Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zestaw na rozpoczęcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:41

Witam chciałbym rozpocząć zabawę z castingiem ale niemam bladego pojęcia o sprzęcie a w mieście którym mieszkam brak jest sklepów w których można się coś dowiedzieć i zaopatrzyć w sprzęt castingowy.

Szukam napewno kija  z  pazurem i multiplikatora raczej chyba betoniarki maksymalnie na zestaw chciałbym przeznaczyć 500 do 600 zł dotej pory łowiłem zwykłym spiningiem z wyrzutem do 60gr 300cm i kołowrotek Peen Slammer 260 z plecionką PowerPro 0,19 i chciałbym zostać przy tej średnicy linki 

przynęty jakich urzywam to głównie Salmo Slider 10 i 12 ,Fatso 10 i wyroby kolegi w przedziale wagowym od 25 do 80 gram co niestety przy stałoszpulowcu nie jest zbyt przyjemne dodam że wędkuję praktycznie tylko z brzegu w zbiornikach zaporowych,kanałach i czasem w dużych rzekach.

Liczę na pomoc w dobraniu czegoś odpowiedniego do rozpoczęsia zabawy z multiplikatorem.



#2 OFFLINE   loktok - cardiamu

loktok - cardiamu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 07 sierpień 2013 - 10:58

http://jerkbait.pl/t...soba-współgrał/

 

Ten sam temat przerabialem pare tygodni temu.

 

Wedka 225 zł

multi 555 zl

 

Zestaw calkiem fajnie wspolgra i pierwsze szczupaczki na nim juz wisialy.

 

Przynety - slider 10 i soft 4 play 13



#3 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 sierpień 2013 - 12:36

Tylko że ja działam na raczej większych przynętach kij napewno zasłaby a dotego niskoprofilowiec a raczej szedłbym w stronę betoniarki i zewzględu nato że łowie z brzegu kij chyba trochę przykrutki i chciałbym na maksa do 600zł wydać.



#4 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 07 sierpień 2013 - 13:04

To kup Dragona Millenium o oczko cięższego i C3/C4 5601 względnie Cabo 21PTS, czy jak on się tam zwie :)  Oba świetnie miotają dużymi wabiami.


  • Wilk_ lubi to

#5 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 13:37

Wędkę mogę polecić Kongera Virago. Ja dopiero co sprawiłem sobie do 100g i Slidery 12 obsługuje fantastycznie, więc taka do 80 powinna być fajna do Slidera 10, a koszt - trochę ponad 100zł i zostaje całkiem sporo na porządny multiplikator.


  • pacek222 lubi to

#6 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3683 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 07 sierpień 2013 - 15:22

Kij do 80g do Slidera 10 ( tonący 46g) to jak strzelać z działa do wróbli ;) Swoją drogą jak masz kij do 100g to nie dziwne, że obsługuje Slidery 12 ważące max 70g :P


  • tofik lubi to

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18627 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2013 - 17:29

Tomek - nie do końca się zgodzę. Osobiście lubię mieć "nadwyżkę mocy" kiedy jerkuję,  łowienie na jerki a zwłaszcza na glidery czy też ogólnie "duże' gabarytowo / powierzchniowo przynęty (niekoniecznie bardzo cieżkie) to dosyć specyficzna metoda i - moim zdaniem oczywiście - ciężar przynęty nie powinien być jedynym wyznacznikiem doboru kija. Kij musi zostawiać jeszcze solidną rezerwę do zacięcia, często dużej ryby i  z dużej odległości.

 

Osobiście po latach doszedłem do tego jaki typ jerkówki mi odpowiada - poszedłem tak daleko że obydwie jerkówki którymi się posługuję są skonstruowane na blankach na moje indywidualne zamówienie. W obu przypadkach są to bardzo solidne kije ( moc pierwszego szacuję na 20-25 lb, drugiego na 40 lb ), o sztywnych, mocnych szczytówkach i małej zbieżności blanku przekładającej się na ugięcie typu "regular".  Bez problemu łowię nimi Sliderami 10 w obydwu wersjach a jak przychodzi potrzeba mogę założyć coś 2-3 x cięższego i tez spokojnie dadzą radę. To oczywiście czysto subiektywna opinia, ale tak moim zdaniem powinna wygladać idealna jerkówka - umożliwiać łowienie jak najszerszym wachlarzem przynęt.

 

Przepraszam za offtopic. Dodam że kija Kongera nie znam i nic na jego temat nie mogę powiedzieć, chciałem sie tylko wypowiedzieć na przykładzie własnych doświadczeń w temacie "waga przynęty a kaliber kija jerkowego".


  • pitt, Dienekes i pacek222 lubią to

#8 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 17:51

Grzegorz,
o, ten kij bym proponował: http://allegro.pl/ko...3438009106.html - łowię od kilku dni o oczko mocniejszym i jest OK, Szału za stówę nie będzie - ciut długi dolnik, nie podjąłbym się też określenia akcji; i w te 80 gramów bym nie wierzył, bo to nie St.Croix Xtreme ani Tenryu, którymi łowię, gdzie jak jest napisane na jednym c.w. do 18-tu, na drugim do 50-ciu, to to jest ich ich optimum a nie maximum, ale do Slidera 10, Sweepera 14 itp, będzie fajny. I masz na kołowrotek ok 500 zł, a tu już możesz wybierać nawet w nowych, które wystarczą na lata. Na przykład: http://www.fishing-m...1494-k8510.html, albo : http://www.ebay.de/i...d=330710626523 - liczyłem: poniżej 500 zł z wysyłką, a z Niemiec na swój czekałem dwa dni. Kij, jak już opanujesz casting, wystawisz tu na Forum za 80zł i kupisz sobie lepszy, a multik masz porządny. Ja bym tak zrobił.
 


  • pacek222 lubi to

#9 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:05

Kij do 80g do Slidera 10 ( tonący 46g) to jak strzelać z działa do wróbli ;) Swoją drogą jak masz kij do 100g to nie dziwne, że obsługuje Slidery 12 ważące max 70g :P

@TomCast ,ton Twej wypowiedzi może sprawić że  dostaniesz IGNORA,ale w razie czego Piotr@Pitt założył takie małe towarzystwo które pomaga się uporać ze wszelkimi tego ignora następstwami ;)


  • pitt i Tomek.M lubią to

#10 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 sierpień 2013 - 18:24

Jak myślicie na początek wystarczy taki zestaw?

http://allegro.pl/ko...3442633395.html +

http://allegro.pl/ko...3387666864.html

 

lubie mieć zapas mocy na kiju mój obecny klasyczny spining to kij od szczotki i pasuje mi to zastanawiam się tylko czy 195cm niebędzie trochę przykrótki do połowów z brzegu 



#11 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 07 sierpień 2013 - 19:21

Grzesiek, na temat kołowrotka się nie wypowiadam, ale kij moim zdaniem za mocny. To ten, który ja mam; oceniam go, że jest gdzieś tak do 70-80 gramów - będę nim rzucał 90-cio gramowym Sweeperem, ale jeszcze nie kupiłem i cienko to widzę, Oczywiście rzucam nim Sliderami 10, ale na pewno do dziesiątek lepszy będzie o oczko słabszy. Jak ten do 100 gramów tak faktycznie jest w sam raz do Slidera12 to ten do 80 w sam raz będzie do lżejszego. Tak uważam.

PS 1
Długość będzie w sam raz: im cięższe przynęty tym krótszy powinien być kij, bo się umordujesz. Ja do Sliderów 7 mam 2.30m (St.Croix), do Sliderów 10 mam 2.05m (Tenryu), a ten, 1.95m, sobie sprawiłem do jeszcze cięższych i jest OK.

PS 2

Zobacz ten: http://bass-sklep.pl...at-1-13010.html byłby idealny i na lata, a na cenę nie patrz, bo z nimi da się dogadać. Ponieważ ten sklep handluje również wędkami Kongera, to choć nie widzę akurat tego casta w ich ofercie, na pewno Ci go sprowadzą i nie sądzę, byś wówczas, przy takim zakupie bardzo przekroczył to 600zł :)


Użytkownik Wilk_ edytował ten post 07 sierpień 2013 - 20:04


#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 sierpień 2013 - 21:55

Osobiście po latach doszedłem do tego jaki typ jerkówki mi odpowiada (...) o sztywnych, mocnych szczytówkach i małej zbieżności blanku przekładającej się na ugięcie typu "regular".  Bez problemu łowię nimi Sliderami 10 w obydwu wersjach a jak przychodzi potrzeba mogę założyć coś 2-3 x cięższego i tez spokojnie dadzą radę. To oczywiście czysto subiektywna opinia, ale tak moim zdaniem powinna wygladać idealna jerkówka - umożliwiać łowienie jak najszerszym wachlarzem przynęt.

 

nic dodac, nic ujac ... moj ulubiony kij jerkowy prezentuje wabiki od 30 do 110 gram i to suwerennie :)

(przedzial ponizej 30 gram i powyzej 110 gram obsluguje innymi wedkami)



#13 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2134 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 07 sierpień 2013 - 22:22

@pitt i @friko,mam wrażenie jednak że piszecie nie na temat, niby jerkówka,ale chyba próżno szukać wędki o właściwościach które wymieniacie w budżecie NA CAŁY zestaw 600zł :) Bo nawet jak ta kwotę podzielić na pół ,to na kij zostaje 300zł (powiedzmy jakiś przechodzony triumph/premier),to znowu problem z multikiem chyba się narodzi.............



#14 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2013 - 23:17

nic dodac, nic ujac ... moj ulubiony kij jerkowy prezentuje wabiki od 30 do 110 gram i to suwerennie :)

(przedzial ponizej 30 gram i powyzej 110 gram obsluguje innymi wedkami)

MU638???



#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 04:44

@tofik

patrzac ze strony budzetowej, masz racje

 

@godski

nie, to inna wedka



#16 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 08 sierpień 2013 - 07:06

Dzięki panowie multiplikator zamówiony 

http://bass-sklep.pl...at-1-13010.html

a z kijem wstrzymam się miesiąc i zakupie coś porządniejszego.



#17 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 08 sierpień 2013 - 08:58

Dzięki panowie multiplikator zamówiony 

http://bass-sklep.pl...at-1-13010.html

a z kijem wstrzymam się miesiąc i zakupie coś porządniejszego.

Super decyzja! Pamiętaj jednak, że "coś porządniejszego" w sensie droższego o stówę, to też nie będzie bóg wie co. Użytkujący go chwalą Dragona Thytan, ale nie wiem, jakie mają porównanie. Ja do Slidera 10, jeśli uzbierałbyś tyle, polecałbym Ci Team Dragona 198cm do 70g. Miałem, łowiłem i mam porównanie z Dragonem Millenium: nie ma porównania, to już naprawdę fajny kij; jakieś 350zł, ale to czasy, gdy da się targować. Pozdro :)

PS
Może weź pod uwagę ten: http://jerkbait.pl/t...x-premier-cast/ Ja bym go przynajmniej rozważył na Twoim miejscu. Był co prawda naprawiany, ale St.Croix naprawiany przez dobrego fachowca może okazac się lepszy niż wędki po 300zł nienaprawiane...


Użytkownik Wilk_ edytował ten post 08 sierpień 2013 - 09:26


#18 OFFLINE   mi106

mi106

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 526 postów

Napisano 08 sierpień 2013 - 12:45

ja bym Ci radził kolego przed zakupem kija wziaść go do reki,....pomacac i rzucic jak jest możliwosc....ja też sugerowałem sie tym co wszyscy piszą ,czyli c.w. 60-80g. do slidera 10....i jakie było moje zdziwienie jak w sklepie okazało się że taki kij to kołek i w sumie kupiłem kij c.w. do 35g...!!! i rzucam jerkami 70g. od 3 lat i nic sie nie dzieje....pracuje świetnie...po prostu jak kupisz taki kołek to szybko mozesz się zniechęcić....co do kołowrotka to też nie szalej....wszystko fajnie ale jak masz ograniczony budzet to kup cokolwiek....kazdy multiplikator wytrzyma kilka razy dłuzej niż niejeden kołowrotek spinningowy....jak jak bedzies znim krecił raz w tygodniu to bedzie Ci służył z 10 lat....

pisze tak bo nie wszystkie rady i opinie z forum mają odzwierciedlenie w rzeczywistości....nie mam tu na myśli nikogo konkretnego- to tylko moja osobista opinia....



#19 OFFLINE   pacek222

pacek222

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Grzegorz

Napisano 08 sierpień 2013 - 14:44

Super decyzja! Pamiętaj jednak, że "coś porządniejszego" w sensie droższego o stówę, to też nie będzie bóg wie co. Użytkujący go chwalą Dragona Thytan, ale nie wiem, jakie mają porównanie. Ja do Slidera 10, jeśli uzbierałbyś tyle, polecałbym Ci Team Dragona 198cm do 70g. Miałem, łowiłem i mam porównanie z Dragonem Millenium: nie ma porównania, to już naprawdę fajny kij; jakieś 350zł, ale to czasy, gdy da się targować. Pozdro :)
 

Myślałem nad tym  Cast Team Dragon tylko z wyrzytem do 80g myśle że do sliderów 10 i 12 będzie ok a rzucam też jerkami które robi kolega ważą między 60 a 80g tak że myślę że też da radę.



#20 OFFLINE   Wilk_

Wilk_

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 451 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Wilk

Napisano 08 sierpień 2013 - 16:31

To jest chyba ten sam, tylko kiedyś pisali do 70 gramów a teraz widocznie do 80 :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych