Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jig felieton - nowy artykuł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 06 czerwiec 2008 - 10:45

Cześć,
Spróbuję przywrócić nieco jego zawartość, sens i praktykę. Jako punkt wyjścia można przyjąć prosty schemat. Jest nim główka jigowa, udekorowana wabikiem, skokowo prowadzona. Jednak życie i wieloletnie doświadczenia jiggingu, bardzo ten niewielki format rozbudowały. Główek i sposobów obciążania wabia jest multum. Główka z zintegrowanym obciążeniem miewa rozmaite kształty, różne przeznaczenia, rozmaitą wagę. Są typy do wleczenia, skakania, szybowania i pływania, czy do stania połączonego z “kiwaniem”.

Zapraszam serdecznie do lektury artykułu na temat jiggowania.

Pozdrawiam
Remek

#2 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 06 czerwiec 2008 - 15:20

Wreszcie bede pierwszy który skomentuje nowy artykuł. Muszę przyznac, że nie często spotyka się takie teksty pisane wręcz jezykiem poetyckim.
Artykuł bardzo fajnie sie czyta, a na ilustracjach dołączonych do niego spotkałem wiele ciekawych wabików, które nie tylko poszerzają granice wyobraźni, ale równiez skłaniaja do nowych eksperymentów. Całośc wypełnia piekny kijek, do którego osobiscie przykleiłbym Viento...Zaden inny multik nie będzie do niego tak pasowal B)
Troszkę zabrakło mi fotek ryb złapanych właśnie na gumowe zestawy, jako uwięczenie skutecznosci ów przynęt, co do której nikt zapewne nie ma wątpliwości :D

#3 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 06 czerwiec 2008 - 15:28

Ciekawy artykuł, bardziej 'poetycki' (jak napisał mój przedmówca) niż techniczny. I stąd nie jest wadą brak opisów wymienionych w artykule technik montowania przynęt.

#4 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 06 czerwiec 2008 - 17:08

Wesoło się to czyta, z polotem napisane i ogólnie uznanie za styl. Treść tez przemawia, moze trochę odbiega od normy ale nie ma nic gorszego niż klubik wzajemnej adoracji.
Jeden z lepszych artykułów moim zdaniem, bardzo się mi podobał

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 czerwiec 2008 - 18:12

typowy slawek, dzieki stary za skopanie nomenklatury zakurzonej az po kanty woderow :D

ze slugiem sie nie zgodze, nie ta forma, te ktore przedstawiles, to dla mnie nie slug tylko fin, natomiast slug wyglada dla mnie tak

Załączone pliki



#6 OFFLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 06 czerwiec 2008 - 21:18

artyk ciekawy,ja osobiści jednak stronię od wabików swoim wygladem kierujacych mnie w stronę bassa, moim faworytem w jigowaniu są zazwyczaj kopytka o twisterki mniej jakieś robale zazwyczaj bez wiary podchodze do takich tworów,tymbardziej ze okon 30stak miałby napewno wieksze problemy z połknieciem takiej przynety niz 30cm brat z USA :mellow: z paczką srednicy 12cm <_<
co do samej techniki to najbardziej lubię chyba leniwe jiggowanie,powolny kontrolowany opad :)prowokowanie ryb niechętnych do wpólpracy <_<

#7 ONLINE   dziadzia

dziadzia

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaPn.Mazowsze

Napisano 07 czerwiec 2008 - 13:03

Świetny tekst

#8 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 07 czerwiec 2008 - 20:33

Slawku zaciekawil mnie ten Salmo Toby ktorego straciles ...co to jest ?
Tekst tez mnie zaciekawil , bardzo symbolicznie uzywam tego typu przynety , nie czuje ich ...a przeciaz przygotowuje kilka wstretnych gumisi moim pstragom :lol:

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 czerwiec 2008 - 21:45

Toby to był ABU :D

#10 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 07 czerwiec 2008 - 21:52

W artykole wyraznie pisze Salmo i podkresla Slawek ze to najlepsze Salmo jakie mial .... :unsure:

#11 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 07 czerwiec 2008 - 22:31

Ja też na to zwróciłem uwagę :D ale ... to Jurku na 100% ABU TOBY SALMO czyli blaszka wahadłowa :D

Pozdrawiam
Remek

#12 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 07 czerwiec 2008 - 22:42

Dokładnie jak pisze Remek, ABU Toby to wahadełko przypominające naszą wydrę, czy morsa (od morsa smuklejsze) z takimi skrzydełkami po obu bokach dolnej części :D
A tekst, jak zwykle u Sławka barwny, napisany świetnym językiem, zupełnie inaczej się to czyta niż standard znany z pism czy innych publikacji. Dzięki temu bardziej działa na wyobraźnię, dla mnie bomba. B) A to pierwszy lepszy link do ABU Toby
http://www.harrisspo...x?ModelID=14172

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 czerwiec 2008 - 23:24

@jerry
jak chcesz to ci kilka podesle :D

#14 OFFLINE   jerry hzs

jerry hzs

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3338 postów
  • LokalizacjaChicago

Napisano 08 czerwiec 2008 - 01:11

Dziekuje Pitt :mellow: teraz jak juz wiem o co biega to ja mam kilka takich , nie tylko tej firmy ....myslalem ze jak Salmo to nasz wyrob :D

#15 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 09 czerwiec 2008 - 05:56

Salmo Toby miało czerwone płetewki i srebrne body , Jerry .. Swietna niegdysiejsza , ABU blacha ..
Chwilę temu zgladnąłem na j.pl , i proszę jaka niespodzianka . I tyle życzliwych komentarzy , że aż moje stetryczałe ego się poruszyło .
Zakładam , że jigging zalśni kiedyś pełnym blaskiem . Należy nam się to ..




#16 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 09 czerwiec 2008 - 12:50

Dawno nie komentowałem, ale teraz muszę!
Promujesz Sławku i wędkarstwo i po polsku pisanie. Wspaniała proza. Gratuluję i proszę o jeszcze!

#17 OFFLINE   Tomaszek

Tomaszek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 477 postów
  • LokalizacjaCo. Kerry

Napisano 11 czerwiec 2008 - 21:46

Siemasz Sławek, bardzo udany artykuł o anglingu, yyy... znaczy, fishingu.

Moje pierwsze skojarzenie, gdy czytałem o wormach, slugach czy muppetach, było takie, że przecież opisujesz ABC spinningu morskiego. Szczególnie montowanie obciążenia poza samą przynętą, co pozwala na użycie 80g – 100g obciążenia bez negatywnego wpływu na pracę małej przynęty. A skoro już o morzu mowa, to wielkim nieobecnym w artykule o jiggingu jest speed jigging. Wydaje mi się jednak, że wiem dlaczego.


#18 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 12 czerwiec 2008 - 06:54

Serwus , Tomaszku..
Jest w tych wynurzeniach więcej z poglądów niż podręcznika . Raczej chciałbym skleić w naturalną całość to , co pokawałkowane w naszej świadomości , albo niedopowiedziane .
O morskim jiggingu w wersji anglosaskiej wiedzę mam niewielką , z pogranicza przypuszczenia raczej .
Tym bardziej o speed .. Raczej kojarzę to ostatnie z Speed King Deep Purple .
A na naszym siwym , bałtyckim oceanie łowię nieomal identycznie jak na śródlądziu .
A teraz work .



#19 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 13 czerwiec 2008 - 09:22

Tekst jak najbardziej na pochwałę zasługuje. Tym bardziej, że kieruje naszą uwagę dalej niż okrągła główka z kopytem, i w tym wielka zasługa autora.
Całe bogactwo sposobów zbrojenia i prowadzenia różnego rodzaju lekkich przynęt czeka wciąż jak na odkrycie. Tu, gdzie cel uświęca środki. Byle szybciej, byle jak, byle dorwać rybę i skręcić jej kark.
Pomału przychodzi czas na zabawę i smakowanie wędkarstwa. Zmieniamy się. Może pomału, ale kropla drąży skałę. Wspomniane woblery są dobrym przykładem.
Miłość do troka spłodziła wklejankę,i to wszystko. Trzeba nam się zakochać na nowo, warto Panie i Panowie :o

O łowieniu na kładzioną obrotówkę czy wahadłówkę nie będę się rozwodził. Każdy chyba to zna. Przecież startująca od dna czwórka comet, to klasyka gatunku na garbate. Jak waleriana na kota. Z wahadłówkami w klasycznym stylu mam pewien kłopot. Nie ma tej obfitości typów co kiedyś.


Ten akcent o twardych przynętach zwrócił moją uwagę, jakże mi bliski i znany.
Sandacze i święta guma cisną się na usta.
Tu pozwolę sobie pokazać kawałek szkoły, starej szkoły znad Wisły, tu, z Mazowsza. Przed laty znanej nielicznym, skrywanej, a dzisiaj zapomnianej przez gumy. Jednak wciąż zabójczo skutecznej na: kosach, opaskach, przelewach i kantach, tam gdzie nurt jest naszym przyjacielem. To lekkie wahadłówki z cienkiej blachy kwasowej, lekko migocące w wodzie niczym ukleja. Smakują w niej: sandacze, bolenie i klenie - jeśli są :wacko: Mój przyjaciel Waldemar, mistrz dla mnie jeśli chodzi o dopracowanie metody połowu. Niezmiennie, chociaż z coraz większym trudem (wiek), wciąż depcze Wiślany brzeg łowiąc z kijem nie dłuższym niż 2,40 z lekkim C-3, najczęściej z żyłką 0,23mm do zestawu. Nocą tylko grubiej, bo sum staje się chętniejszy do zabawy. Słowa - precyzyjnie i lekko, najczęściej przeplatają się w rozmowie z nim. Pomimo zazdrości gapiów, widzących efekty jego łowów, nikt nie rwie się do próby. W miejscach, gdzie z elegancją szybują jego wahadełka, tanecznie kusząc sandacze i bolenie, wracają bombardierzy i orzą po dnie, aż miło.Nie widzą, nie czują, nie łowią.
Dzięki Waldku, że jeszcze jesteś, wciąż korzystam, i uczę się, precyzyjnie i lekko, ale z mocnym dolnikiem. B)

Załączone pliki



#20 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 13 czerwiec 2008 - 22:13

Dzięki Robert, że wspomniałeś o wahadłach, wielu o nich zapomniało, a szkoda. Zresztą może to i dobrze, konkurencja jakby mniejsza. ;) B) :mellow:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych