Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

plecionka do castingu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
551 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   Marcin1991

Marcin1991

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:.

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:08

Przy małej gramaturze powinieneś mieć dość dobrze ustawiony hamulec i tym bardziej że jesteś początkujący. Więc na minimum powoduje ci to że masz brody. Sam z siebie uczyłaś się ustawiać hamulec ?

#242 OFFLINE   Iluzjonista

Iluzjonista

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:23

Sugeruję wizytę w sklepie wędkarskim. Tam uzyskasz fachową pomoc, dobierzesz elementy zestawu.
 

 

Kolega prosi o pomoc, zadając pytania na forum dyskusyjnym, które zrzesza wielu świetnych, doświadczonych spinningistów, a Ty odsyłasz go po fachową pomoc do sklepu wędkarskiego?  :)



#243 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:25

Docisk szpuli ustaw tak aby szpulka miała zero luzu w ruchu na boki. Magnetyk ustaw na max. rzuć lekko rzutem bocznym. Nie napinaj się na rekord odległości. Rzuty będą bliskie. Po kilku rzutach odpuść hamulec magnetyczny o dwa ząbki. Odległość nieznacznie wzrośnie. Po kilku rzutach znowu poluzuj magnetyk itd. aż do momentu kiedy zauważysz tendencje do puchnięcia plecionki co jest bliskie powstaniu brody. Przykręć o ząbek magnetyk i ćwicz, ćwicz , ćwicz...


Użytkownik BOB edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 18:26


#244 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:26

Kolega prosi o pomoc, zadając pytania na forum dyskusyjnym, które zrzesza wielu świetnych, doświadczonych spinningistów, a Ty odsyłasz go po fachową pomoc do sklepu wędkarskiego?  :)

To pomóż :)  

Wiesz ile razy tego typu tekst co powyżej pisałem już na forum i na priv? ( i zapewne nie tylko ja ;) )


Użytkownik BOB edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 18:28


#245 OFFLINE   Iluzjonista

Iluzjonista

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:35

Wiem. Właśnie za to Cię cenię, że potrafisz po stokroć powtarzać to samo, podnosząc poziom polskiego wędkarstwa  ;) Cierpliwość ma swoje granice, jasne, rozumiem to. 


  • BOB lubi to

#246 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4590 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:42

Panowie pytałem w innym dziale ale chyba w niezbyt do tego odpowiednim. Potrzebuję czegoś taniego do nauki ustawiania hamulcy w multiku pod rożne gramatury na ten sezon. Coś cienkiego pod okonki 0.06-0.08 i pod szczupaczki tak do 0.14. Myślę nad Mikado Nihonto Octa Braid czy ta plecionka jest troszkę choć coś warta? Do tego mam tylko jedną szpulkę i nie wiem, czy jest sens przewijać ciągle i czy nie lepiej byłoby na razie wziąć tylko 0.14 bo zaraz rusza sezon na większe drapieżniki, a pod okonki sobie kupić wczesną wiosną za rok? A może wziąć coś pomiędzy jeśli o grubość chodzi? Bo wędkę mam z zalecanym line weight do 16lb czyli jakieś 7.25kg a takie Mikado 0.14 to już ponad 10kg wytrzymałości. Gdyby ktoś jeszcze polecił mi od razu jakimi parametrami powinien się cechować metalowy przypon pod szczupaka. Jak się go dobiera względem reszty zestawu?

 

jerkbait.pl-pierwsze-kroki-w-castingu

 

A co do plecionki to daj na forum ogłoszenie, że kupisz chińską. Na pewno ktoś ma coś w zanadrzu i się podzieli. Jest i wątek na ten temat. Na początek jak znalazł jeśli uważasz, że dużo tniesz. Co do przyponu to raczej jego wytrzymałość powinna być trochę słabsza w stosunku do wytrzymałości linki i naprawdę to już było :)


  • Alexspin lubi to

#247 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 kwiecień 2019 - 18:57

Wiem. Właśnie za to Cię cenię, że potrafisz po stokroć powtarzać to samo, podnosząc poziom polskiego wędkarstwa  ;) Cierpliwość ma swoje granice, jasne, rozumiem to.

...ale i forum należy czytać, zamiast iść na łatwiznę zadając któryś raz to samo pytanie. Nie chodzi tu o sprawdzanie cierpliwości Roberta (który niedługo pójdzie z torbami kupując kolejne klawiatury), a o względny porządek w wątkach i łatwość odnalezienia w archiwalnych postach odpowiedzi na dręczące pytania. Chyba młodsza część użytkowników dotknięta jest nieumiejętnością wyszukiwania informacji, lub pasywnością w tej dziedzinie. Onegdaj określano to ostatnie terminem "lenistwo".
  • S.N. i bob74 lubią to

#248 OFFLINE   Iluzjonista

Iluzjonista

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 78 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 19:27

Maciej, zgadzam się z Tobą i nie mam zamiaru bronić tych, którzy odwykli od pozyskiwania wiedzy, czytając to, co już wcześniej napisano. Ja raczej zdziwiłem się odesłaniem kolegi do sklepu wędkarskiego, podziwiając ufność autora tej rady w kompetencje sprzedawców, i tylko to miałem na myśli. Gdybym chciał zobaczyć multiplikator w sklepie, musiałbym dymać 60 km... a i tak sprzedawca powie: "ten jest srebrny, a ten taki trochę ciemniejszy". Pozazdrościć tym, którzy mają blisko do sklepów, w których można obejrzeć sprzęt i uzyskać fachową poradę. Reszta ma forum i nieprzebrane zasoby wiedzy, za co tylko dziękować. 

 

Forum jest taką skarbnicą wiedzy, że aż dziw bierze, że wracają pytania o banały - tego nie podważam, wręcz przeciwnie. 



#249 OFFLINE   Watchmaker

Watchmaker

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 08 kwiecień 2019 - 19:30

Zagadnienia "to już było" i "nie chce się ludziom czytać" nie są mi obce. Zagadnienia owe znam z obu stron barykady. Taka już natura for internetowych. Przed pisaniem na forum jakimkolwiek zawszę staram się najpierw trochę poszperać. Zapytałem o bardzo konkretne rzeczy pomijając temat przyponu, który przyznaję dołożyłem ot tak ze zwykłej ciekawości wcześniej nie szukając. Przy okazji sprecyzowałem troche co miałem na myśli pisząc o nauce ustawiania hamulca, choć o to jak ustawiać hamulce w multiplikatorze nie pytałem. Tę czynność wyjaśniły mi dobrze filmy instruktażowe na youtube. Nie ma chyba co roztrząsać. 

 

Wracając do tematu. To co sądzicie o tych plecionkach Mikado? Plecionkę Kastkinga mam 0.14 i zawsze mogę zamówić więcej i w innych rozmiarach. Jest bardzo tania i dość mocna ale głośna i trochę się boję o przelotki. Jeśli parametr "line weight 16lb" jaki mam na wędce jest coś warty i należy się go trzymać to Mikadowska plećka ma 7.75kg przy średnicy 0.10 co już parametr przekracza(16lb=ok7.2kg). Chyba lepiej mieć jednak plecionkę możliwie jak najcieńszą i jak najlżejszą?


Użytkownik Watchmaker edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 19:32


#250 OFFLINE   MarCinFin

MarCinFin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 846 postów
  • LokalizacjaTurku (FIN)
  • Imię:Marcin

Napisano 08 kwiecień 2019 - 19:41

Kolega prosi o pomoc, zadając pytania na forum dyskusyjnym, które zrzesza wielu świetnych, doświadczonych spinningistów, a Ty odsyłasz go po fachową pomoc do sklepu wędkarskiego?  :)

To tak jak z dziewczynami, obcować na żywo lub na ekranie komputera ;)



#251 OFFLINE   snup

snup

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 08 kwiecień 2019 - 20:41

Na twoim miejscu nic bym nie zmieniał :) Napisałaś, że jesteś początkujący w temacie więc podejrzewam, że masz jeden zestaw (kij+multiplikator). Jeśli masz jedną szpule wybierz linke najbardzej uniwersalną (niekoniecznie najcieńsza). Wybierz linke jaka pozwoli Ci używać szerokiego spektrum gramatur. Linke jakiej ufasz, łatwo sie rozplątuje i trzyma parametry. Linke jaka nie pęknie zanim kij dobrze nie zapracuje, jaka nie zakleszczy się miedzy szpula, a obudową i jaka pozwoli wytargać Ci przynete z zaczepów. Na prawdę na tym etapie linka to drugorzedna sprawa.
Jeśli opanowaleś rzuty 15g na minimum ustawień, a masz problemy z 12g to nie jest to w 99% wina plecionki. Casting to nie magia pojedynczych gramów (przynajmniej nie >10 gram). Brody przy hamowaniu kciukiem przy trenowaniu na twardym podłożu (tak rozumiem Twoje proby pod domem) i min. ustawieniu hamulca to nie wina plecionki. Ziemia "twardo" wyhamowuje lot i twoj kciuk nie nadąża. Szpula kręci sie dalej i mamy co mamy.
Pamiętaj, że zawsze możesz stosować rozmaite przypony żylkowe/fluorocarbonowe i dopasować ostatni odcinek linki do przynet, metody, gatunkow na jakie się nastawiasz.
Wizyta w sklepie i porównanie plecinek nie jest zlym pomysłem :)

#252 OFFLINE   erqgth

erqgth

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 333 postów
  • LokalizacjaOLSZTYN
  • Imię:Krzysiek

Napisano 08 kwiecień 2019 - 23:48

A propos tego co kolega wyżej napisał na temat ostatniego odcinka z fc to ja kiedyś odwaliłem taki numer, że pojechałem na pajki z kijem do 160g i Calcutta 301d. Miałem tylko ten jeden zestaw bo wypad był bardziej towarzyski i tylko z brzegu. Niestety wpółpracowac nie chciały kompletnie ale za to miałem piękne widoki z żerującymi przy powierzchni okoniami w roli głównej. Nie wiem jakim cudem ale w pudle z cięższymi klockami znalazłem jednego ok 7cm walk the doga z dowiązanym fc(musilem przy okazji jakiegoś wcześniejszego łowieni po prostu wrzucić go do tego pudła).
Ale była zabawa żeby tym rzucać 😁. Linka 40lb jak nie więcej, multiplikator bez większej możliwości regulacji (chociaż to i tak bez znaczenia przy tym rozmiarze) i z 7g na końcu zestawu. Wygibasy jak cholera ale udawało się dorzucić i zaobserwować pare fajnych ale niestety chybionych ataków🙂. Ale co się przy rzutach nagimnastykowaleeeem... 😂

Na koniec podsumowując i potwierdzając to co koledzy napisali🙂.
Linka jedna pod przynęty z górnej granicy i przypon z fc. Jeśli zastosujesz się do rady Roberta to strat w materiale mieć nie będziesz więc kup cos co uważasz za odpowiednie a nie najtańsze.
Ja również nie miałem nikogo kto pomógłby mi nauczyć się wymachiwać kijem z multiplikatorem ale stosując się do zasad bardziej doświadczonych forumowiczów NIGDY nie miałem brody, której nie mógłbym rozplatać paluchami.

Tak mi się jeszcze przypomniało żebyś przypadkiem nie brał x8 🙃. Przynajmniej teraz, na początek.

Użytkownik erqgth edytował ten post 08 kwiecień 2019 - 23:49

  • golsyl lubi to

#253 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 09 kwiecień 2019 - 06:12

Jeszcze tylko jeden szczegół - nie wierz w 0,14 i 10kg wytrzymałości. :-)

Warto sprawdzać wszystkie kupione plecionki, żeby potem niespodzianek nie było. Choćby rwąc w rękach. Okaże się zazwyczaj, że albo temu 0,14 bliżej 0,30, albo 10kg bliżej 3kg.


  • teo, Alexspin i erqgth lubią to

#254 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3726 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 09 kwiecień 2019 - 09:56

Panowie pytałem w innym dziale ale chyba w niezbyt do tego odpowiednim. Potrzebuję czegoś taniego do nauki ustawiania hamulcy w multiku pod rożne gramatury na ten sezon. Coś cienkiego pod okonki 0.06-0.08 i pod szczupaczki tak do 0.14. Myślę nad Mikado Nihonto Octa Braid czy ta plecionka jest troszkę choć coś warta? Do tego mam tylko jedną szpulkę i nie wiem, czy jest sens przewijać ciągle i czy nie lepiej byłoby na razie wziąć tylko 0.14 bo zaraz rusza sezon na większe drapieżniki, a pod okonki sobie kupić wczesną wiosną za rok? A może wziąć coś pomiędzy jeśli o grubość chodzi? Bo wędkę mam z zalecanym line weight do 16lb czyli jakieś 7.25kg a takie Mikado 0.14 to już ponad 10kg wytrzymałości. Gdyby ktoś jeszcze polecił mi od razu jakimi parametrami powinien się cechować metalowy przypon pod szczupaka. Jak się go dobiera względem reszty zestawu?

1. "Coś cienkiego pod okonki..." to na pewno nie 0,06-0,08 - zainteresuj się plecionką KAMATSU Techron Olive Green 0,03 w pełni zaspokoi potrzeby Twoje i okonków. Ma też dodatkową zaletę - żeby zrobić na niej brodę, to trzeba to specjalnie ćwiczyć. ;)

2. Na szczupaczki w zupełności wystarczy plecionka 0,10 tej samej firmy, będzie w sam raz do Twojego wędziska 16lb. :good: Zważ, że im grubsza linka, tym większy opór powietrza i wody, ma to znaczenie szczególnie przy rzutach i łowieniu z bocznym wiatrem (o wmordęwindzie w ogóle nie wspomnę). Ściąganie przynęty na grubej lince też nie jest ciekawe przy bocznym wietrze, bo tworzy się balon i trudno utrzymać napięcie linki. Przy dobrze ustawionym hamulcu gwiazdkowym na pewno wyholujesz na niej rybę około 10kg (życzę Ci takich).

3. Przypon szczupakowy nie powinien być krótszy niż 30cm, bo nawet nie największy szczupak potrafi dość głęboko łyknąć przynętę i ciachnąć linkę jeśli przypon jest krótki, osobiście stosuję nawet 45cm i tak zdarzyła mi się obcinka. Godne polecenia są przypony DRAGON Surflon i Surfstrand, moc dostosuj do mocy plecionki. Ja staram się stosować o "oczko" niżej niż teoretyczna wytrzymałość linki głównej.

Połamania... :)

 

Ps

Mam ostatnio ambiwalentny stosunek do MIKADO NIhonto, na początku była niezła, obecnie dość mocno "obniżyła loty".


Użytkownik Alexspin edytował ten post 09 kwiecień 2019 - 10:05

  • Watchmaker lubi to

#255 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 881 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 09 kwiecień 2019 - 13:12

Ma ktoś doświadczenia z Sunline Siglon PE 4x, myślę o PE1.7 lub 2.5 pod gumy i jerki 25-60 gram.



#256 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3726 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 10 kwiecień 2019 - 05:53

Wczoraj na GS kupiłem Sun Line Siglon 40Lb oczywiście 4X , ale na oceny dopiero przyjdzie czas ;)

Robert, popróbowałeś? Jakie wrażenia?



#257 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10173 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 10 kwiecień 2019 - 08:20

Jeszcze nie

#258 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 10 kwiecień 2019 - 18:39

Ma ktoś doświadczenia z Sunline Siglon PE 4x, myślę o PE1.7 lub 2.5 pod gumy i jerki 25-60 gram.

 

Gdzieś już to pisałem..........zawiodłem się na Sunline Siglon PE8, odczucia zdecydowanie na minus w porównaniu do starej Sunline Super PE8. Czterosplota nie miałem w rękach, ale chyba bym nie zaryzykował.

 

Co złego jest np. w Varivasie High Grade 4x? Akurat ta linka jak do tej pory mnie nie rozczarowała, o ile pamiętam, miałem ją także na zestawach castingowych.


  • S.N. lubi to

#259 OFFLINE   Novis

Novis

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1750 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Nowicki

Napisano 10 kwiecień 2019 - 21:44

No i kolejny punkt na X4


  • elpojo, rothen i Alexspin lubią to

#260 OFFLINE   elpojo

elpojo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 881 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 11 kwiecień 2019 - 15:58

Gdzieś już to pisałem..........zawiodłem się na Sunline Siglon PE8, odczucia zdecydowanie na minus w porównaniu do starej Sunline Super PE8. Czterosplota nie miałem w rękach, ale chyba bym nie zaryzykował.

Co złego jest np. w Varivasie High Grade 4x? Akurat ta linka jak do tej pory mnie nie rozczarowała, o ile pamiętam, miałem ją także na zestawach castingowych.

Podskurnie czułem, że ma być Varivas High Grade 2.0, pomogłeś 😎
  • cristovo lubi to