Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc w doborze zestawu muchowego :) Wisła, streamer, sandacz, boleń.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:16

Witam!

 

Nieodwracalnie podjąłem w dniu dzisiejszym decyzję o zakupie zestawu muchowego.

 

Będzie to dodatkowa przygoda w moim wędkarskim kalendarzu na rok 2014.

 

Cel jest prosty. Łowienie z opaski, ewentualnie przelewów na streamery. Wielkość streamerów to 5-10cm. Nie przewiduję większych. Jak odkryję kolejne potrzeby, kupię następne wędziska, linki itp. Łowienie raczej z powierzchni lub pod powierzchnią (ok. 50cm).

 

Jest to moje pierwsze spotkanie z fly fishingiem. Ryby na jakie chcę zapolować to sandacze i bolenie (te które na co dzień łowię klasycznym wędziskiem spiningowym). 

 

Potrzebuję kupić:

 

-wędzisko (w jakiej klasie?)

-linkę (pływająca, tonąca,z jaką końcówką etc?) znajomy zaproponował mi zakup linki Airflo Velocity DT6F

-kołowrotek

-podkład

-.......?

 

 

Proszę o wskazówki. Wertowałem wiele tematów związanych z poruszonym przeze mnie zagadnieniem. Mile widziane konkretne modele poszczególnych elementów składowych zestawu. Szukam zestawu, który zapewni mi komfort użytkowania i gotowej recepty, która pozwoli mi wyjść nad wodę, przysiąść na ulubionym kamieniu i cieszyć się z majtającego się sznura.

 

Pozdrawiam i liczę na wsparcie,

 

 

Wojtek!


Użytkownik Wojtek B. edytował ten post 09 styczeń 2014 - 22:18

  • Mariano Mariano i Mr.Happy lubią to

#2 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:26

Czołgiem

http://jerkbait.pl/b...itch-rod-11-56/

http://jerkbait.pl/b...hy-dla-każdego/

 

Vision koma kasette 7/8 lub coś podobnego

Linki 40+ lub outbound intermediate, te same linki s5 lub np big mama visiona s4 #10, jest teraz za normalną kasę do kupienia.

Podklad - stara plecionka 30lb, byle nie zajechana na śmierć

FC 0,6; 0,4 i 0,3mm

Koszyk na linkę

polaroidy i kapelusz


  • deejaybialy i Wojtek B. lubią to

#3 OFFLINE   Joah12345

Joah12345

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Spin & Mucha

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:35

Super Wojtek że się zdecydowałeś  zostać muchozolem :)

Kurcze najlepiej jak byś sobie połowił trochę sucha mucha, bo bolki i sandacze to jednak cwaniaki, są w porównaniu z kleksikiem czy jaziolem.. Naukę zacząć lepiej od pływającego sznura, zobaczysz jak się układa na wodzie, jak rzuty Ci wychodzą, niby proste ale poprowadzić,/ rzucić już nie tak łatwa tam gdzie by się chciało :)

ale co tam nie ma się co poddawać tylko nacierać :)

 

Kijek raczej  do bolków i sandaczy w klasie 6/7

Linke pływająca i do tego zawsze możesz sobie dokupić przypon tonący.

Kołowrotek kwestia gustu i portfela, tylko trzeba dobrać do wagi i klasy kija.

 

Może określ jakąś kwotę która możesz wydać na ten zestaw.


  • Wojtek B. lubi to

#4 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:36

 

 

Przeczytałem.

 

Co masz na myśli, że kij nie sprawdzi się do normalnego streamerowania na rzece? :)



#5 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8446 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:41

Wojtek to na wiosnę starujemy razem, wreszcie będzie się okazja umówić nad wodą ;)


  • Wojtek B. lubi to

#6 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:42

 

 

Może określ jakąś kwotę która możesz wydać na ten zestaw.

 

 

Nie wiem jak się odnieść do powyższego. Nie chcę kupić taniego sprzętu, tylko dlatego, że jest tani. 

 

Zakupione wędzisko, sznur i cała reszta ma dać mi możliwość wykorzystania jego zalet nad wodą. Zestaw ma być ergonomiczny :) 

 

 

 

 

 

Ciekawa pozycja!



#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:42

Kij jest bardzo sztywny i szybki, typowy do rzutów z nad głowy, takich madafakicznych w stylu SW. Do dziubania streamerem po rzekach, rolek itd - słabo to się sprawdzi.

 

Joah - nie o końca się z Tobą niestety zgodzę.

Jeśli ktoś chce typowo nastawiać się na dużą rzekę i streamery to zaczynanie od suchara niekoniecznie jest dobrym pomysłem, szczególnie jesli do wyboru jest wylącznie duża rzeka jako łowisko.

Kije #8 czyli ok 300grain pozwolą w razie czego z większą rybą, nurtem itd - mieć szansę na coś po za przyjrzeniu się odjeżdżającej lince.

Linka pływająca na dużą rzekę będzie miała takie sobie zastosowanie, szczególnie do łowienia na streamera, gdzie przy braniu ślizga się wierzchem itd.

Inter to dobry start


  • Wojtek B. lubi to

#8 OFFLINE   Joah12345

Joah12345

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 817 postów
  • LokalizacjaGorzów Wielkopolski
  • Imię:Dawid
  • Nazwisko:Spin & Mucha

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:47

Kuba chodziło mi głównie o sama naukę, rzucania i linka pływająca jest łatwiejsza w opanowaniu. Fakt jeśli ktoś tylko chce nacierać za bolkami to 6/7 za słaby kijek, a 8 to już i na szczupaka się nada :)


  • Wojtek B. lubi to

#9 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:47

Ważna kwestia. Nie chcę zaczynać od much kręconych na #16 i przyponie konicznym 0,12 :) Nie wchodzi u mnie w grę inne łowienie niż streamer. A przynajmniej nie na tą chwilę.

 

Muchówka ma być przeznaczona tylko i wyłącznie do wędkowania na Wiśle.

 

Jeśli to możliwe, linkujcie sprzętem jak najwięcej. Każda rada, byle poparta doświadczeniem jest dla mnie cenna. 



#10 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:50

Dodatkowo, gdyby, jak to czasem bywa, na taki kij siadło coś większego, w sensie XXL i z wąsami - masz szansę, jak nie będzie potwór z piekła rodem.

TFO to naprawdę tęga wędka, plus - wyjątkowo wybaczająca, dobra do nauki rzucania heavy moim zdaniem.

Switcha obadam niedługo na prawdziwych rybach, dzisiaj to mogłem sobie co najwyżej psa przypiąć do niej


  • Wojtek B. lubi to

#11 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 styczeń 2014 - 23:18

Klasa #7, #8? ;)

 

Warto szukać gratów na ebay.co.uk?



#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 styczeń 2014 - 23:28

TFO zarówno 7 jak i 8, 8 jest juz całkiem mocnym kijem, nada się ci tez na szczupaki

bardziej ebay.com


  • Wojtek B. lubi to

#13 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 10:02

Witam!

 

Nieodwracalnie podjąłem w dniu dzisiejszym decyzję o zakupie zestawu muchowego.

 

Będzie to dodatkowa przygoda w moim wędkarskim kalendarzu na rok 2014.

 

Cel jest prosty. Łowienie z opaski, ewentualnie przelewów na streamery. Wielkość streamerów to 5-10cm. Nie przewiduję większych. Jak odkryję kolejne potrzeby, kupię następne wędziska, linki itp. Łowienie raczej z powierzchni lub pod powierzchnią (ok. 50cm).

 

Jest to moje pierwsze spotkanie z fly fishingiem. Ryby na jakie chcę zapolować to sandacze i bolenie (te które na co dzień łowię klasycznym wędziskiem spiningowym). 

 

Potrzebuję kupić:

 

-wędzisko (w jakiej klasie?)

-linkę (pływająca, tonąca,z jaką końcówką etc?) znajomy zaproponował mi zakup linki Airflo Velocity DT6F

-kołowrotek

-podkład

-.......?

 

 

Proszę o wskazówki. Wertowałem wiele tematów związanych z poruszonym przeze mnie zagadnieniem. Mile widziane konkretne modele poszczególnych elementów składowych zestawu. Szukam zestawu, który zapewni mi komfort użytkowania i gotowej recepty, która pozwoli mi wyjść nad wodę, przysiąść na ulubionym kamieniu i cieszyć się z majtającego się sznura.

 

Do łowienia jakie planujesz sugeruję skompletować zestaw bazujący na wędce klasy 7.

 

Mój składa się z niżej wymienionych składowych:

  • Sage Xi2 #7,
  • Danielsson L5W 6nine,
  • AirFlo Forty Plus WF8 SI (sugeruję też posiadanie wersji pływającej),
  • Podkład (dedykowany lub plecionka) - jeśli zdarzy się ryba, która go wyciągnie, uważaj na palce, w szczególności przy wersji plecionkowej :)
  • Polyleadery Airflo Saltwater od hover do super fast sinking (czasem warto zajrzeć troche niżej pod wodę),
  • Na przypon żyłka 0,25-0,35.

Dodatki:

  • Miska na linkę - bardzo ułatwia wędkowanie, dzięki niej mniej zużywa się linka i wędka (kamienie, piach),
  • Ochraniacze na palce - mogą być stripping guards (jedni to lubią inni nie, kwestia gustu i przyzwyczajeń),
  • Piórko do czyszczenia złączy wędki - bardzo przydatna rzecz podczas wiślanych, opaskowych łowów,
  • Jeśli zamierzasz wchodzić do wody przyda Ci się kij do brodzenia.

Użytkownik minkof edytował ten post 10 styczeń 2014 - 12:23

  • Kuba Standera i Wojtek B. lubią to

#14 OFFLINE   darko

darko

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 446 postów

Napisano 12 styczeń 2014 - 13:21

.


Użytkownik darko edytował ten post 12 luty 2014 - 12:59

  • Wojtek B. lubi to

#15 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2014 - 13:49

Dodatkowo, gdyby, jak to czasem bywa, na taki kij siadło coś większego, w sensie XXL i z wąsami - masz szansę, jak nie będzie potwór z piekła rodem.

TFO to naprawdę tęga wędka, plus - wyjątkowo wybaczająca, dobra do nauki rzucania heavy moim zdaniem.

Switcha obadam niedługo na prawdziwych rybach, dzisiaj to mogłem sobie co najwyżej psa przypiąć do niej

 

 

Do łowienia jakie planujesz sugeruję skompletować zestaw bazujący na wędce klasy 7.

 

Mój składa się z niżej wymienionych składowych:

  • Sage Xi2 #7,
  • Danielsson L5W 6nine,
  • AirFlo Forty Plus WF8 SI (sugeruję też posiadanie wersji pływającej),
  • Podkład (dedykowany lub plecionka) - jeśli zdarzy się ryba, która go wyciągnie, uważaj na palce, w szczególności przy wersji plecionkowej :)
  • Polyleadery Airflo Saltwater od hover do super fast sinking (czasem warto zajrzeć troche niżej pod wodę),
  • Na przypon żyłka 0,25-0,35.

Dodatki:

  • Miska na linkę - bardzo ułatwia wędkowanie, dzięki niej mniej zużywa się linka i wędka (kamienie, piach),
  • Ochraniacze na palce - mogą być stripping guards (jedni to lubią inni nie, kwestia gustu i przyzwyczajeń),
  • Piórko do czyszczenia złączy wędki - bardzo przydatna rzecz podczas wiślanych, opaskowych łowów,
  • Jeśli zamierzasz wchodzić do wody przyda Ci się kij do brodzenia.

 

 

Na początek: 

tańszy sprzęt z uwagi na zużycie...uszkodzenia itp

mimo wielu ciekawych wskazówek ,zawsze coś umknie uwadze i trzeba zapłacić 'wpisowe'.

Po doświadczeniach sprzęt skorygowany docelowy.

Kij 6/7/8 jeśli rzuty znad głowy to 9'-9'6",jeśli podanie z dołu kotwicząc o wodę 10'-12'6" obojętnie SH/Switch/DH,

młynek -by linkę zmieścił,linka pływająca(po opanowaniu ew intermedium)dopasowana do wielkości przynęty,mocy kija i metody rzutu,

tipy 8'-12' i/s3/s6/s8 jeśli głębiej,rozbieg w przypadku głowic,podkład 30lbs.

Jeśli Jaxon Mon to #7,nawet #8 bo #5/6 -delikates,weź w rękę w Leclerc'u i sam oceń...

Często trenuję nad Wisłą podaj na pw...

materiału trochę też mam...

 

 

Serwus!

 

Przepraszam za zwłokę w monitorowaniu wątku. 

 

Panowie coraz jaśniej w tym moim tunelu się robi ;)

 

@darko, z chęcią obejrzałbym sprzęt w sklepie z osobą obeznaną w temacie.

 

"tipy muchowe", "rozbieg" etc. niewiele mi jeszcze to mówi :)

 

Raczej nie planuję zakupu wędziska Sage na początek :rolleyes:

 

 

Kuba- na ebay.co.uk widziałem sporo "ładnego" sprzętu w wydawałoby się atrakcyjnych cenach. Nie miałbym też problemu z finalizacją transakcji i wysyłką.

 

Jeśli to możliwe, linkujcie do wędzisk, kołowrotków i sznurów godnych uwagi!

 

Dziękuję Panowie za zaangażowanie. Pierwszy sandacz będzie z dedykacją dla nauczycieli! :P


Użytkownik Wojtek B. edytował ten post 12 styczeń 2014 - 13:50


#16 OFFLINE   harp

harp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 566 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:47

A ja zdania nie zmienię. Kijek 5/6 i połowisz na suchara, mokrą i strimera. Jak chcesz polować na sandacze i bolenie to te ryby owszem biorą na muchę ale albo się zniechęcisz albo szybko armatę zamienisz na taki sprzęt jak piszę. Skoro chcesz łowić na strimery do 8cm to kupowanie mocniejszego kija jest niepotrzenne. A jeśli już się uparłeś to kup daiwę której recenzję napisałem wiesz gdzie.
  • Wojtek B., polmar i darko lubią to

#17 OFFLINE   Wojtek B.

Wojtek B.

    Wiślak

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1820 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:50

A ja zdania nie zmienię. Kijek 5/6 i połowisz na suchara, mokrą i strimera. Jak chcesz polować na sandacze i bolenie to te ryby owszem biorą na muchę ale albo się zniechęcisz albo szybko armatę zamienisz na taki sprzęt jak piszę. Skoro chcesz łowić na strimery do 8cm to kupowanie mocniejszego kija jest niepotrzenne. A jeśli już się uparłeś to kup daiwę której recenzję napisałem wiesz gdzie.

 

To kiedy Michał jedziemy na zakupy :D?



#18 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 styczeń 2014 - 20:59

Jak chcesz polować na sandacze i bolenie to te ryby owszem biorą na muchę ale albo się zniechęcisz albo szybko armatę zamienisz na taki sprzęt jak piszę.

Nie do końca rozumiem.

Człowiek bardzo dokładnie określa czego potrzebuje. Nie pyta o kij do ogólnej muchy na nizinnej rzece, nie pyta o kij kleniowy itd.

Naprawde uważasz że wędka 5/6 jest optymalnym kijem do streamera?

Mógłbyś zasugerować, dlaczego jeśli ktoś chce polować na sandacze i bolenie to szybko zmieni kij na #5/6?



#19 OFFLINE   polmar

polmar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 242 postów
  • Lokalizacjablisko stolicy
  • Imię:Marcin

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:01

Wojtek po ostatnim spotkaniu na kręceniu muszek popieram Michała kupuj 5/6, a i o Daiwie ci wspominałem. Jeden dyrektor pokazywał foty szczupaków 90cm łowionych na #5 :blink:  więc i my damy radę :P



#20 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9639 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 styczeń 2014 - 21:07

I na końcu wypuszczonych w dobrym stanie do wody...

Naprawdę Panowie, czasem jak czytam podobne posty to mi witki opadają i odechciewa się dalej gadać.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych