Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#1961 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 14:52

Ogólnie nie mam problemu z dobrym prowadzeniem jerków, głównie szarpię w bok, nie góra-dół. Można powiedzieć że skandynawska szkoła z długimi kijami :-)

Mam długie kije i w ten sposób jak piszesz prowadzę głównie Big Bandity.

Busterów szybko nie da się poprowadzić tak długim kijem- tylko nadgarstek i krótki kij a przerobiłem samych kijków do jerkowania ponad 10 .

 

Co do prowadzenia to prowadzę w każdej płaszczyźnie - zależy od potrzeb czyli głębokości prowadzenia jerka powiązanego z prędkością podszarpywania.

W tym roku na Bustera tak prowadzonego miałem 1x115 cm i 1x117 w PL i w Danii 115. Na "skandynawskie " prowadzenie nie reagowały.

 

 

To jest własnie zaleta krótkiego, lekkiego kijka. Możesz poprowadzić bardzo szybko jak i "majestatycznie" . Długi i bardziej spolegliwy kij nie pozostawia wyboru sposobu prowadzenia.

 

Zrobisz jak chcesz ale nikt mnie nie przekona że długim kijem poprowadzisz Bustera ekspresem. Bez szans.


Użytkownik godski edytował ten post 17 grudzień 2019 - 14:54

  • Alexspin lubi to

#1962 OFFLINE   Zębaty89

Zębaty89

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaOslo
  • Imię:Marek

Napisano 17 grudzień 2019 - 15:06

Mam długie kije i w ten sposób jak piszesz prowadzę głównie Big Bandity.
Busterów szybko nie da się poprowadzić tak długim kijem- tylko nadgarstek i krótki kij a przerobiłem samych kijków do jerkowania ponad 10 .

Co do prowadzenia to prowadzę w każdej płaszczyźnie - zależy od potrzeb czyli głębokości prowadzenia jerka powiązanego z prędkością podszarpywania.
W tym roku na Bustera tak prowadzonego miałem 1x115 cm i 1x117 w PL i w Danii 115. Na "skandynawskie " prowadzenie nie reagowały.


To jest własnie zaleta krótkiego, lekkiego kijka. Możesz poprowadzić bardzo szybko jak i "majestatycznie" . Długi i bardziej spolegliwy kij nie pozostawia wyboru sposobu prowadzenia.

Zrobisz jak chcesz ale nikt mnie nie przekona że długim kijem poprowadzisz Bustera ekspresem. Bez szans.

Zgodzę się z tym w większej części :-) Inaczej zapytam, kij 200-220cm i cw do +/- 100-110g typowo pod jerki ?

Użytkownik Zębaty89 edytował ten post 17 grudzień 2019 - 15:07


#1963 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 15:20

Może trochę nie w temacie, ale mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym expresowym prowadzeniu? Czy nadanie prędkości z jaką płynie jerk nie zależy wyłącznie od szybkości kręcenia korbą i przełożenia multika? Sposób o którym piszesz polega na expresowym ściąganiu jerka + szarpaniu jego? W czym tutaj przeszkadzałby dłuższy kij? 

Ruch jerkowi nie nadajesz kręcąc korbą !!! Wędka nadaje mu ruch, multik tylko wybiera nadmiar linki - dlatego też większy nawój jest wskazany.

Kilka szybkich ruchów z nadgarstka i pauza.

 

W przypadku bezsterowców typu Melek, Rudi czy Fatso prędkość możesz nadawać multikiem i jednostajnie kręcić.



#1964 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 15:23

Zgodzę się z tym w większej części :-) Inaczej zapytam, kij 200-220cm i cw do +/- 100-110g typowo pod jerki ?

W tym nie pomogę. 

Używam do jerkowania kijków 183-195 cm a do gum 240-260 cm.

Kiedyś zbudowałem uniwersał na bazie MHX L905-2 ale to nie dla mnie i poszedł do ludzi.

 

Jako ciekawostkę podam że do najlżejszych przeze mnie stosowanych przynęt na płytkich łowiskach czyli much spiningowych , obrotówek czy też gum bezzaczepowych o masie od 20-60 gramów używam z łódki kijka 270 cm.


Użytkownik godski edytował ten post 17 grudzień 2019 - 15:25


#1965 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1064 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 17 grudzień 2019 - 16:25

Kto pyta nie błądzi. Trzeba jeszcze uwzględnić fakt, że pytania trafiają tu do wędkarzy, którzy posiadają w chałupie pokaźną wiązkę chrustu i ciągle szukają dalej. Podobnie jest z czasem poświęcanym na wędkowanie. Pytanie kogoś, kto wyskoczy w niedzielę na dwie godzinki pomachać castem czytają goście przyzwyczajeni do kilkudniowych forsownych maratonów. My, na podstawie kilku czy kilkunastoletnich doświadczeń, odpowiadamy pytającym jaki sprzęt dobrać, żeby było łatwo, przyjemnie i skutecznie. Nie mamy ukrytego interesu, też pewnie w przeszłości dokonywaliśmy chybionych wyborów i uczyliśmy się na błędach. Buster Jerkiem można ciskać trociową trzymetrówką z czterystugramowym kołowrotkiem. I też się coś złowi. I co z tego? Na tym forum jest masa wariatów skłonna kupić wędkę i multik pod jedną konkretną przynętę. Bo tak lubią. I nie zrozumieją pytania o jeden kijek do wszystkich przynęt. Bo tak naprawdę, z naszego punktu widzenia, takiego nie ma. Poza tym jest jeszcze wiele do kupienia.

Użytkownik Maciej W. edytował ten post 17 grudzień 2019 - 16:26


#1966 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 19 grudzień 2019 - 19:05

Witam, wędkę można kupić, wypróbować bez zdejmowania folii z chwytu a jak cuś nie pasuje to do kąta lub sprzedać :)

Blank jak nie pasuje można skrócić samemu ale usztywnić dodatkową matą lepiej u producenta. Sztuki dowiązywania przelotek i wklejania uchwytów niektórzy mogą dokonać samodzielnie.

Kupno/sprzedaż czy rod building/fishing to jednak chyba nie to samo ale oczywiście mogę się mylić :) Pozdrawiam  



#1967 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 20 grudzień 2019 - 06:32

Witam, wędkę można kupić, wypróbować bez zdejmowania folii z chwytu a jak cuś nie pasuje to do kąta lub sprzedać :)

Blank jak nie pasuje można skrócić samemu ale usztywnić dodatkową matą lepiej u producenta. Sztuki dowiązywania przelotek i wklejania uchwytów niektórzy mogą dokonać samodzielnie.

Kupno/sprzedaż czy rod building/fishing to jednak chyba nie to samo ale oczywiście mogę się mylić :) Pozdrawiam  

:doh:


  • Wudarek lubi to

#1968 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 20 grudzień 2019 - 16:28

Panowie chcial bym zaczac z ciezkim castem .i skompletowac sprzet przez zime .
Mysle nad zestawe abu c4
I kijek savage gear mpp2 259/90g
Czy bedzie to dobrze dobrany zestaw
Czy mozna w cenie ~800zl
Odchudzic zestaw w sensie jakis lzejszy multik lub wedka .
Wedka min 240cm a najlepiej wlasnie 260
Przynety glownie line thru 60-105g ale chce miec mozliwosc zejscia lzej na 25-30g


Kupilem jednak abu svartzonker 259 40-140g
Troszke za szybki jak dla mnie sie wydaje ale zobaczymy w maju jaki jest naprawde
Jaki multik do niego dobrac chce aby obsluzyl przynety z zakresu 20-145g
Mysle nad revo beast oraz klasycznym okraglakiem c4 lub c3 ale podobno dla niego 120g to max .

#1969 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2019 - 16:52

Dopisz do listy TRANX 300


  • ms80 lubi to

#1970 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 20 grudzień 2019 - 17:01

Tak jak Bob wspomniał dopisz Tranx 301, bo 300 to na prawa rękę ;)

#1971 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 20 grudzień 2019 - 17:18

Wagowo troszke ciezszy .
C4 wazy 285g
A revo beast 270g
Fajnie miec cos lekkiego a jestem gosciem
Ktory jak ma wolny czas rzuca od switu do zachodu .
A jak z wywazeniem wedki castingowej waga multika ma na to wplyw jak w spinningu ?
Jestem zielony w temacie a mam czas powiedzmy do konca kwietnia aby dobrac cos pod siebie . Napewno wleci jesscze jakis kijek 20-60g a chcialbym 1 multikiem 2 kijki obsluzyc .na sucho abu svartzonker 40-140 robi wrazenie mocnego mysle ze i na sumki do 160cm na stacjonarke sie nada .

#1972 OFFLINE   ms80

ms80

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 449 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Michał

Napisano 20 grudzień 2019 - 17:37

Radziłbym odłożyć i kupić 2 multiki do tych zestawów, chociażby ze względu na to, że będziesz potrzebował dwóch grubości linki.
Jeśli już kupisz jakiś mocarny multik, to mało komfortowo łowi się lżejszymi zestawami / przynetami - multik trochę waży. Jeśli kupisz multik średniej mocy, to przy 120-140g przynetach może szybko się zużyć.

#1973 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10180 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2019 - 18:20

Tak jak Bob wspomniał dopisz Tranx 301, bo 300 to na prawa rękę ;)

Napisałem o rozmiarze. Kolega gdzieś pisał czy jest prawo czy lewo ręczny? ;)



#1974 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1014 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 20 grudzień 2019 - 19:22

Lewo reczny ale lowie normalnie krece lewa reka .plecionke mysle nawinac pp slick 20lb nie wiem czy nie za cienko ale dla mnie to gruba linka .
Znaczy takie podobno nie zniszczlane c4 zajezdze przynetami 120-140g
Ten revo beast wydaje sie fajny bo ma ciekawy design dluzsza korbke . Oraz jest leciutki 270g i idzie go wyrwac za ~1000zl nowke . Mysle tez czy jakas kilkuletnia uzywka c3 nie bedszie fajna na start mozna ja kupic za 200-250zl wiec nie bedzie az tak szkoda jak sie jej cos stanie
Jest jeszcze c4 svartzkoner tez wazy cos ponad 300g . Jednak chcialbym sie zamknac z waga zestawu w 500g .w tym roku mpp2 259 100g plus penn slammer meczyl wiec mysle ze przy takim lowieniu kazdy gram jest na wage zlota .pewnie troche cuduje ale nie chce aby zaraz po zakupie multik wyladowal na gieldzie .

Użytkownik jacob1993 edytował ten post 20 grudzień 2019 - 19:34


#1975 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 656 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 21 grudzień 2019 - 02:10

... zobaczymy w maju jaki jest naprawde
 

Po co czekać do maja, w grudniu to jeszcze na legalu można, a w styczniu zdejmuj kotwice i na przód o ile nie ma lodu.

W zeszłym, roku poskrobałem trochę jerków, w styczniu testowałem ze spinaczami zamiast kotwic na wodzie 0.5m, nawet jeszcze opłat nie miałem zrobionych

 

Mysle nad revo beast oraz klasycznym okraglakiem c4 lub c3 ale podobno dla niego 120g to max .

yyy...  dla którego 120g to max, obstawiam że sRevo szybciej padnie niż C3/C4, a w razie czego na Ali są przekładnie

 

Lewo reczny ale lowie normalnie krece lewa reka...

Nie będzie żadnych udziwnień, my jesteśmy normalni :highfive:


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 21 grudzień 2019 - 02:22


#1976 ONLINE   croock

croock

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 635 postów
  • LokalizacjaWroclaw

Napisano 06 styczeń 2020 - 15:29

Czy używa ktoś może Dragon G.P. Concept z pazurem (1,98 g, do 80g)?



#1977 OFFLINE   leeso

leeso

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 25 styczeń 2020 - 14:53

Witam,

Czy są na rynku jakieś fabryczne kije do jerkowania o długości od 195-198cm do powiedzmy 210-220cm ale z dolnikiem do pazura min 42 cm? c.w 40-120g.

Coś oprócz Svartzonkera 40-140g 213cm (wydaje mi się zbyt sztywna i ciężka)? Będzie to mój pierwszy zestaw jerkowy, kij do gum posiadam 2,59 z jeszcze dłuższym dolnikiem i nie ukrywam, że lubię mieć kij pod pachą. Czy jest coś na rynku godnego uwagi w rozsądnych pieniądzach powiedzmy do 400-500zł? 

A może moje myślenie z długim dolnikiem do wędki jerkowej jest błędne? Z chęcią poznam zdanie bardziej doświadczonych kolegów.

 

Pozdrawiam

Paweł



#1978 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 styczeń 2020 - 15:13

Daiwa Prorex Jerk XR
https://allegro.pl/o...source=facebook

Tu masz pracę kija

https://youtu.be/qYbHYyGuBhk

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka
  • Xiaou lubi to

#1979 OFFLINE   leeso

leeso

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 25 styczeń 2020 - 15:36

Daiwa Prorex Jerk XR
https://allegro.pl/o...source=facebook

Tu masz pracę kija



Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

Jesteś w stanie podać mi długość dolnika do pazura? 



#1980 OFFLINE   lukaszkosciukiewicz

lukaszkosciukiewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Łukasz

Napisano 25 styczeń 2020 - 15:46

Niestety nie, u mnie w kolejce do zakupu

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych