Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Cięcie blanku czy doważenie co lepsze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:01

Cześć.

Mam mały dylemat. Chciałem zrobić sobie wędkę na szczupaki do większych gum - pod zwykły kołowrotek. Moim głównym celem jest to aby zastąpić długą niewygodną na łódce wędkę 270cm (25lb cw. do 56g), czymś lżejszym i lepiej wyważonym tak by po dniu łowienia nie bolał mnie bark. Mam do dyspozycji dwuczęściowy blank 25lB 230cm/cw. 17-45g o masie 71g. Blank jest w równowadze gdy punkt podparcia znajduje się 85cm od dolnika. Jego moc jest większa niż się spodziewałem ale nie chce szybko się poddawać i postanowiłem, że zrobię z niego wędkę.

Po wstępnych przymiarkach kołowrotka wychodzi mi na to, że aby uzyskać dobre wyważenie musiałbym zrobić dość długi dolnik, który wystawałby ~13cm za łokieć (stopka kołowrotka znajduje się wtedy 48cm od końca blanku). Mógłbym w sumie pokombinować z dociążaniem wędki ale chciałbym wędką była jak najlżejsza (będzie też dwudzielna rękojeść) i nie miała długaśnego dolnika. Zastanawiam się czy nie przyciąć blanku od dołu o 10-15cm. W sumie na długości mi nie zależy i 215cm dla mnie jest jak najbardziej OK. Nie wiem tylko czy ta operacja pozwoli mi na znaczną poprawę balansu przy akceptowalnej dla mnie długości dolnika. Trochę się motam bo nie wiem czy ciąć czy doważać.

Będę wdzięczny za wszelkie rady w tym temacie. Cięcie jest nieodwracalne dlatego wolałem zapytać niż potem żałować. 

Dzięki za pomoc.

 

Wstawię może zdjęcie (nieostre wiem ale nie mogę teraz zrobić lepszego...) może się przyda w ocenie sytuacji. Tak blank ugina się pod obciążeniem 1,5kg. Wiem, jest moc  :lol:

 

Załączony plik  ugiecie.JPG   55,56 KB   10 Ilość pobrań



#2 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1611 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:16

Ja bym najpierw pozakładał wszystkie puzlle z układanki :)  (przelotki,uchwyt,korki)i dopiero myślał o cięciu,zobaczysz,że środek się przesunie i to znacznie.



#3 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:46

To prawda. Obciążałem trochę dolnik by za symulować korek. Przelotki na pewno nie poprawią mi sytuacji, więc na razie spróbuje uzyskać coś akceptowalnego bez nich.



#4 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1611 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:53

Popróbuj z ciemnym burntem na reargripie i może jakaś gałeczka.



#5 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:55

Bawić się w robocze zmontowanie kija możesz, jednak bez wytoczenia rękojeści takiej jaką widzisz żadnej informacji z tego nie będzie. Wtedy albo trafisz albo nie. Można dać tą najcięższą korkogumę, zaraz za uchwytem, kilka plastrów. Świetnie wyważa, surowy plaster waży ok 10gr. Cięcia dołu nie musisz się bać, bo zawsze możesz potem dopalić te 10-15 cm. Ani mocy ani akcji to nie zmieni. 



#6 OFFLINE   kogut

kogut

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1611 postów
  • Lokalizacjaczęstochowa

Napisano 03 kwiecień 2014 - 20:59

Toć Krzyśku mnie właśnie chodzi o wytoczoną rękojeść, tak jak by to wyglądało na gotowej wędce tylko bez klejenia.



#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 kwiecień 2014 - 21:19

... ucięcie dolnika może nie poprawić balansu a wręcz przeciwnie, bo jakby nie patrzeć na centymetr długości blanku to najwięcej materiału jest z reguły w dolniku.

 

Myślę że koledzy dobrze radzą żeby zrobić propotyp najpierw i zobaczyć jak się balansuje. A potem zdecydować. Co to za blank z ciekawości zapytam ?



#8 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 03 kwiecień 2014 - 21:37

Ten blank to FA SLF7625-2. Towar naprawdę dobrej jakości. Szkoda, że mieszkam daleko i nie mam możliwości obejrzeć na żywo innych blanków.



#9 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 kwiecień 2014 - 22:15

A odpuść sobie przy okazji dzieloną rękojeść. Pełna zawsze trochę więcej waży i latwiej badylowi równowagę osiągnąć.



#10 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 kwiecień 2014 - 05:42

Jak blank jest dwuczesciowy i utniesz dolnik bedziesz mial nierowne sklady - ja bym.nie cial

Powiem szczerze ze dla golego blanku 230 cm, w dodatku dwuczesciowego, pkt wywazenia 85 od dolnika to bardzo dobry wynik.

Mysle ze pelen reargrip z bialego korka dlugosci 30 cm powinien go spokojnie wywazyc. Przy tej mocy blanku na siedzaca raczej lowil nim nie bedziesz wiec dolnik moze i powinien nawet troche wystawac za lokiec.

Ew rzuc okiem na asymetryczny split grip jaki w swoich kijach proponuje yglo jak chcesz zeby wedka lzej optycznie wygladala

I koniecznie zrob prototyp przed montazem :)

#11 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 04 kwiecień 2014 - 06:37

A odpuść sobie przy okazji dzieloną rękojeść. Pełna zawsze trochę więcej waży i latwiej badylowi równowagę osiągnąć.

Ja z kolei uważam, że lepiej byłoby masę korka, która wypadałaby w środku dolnika za zamienić na jeden ciężarek i wkleić go na samym końcu. Wtedy wędka waży tyle samo a wyważenie powinno wypaść bliżej stopki kołowrotka.

 Z tym przycinaniem chodziło mi też trochę o to, że operując krótszym kijem i ciężką przynętą zestaw jest mniejszą dźwignią i powinien bardziej "operatywny", ale o tym akurat dobrze się rozmawia jak się ma dwa gotowe zestawy. Zbyt mało wędek zbudowałem, by powiedzieć czy te 10-15cm mniej dużo w praktyce daje, więc chętnie posłucham bardziej doświadczonych kolegów.



#12 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2665 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 04 kwiecień 2014 - 07:46

A broń Boże ciężarek! Odpowiedniej długości (25lb ma swoje prawa i wymagania, co do długości rear gripa) rękojeść, ewentualnie z jakąś gałką gumową, lub aluminiowo-gumową na końcu (koledzy już o tym pisali) i żadnych ciężarków! Kij z ciężarkiem jest spieprzony i cześć.

 

Aaa! No i trzeba odpowiedniego rozmiaru kręciek dać. Pomaga i przy wyważaniu, i lepiej integruje się ogólnie z kijem.


Użytkownik Fatso edytował ten post 04 kwiecień 2014 - 07:47


#13 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 08:21

Prawda. Ciężarki to ślepa uliczka. Robisz dźwignie z drugiej strony i choć chwilowe wrażenie jest pozytywne to po 5-6 godzinach coś nie gra i się zastanawiasz dlaczego. Dodatkowo, w zależności od tego jak gaśnie po załadowaniu, może się głupkowato zachowywać, zanim zgaśnie. Lepiej dać więcej wagi równomiernie rozłożone na pełnej rękojeści niż robić odważnik. Aha. No i w ogóle im bliżej uchwytu np. ciężka korkoguma rękojeści tym lepiej, ale trudniej się wyważa (ramię- wiadomo). Za to komfort większy. Znowu kompromisu trzeba szukać.  :)


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 04 kwiecień 2014 - 08:23


#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 04 kwiecień 2014 - 09:41

 

 Z tym przycinaniem chodziło mi też trochę o to, że operując krótszym kijem i ciężką przynętą zestaw jest mniejszą dźwignią i powinien bardziej "operatywny", 

To akurat jest prawda.  Przy ciężkim łowieniu z ręki jest zauważalna nawet tak mała różnica w długości jak pomiędzy kijem 6'6" a 7'0" - oczywiscie na korzyść krótszej wędki.

 

Ale jeśli o tym mówimy to po prostu sprzedaj blank i kup inny, krótszy. Będziesz ciął dwuczęściowca z obydwu stron od szczytówki i od dolnika? Szkoda. A jak utniesz tylko z dolnika balans się pogorszy moim zdaniem.



#15 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 05 kwiecień 2014 - 19:48

Dzięki za rady. Macie rację, szkoda ciąć. Doważać też nie będę. Zrobię dłuższą rękojeść i już. Odnośnie krótkich blanków dwuczęściowych o cw do 40-50g i mocy 20-25lb to chyba nie ma zbyt dużego wyboru. 



#16 OFFLINE   wojciiech

wojciiech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1620 postów
  • LokalizacjaOstrów Wielkopolski / Toruń

Napisano 05 kwiecień 2014 - 19:59

Robert, nie łowiłem i nie chcę zmyślać, ale może Phenix PSW790ml?

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 kwiecień 2014 - 19:59

A muszą być dwucześciowe ? W tym segmencie rzeczywiście masz dwie opcje: jednoskład albo travel. W obu z nich bez problemu znajdziesz kije o zadanych przez Ciebie parametrach mocy i c.w. 



#18 OFFLINE   woblerwz

woblerwz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaBrzeg
  • Imię:Wojtek

Napisano 05 kwiecień 2014 - 20:08

Daj komuś do wytoczenia coś na wzór gałki wyważającej Fuji z custom ciężarkami. Sam ustawisz wyważenie jakie będzie odpowiednie lub dojdziesz do wniosku ze będąc na rybach nabrałeś trochę sił i dasz radę dźwigać tego kija a nie tylko pilota od tv.



#19 OFFLINE   Tomas81

Tomas81

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:K.

Napisano 05 kwiecień 2014 - 23:00

A niech Cię ręka nie świerzbi aby ciąć blank :angry:  Wykałaczki FA są naprawdę bardzo dopracowane, parę wyginałem i nawet obecnie będę budować sobie badyla na Hersie też 7'6" 25lbs. Cięciem zepsuł byś tylko balans a i bardzo mocno zawyżył dół patyka przycinając szczytówkę. Bo skracając dolnik tylko jeszcze pogorszysz wyważenie golizny.

 

Przy tych parametrach dobre wyważenie powinieneś uzyskać przy pełnym dolniku ok 30cm dodając oczywiście parę plasterków korkogumy. Ewentualnie możesz zapodać kapselek 10-15g. I walcz jeszcze na wadze przelotek. Można sporo zyskać.

 

Albo zmienić blank choć ja bym tego nie robił bo masz fajny sprzęt.



#20 OFFLINE   Robson1981

Robson1981

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 377 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 06 kwiecień 2014 - 06:59

Robert, nie łowiłem i nie chcę zmyślać, ale może Phenix PSW790ml?

 

O nim właśnie myślałem ale on wydaje się być jeszcze potężniejszy i waży 103g. Mam elitkę 5SC90HF2-G ona ma 25lB mocy i jej czułość, ugięcie delikatna szczytówka, odpowiada mi bardzo. Śmiało mogę posłać 50g gumę bardzo daleko i bezpiecznie, a pod rybą pięknie i głęboko się gnie jednocześnie ma taką moc w dolniku, że metrowa ryba nie jest dla niej żadnym wyzwaniem i wszystko jest pod kontrolą. Szukam czegoś podobnego tyle że krótszego. Do naprawdę dużych przynęt mam jerkówkę. Taki uniwersał szczupakowy do 40-45g pod zwykły kołowrotek.

 

A muszą być dwucześciowe ? W tym segmencie rzeczywiście masz dwie opcje: jednoskład albo travel. W obu z nich bez problemu znajdziesz kije o zadanych przez Ciebie parametrach mocy i c.w. 

 

Friko mam kila wędek jednoczęściowych i bardzo je cenię. Gdy jadę sam na ryby z nich właśnie korzystam, ale ja bardzo często podróżuje z rodziną (coraz większą) na duże odległości i muszę teraz cały arsenał zmienić na dwuczęściowy i by wozić go w bagażniku na podłodze. 

 

Daj komuś do wytoczenia coś na wzór gałki wyważającej Fuji z custom ciężarkami. Sam ustawisz wyważenie jakie będzie odpowiednie lub dojdziesz do wniosku ze będąc na rybach nabrałeś trochę sił i dasz radę dźwigać tego kija a nie tylko pilota od tv.

 

Nie mam w domu telewizora  :lol: