zestawu boleniowego (każdego innego także) dla uważnego czytelnika podniósł Janek w swoim poście więc nie będę się powtarzał...



#28 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 09 czerwiec 2013 - 11:39

Boleń złowiony z główki a stojący "przy główce" to różnica...chlapacz będzie latał przy ostrodze,  w warkoczu i tu wystarczy podać jakiegoś przecinaka... bigmama stanie na głebszym napływie, przy dnie na  końcu przemiału lub na rozmyciu warkocza i raczej rzadko skusi się na zapier....jący wobler ...i tu taki 14gr patyczak polegnie (lub zakwasi dobrą rybę na śmierć) bo jakoś nie widzę go sparowanego z  np.boleniową gumą, cykadą lub cięższym woblerem do głębszego łowienia...


  • wujek i Rheinangler lubią to

#29 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 11:55

Ja na pewno nie mogę siebie nazwać boleniarzem,choć w tmtym roku wsiakłem wten klimat dośćszybko.Na zachete dzień po dniu65 i 70 cm ,gdzie drugiego dnia skreciłem kostkei powrót do auta był straszny z nogą jak bania. W tym roku zacząłem łowić z premedytacja własnie te główkowe  i fakt najwiekszy do tejporyna moję kluskę #5-6 to 68cm.Ale nie powiemabyhol był forsownydla ryby ,która wyjęła przy uderzeniu może 0,5m linki PP 0,10mm,po czym kilka pompek po drodze zwarkocza do klatki i po 1,5minuty ryba wracała ochoczo do wody.Fakt przydałby się mocniejszy kiji myslę o takim ,bo przy aktualnym wobek14g to oczywista ostateczność.Wiem już ,że na kiju dośc szybkim jak np Elitka 9' do 18g hol takiej ryby trwał niestety dużej.

Bardzo spodobał mi się blank z Krakowa SLF9015-2 i w trakcie testów kija strzelił w trila 9cm główkowy 73cm ,to już konkretna ryba a wiem że w łowisku są większe.



#30 OFFLINE   Kajtelek2

Kajtelek2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1334 postów
  • LokalizacjaAluminiowe Miasto

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:17

Mi się sprawdził na boleniach St.Croix 2,90m 7-21g fast i do tego Shimano Stradic 3000 GTM.



#31 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:19

A co ma szybkość kija do czas holu (bo jako laik nie wiem)?



#32 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:36

A co ma szybkość kija do czas holu (bo jako laik nie wiem)?

W porównaniu obecnego na blanku muchowym i w/w elitki miało bardzo dużo .Elitka nie gięła sie tak głęboko i łowiąc plećką  miałem sporo odjazdów ryby zanimhl sie skończył. Takie moje spostrzezenia ,że lepiej na Elitce sprawdzilaby się żyłka  0,22mm .



#33 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:52

Kiedys mialem przylowy boleni na lamiglasa serii cp. 290 cm z cw. do 10g i moca 8lb ( nie chce mi sie szukac symbolu blanku)

Tym kijem raczej polowalem na jazie/klenie uzywajac malych wobkow. Bolenie da sie wyjac ( o ile wczesniej jakis kaban przy braniu nie wciagnie wobka i nie zawinie w druga srtone miazdzac kotwiczke, a i czesto zrywajac zestaw, i mimo ze hamulec ustawiony na "miekko" nie zdazy oddac centymetra linki - pisal dzis o tym Waldek w innym watku )

Juz sam hol 'sredniej" ryby na takim zestawie musi trwac poprostu dluzej, generalnie jest spokojny o ile to wszystko nie dzieje sie w pradzie..

Lapalem rowniez bolki lamiglasem w dlugosci 230cm z cw do 50gr - jak pamietam i moca okreslona na 25 lb ( byl to jakis morski patyk, a w zasadzie pala - kijek od kolegi formulowego Fatso, moze porawi mnie jesli idzie o parametry)

Lowilem jesienia na gumy RH i inne silikony w gramaturze 30 gr. +  i wedkowalo mi sie znakomicie. Nawet mialem mozliwosc wyholowania okazu.. i bylem zdziwiony tym, ze ta pala wystarczajaco oddaje moc w trakcie holu, hol byl juz silowy i trwal okolo minuty. Nie pamietam, zeby hamulec cokolwiek oddal, uderzenie, troche szarpania i ryba grzecznie byla przy mnie. Caly zestaw wrecz sztywny na maksa + plecionka 20 lb.

Dzis juz takim hardcorem nie jestem, chociaz jesli idzie np: o spore gumy RH i woblery ze sporym sterem stawiane w nurcie to dobrze obsluguje cd. blue rapid cw. do 50 gr. w dlugosci 275cm.  ale jego moze dopiero przeprosze na jesien..

Optymalnie z tego co mam, najlepiej sie sprawdza 15 funtowy cts. elite long range z cw. 10-35gr. mam wrazenie, ze ten kij jest idelany pod boleslawa. Do tego kija lubie podpiac gwiazde sw4000PG 01r. + plecionka 15 lb  ten zestaw daje mi sporo komfortu, obsluguje spora gramature przynnet, od wszelakich gum po rozne woblery. Tego zestawu jestem jego tak pewny.. ze jak ide na ryby to, az sie usmiecham pod nosem ;))



#34 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 czerwiec 2013 - 12:58

W porównaniu obecnego na blanku muchowym i w/w elitki miało bardzo dużo .Elitka nie gięła sie tak głęboko i łowiąc plećką  miałem sporo odjazdów ryby zanimhl sie skończył. Takie moje spostrzezenia ,że lepiej na Elitce sprawdzilaby się żyłka  0,22mm .

No właśnie. Chodzi o szybkość czy ugięcie? Muchowy ma głębsze ugięcie, elitka mniejsze. Ale co z szybkością?



#35 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 13:05

Z ta szybkoscia to Dabek111 troche wyskoczyl ;/

Bolenie moglbym z powodzeniem lapac przy pomocy cd. xls 270cm cw. 10-35gr. i moc 20 lb  + plecionka powiedzmy 15 lb i mimo ze to x-fast ugiecie jest na tyle progresywne a sam kij spolegliwy i subtelny, ze w zadnym wypadku szybkosc tu nie szkodzi. Wrecz przeciwnie, w mojej ocenie szybkosc akcji wedziska w 99% jest pozadana. Osobnym tematem jest ugiecie wedziska.. no ale chyba to na takim forum powinno byc oczywiste..



#36 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 13:18

Jasna sprawa ,chodzi oczywiscie o ugiecie choć w wiekszości przypadków jedno z drugim idzie w parze.Elitka była i szybka i ugiecie miała szczytowe.

Co o XLS topolemizowałbym ,że są faktycznie XF.


Użytkownik Dąbek 111 edytował ten post 09 czerwiec 2013 - 13:21


#37 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 09 czerwiec 2013 - 13:40

Osobnym tematem jest ugiecie wedziska.. no ale chyba to na takim forum powinno byc oczywiste..

I jest, tylko jak już coś jest oczywiste to się zaczyna stosować skróty myślowe, co tych mniej doświadczonych może wprowadzać w błąd.



#38 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 09 czerwiec 2013 - 14:01

Jak ktoś ma dylemat jakiego sprzętu użyć niech zawsze weźmie pod uwagę dobro ryby. Strach pomyśleć ile dużych ryb rocznie ginie z przynętami w pysku. Przyznam że sam popełniłem ten błąd bo uważałem że boleń jest na tyle ostrożny, że grubość żyłki ma znaczenie. Wzięło się to z artykułów w których opisywano niebywałą ostrożność i płochliwość boleni. Teraz wiem że to bzdura, owszem boleń jest płochliwy jak każda inna ryba, ale bez przesady. To czy boleń weźmie czy nie zależy od wielu czynników, ale akurat sprzęt ma tutaj najmniejsze znaczenie. On służy tylko do tego żeby podać przynętę i sprawnie wyholować rybę, żeby potem można ją było wypuścić. To czy będziemy łowić kijem za 1000 czy za 150 zł ma najmniejsze znaczenie, boleń to nie sandacz, jak będzie chciał wziąć to weźmie. Przeważnie żyłki zrywają duże ryby tego gatunku, często w momencie brania bo wędkarz jest na to nieprzygotowany. Takich ryb najbardziej szkoda, bo żeby urosnąć do takich rozmiarów musiały żyć ok 15lat. Ja to mam zawsze na względzie. 15 lat życia w polskich wodach radząc sobie z zimami, tarłem, polowaniem i zdobywaniem pokarmu, unikaniem wędkarzy i wszystkiego co chce je zeżreć. Może to co napisałem przekona wędkarzy żeby dać szansę rybie na przeżycie spotkania z nami.
pozdrawiam
wujek

#39 Guest_kulu_*

Guest_kulu_*
  • Guests

Napisano 09 czerwiec 2013 - 14:09

Dragon x-treme do 28g + red arc 10300 + pletka 0,12. Mój zestaw do wszystkiego (za wyjątkiem wąsatego). I chociaż zestaw nie miał okazji sprawdzić się na czymś słusznym, to póki co ogarniał bolki do 60 cm. Każdy dał frajdę podczas holu. Każdy wrócił do wody. Każdy odplynął bez kłopotów. Nie wyobrażam sobie stosowania zestawu słabszego, bo nie lubię dyskomfortu. Albo inaczej. Wolę mimo wszystko dyskomfort i trochę niepewności na co najmniej uncjowym sprzęcie ;)

#40 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 09 czerwiec 2013 - 14:25

Boleń złowiony z główki a stojący "przy główce" to różnica...chlapacz będzie latał przy ostrodze,  w warkoczu i tu wystarczy podać jakiegoś przecinaka... bigmama stanie na głebszym napływie, przy dnie na  końcu przemiału lub na rozmyciu warkocza i raczej rzadko skusi się na zapier....jący wobler ...i tu taki 14gr patyczak polegnie (lub zakwasi dobrą rybę na śmierć) bo jakoś nie widzę go sparowanego z  np.boleniową gumą, cykadą lub cięższym woblerem do głębszego łowienia...

 

Bingo. Dodatkowo, one tam często nie są w samotności, tylko zajmują miejsce wśród innych drapieżców. Innymi słowy kij pod miejscówkę i przynęty, pod nią.