Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Luz na szpuli w kołowrotkach Daiwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 10:07

Może niezgrabnie nazwałem ten luz o który mi chodzi ale w tytule trudno mi było o bardziej lapidarne określenie... ale do rzeczy.

Chodzi o luz ktory powstaje w momencie gdy trzymam kołowrotek jedną ręka a drugą poruszam szpulą trzymaną za rant,- jest to luz wzdłużny na tym czymś na czym kręci się szpula czyli chyba poprawnie nazwanym pinionie.

 

Prosiłbym szczególnie kolegów, którzy samodzielnie kasowali ten luz o podpowiedź.

Nie bardzo wiem jak duży luz powinien być i w którym miejscu należy podłożyć podkładkę by go usunąć.



#2 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 10:19

no ale po co kasowac? przeciez wszystkie kolowrotki, nawet te do dupy, tak maja :) 



#3 OFFLINE   filser

filser

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Lokalizacjamazowsze
  • Imię:Piotr

Napisano 14 wrzesień 2013 - 10:34

Skoro szpula sie obraca to jest to multik tak .

#4 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 11:31

no ale po co kasowac? przeciez wszystkie kolowrotki, nawet te do dupy, tak maja :)

Jeśli jest zbyt duży to na pewno trzeba go zmniejszyć (ok 3mm), pytanie jest tylko takie ile powinno pozostac a ile jest już zbyt dużym luzem i może spowodować jakąś tam awarię,- to odpowiedź na pytajnik nr 1 

Mam taki luz w Turku Z 3000 C i Z 3000iT w pozostałych moich Daiwach tej wielkosci czyli np w MB 3000 to już luz mikro ok 1mm i wydaje mi się że taki powinien pozostać... Moje domysły nie mają jednak żadnej podbudowy natury 'wiem',- to tylko przypuszczenia,- dlatego pytam.

To odpowiedź na drugi pytajnik ;)

A co do podtekstu to nie łowię kołowrotkami Shimano,- bo chyba o Stellę a aluzji chodzi B)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 12:03


#5 OFFLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1228 postów
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imię:Wojtek

Napisano 14 wrzesień 2013 - 11:41

Arek lepiej jedź nad wodę zanim coś zepsujesz... :)
Jak nawija röwno, nic się nie zaczepia i nie plãcze to zostaw tak jak jest...
Wiem , że pogoda nie rozpieszcza i różne myśli do głowy przychodzã...
Lepiej mi napisz na priv kiedy masz ten urlop?

#6 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 11:49

Wojtek,- masz rację pogoda nie rozpieszcza ale ten luz zauważyłem podczas łowienia, po każdym rzucie taki stuk jakby szpula po pinonie przesuwała się do góry, najpierw myślałem że stukam obrączka o drewniany insert a dopiero potem zorientowałem się o co chodzi, w domu popatrzyłem do innych kręciołów no i stąd ten post.

Co do urlopu,- będę mial pewność w poniedziałek jak mi szefowa podpisze ;)



#7 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 14 wrzesień 2013 - 12:23

Wałek śimakowy i wodzik...



#8 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 12:28

A większymi literami Panie Tomaszu? -_- bo z tego "luzu" jeśli dobrze wnioskuje może wyniknąć coś złego.


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 12:45


#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 13:15

tzn. tobie stuka jak krecisz i to pewnie tylko jak kolowrotek jest po skosie w dol? zgadlem? gdzies byly o tym dwa watki, ale nie pamietam jak im na imie bylo :)

 

w moich wszystkich staloszpulowcach tak jest, ze moge szpule przesunac paluchami o 'iles tam', bez roznicy na fabrykanta i nie zauwazylem, zeby to mialo jakikolwiek negatywny wplyw na prace czy tzw. dlugowiecznosc



#10 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 14:04

Tak mnie Pitt zaintrygowałeś swoim postem, że sprawdziłem i faktycznie DT Z 3000C stuka w takiej pozycji przy nawrocie posuwajacej się w górę i w dól szpuli.

W kanciaku to zjawisko (stuk) już nie występuje.

Jak rozumiem z Twojej wypowiedzi nie ma to znaczenia dla żywotności bebechów?



#11 OFFLINE   DarekM

DarekM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 572 postów
  • LokalizacjaPieńsk

Napisano 14 wrzesień 2013 - 14:36

Ja mam to samo w Team Daiwie Xia jak łowie z dużej skarpy i mam kij zkierowany w dół to mi coś stuka w kołowrotku a jak łowie z kijem uniesionym jest cisza.



#12 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 wrzesień 2013 - 14:41

stukoty w czasie krecenia to luzy, ktore mozna zniwelowac, powyzej zorro cos o tym napisal, nie wiem jaki wpylw ma takie stukanie na zywotnosc kolowrotka, mam tak w ryobi excia, nic z tym nie robie i z kolowrotkiem nic zlego sie nie dzieje ... ale to pewnie dlatego, ze od paru lat lezy w szafce :P :lol:

 

natomiast piszac: nie zauwazylem, zeby to mialo jakikolwiek negatywny wplyw na prace czy tzw. dlugowiecznosc - mialem na mysli fakt, ze w moich wszystkich staloszpulowcach moge szpule przesunac paluchami o 'iles tam' w gore czy w dol, dokladnei tak jak u ciebie :)

 

Chodzi o luz ktory powstaje w momencie gdy trzymam kołowrotek jedną ręka a drugą poruszam szpulą trzymaną za rant



#13 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 14 wrzesień 2013 - 14:53

No tak w kołowrotku leżącym w szafie żywotność będzie faktycznie nieograniczona ;)

Nie sądzę żeby Pan Tomasz chciał szczególnie dla mnie odpowiedzieć większymi literami o tym, bo jesteśmy od jakieś czasu na tzw "krzywe pyski" ale nie sadze także żeby to była jakaś wiedza szczególnie tajemna wiec pewnie może ktoś jeszcze zabierze głos w dyskusji, jak nie pozostanie metoda prób i błędów...

Być może jest tak jak sugerujesz Pitt, że jest to "problem" bardziej natury słuchowo estetycznej czyli smieszny i mało istotny (jakich wiele na forum) niż faktycznie przekładający się na szybsze zużycie mechanizmów kołowrotka...


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 14 wrzesień 2013 - 14:55


#14 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 14 wrzesień 2013 - 20:59

Wałek śimakowy i wodzik...

 

Wałek ślimakowy i wodzik.

 

Pozdrawiam



#15 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 06:41

Jeśli jest zbyt duży to na pewno trzeba go zmniejszyć (ok 3mm), pytanie jest tylko takie ile powinno pozostac a ile jest już zbyt dużym luzem i może spowodować jakąś tam awarię,- to odpowiedź na pytajnik nr 1 

Mam taki luz w Turku Z 3000 C i Z 3000iT w pozostałych moich Daiwach tej wielkosci czyli np w MB 3000 to już luz mikro ok 1mm i wydaje mi się że taki powinien pozostać... Moje domysły nie mają jednak żadnej podbudowy natury 'wiem',- to tylko przypuszczenia,- dlatego pytam.

To odpowiedź na drugi pytajnik ;)

A co do podtekstu to nie łowię kołowrotkami Shimano,- bo chyba o Stellę a aluzji chodzi B)

Zacznij łowić tyni do d... to nie będziesz miał luzu :lol:  :lol: :lol:  :lol: . 



#16 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 wrzesień 2013 - 07:05

Dzięki temu że nimi nie łowię mam luz  ;)

A propos ,- może wiesz Józek jak taki luz skasować i rozjaśnisz trochę lapidarne określenia Pana Tomasza i Pana Leśniaka :)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 07:28


#17 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 07:54

Dzięki temu że nimi nie łowię mam luz  ;)

A propos ,- może wiesz Józek jak taki luz skasować i rozjaśnisz trochę lapidarne określenia Pana Tomasza i Pana Leśniaka :)

Masz tak jest worm shaft wałek posuwu szpuli na którym jest nacięty rowek, w tym rowku "chodzi wodzik" który jest sprzężony z osią kołowrotka.Jak ten wodzik ma luz, tzn. wodzik ma taki trzpień co porusza się w rowku wałka i jest luźny to automatycznie oś ma "skok" w górę i w dół.Generalnie zależy on od klasy kołowrotka i od jego już wykonanej pracy.

Można próbować wałek osadzić tak aby nie miał większego luzu-mają podparcie na tulejach teflonowych(robisz tunning wymieniając tulejki na łożyska), generalnie za dużo raczej  nie zaszalejesz, z usunięciem luzu oczywiście :) .


Użytkownik Jozi edytował ten post 15 wrzesień 2013 - 08:37


#18 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:34

generalnie za dużo raczej  nie zaszalejesz

A gdzie puenta? :ph34r:



#19 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:37

A gdzie puenta? :ph34r:

Poprawiłem, masz puentę :) .



#20 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 wrzesień 2013 - 08:46

Jeśli dobrze zrozumiałem to nie ma co się napinać z tym luzem bo i tak nie skasuję go a mogę tylko coś spieprzyć...

No to go polubię i będzie z głowy  :)


  • popper i Tomasz eS lubią to