Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pilnie poszukiwane zdęcia łososi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 styczeń 2006 - 16:55

Pamiętacie? Kiedyś ktoś wrzucił na forum Salmo zdjęcie wielkich łososi w garażu :D złowione przez Polaka. Pilnie poszukuję tego zdjęcia.

Pozdrawiam
Remek


#2 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 styczeń 2006 - 16:57

@Remas,

to chyba były zdjęcia dziadka @Lukomata. On je złowił w sieci bo to rybak...

#3 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 06 styczeń 2006 - 17:01

Kurczątko, a czy muszą być w garażu? :lol: Tutaj http://www.piscatori...lery/albums.php jest dużo zdjęć łososi. Ale jak trza koniecznie te w garażu to się znajdzie. Może... :wacko:

#4 OFFLINE   iwa643

iwa643

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów
  • LokalizacjaBieszczady

Napisano 06 styczeń 2006 - 22:42

Mówisz Masz ;) :mellow: :mellow:
Pozdrawiam Ewa

Załączone pliki



#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 styczeń 2006 - 23:30

Wielkie dzięki,
Dokładnie o to mi chodziło. Dlaczego o te? Bo polskie :D Dzisiaj napisał do mnie mój kolega z Angli, który przeczytał ponoć jakiś artykuł o łososiach z Polski. Twierdził, że to nie możliwe by w Polsce kiedykolwiek były takie .... bydlaki :D a jednak ... W poniedziałek mu wyślę niech się biedak napatrzy.

pozdrawiam
Remek


#6 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 07 styczeń 2006 - 11:43

Rognis, zagadza sie to moj dziadek. Poza tym mam jeszcze jedna fotke z jeszcze wikszym grubasem. Nie jestem ichtiologiem, ale czy to nie sa trocie przypadkiem, tak przynajmniej do tej pory uwazalem.

#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2006 - 13:00

Lukomat, a czy mógłbyś przesłać te dodatkowe zdjęcia? Jakiej wielkości one były? Jestem bardzo ciekawy.

Przepraszam ale utkwiło mi zdjęcie ... łososi (dlatego tego szkukałem) ale wydaje mi się (na 90%), że to rzeczywiście trocie :mellow: (specjalistą nie jestem więc mogę się mylić ale niektóre cechy (oko w stosunku do końcówki paszczy) mówią, że to właśnie troć).

Pozdrawiam
Remek

#8 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 08 styczeń 2006 - 13:34

Remek wybaczam ci bo jak wiem nie masz doświadczeń z trociami ;) Nie trzeba być aż ichtiologiem żeby poznać że na 1000% są to łososie :lol: :mellow:

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2006 - 15:09

:lol: :lol: :blush::blush::lol: :lol:
wiedziałem, że tak będzie :lol: dzięki rocky za weryfikację. Tak jak pwiedziałem nie znam się na połowie troci, więc nauczka w przyszłosci płynie dla mnie taka bym się zamknął :lol:

Pozdrawiam
Remek


#10 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2006 - 15:10

Z drugiej strony ... gdybym pojechał nad wodę trociową i złowił cokolwiek (pływającego) długo zastanawiałbym się co to ... dlatego niech ktoś (proszę) napisze porządny artykuł o połowie troci ... właśnie dla takich jak ja :D

Pozdrawiam
Remek


#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2006 - 17:50

Rocky, a tak na boku dlaczego tak stwierdziłeś? Pletwa ogonowa? Ja szczerze mówiąc, patrząc niewprawnym okiem nie byłem przekonany czy ona jest prosta, wypukła czy wklęsła :D

Pozdrawiam
Remek


#12 OFFLINE   Pedros

Pedros

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów
  • LokalizacjaZąbki

Napisano 08 styczeń 2006 - 20:17

Przyłączam się do prośby Remka!!!
Sam jestem zielony prawiczek :blush:w połowie ryb łososiowych i chciałbym przed 20 stycznia trochę wiedzy zasięgnąć. :lol:
Rocky co Ty na to?

#13 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 styczeń 2006 - 20:30

Niespodziankę dla wszystkich wybierających się nad Parsentę umieszczę w następnym tygodniu :mellow: ale na razie nic więcej nie powiem :mellow: Rocky, Heniutek, Komancz i cała reszta dajcie naskrobcie przewodnik dla wybierających się na Zlot. Wiem, wiem ... pewnie wszystko tam będzie wytłumaczone ale ... fajnie byłoby poczytać na zapas.

Pozdrawiam
Remek


#14 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 08 styczeń 2006 - 20:39

Cóż może w końcu dam się namówić choć jak pisałem za specjalistę się nie uważam i nie jest to żadne kokietowanie :mellow: :mellow:
Po czym poznaję?-płetwa ogonowa też,poza tym kształt ciała ,ubarwienie(nawet u martwych),krzyżyki i ich rozmieszczenie a juz najbardziej łeb.Żadna ryba nie przechodzi takich zmian w wyglądzie łba w okresie godowym jak łosoś -to ma nawet jakąś fachową nazwę której nie pamiętam.Przy odrobinie wprawy można też rozpoznać różnice w układzie kości na pokrywie skrzelowej.No i ostatnia sprawa mimo pewnych wątpliwości co do ujęcia to mielibyśmy na zdjęciu trzy rekordy Polski w troci :lol: ;)
Ale może wypowie sie jakis ichtiolog? B) ;)
A propos! luko nie pamiętasz ile mogły ważyć?Dziadek nie powiedział? delikatnie mówiac chyba po 17-18 kg :huh:

#15 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 10 styczeń 2006 - 21:36

Te trzy klocki razem wazyly przeszlo 50kg. Dokladnie nie pamietam ile. Dodam tylko jeszcze, co dosyc istotne, ze to waga po wypatroszeniu, czyli tez troszke odeszlo. Nie moge znalezc fotki z tym najwiekszym bykiem. Przydaloby sie, zeby jakis ichtiolog sie wypowiadzial, bo ja wciaz nie jestem przekonany czy to sa napewno lososie...

#16 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 10 styczeń 2006 - 22:50

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że najpewniejszą metodą odróżnienia osośków od trotewek to układ zębów na podniebieniu, czy jakoś tak...
Sam nie wiem dokładnie jak to jest więc się nie wypowiem... Trzebaby naoglądać się tych ryb w realu, żeby z całą pewnością stwierdzić. Skoro Mariusz twierdzi, że to osośki (a wieżę, że widział w życiu trochę tego) to nie widzę podstaw aby twierdzić inaczej.
Choć kiedyś pamiętam, jak gdzieś zgłoszono trotkę około 15 kilo, to dyskusja długo trwała i to chyba własnie tam, na podstawie przesłanej głowy, jakiś fachura doszukał się cech troci - właśnie po zębach.
Pozdrawiam

#17 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 11 styczeń 2006 - 21:17

Oczywiście że po ząbkach najłatwiej.Piszą że po lemieszu .Najłatwiej wyczuć ząbki na jęzorku paluchem:u trotki jest 5 par u łośka 2.Tak przynajmniej pamiętam porównanie moich zeszłorocznych okazów.Zresztą po zobaczeniu paru ryb obu gatunków naprawdę nie trzeba patrzeć na zęby :mellow:
No i o czym potwierdził luko sama wielkość tych ryb przesądza identyfikację :lol:
Nie chwaląc się niewiele się pomyliłem w szacunkach ;)
Tak wielkie łososie widzałem dotąd tylko w Szwecji i to spreparowane-nie licząc jednej srebrnej 15-ki(na oko) która dwa lata temu chciała mi spalić kołowrotek muchowy ale na szczęście po trzeciej świecy się wypięła :lol: <_< B)

#18 OFFLINE   heniutek

heniutek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 323 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 11 styczeń 2006 - 21:56

ostatnio gdzieś wyczytałem,że trotki łatwo rozróżnić po ząbkach.Poprostu na górnej szczęce mają po dwa rzędy ząbków,kiedy 100%łoś ma tylko jeden.Na zawodach na parsęcie,zaglądałem w pysk temu niby łososiowi/96 cm./,i miał dwa.Sędzia i wielu startujących było zdania że to kelcisko,ale organizator i druga część zawodników wręcz przeciwnie.Porozumienie osiągnięto, przyznając rację temu, kto sponsoruje zawody.hi.hi.hi.Pamiętać jeszcze należy, że w naszch rzekach,dość często spotyka się mieszańce tych ryb. :lol: :lol: :lol:

#19 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 11 styczeń 2006 - 22:04

Z tymi mieszańcami to też w nie wierzę :( Nie wróży to dobrze populacji obu gatunków.To właśnie te zeby na podniebieniu a dokładniej na lemieszu mają decydować,i sam kształt lemiesza u troci trójkątny u łosia pięciokątny-dla ludzi którzy nie znają anatomii ryb to trudne,dlatego wolę po języczku ;) :lol:

#20 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2739 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 17 styczeń 2006 - 15:13

No i w koncu znalazlem. Dziadek twierdzi ze swierzo po wyjeciu z wodu musiala miec kolo 30kg, no to ja nie bede z tym polemizowal. Tak czy siak kawal byka i wiekszej jeszcze nie widzialem.

Załączone pliki