Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Przegradzanie rzek dla "wyższych celów"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 23 marzec 2014 - 22:32

autocenzura


Użytkownik cristovo edytował ten post 06 marzec 2015 - 00:38

  • Parf lubi to

#2 OFFLINE   Sławek.Sobolewski

Sławek.Sobolewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2336 postów
  • LokalizacjaWarmia&Mazury, kraina 3000 jezior w dorzeczu Wisły i rzek pobrzeża Bałtyku

Napisano 24 marzec 2014 - 00:21

Moim zdaniem nie powinna mieć miejsca żadna ingerencja w środowisko, ludzie chętnie i lubią poprawiać naturę ale rezultaty są najczęściej odwrotne do zamierzonych, niemierzalne lub destrukcyjne dla wielu gatunków zwierząt. Sama nasza tu obecność jako gatunku który w oderwaniu od natury próbuje na siłę przedstawić swoje racje jest dość żałosna. Jesteśmy jak małe dzieci które się bawią zapałkami. Najciekawsze jest to, że ludzie zgłębiają temat latami, korzystając z doświadczeń poprzednich pokoleń, poświęcają życie po to żeby podejmować zupełnie nietrafne decyzje.



#3 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 marzec 2014 - 04:48

Ależ oczywiście , że można i warto to robić . Bez łzawych serenad ekologicznych farmazonów , którzy są dziś tylko entą kopia , kolejnym wcieleniem leninowskich , pożytecznych idiotów . Hydrotechnika która jest regularnie przez nawiedzonych głupoli  opluwana - co wcale nie jest dziwne zważywszy , że są to z reguły namiętni telewidze , może też bardziej zaawansowani czytelnicy tabloidów , do jednego worka ze wszystkimi innymi wskazanymi jako szkodnicy - w tym z wieczyście złowrogim A.Macierewiczem jako wrogiem publicznym nr 1 , na wyrost wrzucana , to nie jest tylko wulgarna kanalizacja cieków w stylu RZGW/RDOŚ/PO/EU , który u nas ostatnio się przyjął , ale dużo , duużo więcej , lepiej i przede wszystkim mądrzej .

Nie widzę absolutnie żadnego powodu , aby negować sens istnienia kanału Panamskiego , Sueskiego czy Elbląskiego , Żuław , albo holenderskich polderów . Literalnie nic nie mam przeciw żegludze na Odrze , Wiśle czy Noteci  , które właśnie zdychają przy oklaskach ekologicznych fiutów zawsze gotowych do wynajęcia . Jest to identyczna ludzka działalność jak budownictwo , motoryzacja czy lotnictwo , które to na końcu wymienione bujanie w obłokach  doprowadziło mnie gładko do z góry założonej tezy , że jednak gołębiarze są dużo lotniejsi umysłowo od wędkarzy i nie próbują jakże mocarstwowo zagarnąć dla siebie nieba .. poprzez siarczyste gwizdanie , niezrozumiałe wrzaski oraz wielopiętrowe przekleństwa :)

Panowie - dobry gospodarz sobie , nigdy nie szkodzi ..


  • Raymus lubi to

#4 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 13:20

temat znam tylko z tego co wyczytałem w internecie m.in. - projekt Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ustanowienia planu ochrony Narwiańskiego Parku Narodowego (str. 11) - ma w planach małe zmiany co do tej tamy:

 

 

Zakres działania: Podwyższyć piętrzenie na jazie Rzędziany do rzędnej 110,70 m n.p.m. 

 
Rodzaj działania: Poprawa warunków wodnych doliny Narwi poprzez ograniczenie odpływu wód z koryt rzecznych koło Paniek 
Zakres działania: Zbudować przegrodę z klapą zwrotną na rowie, na wysokości punktu początkowego grobli ziemnej 
 
Rodzaj działania: Ograniczenie podtopień użytków zielonych w okolicy wsi Rzędziany i Babino; umożliwienie użytkowania łak i pastwisk 
Zakres działania: Obniżyć koronę progu w Kolonii Rzędziany (warunkiem działania jest reazlizacja zadnia opisanego w pkt. 1) 

 

czyli jaz który jest poniżej tamy ma być podniesiony wyżej a ta tama obniżona, by woda z bocznego koryta które odchodzi w stronę Rzędzian powyżej tamy nie zalewała łąk rolnikom. Z kolei przegroda z klapą na rurze od strony Pańk miałaby ograniczyć spadek poziomu wody w starorzeczach w Pańkach.
O rybach nikt tu raczej niestety nic nie wspomina.

 

Poza tym na terenie parku mają powstać kolejne 3 progi piętrzące (str. 77) by podnieść poziom wody w bocznych korytach, które zanikają w oczach (niektóre będą udrażniane mechanicznie), a wszystko przez niski poziom wód, który jest skutkiem melioracji dolnego odcinka Narwii  i powstania zalewu Siemianówka w górnym jej odcinku.



#5 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 20:22

Z inicjatywy PTOP?



#6 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 20:25

Z inicjatywy PTOP?

 

z tego co wiem to właśnie z inicjatywy PTOP powstał ten próg



#7 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 20:41

autocenzura


Użytkownik cristovo edytował ten post 06 marzec 2015 - 00:37

  • Parf lubi to

#8 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 21:10

To nie plotki, w poprzek leży żelastwo, a całość obłożona jest kamieniami, ciekaw jestem jak oni to zamierzają obniżyć (w projekcie o tym jest mowa, wyżej podlinkowałem), myślę że będą musieli wyciągnąć te żelastwo bo sięga ono do samej góry progu

 

Głównym "skarbem" parku są ptaki wodno-błotne i wokół nich wszystko się kręci, chociaż ostatnio park prowadzi też zarybienia drapieżnikami, dla mnie to najciekawsza woda w regionie.

Odbiegając nieco od tematu taka ciekawostka - na terenie parku regulamin połowu ryb od lat jest mniej restrykcyjny niż na zmeliorowanym odcinku Narwi poza parkiem np. wymiar ochronny szczupaka to 45 cm, a limit dzienny 3 szt. (dopiero nowy plan ochrony ma wprowadzić zmiany).



#9 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2192 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 24 marzec 2014 - 21:13

Te jazy/progi nie wytrzymują 2 większych powodzi, a ostatnimi laty jest ich sporo.

Nie wiem po co je stawiano (tzn słyszałem,  ale trudno mi w to uwierzyć), ale tak wyglądają progi po ostatnich 10-13 latach. Wszystkie sporo wyższe niż w pierwszym poście.

(ostanie zdjęcie w galerii na dole) -http://www.peuk.fiiz.pl/pl/poi/2677

Obecnie za każdym takim są świetne tarliska, a za niektórymi (mniejszością niestety) całoroczne zakazy połowów.


Użytkownik krzychun edytował ten post 24 marzec 2014 - 21:16


#10 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 21:45

W dolinie Narwi na tym odcinku powodzie nie występują, woda ma gdzie się podziać, tak wygląda Narew powyżej wszystkich jazów i tego progu 

 

 

Dla niezorientowanych - od ujścia Biebrzy do okolic tego progu w latach 70-tycha przeprowadzono meliorację Narwi. Cała rzeka poniżej została sprowadzona do jednego koryta i spiętrzona takimi jazami

Suma sumarum "woda z parku ucieka" stąd powstał pomysł zrobienia tego progu, a że chyba nie wzięto pod uwagę migrujących wiosną ryb budując tę tamę to niestety fakt. 


Użytkownik grzegorzp edytował ten post 24 marzec 2014 - 21:51


#11 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4919 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 24 marzec 2014 - 21:57

Gdyby ta woda miał poważnego użytkownika albo gospodarza , nie tylko takich filutów jak my , czyli PZW , melioranci albo hydrotechnicy w podskokach budowaliby przepławki , obejścia i kanały ulgi ..



#12 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 22:04

ten próg kamienny jest już na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego i dyrektor tegoż tam rządzi



#13 OFFLINE   Domator

Domator

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
  • Imię:Cezary

Napisano 24 marzec 2014 - 22:06

można było zrobić ten stopień jako bystrze o nachyleniu 1:30 lub łagodniejszym i by nie było problemu.


  • cristovo lubi to

#14 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 24 marzec 2014 - 22:20

można było zrobić ten stopień jako bystrze o nachyleniu 1:30 lub łagodniejszym i by nie było problemu.

 

Dokładnie, przecież można robić progi, ale tak by ryby mogły je przejść, jak wyżej pisałem nowy projekt ochrony doliny ma punkt w którym mowa o obniżeniu progu by spiętrzona woda nie zalewała łąk rolnikom we wsi w jego okolicy, to chyba najlepszy czas by przy okazji ewentualnej przyszłej przebudowy/obniżenia tego progu zrobić go tak by nie stanowił przeszkody dla ryb, ale czy komuś się "zechce"


  • cristovo lubi to

#15 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 24 marzec 2014 - 23:58

z tego co wiem to właśnie z inicjatywy PTOP powstał ten próg

Oni nie są obrońcami przyrody. PTOP to bardzo sprawnie asymilująca środki zewnętrzne firma biznesowa. Parokrotnie spotkałem się z ich działalnością. Nigdy nie mogłem uwierzyć "że można aż tak".


  • cristovo lubi to

#16 OFFLINE   grzegorzp

grzegorzp

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 500 postów
  • LokalizacjaDziki Wschód
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 marzec 2014 - 00:04

Oni nie są obrońcami przyrody. PTOP to bardzo sprawnie asymilująca środki zewnętrzne firma biznesowa. Parokrotnie spotkałem się z ich działalnością. Nigdy nie mogłem uwierzyć "że można aż tak".

 

miałem trochę styczności i bym się do końca nie zgodził, ale ryby to mają raczej w d. :) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych