Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4182 odpowiedzi w tym temacie

#3281 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1472 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 październik 2021 - 19:33

Ustaw jasność na auto-niską i kontrast w okolicach 30%. To, że brzeg świeci jest naturalne- bo raz, że płycej, dwa- spad brzegowy na ogół twardszy co wzmaga świecenie. Nastawy sonarowe zależne są od twardości dna- na twardszym można zmniejszyć jasność, na miększym - trzeba zwiększyć.


Dziękuję dobry człowieku ;)

#3282 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 12 październik 2021 - 19:43

Dziękuję dobry człowieku ;)

Niedługo na kanale będzie materiał z taką samą sytuacją jak u ciebie

nie da się rozwiązać świecącego brzegu bliższego i  ciemnego dalszego- w garminie , ale zmnienie jasności i kontrastu pomaga 



#3283 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1472 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 październik 2021 - 20:04

Maciek czy to oznacza że po wypłynięciu powiedzmy 100 m od brzegu na wodę 10m+ trzeba będzie ponownie zmienić nastawy ?

#3284 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 12 październik 2021 - 20:45

Maciek czy to oznacza że po wypłynięciu powiedzmy 100 m od brzegu na wodę 10m+ trzeba będzie ponownie zmienić nastawy ?

Jeśli nie pływasz na automatach - tak

Ale coś za coś , masz ustawione tak by świeciło ryby nad dnem a tego nie dają automaty.



#3285 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1472 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 październik 2021 - 21:07

Pływam tylko na ręcznych nastawach ;)
Jeszcze jedno pytanie . Rybki świecą wszelkiej maści krzaki są widoczne tylko obraz jest dosyć mocno ziarnisty .
Czy oprócz regulacji jasności i kontrastu idzie go jakoś wyostrzyć ?

#3286 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 12 październik 2021 - 21:19

Pływam tylko na ręcznych nastawach ;)
Jeszcze jedno pytanie . Rybki świecą wszelkiej maści krzaki są widoczne tylko obraz jest dosyć mocno ziarnisty .
Czy oprócz regulacji jasności i kontrastu idzie go jakoś wyostrzyć ?

Tylko poprzez zmniejszenie ekranu SV- czyli kombinacja, i scrollujesz ekran sv aż zobaczysz wyraźną poprawę jakości obrazu- ok 1/3 wielkosci ekranu trzeba przeznczyć na inne okno. 



#3287 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1472 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 12 październik 2021 - 21:30

Tak mam . 2/3 sv a 1/3 tradycyjny sonar . Czyli więcej nie wycisnę .
Dzięki Maćku ;)

#3288 OFFLINE   Saimons60

Saimons60

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 17 październik 2021 - 09:38

Pora rozejrzeć się za nową zabawką oraz zacząć przygodę z echosonda. Budżet do 5500tys przez 2 lata będzie służyła na jeziora zaś będzie też używana na rzekach. Fajnie jak dało by się tworzyć mapy z zapisem żeby przejrzeć je sobię w domu np, oraz w miarę dokładny obraz, najbardziej podoba mi się Raymarine Element 9HV lub
Garmin Striker Vivid 9sv z GT40-TM.
Jeśli ktoś mógłby dokładniej naświetlić temat lub zasugerować coś innego byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam ;)

#3289 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 17 październik 2021 - 10:19

W sumie, teraz jak Ray normalnie już rysuje mapy z własnej nakładki Realbathy, to nie robi czy Striker, czy Element. Przewaga Ray to bardzo jasny ekran vs Striker a reszta to w rękach operatora. No i cena po stronie Garmina, bo Striker 3k a na Ray - nie wystarczy w 9 calach. Z innych konkurentów to Ti2, gdzie najlepiej sprawy mapowe są rozwiązane. No ale to model schodzący, wyprzedażowy, Elita FS jest szybsza i lepsza matryca, kolory- ale niestety 5.5k nie starczy na 9tkę chyba. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 17 październik 2021 - 10:23


#3290 OFFLINE   kkonrad

kkonrad

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 160 postów
  • Lokalizacjabialystok
  • Imię:konrad
  • Nazwisko:k

Napisano 17 październik 2021 - 10:46

Helix 9 +karta powinieneś wytargować za 6,000
  • Maciej_K lubi to

#3291 OFFLINE   Saimons60

Saimons60

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 17 październik 2021 - 11:04

A jak ma się Garmin z rysowaniem obrazu oraz bocznym sonarem w stosunku do Rey? Który łatwiej jest odczytać?. Oraz jaki przetwornik wybrać? Gt40 gt52 czy może gt56?

#3292 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 17 październik 2021 - 11:20

A jak ma się Garmin z rysowaniem obrazu oraz bocznym sonarem w stosunku do Rey? Który łatwiej jest odczytać?. Oraz jaki przetwornik wybrać? Gt40 gt52 czy może gt56?

Mnie to tam obojętne, ale gapię się w ekrany wszelakie nałogowo: https://www.youtube....6cfmK_mzwgOtaHA

Sonary, mapy, ryby, warsztat. (sonaryimapy.blogspot.com)

 

Gt56 nie jest obsługiwany przez Strikera

Porównywałem na kanale GT40 i52, nie widzę sensu dopłacania do GT40, bo to co ma być jego zaletą- czyli szeroka wiązka sonaru tradycyjnego- by skanować szeroko, jest załatwiana przez sonar boczny. Jak wejdziesz na kanał mój i playlistę Akademii Garmina z Fishtech, to zobaczysz cykl materiałow ze strikerem,- ustawienia itp,  jego pojedynek bezpośredni z Elementem. 

Ray ma niższe khz w bocznym 350kHz , bo hypervision 1,2 Mhz jest sytuacyjna- sprawdza się najlepiej od 4 do 12m głębokości ale to zależnie od twardości dna, umiejętności operatora. Ładnie ryby świeci za to w niebieskim kolorze. Ja w Garminach pływam głównie na 455 ,najbardziej uniwersalny, najmniej podatny na zakłócenia od maksymizerów.  Co do HB polecanego powyżej- jak najbardziej tak, ale....swoje przeklikać trzeba na nim , by pokazywał co trzeba. W rankingu moim łatwości mitycznego "ustawiania" ekranów HB jest na końcu, bo w praktyce wygląda to tak, że Lowrance nr 1, Garmin/Ray podobnie, 3 HB. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 17 październik 2021 - 11:23


#3293 OFFLINE   Saimons60

Saimons60

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 28 postów

Napisano 17 październik 2021 - 11:31

No to chyba zostaje wybór między Lowrance a Germinem. Ceny bardziej też na plus. Dzięki za szybkie wyjaśnienie tematu 😃 i na pewno szczegółowo zajrzę na Yt 👍

#3294 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1382 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 październik 2021 - 14:04

Witam! Pytanie mam bo z obliczeniami słabo. :) Ile pociągnie mi 9 calowy Garmin Stricker na aku żelowym 7Ah a ile na 9? Nie widzę w instrukcji ile on pobiera.

Chodzi tak z doświadczenia bo teoria sobie, życie sobie i jeszcze idzie zima...

Wiem że potrzebuje 20, chcę kupić LifePo4 + ładowarkę + BigCover a dzisiaj troszkę poszło zaskórniaków na samą sondę, muszę znów odłożyć, do tego czasu może poćwiczę na 7. 



#3295 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4708 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 21 październik 2021 - 14:36

To nie jest takie proste, bo jak dojechany aku, to nie będzie wow z czasem pracy. 9tka bierze ok 0,75A, więc kalkulację opierasz na tym, uwzględniasz sprawność aku w oddawaniu prądu rzędu 0,8 przy takich małych poborach. Myślę, że 8 i 10 godzin powinno wydać- zależnie od stanu akumulatora. 


  • Tresor lubi to

#3296 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1382 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 21 październik 2021 - 14:58

O i to jest konkret.
Nie chce kupować coś na szybko. Wolę dozbierać i kupić coś porządnego.
Mam nowa 7 a nowa 9ah kosztuje koło 100zl więc myślę czy na początek nie kupić takiej. Obecnie wyjazdy i tak nie trwają dłużej niż 6h.

Wysłane z mojego SM-N770F przy użyciu Tapatalka

#3297 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 495 postów

Napisano 21 październik 2021 - 17:06

Nawet się nie baw w 7ah.
Mam 2x9ah przy garminie 7, jasności 100% i non stop włączonym tradycyjnym sonarze, bocznym i cv w 5h zleciało z 12.7V na 12.3V. Nie bawiłem się w wygaszanie ekranu bo mi się nie chciało, a po niżej 12V już dużo szybciej napięcie spada. W porównaniu ze starym 4plus prąd leci na łeb ;)

Użytkownik Bartek1989 edytował ten post 21 październik 2021 - 17:07

  • suhhar i Rebel64 lubią to

#3298 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1472 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 21 październik 2021 - 18:41

@Tresor jak na jednodniowy wypad to 9 wystarczy Ci w zupełności . Ja z racji tego , że nieraz jestem 4 dni na wodzie kupiłem 40 Agm i wystarcza mi po dach a sondy w ogóle nie wyłączam .
  • Tresor lubi to

#3299 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1382 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 26 październik 2021 - 08:27

Witam!

Kupiłem echo Garmina Vivid 9, nie było osłony ekranu w zestawie. Znajomi kupili 7 i mieli. Ciekawe czemu. 

Ma ktoś taką na sprzedaż albo wie gdzie kupię? Na allegro 100zł za kawałeczek plastiku? To normalna cena?



#3300 OFFLINE   Seki

Seki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 26 październik 2021 - 08:32

Tak, Garmin goli jak może.
  • Tresor lubi to