Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Solidna łódź do 460 cm


  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#81 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 10 April 2014 - 21:15

Horna już nie będzie dostał bana od modów na str 6 w tym temacie masz watek odnośnie horna jest tam chyba na str 6 film nagrany jak wykręcał te 51

A na srubie9,25x9 trzy łopaty ile według teorii pójdzie moja mogłbyś spr


Edited by kapi81, 10 April 2014 - 21:19.


#82 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 10 April 2014 - 21:23

A znalazłem - miał skok 12. Przy śrubie o skoku 9 i obrotach 6200 teoretyczna maksymalna prędkość to 40,9 km/h. Odejmij od tego 6-10% na uślizg. Śrubę obecną to masz chyba dobrą i raczej nic nie wykombinujesz.


Edited by psulek, 10 April 2014 - 21:26.


#83 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 10 April 2014 - 21:26

Coś te obliczenia chyba nie halo są



#84 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,378 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Posted 10 April 2014 - 21:33

Kolego kotwiz - już ci tłumaczę z czego. Po pierwsze - ceny w USA podawane są netto. Więc w Polsce taka łódka z automatu kosztowała by 49400 z VAT, a uwzględniając cło - 54400. Pomijając robociznę, bo to może w Polsce tańsze, to w cenę polskiej łódki masz wliczony koszt droższego kredytu (w USA kredyty są tańsze) i inne koszty pozostałe - chociażby podatki, które polski producent płaci w Polsce, a producent w US tam gdzie mu wygodniej, a jak to duża firma to i poza USA. Dodatkowo w cenę musisz wkalkulować jeszcze czynniki ryzyka - np. jeden z najbardziej opresyjnych na świecie systemów podatkowych, inne zobowiązania w stosunku do konsumentów (gwarancja płatna vs bezpłatna itp). Nie wspomnę już o fakcie, że rynek Polski to miernota w porównaniu z USA. Proste liczby - wędkujących w Polsce - 1 MLN, USA ~ 40 MLN. Zarobki USA = zarobki polskie x 3.  Statystyki się nie oszuka - jest dużo nabywców, którzy mają za co te łodzie kupić. Tam można obniżyć marżę i żyć efektem skali - w Polsce niemożliwe.

 

Sorki za nieco złośliwy ton, ale trochę mnie irytują takie gdybania. Jeżeli interes wygląda świetlano, trzeba wziąć kredyt i ciapać za pół ceny w garażu, a za dwa lata otworzyć fabrykę.

Psulek, masz rację, i nie odebrałem tego jako złośliwy ton :) . Jak to pisałem to wiedziałem, że może spotkać się z takim odzewem, a nie zwykłem edytować postów :) .
Głównie miałem na myśli nasze, Polskie realia względem USA i dlatego napisałem, że ceny za łódki są chore...



#85 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 10 April 2014 - 21:35

Kapi, obliczenia są bardzo proste i nie ma tu żadnej tajemnicy. Maksymalna teoretyczna prędkość jaką możesz osiągnąć na śrubie, to prędkość z jaką śruba przesuwałą by się przy założonych obrotach. Honda BF20 z twojego rocznika ma przełożenie 2,08, więc przy obrotach silnika 6200 rpm, śruba obraca się 2980 razy na minutę. Śruba o skoku 9 może MAKSYMALNIE przebyć drogę 9 cali na jeden obrót, czyli 0,2286m na obrót. Więc:

 

W minutę może maksymalnie przebyć drogę: 2980*(0,2286)m = 681,2m

W godzinę: 681,2m*60 = 40873m= 40.87km

 

Przy założeniu, że jej sprawność wynosi 100% i nie masz żadnego uślizgu.



#86 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 10 April 2014 - 21:39

Psulek, masz rację, i nie odebrałem tego jako złośliwy ton :) . Jak to pisałem to wiedziałem, że może spotkać się z takim odzewem, a nie zwykłem edytować postów :) .
Głównie miałem na myśli nasze, Polskie realia względem USA i dlatego napisałem, że ceny za łódki są chore...

Widocznie takie muszą być, uwzględniają koszty stałe i mizerny popyt wewnętrzny, bo 99% chce łódkę jak najtańszą.



#87 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 10 April 2014 - 21:42

nO WŁASNIE CHCE ŁODKĘ NAJTAŃSZĄ a póżniej płacz że się rozpada, pęka i ogólnie producent jest beeee, niestety nie da się kupić mercedesa w cenie malucha



#88 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 April 2014 - 14:26

Nie wiem jak tam innym ale mnie bywa potrzebna lodka do lowienia w roznych warunkach. Nie bede sie tu rozwodzil nad jej szczegolowymi wlasciwosciami. ma byc na trudne warunki, w miare komfortowe lowienie i do niezbyt duzego silnika, tak zeby nie zuzywala calej stacji beznzynowej w kilka dni (silnik 10-20KM). Przy tym ma w miare potrzeb przemieszzcac sie w miare szybko ( slizgowy kadlub).

Natomiast nie zamierzam bic na niej rekordow predkosci a najtansza tez nie musi byc, ma byc ekonomiczna z uwzglednieniem w/w oraz pewnej dozy rozsadku.

Czy ktos uzywa czegos m/w producenta/ modelu?

Juz gdzies widzialem ten ksztalt i bylo ok pomijajac to wywiniecie burty, ktore mi do gustu nie przypadlo..

 

http://www.boatbuild...=179&Itemid=161

 

Gumo



#89 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 13 April 2014 - 15:14

Ja poszedełm inną drogą. Wczorajsze postępy, niecałe 4,4m. Alu 3mm.

Attached Files


Edited by psulek, 13 April 2014 - 15:15.

  • Jozi, makamba, kotwitz and 1 other like this

#90 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,378 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Posted 13 April 2014 - 15:25

psulek, sam robisz? Szacun :)



#91 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 13 April 2014 - 15:42

Tak do końca samemu się nie da, dziobu sam nie przygniesz, ale budowa jest systemem gospodarczym. Prototyp no i czujne oko kolegi co się zna na spawaniu czuwa :)


Edited by psulek, 13 April 2014 - 20:06.


#92 OFFLINE   Michał81

Michał81

    Zbanowany

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 204 posts
  • LokalizacjaWawa

Posted 13 April 2014 - 16:22

Dziś już podjęta decyzja, pozostaje jeszcze decyzja na silnik w tygodniu.

Byłem w Augustowie na koniec złapał nas szkwał i deszcz. Żyjemy i to przez wielkie Ż bo bardzo stabilna łajba i fala jej to nie problem. Chodzenie po niej nie sprawia u mnie efektu przykurczu i trzymania się burt aby nie wypaść... Pływaliśmy na zipp 15KM i jestem pod wrażeniem.. Jest bardzo czuła na rumpel bo pływaliśy na rumplu ale też bardzo przewidywalna i świetnie wybiera zakręty beż żadnych niebezpiecznych wychyleń... Myślę, że w 100% jest to co oczekwiałem od łodzi. Teraz pozostaje liczyć pieniążki z silnikiem, bo jeszcze przecież przyczepka... nie spodziewałem się, że przyczepa tyle kosztuje od 3000 tys w górę (!)

No ale łódź już zaklepałem, a silnik z przyczepą to chyba dziś nie śpię i będę latać po allegro i tablicy :)  Co ciekawe Jacek może wstawić zarówno silnik krótki jak i długi.



#93 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 13 April 2014 - 16:24

czyli rozumiem ze kolega Hornem pływał

#94 OFFLINE   Michał81

Michał81

    Zbanowany

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 204 posts
  • LokalizacjaWawa

Posted 13 April 2014 - 20:19

czyli rozumiem ze kolega Hornem pływał

dokładnie kolego



#95 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 13 April 2014 - 21:11

Dziś już podjęta decyzja, pozostaje jeszcze decyzja na silnik w tygodniu.

Byłem w Augustowie na koniec złapał nas szkwał i deszcz. Żyjemy i to przez wielkie Ż bo bardzo stabilna łajba i fala jej to nie problem. Chodzenie po niej nie sprawia u mnie efektu przykurczu i trzymania się burt aby nie wypaść... Pływaliśmy na zipp 15KM i jestem pod wrażeniem.. Jest bardzo czuła na rumpel bo pływaliśy na rumplu ale też bardzo przewidywalna i świetnie wybiera zakręty beż żadnych niebezpiecznych wychyleń... Myślę, że w 100% jest to co oczekwiałem od łodzi. Teraz pozostaje liczyć pieniążki z silnikiem, bo jeszcze przecież przyczepka... nie spodziewałem się, że przyczepa tyle kosztuje od 3000 tys w górę (!)

No ale łódź już zaklepałem, a silnik z przyczepą to chyba dziś nie śpię i będę latać po allegro i tablicy :)  Co ciekawe Jacek może wstawić zarówno silnik krótki jak i długi.

Kolego wszystkie nowe przyczepki za 3 tysie sobie odpuść bo szkoda łódki , za 3 to w miarę SAMa kupisz (ewentualnie sam zrob zlec komuś) z nowych sklepowych dobrą nie wydmuszkę, to raczej już pod 5 tysi wyjdzie



#96 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,378 posts
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Posted 13 April 2014 - 21:27

Sorelpol kupisz i jest wart pieniędzy, używam i polecam.

#97 OFFLINE   michal00kn

michal00kn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 202 posts
  • Lokalizacjawlkp/kp
  • Imię:Michał

Posted 13 April 2014 - 21:59

Ja poszedełm inną drogą. Wczorajsze postępy, niecałe 4,4m. Alu 3mm.

Pełen podziw, powiedz jak się sprawuje ten mig przy  alu chodzi o początek i koniec spawu? spawasz z PA11 czy PA13? Maszynka zacna tylko ta cena....



#98 OFFLINE   makamba

makamba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,151 posts
  • Lokalizacjaz ortalionu
  • Imię:Bartosz

Posted 13 April 2014 - 22:34

4.30 , aluminium , silnik Hondy 15pk, 2 silniczki Minn Koty , 2 echa , fotele , przyczepka i inne bajery.

Cena 2750 euro.

 

http://www.marktplaa...previousPage=lr



#99 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 13 April 2014 - 22:52

Czyli rozumiem, ze tych boatbuild nikt nie testowal..?

 

@Psulek, tylko spawacie czy tez i nity wchodza w gre? Wyglada ciekawie, no i 3mm to juz jak barka desantowa...

 

Gumo



#100 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4,809 posts
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Posted 14 April 2014 - 09:01

Tylko spawy, żadnego nitowania. Kadłub PA13 (5083), pokład PA11(5754) bo nie robią ryfla PA13. Na dobrą sprawę 5754 pewnie by się i na kadłub nadała, zresztą są łódki robione w całości z tego gatunku.

 

Spawa dobrze, automat sobie radzi z początkiem i końcem. Spawy nie są tak ładne jak na TIG'u, ale nie potrzebuję super estetyki. Drut leci bez przerwy, a ręka czasem zadrży - nie ma przeproś.  Podobno są fachowcy, co potrafią zrobić tak, żeby spaw MIG wyglądał prawie jak TIG, ale mają grube kilometry praktyki. Koszt spawarki rzeczywiście kosmiczny - więcej niż dwie gotowe łódki. Od zewnątrz łączenia będą jeszcze przeciągnięte TIG'iem - tak dla wprawy.


Edited by psulek, 14 April 2014 - 09:02.