Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

UWAGA! BĘDĄ ZMIANY! MOŻNA ODDAĆ GŁOS!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2008 - 03:32

Drodzy Jerkbaitowicze,

W celu podniesienia poziomu wędkarskiej fotografii z jednej strony i ograniczenia wielkości transferu z drugiej, Redakcja nosi się z zamiarem zmiany pkt. 6 obecnych zasad umieszczania zdjęć na forum. Chcemy trochę podnieść poprzeczkę jeżeli chodzi o wielkość ryb, jakich zdjęcia będą mogły tu trafić.

Oto projektowane wymiary minimalne dla poszczególnych gatunków:

Belona - 85cm
Boleń - 65cm
Brzana - 60cm
Dorsz - 75cm
Głowacica - 70cm
Jaź - 30cm
Kleń - 45cm
Lipień - 35cm
Łosoś, Troć - 60cm
Okoń - 30cm
Pstrąg - 40cm
Sandacz - 65cm
Sum - 100cm
Szczupak - 75cm
Wzdręga - 30cm

W zamyśle chodzi o to, żeby na forum były zdjęcia tzw. ładnych ryb a nie np. 20-cm okonków, niewiele większych kleników, szczupaków-krawatów itp.

W zamyśle wymiary podane mają być wymiarami minimalnymi tzn. jeżeli ryba jest na granicy wymiaru, na zdjeciu wyglada na mniejsza itp - publikacja będzie obarczona ryzykiem że zdjęcie zostanie usunięte.

Oczywiscie ładna ryba to pojęcie względne. Dlatego jeśli Waszym zdaniem ktoraś z propozycji wskazanych powyżej jest zbyt radykalna (lub zbyt mało radykalna) to prosimy o głos w tym wątku.

Głosy będziemy zbierać przez tydzień, tj. do 17 sierpnia, po czym ten wątek zostanie zamknięty. Jeżeli będzie sporo jednoznaczych opinii co do wymiaru danego gatunku to postaramy się uwzględnić vox populi. Zastrzegamy też sobie możliwość autopoprawki.

Pozdrawiam






#2 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 10 sierpień 2008 - 05:20

Friko, post zamieszczony 10.08 a głosy mamy oddawać do 17 lipca, no nie jaja jakieś czy co. Dobra wiem, domyślam się, że to jakaś pomyłka. Generalnie jestem za. :D

#3 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2008 - 08:10

Poprawiłem, dzięki.

#4 OFFLINE   Rutt

Rutt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 534 postów
  • LokalizacjaOstrów Maz.

Napisano 10 sierpień 2008 - 09:27

wymiary ryb podane wyżej są w większości większe od moich rekordów życiowych, a aktywnie spinninguje już od kilku lat, dlatego też wprowadzając te ograniczenie strace możliwość publikowania zdjęć na tym forum.

Wiem, że jest tu wielu fachowców dla których ryby o wymiarach podanych wyżej to chleb powszedni, ale dla mnie i podejrzewam wielu innych użytkowników takie ryby to już okazy które jak wiadomo trafiają się rzadko, lub nie trafiają się wcale

#5 OFFLINE   wizard

wizard

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 256 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Przemysław

Napisano 10 sierpień 2008 - 09:29

Jestem za , wymiary idealnie napisane

#6 OFFLINE   Redzi

Redzi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1866 postów
  • LokalizacjaBolenie nad Wisłą

Napisano 10 sierpień 2008 - 09:31

Ja jestem za już i tak mniejszych ryb nie wstawiam więc dla mnie pomysł ok.

Choć jeśli ktoś zrobi jakąś ciekawą fote z mniejszą rybą(ale bez przesady dużo mniejszą od podanego wymiaru)Można by ją opublikować

#7 OFFLINE   adzio

adzio

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • Lokalizacjarzeczki warmii

Napisano 10 sierpień 2008 - 09:35

rutt ma racje, wiele osob nie zlowilo takich rybek jakie tu maja minimalna dlugosc jest tak np. u mnie ;)
ale sam pomysl dobry jest

#8 OFFLINE   fedx

fedx

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 348 postów
  • Lokalizacjawwa

Napisano 10 sierpień 2008 - 10:31

IMHO pomysl wynika z dosc szlachetnego zamiaru uczynienia forum zbiorem fajnych zdjec ladnych ryb - jednak jako czesc regulaminu ograniczajacego dostep do forum uwazam za kompletnie nie trafiony.
W mojej skromnej ocenie sila tego forum (jak i wielu innych for tematycznych w internecie) jest mozliwosc nieskrepowanej (oczywiscie w ramach tematyki i ogolnej kultury) wymiany mysli i opinii ludzi o wspolnej pasjii.
Uwazam ze jerkbait czytaja ludzie o roznym doswiadczeniu i zaawasowaniu wedkarskim i bardzo fajnym jest ze wszyscy moga sie pochwalic wynikami ktore ich ciesza bez martwienia sie czy moja ryba miesci sie w limicie jerkbait czy moze brakuje jej 2centow i niestety nie opublikuje mojego zdjecia.
Wg. mnie moze nalezalo by sie zastanowic nad jakims watkiem typu Rekordy jerkbait i tam umieszczac ryby z kategori medalowych wg. przyjetych (czywscie przez aklamacje ) wymiarow. Taki pomysl moglby nawet dodac do naszych lowow pewna nutke zdrowej rywalizacji sportowej w biciu kolejnych forumowych rekordow.

Pzdr

#9 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 10 sierpień 2008 - 10:38

Jestem za, jeśli chodzi o rybę która mnie interesuje to i tak wstawiam zdjęcia większych ryb niż zakłada nowa opcja.

#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2008 - 10:58

Dziekuje za glosy. Jedna rzecz widze ze musze doprecyzowac. Prosimy o opinie dotyczace zaproponowanych wymiarow minimalnych a nie pomyslu jako takiego. Jezeli chodzi o to drugie to klamka zapadla i wymiary zaczna obowiazywac, prawdopodobnie od 18.08.2008. Chodzi tylko o to - jakie?

Pozdrawiam

#11 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2008 - 11:25

Ja również jestem za - dla jazia nawet podniósłbym jeszcze ograniczenie wymiaru do 35cm.

Podoba mi też się furtka w postaci możliwości, np. po akceptacji moderatorów, wrzucenia ładnego zdjęcia zrobionego rybie mniejszej niż powyższe wymiary. Dzięki temu:
- z jednej strony wszyscy będziemy z jednej strony starali się łowić (i wypuszczać) coraz większe ryby, aby móc pochwalić się ich zdjęciami na forum;
- z drugiej strony będziemy starali się robić coraz lepsze zdjęcia, aby być może któreś z nich, mimo że z rybą mniejszą od powyższych limitów, ukazało się na forum.

#12 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 10 sierpień 2008 - 11:27

Wypiszę się odnośnie bolenia bo ta ryba mnie głównie interesuje. Sam uznaję ryby od 70, ale ryby od 60cm uważam za rozsądne wielkościowo żeby je pokazywać. Poza tym ładne zdjęcie 60-tki może być lepsze niż kiepskie np.z komórki 75-tki.
Uderzyła mnie tez rozbieżność między wymiarami klenia i jazia. Czemu aż 15cm. Uważam że na Wiśle w Warszawie łatwiej złowić teraz jazia 45 niż takiego klenia. Ja bym wyrównał wymiar dla obu gatunków do 40cm.

#13 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 10 sierpień 2008 - 11:53

Idea ciekawa, wielkości - tu się nie wypowiem, bo co do niektórych tylko rybek mogę coś powiedzieć. Jednak ja te wymiary stosowałbym tylko wtedy, gdy na zdjęciu jest prezentowana ryba jako zdobycz a nie jako jakiś element kompozycji. Jakiś czas temu zamieściłem zdjęcie. Właściwie, widać było na nim wodę, trochę zmrożoną z delikatnymi przebłyskami. Dopiero po dokładniejszym spojrzeniu na zdjęcie widać było pstrąga pod powierzchnią wody. Najpierw było widać kropki. Gdyby stosować wymiary, to nie mógłbym opublikować tego zdjęcia, bo pstrąg miał może z 35 cm.
Z drugiej strony publikacja 15 cm okonka zawieszonego na małej gumeczce też nie jest taka ciekawa. Chociaż szczupaczek wielkości jacka, zawieszony na tymże jest pewnego rodzaju ciekawostką, ale czy godną publikacji...

#14 OFFLINE   adzio

adzio

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • Lokalizacjarzeczki warmii

Napisano 10 sierpień 2008 - 13:15

ja sądze że np.

boleń
kleń
pstrąg
szczupak
(ewentualnie okoń)

że te ryby mogły by mieć o te 5 cm mniejszą minimalna długośc, :unsure:
ale to tylko moje zdanie :D

#15 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 sierpień 2008 - 13:40

Na początku pytanie:
jak się ma zaproponowane kryterium wymiarowe, biroąc pod uwagę ilość i koszty transferu, fotek z rybami, od tych gdzie ryb nie ma. Są natomiast widoki, mapy, trasy, sprzęt, łodzie.

Może na łódki też wymiar?
Na przykład tylko te o długości powyżej 4,20 (łodzie) i 3,50m (pontony)
Dlaczego nie?
A widoki rzek? Może od razu tylko Wisła, Odra, Warta (bo długie są wystarczająco).

W zasadzie, z marszu wytypuję 10-15 nicków, których nosiciele/właściciele będę mogli publikować w sposób niemal nieograniczony.
Reszta jak się zdarzy albo ...w zupełnie innych miejscach, w sieci.
Ciekawe tylko jak to będzie gdy Oni (tych 10-15) stracą zainteresowanie fotografią. Pewnie powieje nudą

A już człem się tutaj dobrze :wacko: .

Jeszcze tylko ciekawostka z miarą. Bezsensowne kryterium jakości fotki jako takiej.
Wracamy do zdjęć z miarką albo pudełkiem zapałek pod płetewką brzuszną? Już mam kupić zapałki.
A może tak? Bez pomyślunku ale dowodnie, z miarą(zał).
Wiem wiem fotka nie ciekawa zupełnie.

A co opublikują ludzie, którzy nie mają dostępu do miejsc tak rybodajnych jak wody Szwecji, Irlandii, Wisły czy niektórych Odrzańskich miejscówek? Nic?
Stracą na aktualności tematy o aparacie dla wędkarza i pochodne.
Coś nieklawo z tym pomysłem.

A może od razu, wyłącznie parada rekordów :wacko: I to w profesjonalnym wykonaniu?

Załączone pliki



#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 sierpień 2008 - 14:01

Ja bym wyrównał wymiar dla obu gatunków do 40cm.


@Janek,
tylko zobacz jaka będzie wtedy dysproporcja -40cm jaz a 40cm kleń, wagowo, sportowo, to jest jednak spora różnica :unsure:

@popper
wyraźnie jest napisane że chodzi o zdjęcia ryb. Jeżeli ze względu na koszty będziemy musieli ograniczyć publikację innych zdjęć poinformujemy o tym. Na razie nic na to jednak nie wskazuje, ale dzięki za troskę Zwróć też uwagę, że pozostałe punkty obecnych zasad się nie zmieniają, tak że wymiar nie bedzie jedynym kryterium do publikacji fotografii.

ps. obecnie zresztą obowiązują analogiczne zasady, tyle że poprzeczka wymiaru ustawiona jest bardzo nisko, bo równa się wymiarowi ochronnemu.

@Marcin
Niedlugo powinna ruszyć znowu galeria. Jak wiadomo trzeba było ją zamknąć gdyż była podatna na ataki z sieci. Teraz jak galeria ulegnie uszczelnieniu, myślę że będzie to dobre miejsce dla fotografii artystycznej, a tu oczywiście nie ma mowy o regulaminie, tylko o arbitralnej decyzji admina - tak jak było do tej pory. Zresztą... redakcja stara sie posługiwać również zdrowym rozsądkiem i jest mało prawdopodobne że pozbędziemy się naprawdę dobrej fotki tylko dlatego że nie będzie się ona mieściła do konca w regulaminie B)



#17 OFFLINE   fishbartek1

fishbartek1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Bartek

Napisano 10 sierpień 2008 - 14:22

pomysł niby dobry ale jednak nie dla każdego nie każdy łowi ryby wielkości podanej jak wyżej,nie wielu z nas łowi i fotografuje klenie w Anglii, Irlandi itp nie każdy ma możliwość łowienia w Szwecji rekordowych szczupaków i nie każdy łowi pstrągi powyżej 40cm dla niektórych może to być problem i zniechęcenie

pozdrawiam Bartek

#18 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 sierpień 2008 - 14:22

Idea ciekawa, wielkości - tu się nie wypowiem, bo co do niektórych tylko rybek mogę coś powiedzieć. Jednak ja te wymiary stosowałbym tylko wtedy, gdy na zdjęciu jest prezentowana ryba jako zdobycz a nie jako jakiś element kompozycji. Jakiś czas temu zamieściłem zdjęcie. Właściwie, widać było na nim wodę, trochę zmrożoną z delikatnymi przebłyskami. Dopiero po dokładniejszym spojrzeniu na zdjęcie widać było pstrąga pod powierzchnią wody. Najpierw było widać kropki. Gdyby stosować wymiary, to nie mógłbym opublikować tego zdjęcia, bo pstrąg miał może z 35 cm.
Z drugiej strony publikacja 15 cm okonka zawieszonego na małej gumeczce też nie jest taka ciekawa. Chociaż szczupaczek wielkości jacka, zawieszony na tymże jest pewnego rodzaju ciekawostką, ale czy godną publikacji...


Parafrazując Pawlaka: ot i przyjemnie mądrego (głosu) poczytać

#19 OFFLINE   fishbartek1

fishbartek1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaDzierżoniów
  • Imię:Bartek

Napisano 10 sierpień 2008 - 14:30

dodam jeszcze jedno zdanie od siebie a co z osobą która zaczyna przygodę z wedką i chce pochwalić sie rybką która jest jej rekordem a nie spełnia podanych wymiarów troche smutne :(

#20 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 10 sierpień 2008 - 14:41

Drodzy Jerkbaitowicze,

W celu podniesienia poziomu wędkarskiej fotografii z jednej strony i ograniczenia wielkości transferu z drugiej, Redakcja nosi się z zamiarem zmiany pkt. 6 obecnych zasad umieszczania zdjęć na forum. Chcemy trochę podnieść poprzeczkę ...............


To w końcu podnosimy (poziom fotografii) czy ograniczamy (wielkość transferu). A może 2 w 1?
Bo nie kumam już po Twojej odpowiedzi?

A właściwie kumam. Przepraszam.
Raczej nie o transfer tu chodzi (to przyjdzie niejako samoistnie).
I słusznie.
Co prawda mgliście, wyobrażam sobie jak mogłoby to wyglądać. Ale to zamysł bardzo trudny, materia delikatna i niektórzy odbiorą takie działania jako wprost krzywdzące.

I jeszcze jedno.
Generalnie jest za wdrożeniem pomysłu. Może dzięki temu podniosę wartość/poziom swojej fotografii. To byłoby nie do przecenienia :D





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych