Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co z tym tarłem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   adatom

adatom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 listopad 2013 - 18:09

Witam

 

Chciałem się podzielić zabawną sytuacją, która ostatnio mi się przytrafiła. Należę do pewnej społeczności wędkarskiej dbającej o jedną z polskich rzek. Nadszedła czas na tarło kropka... Mówię więc żonie, że jutro udaję sie na tało ryb, więc spytała o szczegóły. Wyjaśniam, że łowimy ryby i je wycieramy. Na co padło pytanie z jej ust: " Do sucha?".

 

Pozdrawiam

A



#2 OFFLINE   Gofer2005

Gofer2005

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 961 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 listopad 2013 - 18:18

Skoro Nadszedła czas to trza do sucha :D trzeć !


Użytkownik Gofer2005 edytował ten post 05 listopad 2013 - 18:18


#3 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 05 listopad 2013 - 18:24

Aż się prawie zlałem w gacie :lol:



#4 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 05 listopad 2013 - 20:06

Na sucho to mala przyjemnosc trzeba bylo odp. :lol:



#5 OFFLINE   n15

n15

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 219 postów

Napisano 05 listopad 2013 - 21:13

Prawda jest taka, że aby je prawidłowo wytrzeć to najpierw trzeba je wytrzeć  z wody do sucha. 



#6 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 05 listopad 2013 - 21:51

A tak zmieniając lekko temat.Jak jest u was.Kiedy się trą potoki.Bo ja trafiam w paździeniku po tarle,w listopadzie.A na obserwacji samego tarła to najlepiej przyjechać na początku grudnia,bo wtedy najwiecej parek pływa i kopią gniazda.Wszystko dzieje się na tym samym odcinku rzeki.

U was też tarło ciągnie się 2 miesiące ?



#7 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 805 postów

Napisano 06 listopad 2013 - 17:23

W tym roku u mnie w okolicy jeszcze cisza, albo pojedyncze, "próbne" kopce tarłowe. Ciepłą jesień robi swoje. 

Z reguły tarło jest na przełomie października/listopada lub listopad. Góra 3-4 tygodnie i "po ptokach". Ale w okolicy Częstochowy mamy małe rzeczki. Takie, co to pies na drugi brzeg nasika ;)

Najgrubsza, czyt. największa, jest Warta poniżej zbiornika w Poraju. Ale nawet tu, w każdym miejscu jest do przerzucenia kamieniem a tym bardziej przynętą. A reszta wygląda jak dopływy dopływów.



#8 OFFLINE   adatom

adatom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 listopad 2013 - 17:33

A tak zmieniając lekko temat.Jak jest u was.Kiedy się trą potoki.Bo ja trafiam w paździeniku po tarle,w listopadzie.A na obserwacji samego tarła to najlepiej przyjechać na początku grudnia,bo wtedy najwiecej parek pływa i kopią gniazda.Wszystko dzieje się na tym samym odcinku rzeki.

U was też tarło ciągnie się 2 miesiące ?

Raczej nie. Jest zazwyczaj przełom października i listopada. Czasem w trzecim tygodniu listopada spotykało się jeszcze małe parki (3 sztuki). Ale to wszystko zależy od pogody. W tym roku woda ciągle była ciepła i tarło się opźniło. 



#9 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 06 listopad 2013 - 17:44

Deszczu mało, woda jest tak niska że praktycznie można wycierać do sucha:)

#10 OFFLINE   deejaybialy

deejaybialy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • Lokalizacjachelm/ den bosch nl
  • Imię:Adam

Napisano 10 listopad 2013 - 22:37

Na sucho to można co najwyżej się zatrzeć haha



#11 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 12 listopad 2013 - 17:58

Żona dużo wie o sztucznym rozrodzie salmonidów:)) Gdyż trzeba dokładnie wytrzeć powłoki brzuszne i płetwy ryby DO SUCHA gdyż każdy przedwczesny kontakt produktów płciowych z wodą spowoduje zamknięcie mikropyla w przypadku ikry i wzmożoną aktywność plemników u samców. Produkty płciowe pobiera się do suchego naczynia ikra potem mlecz, następnie zalewa się wodą. Czyli tzw. TARŁO NA SUCHO :)



#12 OFFLINE   adatom

adatom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 69 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 12 listopad 2013 - 23:27

Żona dużo wie o sztucznym rozrodzie salmonidów:)) Gdyż trzeba dokładnie wytrzeć powłoki brzuszne i płetwy ryby DO SUCHA gdyż każdy przedwczesny kontakt produktów płciowych z wodą spowoduje zamknięcie mikropyla w przypadku ikry i wzmożoną aktywność plemników u samców. Produkty płciowe pobiera się do suchego naczynia ikra potem mlecz, następnie zalewa się wodą. Czyli tzw. TARŁO NA SUCHO :)

Teoretycznie tak jest, ale jej chodziło o zupełnie co innego. Kiedy wyciągniesz rybę z wody to jest mokra - woda i śluz. I o to jej chodziło. Kwestia o której piszesz jest oczywista :)

 

 

Pozdro