Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

jak podejść do późno jesiennych szczupaków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gedz

gedz

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaOlecko

Napisano 26 październik 2013 - 19:03

Witam wszystkich kolegów  :)

Na początku powiem że nie jestem stricte spiningistą , łowię praktycznie wszystkimi metodami oprócz  metody muchowej . 

Mam pewien problem , nie potrafię się dobrać do szczupaków na moim jeziorku na jesień . Wiem że one  tam są ,ale nie porafię ich skusić na spining. 

 

Zaczynając od początku jest to nie duże jeziorko (38 ha )  z bardzą dużą populacją leszczyka dłoniaka i sporych szczupaków (3-4 kg ) , nie ma praktycznie w ogóle płotki tzn jest ale mało i nie większa niż 20cm i sporo okonia do 30 cm i pełno drobnego krąpia  .

Populacje szczupaka szacuję na sporą ponieważ jesienią i zmą podczas łowienia leszczy ,dziennie conajmniej kilka razy zaciętego dłoniaka leszcza lub większego krąpia  atakowały szczupaki . Rok temu w mojej glowie  były tylko leszcze , łowiłem je ponieważ brały sztuki naprawdę ładne  , natomiast teraz próbuję przy leszczach wyrzucić żywca i brania są , ale ryby często po ataku zostawiają żywca, na razie udalo mi się dostać jedną dwójkę  .  Jest to na głębokości 8-9 m a żywca ustawiam na gruncie 6-7 m .  

 

Rok temu o tej porze i później  gdy ja łowiłem leszcze , po tym jeziorze pływało dwóch dobrych spiningistów i łowili  te szczupaki dosyć regularnie  , głównie z trollingu . Łowili tylko na głębokiej wodzie  , sporymi jasnymi  kopytami i twisterami . 

 

Problem możę być to że jestem bardziej przyzwyczajony do obławiania brzegów , górek podwodnych i spadów brzegowych , bardzo rzadko obławiam głebokie blaty czy dalsze spady  itd. I wydaje mi się że tu możę leżeć klucz do sukcesu . Rok temu w grudniu  udalo mi się wydłubać na spining jednego pajka ok 1,5 kg spod brzegu  .  Dodaję też mapkę batymetryczną na której oznaczyłem wyżej opisane sytuacje . Może pomożecie mi wytypować miejsca gdzie można spodziewać się ataków cękowanych  drapieżników ,a przede wszystkim pomożecie dorbać taktykę by dobrać  się do zęboli  , bo jesień  - wbrew powszechnym opiniom -j est dla mnie okresem, w którym nigdy dobrze nie połowiłem drapieżników na spinning ,a bardzo bym chciał poczuć  silne uderzenie na delikatym kijku :) .  

Załączone pliki


Użytkownik gedz edytował ten post 26 październik 2013 - 19:05


#2 OFFLINE   Bootleg

Bootleg

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 658 postów
  • LokalizacjaNDM/Brodnickie

Napisano 26 październik 2013 - 19:11

Ja bym szukał w trollu na 5-6 metrach. Te trasy zaznaczone na zielono można byłoby powtórzyć, tym bardziej, że pisałeś że inni mieli tam wyniki.



#3 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6187 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 październik 2013 - 19:17

A jak w trollu to dużymi, powoli i na kolorowo :)



#4 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 26 październik 2013 - 19:24

Witaj na forum

 

co do metody połowu na żywca to radził bym przemilczeć temat bo to nie to miejsce

w porze późno jesiennej szczupaków szukaj 2 metry nad dnem w najgłębszych miejscach, co do metody i przynęt to

już sam musisz zadecydować, sugeruje nie za duże (15-20cm) w biało, srebrnych lub perłowych kolorach  (szczególnie kiedy jest pochmurnie) a co do metody to trolling

- po 1 przymrozkach powinieneś mieć już efekty

 

da sie połowic szczupaki tez na płytszej wodzie 2-3m no ale każda woda ma swoje widzimisię

spininguje wówczas małymi przynętami (10-15cm) w kolorze motroroil (głównie z opadu)

 

powodzenia


Użytkownik @Wojti edytował ten post 26 październik 2013 - 19:37


#5 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 26 październik 2013 - 19:30

A jak w trollu to dużymi, powoli i na kolorowo :)

 

skoro Krzysiek poleca też duże przynęty to moze ta na Twoją wodę będzie dobra ta oto przynęta:

(w trollingu 40-60m - wolno)

Załączony plik  leszczyk.jpg   47,22 KB   43 Ilość pobrań  Jaxon Magic Fish TX-L

(ja przynajmniej na razie łowie na mniejsze przynęty i mam jakieś tam wyniki)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 26 październik 2013 - 21:23


#6 OFFLINE   stoner

stoner

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1535 postów
  • LokalizacjaJaworzno
  • Imię:Irek

Napisano 26 październik 2013 - 19:58

Wojti ciekawa przynęta, całkowicie nie brałem jej pod uwagę. Mam podobny problem nad podobnym zbiornikiem.

Odpada mi trolling ,bo nie wolno z łódki łowić, ( przynęta może się przydać na inne łowska).

Ja mam sposób na wczesno - jesienne zębate taki, że obławiam miejsca gdzie roślinność,która w lecie wystawała, bądź była bujna, teraz powoli obumiera. Według mnie to są jeszcze dobre miejsca. Niestety u mnie na łowisku trafić 50+ to rzadkość. Polecam jerki różnej maści ale wolno tonące. Mi to zdaje egzamin.

Tyle że na 200 wyciągniętych szczupłych w roku to może z 10 ma ponad miarę.

Niestety gospodarka zarybieniowa na tym zbiorniku prosi o pomstę do nieba.

Większość woli łowić pi....ne karpie.



#7 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 26 październik 2013 - 19:59

co do przynęt to temat raczej ciężki,

sam widzisz Krzysiek zacząłby od dużych i kolorowych przynęt i na tyle co go znam to pewnie byłyby to woblery 

ja na razie łowie nie dużymi gumami przy dnie w najgłębszych miejscach

skoro jest tam dużo leszcza to Jaxon Magic Fish TX-L raczej będzie skuteczny

popatrz tez na Real Eel 30cm tylko tą przynętą musiał bys łowić z dopałem w granicach 60g

ewentualnie woblery Salmo Perch 14cm SDR albo Rapala Magnum 18cm  + dopalacz w granicach 50g

z tym ze woblery musisz prowadzić szybciej niz gumy a to zależy jak ryby będą reagowały

(teoria mówi ze jesienią wolniej - a ja dodam ze nie zawsze)

 

według moich obserwacji na jesień szczupaki maja krótszy czas intensywnego żerowania

dlatego też jest je czasami trudniej złowić, jednym słowem musisz próbować, próbować  i  próbować, wyciągać wnioski


Użytkownik @Wojti edytował ten post 26 październik 2013 - 20:14


#8 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 26 październik 2013 - 20:46

Wracając do tematu, ja bym zapuścił w wodę jakieś spore wahadło i tym potrollował. Czasami znacznie skuteczniejsze od wszystkich wobków, jerków i gum. Andrzej Stanek coś zdaje się wie na ten temat.

Lubię wahadła. W tym roku zacnie okoni połowiłem na takie nieduże i lekkie 3- 5 cm wahadełka. Klenik też się trafił.


Użytkownik skippi66 edytował ten post 26 październik 2013 - 20:48


#9 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 26 październik 2013 - 21:16

Koledzy bez emocji proszę, każdy może mieć swoje zdanie i trzeba to umieć uszanować nawet jeśli się z tym nie zgadzamy. ;)

 

Ja właśnie sie już spakowałem i rano o 05:00 ruszam po jesiennego szczupaka a na noc jeszcze w sypiali "zapoluje" na żywca.

a tak było tydzień temu:

Załączony plik  wojti1.jpg   31,75 KB   78 Ilość pobrań


Użytkownik @Wojti edytował ten post 26 październik 2013 - 21:18

  • Mariano Mariano i skippi66 lubią to

#10 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 26 październik 2013 - 22:53

...


Użytkownik cristovo edytował ten post 14 styczeń 2014 - 12:33


#11 OFFLINE   tomas24

tomas24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 październik 2013 - 23:11

Koledzy bez emocji proszę, każdy może mieć swoje zdanie i trzeba to umieć uszanować nawet jeśli się z tym nie zgadzamy. ;)

 

Ja właśnie sie już spakowałem i rano o 05:00 ruszam po jesiennego szczupaka a na noc jeszcze w sypiali "zapoluje" na żywca.

a tak było tydzień temu:

attachicon.gifwojti1.jpg

 

 

 

Ja właśnie sie już spakowałem i rano o 05:00 ruszam po jesiennego szczupaka a na noc jeszcze w sypiali "zapoluje" na żywca.

a tak było tydzień temu:

attachicon.gifwojti1.jpg

W sypialni masz "pewne " a nad wodą chyba nie - he he  powodzenia nad wodą i w sypialni



#12 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 28 październik 2013 - 18:36

a wczoraj jesienne wędkowanie wyglądało tak, pływałem z kolega w trollingu od 08:00 do 15:00 nowego czasu

- w tym okresie złowiliśmy 8 ryby w przedziale 65-80cm, mieliśmy ponad to jeszcze 10 spadów i drugie tyle nietrafionych brań

łowiliśmy na głębokiej wodzie 19-15m, brania były w pasmie 1-2m od dna,

przynęta gumowy okoń 16cm i 74g kiler na tym łowisku

 

Załączony plik  Andrzej 2.jpg   51,42 KB   36 Ilość pobrań

(największa ryba kolegi 80cm - foto by @Wojti)


Użytkownik @Wojti edytował ten post 28 październik 2013 - 19:29

  • Dagon, Dienekes i Zwierzu lubią to

#13 OFFLINE   Pike1

Pike1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 169 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 29 październik 2013 - 14:00

a wczoraj jesienne wędkowanie wyglądało tak, pływałem z kolega w trollingu od 08:00 do 15:00 nowego czasu

- w tym okresie złowiliśmy 8 ryby w przedziale 65-80cm, mieliśmy ponad to jeszcze 10 spadów i drugie tyle nietrafionych brań

łowiliśmy na głębokiej wodzie 19-15m, brania były w pasmie 1-2m od dna,

przynęta gumowy okoń 16cm i 74g kiler na tym łowisku

 

attachicon.gifAndrzej 2.jpg

(największa ryba kolegi 80cm - foto by @Wojti)

Ja przestałem ciągać Storma, ale trzeba chyba do niego wrócić. Zdrugiej strony takie głębokości osiąga chyba z windą. Mam wprawdzie na niego niezłego esoxa, ale jakoś mi ta przynęta za słabo pracuje.  Pozdrawiam i gratuluję takich rybek. P.S. Częstotliwość brań w porównaniu z moimi wodami "masakra".     



#14 OFFLINE   arielos24

arielos24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaBezrzecze
  • Imię:Ariel

Napisano 29 październik 2013 - 15:35

Ja łowię na płytkim jeziorze w którym jest zatrzęsienie krąpia,leszcza,płoci i uklei i złowienie szczupaka jesienią graniczy tam również z cudem choć woda wręcz gotuje się podczas żerowania od zębatych głownie tych 50-60cm lecz omijają prawie każdą podaną przynętę :angry: nawet żywce leśnych dziadków :D

3 tygodnie temu po raz pierwszy wybrałem się na wyprawę trollingową z kolega z forum i okazało się że duże ryby też są w tym jeziorze i jednak można je złowić.Duże przynęty które mam, a których nigdy nie używałem (bo ryby przecież były tam tylko małe) okazały się strzałem w dziesiątkę. Zaraz na początku trolowania trafiłem szczupaka 81 cm który jak na ten zbiornik jest sporą rybka ale teraz już wiem że są tam na pewno duże ryby, tylko moje podejście było złe :P

Załączony plik  81 cm na IZUMI MD.jpg   44,24 KB   30 Ilość pobrań

Największa choć nie jedyna ryba złowiona tego dnia.


  • @Wojti lubi to

#15 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 30 październik 2013 - 11:03

@arielos24. Fajna rybka, fajne zdjęcie, gratulacje.



#16 OFFLINE   arielos24

arielos24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaBezrzecze
  • Imię:Ariel

Napisano 30 październik 2013 - 12:05

Dzieki !
Rybka mimo ran które zapewne zrobiła wydra, była w dobrej formie i chwilę poszalała na kiju :) mam nadzieję że kiedyś jak już dobije do metra znów mnie uszcześliwi :D!

#17 OFFLINE   szymonrdh

szymonrdh

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaPiła

Napisano 31 październik 2013 - 21:38

Z mojego doświadczenia z zębatymi (i nie tylko) jest takie,  na jakim narybku on żeruje,o danej porze roku? Zależna jest też temp. wody, przemiana materii i ekonomia w jego jadłospisie. W maju oraz okresie wakacyjnym, dużo łowie szczupaków na małe i średnie przynęty, gumy od 5 do 10cm, średnie lub nawet czasami szybsze prowadzenie dawały lepsze efekty, niż bardzo mozolne. Natomiast jesienią, gdy woda się ochładza obserwuję na echosondzie w jakich miejscach grupuje się biała ryba i tam szukam swojego szczęścia. Wiadome jest że drapieżnik będzie podążał za nimi. Jesienią, łowię szczupaki poustawiane na kantach w bardzo wolnym opadzie na gumy w przedziale od 10 do 20cm. Jak trolinguje to pływam po kancie zygzakiem:)

 

pozdrawiam



#18 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 01 listopad 2013 - 07:59

........  Natomiast jesienią, gdy woda się ochładza obserwuję na echosondzie w jakich miejscach grupuje się biała ryba i tam szukam swojego szczęścia. Wiadome jest że drapieżnik będzie podążał za nimi. Jesienią, łowię szczupaki poustawiane na kantach w bardzo wolnym opadzie na gumy w przedziale od 10 do 20cm. Jak trolinguje to pływam po kancie zygzakiem:)

 

pozdrawiam

 

Hi Szymon,

 

jaki jesienny miesiąc masz na myśli pisząc o łowieniu na kantach i jakie sa to głębokości (spady z ilu metrów na ile). W pełni się z Tobą zgadam, ze szczupak toniowy przemiesza się za ławicami, które ja nazywam stołówka dla szczupaka. Co do wielkości i prędkości prowadzenia przynęt to bywa z tym różnie zależny to naprawdę od wielu czynników głównie pogodowych danego dnia (głębokość prowadzenia przynęty, nasłonecznienie, ciśnienie ....) są dni, ze kolor przynęty ma kolosalne znaczenie (i zdaje sobie sprawę ze wielu z Was się z tym nie zgodzi).

 

PS

Sz. nie pij za dużo na łódce bo te Twoje pływanie zygzakiem będzie za bardzo podpadające ;) ja dodam tylko ze ważna jest tez zmiana prędkości trollingowej szczególnie wtedy jeśli łowimy przynętami gumowymi 



#19 OFFLINE   @Wojti

@Wojti

    trolling for pike

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1819 postów
  • LokalizacjaGdynia/Rumia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Kuczkowski

Napisano 01 listopad 2013 - 08:02

Dzieki !
Rybka mimo ran które zapewne zrobiła wydra, była w dobrej formie i chwilę poszalała na kiju :) mam nadzieję że kiedyś jak już dobije do metra znów mnie uszcześliwi :D!

 

u mnie okazało się ze te wydry to są nurkowie w kuszą



#20 OFFLINE   arielos24

arielos24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • LokalizacjaBezrzecze
  • Imię:Ariel

Napisano 01 listopad 2013 - 08:24

Tu na całe szczęście i nieszczęście to na 99% wydra , przejrzystość wody zniechęca nurków :) musieli by tą rybę najpierw wymacać :lol: