Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Woblery Past(uch)y


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 kwiecień 2014 - 10:29

Witam serdecznie w moim wątku:) Na początku chciałbym podziękować wszystkim którzy pomogli mi dobrnąć do celu jakim jest gotowy wobler, udzieli mi wskazówek i rad czynnie (udzielając odpowiedzi na moje konkretne pytania) i biernie (odpowiedzi znalezione w bogatych zasobach forum). Wątek otwieram aby samemu zobaczyć swój ewentualny rozwój w dziedzinie lurebuildingu a nie żeby wzbudzać zachwyt bo na początku na pewno będzie o niego ciężko;)

 

Swojego pierwszego woblera zrobiłem mając 16 lat, był to ciężki jerk (nie wiedziałem jak zrobić ster wiec jerk był najprostszym rozwiązaniem), leciał jak pocisk i nawet ładnie pracował ale miał za dużą konkurencję w pudełku i gdzieś zaginął. Później raz na jakiś czas wystrugałem jakiegoś jerka ale bez żadnych caponów, lakierów itp.... nie miałem wtedy pojęcia ze takie coś się stosuje. Czas oświecenia, inspiracji i zapału przyszedł kiedy trafiłem na to forum, no i wpadłem! Mocno ograniczony budżet przeznaczałem na nowe narzędzia, listewki, farby, lakiery, akcesoria... nawet nie chcę wiedzieć ile mnie to łącznie kosztowało, a ile jeszcze jest do kupienia...

 

Na poważniej, czyli z głową i wiedzą z forum zająłem się budowaniem przynęt w listopadzie 2013. Skupiłem się na robieniu przynęt boleniowych i kleniowo-jaziowo-okoniowych. Postanowiłem, że swój wątek założę dopiero jak uda mi się coś złowić na swoją przynętę. Po niedawnej wizycie nad wodą, trochę z bezradności, że okonie nie biorą założyłem swojego woblerka. W drugim rzucie zameldował się pierwszy okonek,w godzinę wyjąłem ich 7, małe bo małe ale są! Sprawcą tego zamieszania był ten mały wariat:

 

 

CAM00222.jpg

 

Na razie kombinuję z kształtami, obciążeniem, techniką malowania i nabieram powolutku wprawy i zręczności w posługiwaniu się nożem, piłą i pędzlem.

 

Oto kilka z mniej lub bardziej udanych konstrukcji. Wielkość ok 7cm, waga 8-11g w zależności od modelu.

 

Same początki - lakier do paznokci

SAM_2074.jpg

 

SAM_2075.jpg

 

SAM_2078.jpg

 

SAM_2080.jpg

 

Malowanie a'la żabka

SAM_2096.jpg

 

Zabawy z pędzelkiem i akrylami:

 

Miała być boleniówka ale nóż mi objechał... i wyszedł szczupaczek:)

SAM_2087.jpg

 

SAM_2084.jpg

 

SAM_2081.jpg

 

SAM_2094.jpg

 

SAM_2092.jpg

 

SAM_2095.jpg

 

I pierwsze próby z oklejaniem, wydrukowane na kartce samoprzylepnej więc rewelacji nie ma. Grafika nie jest mojego autorstwa, jest udostępniona gdzieś tutaj na forum.

 

SAM_2072.jpg

 

SAM_2068.jpg

 

SAM_2064.jpg

 

Przede mną jeszcze wiele pracy i szlifowania umiejętności. Wiele rzeczy wymaga jeszcze poprawek (chociażby estetyka) ale mam nadzieję że to kwestia czasu oraz dalszego studiowania forum i pogłębiania wiedzy:)

Mam jeszcze mnóstwo pomysłów na woblery, na zachętę do ponownego odwiedzenia mojego wątku mogę zapowiedzieć woblera ze zbrojeniem typu offset, prototyp już istnieje, pozostały niuanse:)

 

 

Wszelkie ewentualne podobieństwa do przynęt innych twórców lub firm są niezamierzone, kształty biorę z głowy rysując szablon na kartce a najczęściej wychodzą same podczas strugania:)


Użytkownik Pasta edytował ten post 20 styczeń 2015 - 14:25


#2 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 kwiecień 2014 - 10:55

Nie dawno zacząłem robić też swoje agrafki, na razie jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego kształtu (tutaj już wyłoniło się paru faworytów godnych powielania) i najlepszego drutu. Nie ukrywam, że w kwestii agrafek nie wymyślam własnych modeli (przynajmniej na razie) a wzoruję się na popularnych modelach i staram się wybrać te najlepsze. Na razie stosuję drut chromoniklowy 0,6mm

 

Niektóre modele i próby:

 

Cross lock

SAM_2102.jpg

 

Wzorowane na agrafkach AWF - super mocne rozwiązanie

SAM_2101.jpg

 

Wzorowane trochę na Dragonach

SAM_2100.jpg

 

Też bardzo mocny model, dodatkowo zabezpieczony na wypadek rozpięcia

SAM_2099.jpg

 

Proste ale liche rozwiązanie, na okonie może być:)

SAM_2098.jpg

 

W najbliższym czasie postaram się zrobić test wytrzymałości.



#3 OFFLINE   robimax

robimax

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaKielce
  • Imię:Robert

Napisano 29 kwiecień 2014 - 11:25

Woblerki całkiem fajne, co do tych oklejanych to nie baw sie w jakies kartki samoprzylepne  tylko kup arkusz kalkomani i wydrukuj na laserówce, nie wiem czemu ale te mają za duże nasycenie koloru

moze to przekłamania aparatu ale wątpie, nie powinno tak być, wiem coś o tym bo sam wrzuciłem tu na forum te wizerunki rybek :)



#4 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 kwiecień 2014 - 11:35

Woblerki całkiem fajne, co do tych oklejanych to nie baw sie w jakies kartki samoprzylepne  tylko kup arkusz kalkomani i wydrukuj na laserówce, nie wiem czemu ale te mają za duże nasycenie koloru

moze to przekłamania aparatu ale wątpie, nie powinno tak być, wiem coś o tym bo sam wrzuciłem tu na forum te wizerunki rybek :)

 

Na razie kombinuje na wszelkie sposoby jak sobie obniżyć koszty i wykorzystywać wszystko co mam lub mogę mieć za darmo (karki akurat dostałem od firmy spedycyjnej w pracy do oklejania palet etykietami:)), kalkomania to na pewno jeden z kolejnych kroków a dalszej przyszłości aero. Jak juz opanuję kształty i prace woblerów na pewno chętniej bede inwestował chociażby w kalkomanie:)

Dzięki za opinie:)



#5 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 29 kwiecień 2014 - 17:53

Spróbuj wykonać pewien eksperyment:

Popatrz na zdjęcie ryby. Dowolnej. Staraj się zapamiętać proporcje, wielkość głowy, oka, budowę. Następnie zakryj zdjęcie (lub zagaś ekran, bo zapewne będziesz oglądał coś z dysku lub z sieci  ;) Gdy już nie widzisz zdjęcia, postaraj sobie przypomnieć, co, gdzie, jakiej wielkości było. Teraz spróbuj to narysować (naszkicować). Tak jak potrafisz. Później porównaj szkic ze zdjęciem. Zwróć uwagę na główne niedokładności. Postaraj się ponownie naszkicować (bez podglądania oryginału). Porównaj szkice, spójrz na zdjęcie. Teraz zobacz któryś ze swoich woblerów i naszkicuj, co chciałbyś poprawić. Te kilka, może kilkanaście minut poświęcone na szkicowanie z całą pewnością szybko zaowocuje. Łatwiej Ci będzie kolejny kształt i proporcje uzyskać bardziej świadomie, a także "łowną" sztukę powielić.

I jeszcze jedna rada - zapisuj. Udane i nieudane próby związane z danym modelem, obciążeniem, wielkością, kształtem i osadzeniem steru. Szybko docenisz, jaką kopalnią wiedzy potrafi być niewielki zeszyt. 

Powodzenia :)


  • Artech lubi to

#6 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 29 kwiecień 2014 - 20:38

Agrafeczki cud miód. Zrobiłeś sobie jakiś przyrząd do każdego modelu? Starannie dogięte. Jaki to rozmiary, tak z ciekawości pytam.



#7 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 29 kwiecień 2014 - 21:06

Woblery z Bielska - dzieki za rade na pewno skorzystam. Co do powielania ksztaltow, przygotowalem sobie trwałe wzorniki wycięte z plastiku...tylko przy struganiu nie zawsze wyszlo jak chcialem. Poprawe przyniosla metoda pokazana przez Jockera. Na razie dokumentowalem sobie obciążenie telefonem ale zeszyt tez zalożę:)

Joker - dzieki, agrafki robię samymi szczypcami: kombinerki, okrągłe i cążki. Polecam, prosta sprawa a przy dobrym drucie mozna zrobic swietne agrafki. Wielkosci na razie rozne, nieplanowane, takie na oko zeby byly dobre na bolka:) jutro pomierzę

#8 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 30 kwiecień 2014 - 12:20

Prosty test z jedną z agrafek, na razie nie mam większego obciążenia niż 19kg, dzielnie sobie poradziła:)

 

opis pod filmem

 

 

 

SAM_2111.jpg


Użytkownik Pasta edytował ten post 30 kwiecień 2014 - 14:53

  • Ubik lubi to

#9 OFFLINE   tomasxt

tomasxt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Tomasz

Napisano 30 kwiecień 2014 - 12:39

Piękne agrafeczki, jak kupne ;] Robisz je z drutu 0,6 mm takiego jak do wobków ?



#10 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 30 kwiecień 2014 - 13:03

Tak, ważne tylko żeby był chociaż trochę sprężysty aby spełniał swoją funkcję. Mam zamiar wypróbować jeszcze drut dental i spawalniczy w grubościach 0,8mm i 1mm. Od 1,2mm to juz raczej sumowe, ale może kiedyś tez zrobię :)

 

 

Tutaj mały teścik woblerka z pierwszej fotki.


Użytkownik Pasta edytował ten post 30 kwiecień 2014 - 13:46

  • Tomasz Kotarski lubi to

#11 OFFLINE   tomasxt

tomasxt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Tomasz

Napisano 30 kwiecień 2014 - 13:22

Ten drut do wobków to jest właśnie spawalniczy :) do nierdzewki 308lsi. Dental, to fakt jest twardszy i bardziej sprężysty.



#12 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 30 kwiecień 2014 - 13:51

Ten drut do wobków to jest właśnie spawalniczy :) do nierdzewki 308lsi. Dental, to fakt jest twardszy i bardziej sprężysty.

 

No widzisz to też sie czegoś dowiedziałem:) Ten 0,6mm jest na prawdę mocny, przy dobrej konstrukcji agrafki mimo że się zniekształci (zadziała bardziej na zaciśnięciu się) to ciężko żeby puściła. W rękach z kombinerkami mi sie nie udało rozerwać. Bańka wody 19kg utrzymała, musze pokombinować z tym testem, bo podnosiłem na widelcu i strasznie sie w palce wrzynało, dwóch baniek bym tak nie podniósł :)



#13 OFFLINE   tomasxt

tomasxt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • LokalizacjaStargard
  • Imię:Tomasz

Napisano 30 kwiecień 2014 - 14:18

Jak podnosisz "martwe" 19 kg to ryba tego przy dobrze wyregulowanym hamulcu raczej rozgiąć nie powinna...



#14 OFFLINE   tomas24

tomas24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Imię:Tomasz

Napisano 02 maj 2014 - 19:48

A te "cud miód " agrafeczki planujasz robić w większych ilościach? tak żeby podzielić się nimi z kolegami z forum ? chętnych napewno nie zabraknie :)



#15 OFFLINE   PiotrekF

PiotrekF

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów

Napisano 02 maj 2014 - 19:53

super agrafki  :)



#16 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 03 maj 2014 - 16:21

A te "cud miód " agrafeczki planujasz robić w większych ilościach? tak żeby podzielić się nimi z kolegami z forum ? chętnych napewno nie zabraknie :)


Planować, nie planowałem ale jakby byli chętni... to mozna pomyśleć:) ktory model najbardziej sie podoba?

#17 OFFLINE   tomas24

tomas24

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 157 postów
  • LokalizacjaWarmia
  • Imię:Tomasz

Napisano 04 maj 2014 - 23:25

Dla mnie najlepiej się podoba model opisany przez Ciebie- Wzorowane na agrafkach AWF


Użytkownik tomas24 edytował ten post 04 maj 2014 - 23:27


#18 OFFLINE   brown

brown

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 276 postów
  • Lokalizacjadziki wschód / dziki zachód

Napisano 06 maj 2014 - 23:22

Witaj Mariusz. Fajnie, że zechiałeś podzielić się swoimi pracami z innymi. Sam jakoś nie mogę się przełamać żeby zaprezentować swoje wyroby. Myślę, że ta chwila nadejdzie po zakupie aero. Co prawda z pod pędzla nie wychodzą mi już szkarady ale do picassa mi daleko :P
Z tymi agrafkami świetny pomysł. Nie myślałem o tym żeby wykonywać je własnoręcznie, trzeba będzie spróbować. Pozdrawiam

#19 OFFLINE   Kathir

Kathir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 144 postów
  • LokalizacjaLegnica
  • Imię:Adam

Napisano 07 maj 2014 - 01:05

Bardzo ładne agrafki, ładne i mocne jak widać.



#20 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 07 maj 2014 - 06:49

Hehe chyba się zajmę tymi agrafkami bo na pewno bardziej się podobają niż wobki :lol:  (w sumie to sie nie dziwie :P ;) )

 

Zaraz zamówię trochę grubszy drut, jakoś nie mam odwagi użyć tych 0,6mm przy boleniach. Teoretycznie powinny wytrzymać, ale jeśli miałbym stracić przez to rybę to świadomość że zawiodła moja agrafka, nie dałaby mi spokoju, muszę ich być na 100% pewny. Na razie używam ich przy okoniach i tutaj nie mam żadnych obaw. Przy szczupakach używam oryginalnych z przyponu, ale tutaj zaryzykuje wymianę na swoje dla testów.

 

Na razie doszedłem do wniosku ze sprężystość drutu nie jest tak istotna jak myślałem na początku. Odpowiedni kształt i wyprofilowanie ma większe znaczenie.

 

EDIT:

Akurat u mnie w pracy mają drut spawalniczy 1mm, zrobiłem na szybko jedną agrafkę i bez szczypiec nie da się jej otworzyć. 1mm to juz bardziej do wędkarstwa sumowego, gdzie finezja nie wchodzi w grę. Nawet nie robię testu póki co... bo nie mam na niego pomysłu, pewnie ze 100kg wytrzyma albo i lepiej.


Użytkownik Pasta edytował ten post 07 maj 2014 - 08:52





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych