Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Stukająca Ultegra


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 październik 2013 - 17:28

Całkiem przypadkiem stałem się posiadaczem kołowrotka Shimano Ultegra 3000.  Jest to stary model jeszcze na SBL-u więc już powoli zaczyna nabierać wartości kolekcjonerskiej ;)   Bez szpulki, na sucho kołowrotek kręci bardzo miękko i płynnie, praktycznie masełko.  Problem zaczyna się w momencie założenia szpulki.  Podczas kręcenia korbką coś w środku stuka.  Przy szybszym kręceniu sprawia wrażenie ząbkowania.  Podmieniłem szpulkę na pasująca od innego kołowrotka i jest dokładnie to samo. Spotkał się ktoś z taką pracą kołowrotka?  Jaka może być przyczyna problemu?

 

Pozdrawiam



#2 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 21 październik 2013 - 19:29

A taka sama jak i w Daiwkach czyli "wodzik i okolice"...



#3 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 21 październik 2013 - 19:45

Rzeby mi to jeszcze tylko coś mówiło;-) Da się coś z tym zrobić?

#4 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 21 październik 2013 - 21:02

Czasem się da. Naprawa jest jednym z lepszych sposobów.. :D

No trza rozebrać maszynę, a potem to już tak jak w pięciuset podobnych przypadkach opisanych na forum.. :)

Nazwy i marki kołowrotków nie mają na ogół większego znaczenia, walka ze stukotami jest zawsze podobna.



#5 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 05:55

Panie Tomaszu zapomniał Pan dopisać - smalec i podkładeczki :) .



#6 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 październik 2013 - 07:27

Ja rozumiem że stukanie w kołowrotku to normalna i dość częsta przypadłość występująca nie tylko w Ultegrach :D .  Natomiast nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem w którym kołowrotek bez szpulki pracuje jak masełko a po jej założeniu przypomina już bardziej betoniarkę.  Smarowanie chyba nie rozwiąże tu problemu.  Podkładki - gdzie?  pod szpulkę?  Co do wodzika i okolic to tak jak już wcześniej napisałem ...... :huh:



#7 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 07:39

Ja rozumiem że stukanie w kołowrotku to normalna i dość częsta przypadłość występująca nie tylko w Ultegrach :D .  Natomiast nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem w którym kołowrotek bez szpulki pracuje jak masełko a po jej założeniu przypomina już bardziej betoniarkę.  Smarowanie chyba nie rozwiąże tu problemu.  Podkładki - gdzie?  pod szpulkę?  Co do wodzika i okolic to tak jak już wcześniej napisałem ...... :huh:

Widziałeś lekarza który leczy na odległość bez badania pacjenta?Bo ja nie, chyba że weterynarz.

Może na wormie są luzy wzdłużne, w tulejkach poprzeczne, trzeba rozkręcić i zobaczyć.



#8 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 22 październik 2013 - 08:44

Ja rozumiem że stukanie w kołowrotku to normalna i dość częsta przypadłość występująca nie tylko w Ultegrach :D .  Natomiast nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem w którym kołowrotek bez szpulki pracuje jak masełko a po jej założeniu przypomina już bardziej betoniarkę.  Smarowanie chyba nie rozwiąże tu problemu.  Podkładki - gdzie?  pod szpulkę?  Co do wodzika i okolic to tak jak już wcześniej napisałem ...... :huh:

Tak jak pisze Józek bez rozebrania ani rusz i żadna mądra głowa za wiele nie poradzi.

Co do różnicy w odgłosach pracy kołowrotka bez szpulki i z szpulką problem jest w tym że sama szpulka w Ultegrze jest metalowa i dość ciężka.

Więc jesli przyłożysz opór w postaci szpulki dopiero wówczas uwidacznia się problem tz luz i tyle ;)

Rozbierać i sprawdzić to nie kosztuje a wręcz pomoże usunąć problem :)



#9 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 październik 2013 - 09:03

No niby tak ale czasami zdarzają się choroby które można zdiagnozować na odległość ;)  Miałem nadzieję że to takie delikatne przeziębienie i obejdzie się bez grzebania w bebechach.  Kołowrotek kupiłem tylko i wyłącznie dla pojedynczej korbki a że w miarę fajnie pracował na sucho to pomyślałem że może dałoby się go jeszcze do czegoś wykorzystać.  

 

Karol nie posiadam wystarczającej wiedzy żeby po rozkręceniu kołowrotka zdiagnozować problem.  No chyba że ewidentnie coś będzie uszkodzone.  Jedynie co to mogę go przesmarować a to raczej problemu nie rozwiąże.  


Użytkownik Pickerel edytował ten post 22 październik 2013 - 09:07


#10 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 22 październik 2013 - 09:13

No to podeslij młyneczek do któregoś z majstrów i bedzie po problemie ;)

Wedle mnie to żaden większy problem nie gryzie tej Ultegry ;) a po naprawie bedziesz długo zadowolony z maszynki bo to niezwykle trwała i wdzięczna konstrukcja :)

Warto w nią że tak powiem zainwestować :)



#11 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 październik 2013 - 14:07

Kołowrotek, a w sumie kołowrotki, kupiłem jeszcze Ultegrę 3000XT potrzebowałem tylko i wyłącznie dla ich pojedynczych składanych korbek.  W międzyczasie znalazłem nowe korbki więc zostały mi dwa tak na prawdę do niczego nie potrzebne młynki.  Kolekcjonerem nie jestem więc prędzej czy później trafią pod młotek  B)


Użytkownik Pickerel edytował ten post 22 październik 2013 - 14:09


#12 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 22 październik 2013 - 17:36

No i problem rozwiązał się sam w 24 godziny... :lol: :lol: :lol:



#13 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 październik 2013 - 18:25

No i problem rozwiązał się sam w 24 godziny... :lol: :lol: :lol:

Przed chwilą sprawdzałem.  Nadal stuka więc się chyba nie rozwiązał B)   Ja po prostu postanowiłem nie grzebać w kołowrotku którego nie będę używał.  Nie znam się na tym i żadnej przyjemności mi to nie sprawia.



#14 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 22 październik 2013 - 18:34

Przed chwilą sprawdzałem.  Nadal stuka więc się chyba nie rozwiązał B)   Ja po prostu postanowiłem nie grzebać w kołowrotku którego nie będę używał.  Nie znam się na tym i żadnej przyjemności mi to nie sprawia.

Nie wiesz co tracisz :lol:  :lol: :lol:  :lol: . 



#15 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 22 październik 2013 - 19:38

Przed chwilą sprawdzałem.  Nadal stuka więc się chyba nie rozwiązał B)   Ja po prostu postanowiłem nie grzebać w kołowrotku którego nie będę używał.  Nie znam się na tym i żadnej przyjemności mi to nie sprawia.

No to niby jak chcesz go przekonać do zaprzestania działalności stukowawczej??? W zasadzie ani przeszywanie wzrokiem, ani werbalne prośby, groźby i zaklęcia niespecjalnie działają na shimaniaki :rolleyes: ...

A na dodatek jak nie będziesz używał, to co Ci przeszkadza, przecie kołowrotki leżą "po cichu"...


Użytkownik zorro edytował ten post 22 październik 2013 - 19:40

  • godski, PiECIA i kotwitz lubią to

#16 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 październik 2013 - 20:15

No to niby jak chcesz go przekonać do zaprzestania działalności stukowawczej??? W zasadzie ani przeszywanie wzrokiem, ani werbalne prośby, groźby i zaklęcia niespecjalnie działają na shimaniaki :rolleyes: ...


Muszę Ci uwierzyć na słowo bo nawet tak mało wymagających kroków naprawczych nie podjąłem. Zorro zrozum że nie każdy tak jak na przykład Ty lubi grzebać w kolowrotkach. Nie znam się i nie mam w tym przypadku bezpośredniej potrzeby. Więc odpuszczam. Może jego nowy właściciel będzie bardziej uzdolniony w kołowrotkowym grzebaniu.

#17 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 22 październik 2013 - 20:27

Nie, no tak trochę dla draki napisałem bo problem jest taki delikatny raczej i w sumie poza wnerwiającym i niepokojącym właściciela stukotem, to dla maszyny na ogół niegroźny... Ot, stuka se i wnerwia, i tyle... Czasem za pierwszym podejściem "rozbiórczym" znika jak ręką odjął, a czasem taka franca stuka i stuka, i żebyś się człowieku pochlastał, to i tak musi mieć ostatnie słowo (a szczególnie złośliwe bywają takie co to już parę kilometrów linki w swym życiu nawinęły)...

Nie było też moim zamiarem denerwować Pana Szanownego.. :)



#18 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 23 październik 2013 - 07:23

Nie no jakie tam nerwy :o  Denerwować to ja się mogę jak mi coś w kołowrotku stuka :lol:


Użytkownik Pickerel edytował ten post 29 październik 2013 - 17:36


#19 ONLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 29 październik 2013 - 17:51

Przy okazji smarowania innego kołowrotka postanowiłem zajrzeć do hałasującej Ultegry.  Rozkręciłem kołowrotek i prawdę mówiąc zaskoczyła mnie trochę jego prostota w budowie :o   Tam się praktycznie nie ma co popsuć a i ciężko coś pomylić przy składaniu.  Kołowrotek rozkręciłem praktycznie na części pierwsze i dokładnie wymyłem benzyną ekstrakcyjną.  Wysuszyłem i po złożeniu porządnie potraktowałem niebieskim smarem Penna.  Praca kołowrotka zdecydowanie się poprawiła i przy kręceniu nic już nie stuka :D .  Najzwyczajniej brakowało mu maziajki B)


  • Tomasz eS lubi to

#20 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 29 październik 2013 - 18:38

Przy okazji smarowania innego kołowrotka postanowiłem zajrzeć do hałasującej Ultegry.  Rozkręciłem kołowrotek i prawdę mówiąc zaskoczyła mnie trochę jego prostota w budowie :o   Tam się praktycznie nie ma co popsuć a i ciężko coś pomylić przy składaniu.  Kołowrotek rozkręciłem praktycznie na części pierwsze i dokładnie wymyłem benzyną ekstrakcyjną.  Wysuszyłem i po złożeniu porządnie potraktowałem niebieskim smarem Penna.  Praca kołowrotka zdecydowanie się poprawiła i przy kręceniu nic już nie stuka :D .  Najzwyczajniej brakowało mu maziajki B)

:) :) :)