Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

problem z shimano sustain


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 15 grudzień 2013 - 20:22

Witam,polega to na tym że jest problem ze zbiciem kabłąka kołowrotka,jesli sie już uda to kołowrotek zaczyna pracować jak traktor,jesli zbije kabłąk reką to jest ok,jesli zbije kabłąk krecąc kołowrotkiem do tyłu to też jest wszystko ok,może poprzedni użytkownik poprostu coś żle w nim złożył?prosze o porady.pozdrawiam.maciej



#2 OFFLINE   xabretm

xabretm

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaWłoszczowa
  • Imię:Tomek

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:02

Prawdopodobnie uszkodzona jest sprężyna kabłąka lub sam kabłąk zdeformowany.

Napisz:

- czy kabłąk chodzi lekko,

- czy nie czuć w pewnym momencie oporu,

- czy po zamknięciu ręką trzyma się sztywno w pozycji zamkniętej.



#3 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:52

kabłak chodzi leciutko,nie jest zdeformowany,spreżyna trzyma ok,jesli zbijam go krecąc korbką kołowrotka do tyłu do zbija super bez żadnego oporu ,jesli zbijam reką też super.mysle że coś  w kołowrotku żłożone jest odwrotnie -tylko co?



#4 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:06

Moze byc za luzna uszczelka pod rotorem. Jaki to model sustaina ?



#5 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:21

model 5000fd



#6 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:22

,jesli zbije kabłąk reką to jest ok,jesli zbije kabłąk krecąc kołowrotkiem do tyłu to też jest wszystko ok,

 

To ja mam chyba wszystkie daiwy popsute, z ciekawości próbowałem zbić kabłąk kręcąc do tyłu i w każdej pełny opór i brak możliwości dalszego kręcenia w tą stronę. :(



#7 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:24

zbijanie do tyłu udaje sie dzieki wyłączonej blokadzie biegu wstecznego,myślałem że to jest jasne ;)



#8 OFFLINE   mirekoko

mirekoko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:Mirosław
  • Nazwisko:Okoński

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:55

zbijanie do tyłu udaje sie dzieki wyłączonej blokadzie biegu wstecznego,myślałem że to jest jasne ;)

Napiszę jeszcze raz to samo tylko wolniej, a Ty wolniej przeczytaj "próbowałem zbić kabłąk kręcąc do tyłu". Sprawdzałem to w kilku modelach daiwy i w żadnym z nich nie ma możliwości zbicia kabłąka przy kręceniu do tyłu, więc albo w Shimano jest inaczej, albo faktycznie coś źle złożono. Pozdrawiam



#9 OFFLINE   martek

martek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 627 postów
  • LokalizacjaBialystok,TG WHITE UK
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:K

Napisano 19 grudzień 2013 - 20:07

Maciek ja z ciekawości sprawdziłem  w swoim susteine fb----nie na możiwości zbicia kabłąka kręcąc do tyłu

 

 

U Ciebie chyba jakieś perpetum mobille :ph34r:


Użytkownik martek edytował ten post 19 grudzień 2013 - 20:07


#10 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 19 grudzień 2013 - 21:57

zbijanie do tyłu udaje sie dzieki wyłączonej blokadzie biegu wstecznego,myślałem że to jest jasne ;)

Witam.

Właśnie że to nie jest jasne,nie ma takiej możliwości,aby nawet przy wyłączonej blokadzie można było zbić kabłąk kręcąc korbką do tyłu.

Niech Pan odkręci rotor i sprawdzi taką czarną gumkę,bywa że ona sprawia kłopoty zarówno w kwestii pracy kabłąka jak i pracy kołowrotka.

Ta gumka służy do stabilizacji rotora po otwarciu kabłąka aby nie opadał w dół i była możliwość płynnego zamknięcia korbką.

Gumka ta w wyniku nasycenia środkami smarnymi "podwaja" swoją średnicę i potrafi wchodzić w różne zakamarki .

Jeśli jest sflaczała to proponuję ją usunąć i nic wielkiego się nie stanie.Można posługiwać się bez niej.

Kołowrotki na rynek europejski posiadają te czarne i najgorsze gumki.Natomiast kołowrotki JDM mają już zastosowane inne,silikonowe

gumki w kolorze fioletowym lub niebieskim. I te praktycznie są niezniszczalne przez cały okres użytkowania kołowrotka.

Tym samym jeszcze raz wyższość kołowrotków JDM na przykładzie takiej małej dupereli.

 

Ps.Takie gumki można sobie zamówić w Mefisto Fishing, koszt ok,30 zł. ( oczywiście mowa jest o tych silikonowych ).

 

Pozdrawiam

Józef Leśniak


  • Guzu lubi to

#11 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 19 grudzień 2013 - 23:28

napisze tak ja sprawdziłem też w swoim stradicu 2500fa(nowym)jest możliwośc zbicia kabłąka do tyłu!!czyli nowy też jest z defektem?


Użytkownik macieqbw edytował ten post 19 grudzień 2013 - 23:32


#12 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 20 grudzień 2013 - 11:15

u mnie stradic 4000 fj ,3000 fg brak możliwości zbicia kabłąka kręcąc do tyłu



#13 OFFLINE   xabretm

xabretm

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaWłoszczowa
  • Imię:Tomek

Napisano 20 grudzień 2013 - 11:51

Wszystko zależy od tego jak jest rozwiązany mechanizm zbijania kabłąka. Rozwiązanie stosowane w większości shimano (i wielu innych markach) daje możliwość zamknięcia kabłąka przy ruchu wstecznym - wszystko zależy od ukształtowania ślizgu.

Rozwiązanie zastosowane w Daiwie (emblemy, tournamenty itp) taką możliwość wyklucza.

Jednak nie o to chodzi co w którym kołowrotku można, a o niedomykanie kabłąka w tym konkretnym Sustainie.

Maciek musisz zdjąć rotor i zobaczyć jak to wygląda. Możesz zrobić fotki i wkleić tutaj, jeżeli sam nie zauważysz nieprawidłowości.


  • zorro lubi to

#14 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 20 grudzień 2013 - 12:22

Wszystko zależy od tego jak jest rozwiązany mechanizm zbijania kabłąka. Rozwiązanie stosowane w większości shimano (i wielu innych markach) daje możliwość zamknięcia kabłąka przy ruchu wstecznym - wszystko zależy od ukształtowania ślizgu.

Rozwiązanie zastosowane w Daiwie (emblemy, tournamenty itp) taką możliwość wyklucza.

Jednak nie o to chodzi co w którym kołowrotku można, a o niedomykanie kabłąka w tym konkretnym Sustainie.

Maciek musisz zdjąć rotor i zobaczyć jak to wygląda. Możesz zrobić fotki i wkleić tutaj, jeżeli sam nie zauważysz nieprawidłowości.

No. Krótko i węzłowato.



#15 OFFLINE   PaPaDaNcE

PaPaDaNcE

    kochający mąż

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaBiałystok/Wasilków
  • Imię:Maciej

Napisano 20 grudzień 2013 - 12:26

dzieki Tomku.



#16 OFFLINE   Józef Lesniak

Józef Lesniak

    Józef Leśniak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1141 postów
  • LokalizacjaSłubice
  • Imię:Józef
  • Nazwisko:Leśniak

Napisano 21 grudzień 2013 - 21:39

Wszystko zależy od tego jak jest rozwiązany mechanizm zbijania kabłąka. Rozwiązanie stosowane w większości shimano (i wielu innych markach) daje możliwość zamknięcia kabłąka przy ruchu wstecznym - wszystko zależy od ukształtowania ślizgu.

Rozwiązanie zastosowane w Daiwie (emblemy, tournamenty itp) taką możliwość wyklucza.

Jednak nie o to chodzi co w którym kołowrotku można, a o niedomykanie kabłąka w tym konkretnym Sustainie.

Maciek musisz zdjąć rotor i zobaczyć jak to wygląda. Możesz zrobić fotki i wkleić tutaj, jeżeli sam nie zauważysz nieprawidłowości.

Konstrukcyjnie nie  jest to przewidziane,bo i po co.Szczerze mówiąc nigdy tego nie sprawdzałem,bo i po co.

Natomiast wiem że takowe próby mogą doprowadzić do awarii całego systemu zbijania kabłąka i tego typu eksperymenty nie są zalecane,

co jest wyraznie zaznaczone w niektórych instrukcjach kołowrotków Shimano.

Tak więc Panowie nie cudować tylko czytać i jeszcze raz czytać instrukcje.W niektórych kołowrotkach Shimano już samo otwarcie kabłąka 

w niewłaściwej pozycji ( tzn.położenie rolki na dół i w tej pozycji otwieranie ) może doprowadzić do awarii .

A tak na marginesie, ślizg nie ma tu nic do rzeczy.

Jak chcecie to sobie kombinujcie,bo wychodzi na to że teraz więcej naukowców wędkarskich jak prawdziwych wędkarzy,o czym świadczą 

co niektóre wypowiedzi .Zresztą nie tylko w tym wątku.

 

Pozdrawiam 

Józef Leśniak



#17 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 grudzień 2013 - 22:11

Fakt Panie Józefie. Po co zbijać kabłąk kręcąc korbka do tyłu? Dla badań naukowych niczemu nie służących?



#18 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 21 grudzień 2013 - 23:38

Fakt Panie Józefie. Po co zbijać kabłąk kręcąc korbka do tyłu? Dla badań naukowych niczemu nie służących?

No na przykład żeby udowodnić Światu, że jednak można zepsuć "praktycznie niedozepsucia zbijalność  kabłąka" w Emblemie... :lol: :lol: :lol:



#19 OFFLINE   PiECIA

PiECIA

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 postów
  • LokalizacjaStasi Las
  • Imię:Piotrek

Napisano 21 grudzień 2013 - 23:56

Po upowszechnieniu się przydatności odbytu do innych czynności niż wydalanie*, nastał czas zbijania kabłaka na wstecznym.. Czego jeszcze przyjdzie nam dożyć...?

 

*) nie dotyczy wyznawców tęczy.



#20 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 22 grudzień 2013 - 00:00

A ja spróbuje nawijać linkę kręcąc korbą do tyłu, bo do tyłu mi przekładnia nie ząbkuje.Tylko muszę oporówkę na lewo stronę przekręcic ,zeby blokada do przodu łapała :D