Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki a antyzaczepy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 21:47

Witam Wszystkich!

 

Panowie, zwracam się z prośbą do Was. Czy ktoś zna odpowiedz na moje pytanie- chodzi mi o to czy na głowki jigowe z antyzaczepami da się zaciąć szczupaka? Podczas kilku ostatnich wypraw miałem uderzenia szczupaka jednak żaden z uderzających się nie zapiął. Dodam tylko żeby nie było że słabo żerowały, na normalne standardowe głowki siadały normalnie.

Jak to z tym jest?

 

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   rogalson

rogalson

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 19 wrzesień 2013 - 22:33

Pokaż jakie to antyzaczepy. Ewentualnie większy hak i miękki drucik. A co do samego brania to im bliżej lustra wody prowadzę przynętę, tym zacięcie jest łatwiejsze, bo owy szczupak praktycznie sam się zacina - niżej jest różnie i zależy skąd uderza. Końcowy wniosek może być taki, że bardzo dużo zależy od przypadku :)



#3 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 19 wrzesień 2013 - 22:38

Kiedyś był taki patent żeby podgrzać drucik antyzaczepowy zapalniczką- jakby to nie zabrzmiało- robi się miększy i łatwiej siadają  :P



#4 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 22:43

Standardowe Mustady np - http://sklep.insel.p...roducts_id=2087


  • Piotr123 lubi to

#5 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 19 wrzesień 2013 - 22:52

Za miękki kij? Żyłka, czy plecionka? A może by tak nieco zdrowiej dać w kły, to wtedy zadziała?

 

Oczywiście pomijając fakt, że jak siadają na standardowego jiga, to nie ma potrzeby użycia antyzaczepu :)

 

 

Pozdrówka

Kamil



#6 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 23:03

Plecionka Daiwa Tournament 8braid, co do antyzaczepów- stosuję je bo przy obławianiu brzegów straty są dość duże ;), lezy duzo konarów które skutecznie łykaja przynęty i metry plecionki :P Co do zacinania- na zwukłe jigi zacinają sie niemal same.



#7 OFFLINE   wildriver

wildriver

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1167 postów
  • LokalizacjaGdzieSandomierzadoWisły

Napisano 20 wrzesień 2013 - 00:13

Dobrze jest łowić trochę agresywniej :ph34r: tzn.nawet lżejszą główką podbijać szybciej i wyżej gumę,wtedy brania są pewniejsze i łatwiej wciąć,trzeba zazwyczaj zapaprać zdrowo.

Łatwiej jest kiedy to branie jest wyraźne,jak się wlecze gume,to rzadko jest takie dupnięcie w wędę :D Moim zdaniem to te mustady są takie se,ale z braku laku...



#8 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 08:20

Wg.mnie podgrzać drucik to i okonek 20cm nie ma problemów z zassaniem i zacięciem.



#9 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 08:21

Na te mustady wytargalem wszystkie zacięte sandacze na otmuchowie więc nie są takie złe.

#10 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2013 - 08:40

Generalnie nie używam antyzaczepów.
Przypomniał mi się za to patent mojego ś.p. kolegi, który zbrojąc gumę chował hak właśnie w nią tzn. wystawał może 1mm haka ponad korpus gumy. Z zacięciem nie miał problemów pod warunkiem, że gumka była mięciutka, a jak wpakował się w zaczep to dużo łatwiej można było odstrzelić.



#11 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2013 - 08:59

Dobrze jest łowić trochę agresywniej :ph34r: tzn.nawet lżejszą główką podbijać szybciej i wyżej gumę,wtedy brania są pewniejsze i łatwiej wciąć,trzeba zazwyczaj zapaprać zdrowo.

 

Nie do końca się zgodzę, gdyż podczas agresywnego prowadzenia wabika sami możemy zaparkować wabikiem w jakimś konarze, dlatego min. nie stosuje się antyzaczepów w kogutach.

 

A co do mocy zacięcia, to j.w. Szczególnie, kiedy kijek jest krótki, to i ramię siły dużo krótsze.

 

Pozdrówka

Kamil



#12 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 20 wrzesień 2013 - 09:03

Jak na prawdę je*nie, to nie ma co się zastanawiać tylko ciąć i holować :)


  • Wojtek B. lubi to

#13 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 09:43

Jak na prawdę je*nie, to nie ma co się zastanawiać tylko ciąć i holować :)


A jak bierze delikatnie? :)

#14 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 20 wrzesień 2013 - 09:45

 Kamil Z ma rację gdy za agresywnie prowadzi sie gume z antyzaczepem (w zaczepowym miejscu) to raczej nie ma to sensu...

 

 Też dużo łowię na anty-snagi (głównie rzeczne zwaliska) i od kilku lat z drucianych przesiadłem się na takie.

 

Załączony plik  anty-snag.jpg   82,92 KB   154 Ilość pobrań

 

w porównaniu do drucianych urywa się ich dużo,dużo mniej ,druciany po puknięciu w jedna gałąź się otwiera,a drugą-3cią  już łapie.po za tym w drucianych mustadach lub gamakach oczko jest za mocno wysuniete + kulisty kształt  i często się klinują. Plastikowe można przyciąć lub przerzedzić (zmiękczyć) zależnie od tego gdzie ,jak i na co łowimy.Na zwaliskach łowię zazwyczaj łagodnym długim opadem przeważnie za lekkimi główkami, i większość brań zacinam skutecznie.


Użytkownik WOBI edytował ten post 20 wrzesień 2013 - 09:46


#15 OFFLINE   Kmicic

Kmicic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Sebastian

Napisano 20 wrzesień 2013 - 10:02

Witam

 

Jeśli chodzi o moje doswiadczenia z antyzaczepami i szczupakami, to są one zdecydowanie in minus.

Relacja skutecznych zacięć to 10 do 1 na rzecz jigów bez drutu. Być może coś robię źle, nie mniej jednak nie pokusze się już,

o swiadome stosowanie anti snagów (Mustada) do połowów szczupaka.

 

Co innego sandacz i okoń - tu nie mam żadnych zastrzeżeń nawet seryjne Mustady skutecznie zacinają.



#16 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 10:14

A jak bierze delikatnie? :)

To na choćby nie wiem co, nawet 10 kotwic przy 3 calowej gumie nie zatnie więc drucik nie ma znaczenia...


  • wobler129 lubi to

#17 OFFLINE   Robertpl

Robertpl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 10:46

To na choćby nie wiem co, nawet 10 kotwic przy 3 calowej gumie nie zatnie więc drucik nie ma znaczenia...


To dlaczego przy delikatnych braniach na zwykłą siadają?

#18 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaPl

Napisano 20 wrzesień 2013 - 10:50

Witam

 

Jeśli chodzi o moje doswiadczenia z antyzaczepami i szczupakami, to są one zdecydowanie in minus.

Relacja skutecznych zacięć to 10 do 1 na rzecz jigów bez drutu. Być może coś robię źle, nie mniej jednak nie pokusze się już,

o swiadome stosowanie anti snagów (Mustada) do połowów szczupaka.

 

Co innego sandacz i okoń - tu nie mam żadnych zastrzeżeń nawet seryjne Mustady skutecznie zacinają.

Kurcze nie wiem skąd się biorą wasze problemy z zacinaniem szczupaków,ja łowie mocnym kijem z delikatna szczytowką (talon 6 20lb.) i w stosunku do standardowych jigów skutecznośc zacięć spada mi o max.10%. Mam tylko sporo pustych brań niedużych okoni które nie są w stanie zassać gumy min.3" (mniejszych raczej nie stosuję) razem z antyzaczepem tzn. wydaje mi się że w ich zbyt małych pyszczkach anty-snagi się klinują.



#19 OFFLINE   Kmicic

Kmicic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Sebastian

Napisano 20 wrzesień 2013 - 11:30

Kurcze nie wiem skąd się biorą wasze problemy z zacinaniem szczupaków,ja łowie mocnym kijem z delikatna szczytowką (talon 6 20lb.) i w stosunku do standardowych jigów skutecznośc zacięć spada mi o max.10%. Mam tylko sporo pustych brań niedużych okoni które nie są w stanie zassać gumy min.3" (mniejszych raczej nie stosuję) razem z antyzaczepem tzn. wydaje mi się że w ich zbyt małych pyszczkach anty-snagi się klinują.

 

Ja szczupłe łowię głównie Triumphem 86 MF2 i MHF2, tak jak pisałem wcześniej mam kłopoty z zacięciem a skuteczność zacięcia na tradycyjnego jiga jest u mnie bezdyskusyjnie lepsza. Po licznych zepsutych braniach wolę starcić przynętę niz rzucać kur....i ch... ,że znowu nie zaciąłem ryby.

 

Być może jest to mój błąd powiedzmy techniczny, niedostatek umiejętności, nie będę z tym walczył - szczupłe łowię bez antyzaczepu!

Antyzaczep pozwolił mi niejednokrotnie dobrać się do dupska sandaczom i okonoim i tu głownie widzę jego zastosowanie.



#20 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 20 wrzesień 2013 - 11:40

To dlaczego przy delikatnych braniach na zwykłą siadają?

Wez podgrzej sobie ten drucik, może wysadź bardziej z gumy/schowaj bardziej hak, kombinuj. Szczupak ma na tyle mocne szczęki że taki drucik to jest nic. A to że zacinały się na zwykłą a z drutem nie, może akurat zle trafił dziobem(nie w hak) lub cokolwiek dostaw sobie. Jedyne wyjaśnienie możesz odszukać nad swoją wodą.