Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wisełka, uboga krewna tej z relacji ze spływu W-wa gdańsk :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 12:40

Niedawno @gacopyrz uraczył nasz filmikiem ze spływu  http://jerkbait.pl/t...wa-gdańsk-2013/

Super sprawa.

Mnie poraża inność tej wody od mojej Wisły.

Stąd pomysł, żeby wrzucić kilka fotek zrobionych przy okazji niedawnego świątecznego pływania po mojej okolicy.

Może będzie to coś ciekawego dla wszystkich, którzy Wisły nie znają. To tak trochę dla kontrastu do widoków z filmu gacopyrza. Zresztą na widokówkach z Krakowa rzeka też jakoś inaczej wygląda. No ale w samym Krakowie woda uregulowana stopniami, szeroko, głęboko...

 

Nic to, trzeba było wiosnę w środku zimy wykorzystać :)

 

Typowy odcinek trochę poniżej Krakowa. Uregulowane, prawie wszędzie obsypane kamieniem brzegi. Co kawałek parę raczej krótkich główek:

1_zps1007e326.jpg

 

2_zps9ad6e710.jpg

 

2a_zpsa8368043.jpg

 

 

Znak oznaczający początek i koniec głębokiego odcinka:

 

3_zps57f9b7c1.jpg

 

A na sondzie nasz standard – półtora metra głębi:

 

4_zpsd8339f4b.jpg

 

Przy przeważających ostatnio niskich stanach wody 2m to już w naszej okolicy naprawdę sporo. Czasem rynienka przy opasce dojdzie pod 3m, albo jakiś dołek metr na metr za główką znajdziemy i to tyle.

Inny standard – od lat coraz liczniejsze w okolicy ślady bobrów. Pewnie jak wszędzie:

 

6_zpsa57c60c9.jpg

 

5_zps151828f5.jpg

 

Na brzegu jakieś pozostałości po dzikim wysypisku. Na szczęście z tym coraz lepiej i coraz mniej syfu wywożonego nad Wisłę. Jak o to chodzi to sam Kraków i jego obrzeża wyglądają dużo gorzej:

 

7_zps835b5eb7.jpg

 

Kiedyś barki dość często kursowały. Dziś cisza. Tylko jakieś złomy  majaczą w „ porcie”:

 

8_zps1d85eaff.jpg

 

9_zps2bf774ac.jpg

 

Chyba się coś z portu urwało:

 

9a_zps525eef46.jpg

 

Nikt po rzece nie pływa, to i samych umocnień nie remontuje. Tu i tam brzegi zaczynają się poddawać:

 

10_zpsa663ce25.jpg

 

11_zpsbd6661af.jpg

 

Pan na włościach – powszechnie obwiniany za bezrybie „ten czorny”:

 

12_zps41f8aab8.jpg

 

13_zps12e67225.jpg

 

Ujście jednego z nielicznych siurków wpadających w okolicy. Jak się nie mylę zwie się Kitowiec. I niestety tutaj dał się przypomnieć mydlano szambiany zapaszek. Kiedyś zapaszek dla Wisły typowy. Dziś na szczęście Wisła coraz czystsza, mniej zaśmiecona. Ciekawe ile jeszcze wody w Wiśle musi upłynąć, żeby takie kitowce nie syfiły:

 

15_zps3131b36c.jpg

 

119km. Za zakrętem „Diabelska Skała”. Już tutaj słychać szum wody (nie mylić z szumem dobiegającym od przebiegającej niedaleko  lewego brzegu drogi na Sandomierz). Płynąc w dół można wygodnie zatrzymać się na główkach po prawej stronie i przejść się 200m, żeby oblukać którą stroną targać dalej. Ewentualnie przenieść bety. Po minięciu zakrętu odwrotu nie będzie. Woda jak woda, tylko że zapiernicza między skałami. Można i płynąć w ciemno, tylko że wolałbym być pewny, co zastanę za ostrym zakrętem. Raz widziałem tam naniesiony spory konar.  A jak nie to zostanie tylko krótka chwilka na wezwanie do Santa Mariji i ew. do Świętego Judy Tadeusza (ten od spraw beznadziejnych) . Można przez chwilę poczuć się jak w górach:

 

16_zpsc6bcac9f.jpg

 

17_zps4ff66afa.jpg

 

18_zps33f9f9ec.jpg

 

19_zpsafe89b4a.jpg

 

20_zps63e45d47.jpg

 

c71f23f8-4762-44f6-8619-edb21d494794_zps

 

Ot i popołudnieTrzech Króli minęło J

 

 

 

 



#2 ONLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1376 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2014 - 12:53

Poważnie, pływałeś teraz w święto trzech króli ? :blink:



#3 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 13:04

Ano w Trzech Króli. A co? Pogoda była lux. Żonkę zaprogramowałem gdzie ma mnie odebrać i się wietrzyłem.


  • strary lubi to

#4 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 14 styczeń 2014 - 13:15

Żartowałem, że na tamtej Wiśle (okolice Morska) musiałbym swoją pychówka na trzy zawracać :)..

Ale te zakręty i porozrywane główki mają swój urok. I rybostan...



#5 OFFLINE   tadekb

tadekb

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów

Napisano 14 styczeń 2014 - 13:22

Morsko tochę niżej...

Dla mnie  z każdym km niżej od krakowa robi się ciekawiej. Tylko że nie wiem, czy to przypadkiem nie jest tak, że ciekawiej i lepiej jest tam, gdzie mamy dalej   :)

A jak sobie przypomnę ile się ujeździłem i powpóczyłem po nowych odcinkach, a gdzie najlepiej połowiłem, to.... :)



#6 ONLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1376 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 14 styczeń 2014 - 13:42

A mi żona wypomina że mam świra na punkcie ryb i wody, a widze że jest tutaj takich wiecej :) TAK TRZYMAĆ !!!



#7 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 14 styczeń 2014 - 14:20

Piękna sprawa, bardzo fajny wątek.



#8 OFFLINE   staszek

staszek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Stanisław
  • Nazwisko:wiadomo jakie

Napisano 14 styczeń 2014 - 18:24

Właśnie przeczytałem to z żońcią  i wiesz co - w maju w długi weekend płyniemy :lol:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych