Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Błąd przy smarowaniu Curado - wystrzegajcie się tego..... . Dotyczy większości multików.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2014 - 02:23

Właśnie skończyłem smarować Curado 201DHSV. Miedzy innymi dołożyłem łożysko na osi koła napędowego.

Wiele godzin mi zajęło to smarowanko przez jedno niedopatrzenie. Po skręceniu wszystkiego coś chrobotało w napedzie. Rozkręciłem i skręciłem kilka razy.

Załamałem sie , bo żaden patent nie pomagał.

Wreszcie -eureka - okazało sie że próby kręcenia robiłem bez założonej szpulki z ośką i pinion bez podparcia hałasował.

Smarowałem juz tyle multików a przy tym chciałem juz się poddać. I do @Mekamila wysyłać.....

 


  • Wagner lubi to

#2 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 05 styczeń 2014 - 08:25

Już ktoś kiedyś pisał na jerku aby nie kręcić bez szpulki. Przyspiesza to zużycie przekładni .



#3 OFFLINE   Wagner

Wagner

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 108 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 09:24

Ile smaru dajesz na przekładnię? Widziałem film, na którym gościu z serwisu Shimano radzi posmarować tylko połowę koła zębatego. Jakoś w moich i multikach i stałoszpulowcach wolę gdy jest posmarowane całe i jeszcze maznę pinion. Lepiej się wtedy czuję ale czy to dobrze?


Użytkownik Wagner edytował ten post 05 styczeń 2014 - 09:26


#4 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2014 - 15:06

Całe koło. Piniona już nie ruszam. 



#5 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 16:28

Ślimak wodzika smarujesz oliwką czy smarem?

#6 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2014 - 16:38

Tam gdzie wodzik pracuje przy wyrzucie, czyli np. C45601 podlewam oliwka od czasu do czasu. W przypadku wodzików odłączanych przy wyrzucie mieszanka smar/oliwka syntetyczna. Ale można też samym smarem.

 

Jedno mnie strasznie zaskoczyło w tym starociu. Szpulka z ośką i systemem hamulcowym waży tylko 13,7 g. Dużo mniej niż w Abu Revo, Curado 201E, Zillionie czy Tatuli.


Użytkownik godski edytował ten post 05 styczeń 2014 - 17:10

  • atomic lubi to

#7 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 17:07

Taką mieszankę smar/oliwka robisz przed nałożeniem? Czy po prostu dajesz smar a potem oliwkę i trochę kręcisz korbką żeby to się jakoś zmieszało?

#8 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 styczeń 2014 - 17:14

Generalnie nie ma co robić ceregieli przy smarowaniu ślimaka. Można tak i tak - bez różnicy.

 

Jeszcze jedno mnie w tym dziadku zaskoczyło pozytywnie. Blaszka osłaniajaca wodzik jest od strony szczytówki , a nie jak w wiekszości konstrukcji od uchwytu wędki.


  • atomic lubi to

#9 OFFLINE   Rafał.N

Rafał.N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2095 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:N

Napisano 05 styczeń 2014 - 18:17

Generalnie nie ma co robić ceregieli przy smarowaniu ślimaka. Można tak i tak - bez różnicy.

 

Jeszcze jedno mnie w tym dziadku zaskoczyło pozytywnie. Blaszka osłaniajaca wodzik jest od strony szczytówki , a nie jak w wiekszości konstrukcji od uchwytu wędki.

 

Duży plus - w moich młynakach które miałem do tej pory syf się zbierał na ślimaku przez to że blaszka była od strony uchwytu :P 



#10 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 09 styczeń 2014 - 12:48

 

 

Jedno mnie strasznie zaskoczyło w tym starociu. Szpulka z ośką i systemem hamulcowym waży tylko 13,7 g. Dużo mniej niż w Abu Revo, Curado 201E, Zillionie czy Tatuli.

i dlatego moje CU 201DHSV po lekkim upgerjdzie rzucało salmo tiny S :D i to bez wielkiego halo :P



#11 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2014 - 13:51

Wymieniałeś pod głównym kołem tulejkę na łożycho?



#12 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 09 styczeń 2014 - 13:58

jedyne co robilem to polerka wiadomych miejsc oraz wymiana lozysk na ABEC 7 + odpowienia oliwka



#13 OFFLINE   dzerwys

dzerwys

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1046 postów
  • LokalizacjaTrzy kroki do Iny
  • Imię:Igor
  • Nazwisko:Olejnik

Napisano 09 styczeń 2014 - 14:34

I multik chodzi dalej aż miło na moich wedkach i tak już zostanie  bo mało jest teraz maszyn tak niezawodnych i solidnych. :)



#14 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 09 styczeń 2014 - 14:44

Widzisz... a chciałeś go sprzedać :P



#15 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 styczeń 2014 - 14:56

Fakt. Następca wersja E to krok w tył. Jedyny plus, że mniejszy. Miałem. Nawet kręci gorzej.

Ale pytanko mam. Kiedyś obiło mi się o uszy o elemencie który często zawodzi w tym Curado. Kojarzycie coś?



#16 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 09 styczeń 2014 - 15:26

nie słyszałem by coś mu mogło dolegać... 



#17 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 14:27

Panowie to może Wy mi pomożecie, kontaktowałem się z paroma osobami ale każdy mówi żebym do innych pisał. No a widzę, że na temat curado e coś wiecie to pewnie na temat chronarch e również, bo to niby to samo.

znalazłem coś takiego w necie:


Chodzi o moment kiedy koleś zwija czyli np. 1.07 - 1.15 min
Słychać tam taki dziwny dźwięk multiplikatora tzn. mam na myśli to, że po prostu słychać jego pracę a nie jest idealnie cichy.
U mnie występuje coś identycznego tzn. kiedy łowie dość ciężki jerkiem i nim zawijam ale kiedy mocno dokręcę docisk szpuli i zawijam szybko (po prostu przy oporze).
No i czy to jest normalne zachowanie multika czy może coś z nim jest nie tak?
Chodzi dokładnie o ten sam co na filmiku: shimano chronarch 201e7

Pytanie dziwne ale jak człowiek nie łowi to ma czasu dużo i się pierdołami przejmuje. Na necie jest sporo o głośnym shimano, jako problem z anti reverse pawl który klika (chodzi o to co sam miałem czyli blaszki anti reverse pawl się prostują i po prostu zębatki za każdym razem wyrzuca go w tył i klika przy kręceniu). No ale niektórzy na zagranicznych forach opisuje to tak dziwacznie, że już sam nie wiem czy chodzi o ten bardzo znamienny klik czy może o tą głośne prace, która jest na filmiku.

#18 OFFLINE   didi

didi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 924 postów
  • Lokalizacjatarnobrzeg/madrid

Napisano 11 styczeń 2014 - 23:45

norma w shimano nawet z wyzszej polki,ja mam 201e5 i jest podobnie przy szybkim zwijaniu,a tu masz przyklad metanium mg7,milego ogladania

http://www.youtube.c...h?v=W_IGUCOyiBI


Użytkownik didi edytował ten post 11 styczeń 2014 - 23:45

  • atomic lubi to

#19 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2014 - 00:23

Panowie to może Wy mi pomożecie, kontaktowałem się z paroma osobami ale każdy mówi żebym do innych pisał. No a widzę, że na temat curado e coś wiecie to pewnie na temat chronarch e również, bo to niby to samo.

znalazłem coś takiego w necie:


Chodzi o moment kiedy koleś zwija czyli np. 1.07 - 1.15 min
Słychać tam taki dziwny dźwięk multiplikatora tzn. mam na myśli to, że po prostu słychać jego pracę a nie jest idealnie cichy.
U mnie występuje coś identycznego tzn. kiedy łowie dość ciężki jerkiem i nim zawijam ale kiedy mocno dokręcę docisk szpuli i zawijam szybko (po prostu przy oporze).
No i czy to jest normalne zachowanie multika czy może coś z nim jest nie tak?
Chodzi dokładnie o ten sam co na filmiku: shimano chronarch 201e7

Pytanie dziwne ale jak człowiek nie łowi to ma czasu dużo i się pierdołami przejmuje. Na necie jest sporo o głośnym shimano, jako problem z anti reverse pawl który klika (chodzi o to co sam miałem czyli blaszki anti reverse pawl się prostują i po prostu zębatki za każdym razem wyrzuca go w tył i klika przy kręceniu). No ale niektórzy na zagranicznych forach opisuje to tak dziwacznie, że już sam nie wiem czy chodzi o ten bardzo znamienny klik czy może o tą głośne prace, która jest na filmiku.

Moim zdaniem brak albo za mało odpowiedniego smaru na głównym kole. Shimano zaleca Ace 2. Po nasmarowaniu tego Curado praca przekładni mocno się wyciszyla.

 

 

 

Duży plus - w moich młynakach które miałem do tej pory syf się zbierał na ślimaku przez to że blaszka była od strony uchwytu :P

 Ciekawe, że nie stosuja tego prostego rozwiązania.

Koszty żadne.

 

 

 

 

Już ktoś kiedyś pisał na jerku aby nie kręcić bez szpulki. Przyspiesza to zużycie przekładni .

Myslę , że 20 obrotów korbki i stwierdzenie hałasu nie zrobiło żadnego wrażenia na przekładni. Na ryby bez szpulki nie poszedłem :D 


  • atomic lubi to

#20 OFFLINE   atomic

atomic

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 244 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 10:42

Kupiłem trochę inny smar teraz, bo z Quantum i zobaczę jak to wpłynie na przekładnie.
Teraz multik pracuje na Daiwe i mam wrażenie, że nie jest on idealny do shimano.

Dzięki, Panowie bo myślałem że coś jest nie tak z moim multikiem ale skoro metanium też tak pracuje tzn. że jest wszystko ok.