Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

plecionka i male kolowrotki staloszpulowe


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 16 December 2008 - 18:35

tak sie czasami zastanawiam, zwlaszcza po kilku pytaniach od kolegow, w jakim stopniu linka PE potrafi zdezelowac maly kolowrotek spiningowy? czesto czytalem, lub slyszalem w rozmowach z kolegami albo ze sprzedawcami z japonskich shopow, ze ten a ten mlynek nie jest dostosowany do linki PE ... hmmm ...
ale czy to mechanizm przekladni zejdzie smiertelnie? czy exitus trafi rotor? ... a moze tylko rolke prowadzaca w kablaku bedziemy musieli wymienic?

jakie macie doswiadczenia na tym polu?

#2 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 16 December 2008 - 20:02

Ja z małych używam Ryobi excia 1000, od 2 lat. Nic specjalnego się nie dzieje,gdyby nie to że troszkę piasku dostało się do środka :( i troszkę szumi. Na dwóch szpulkach ma żyłkę, na trzeciej właśnie plecionkę 10lbs. Zazwyczaj używam jej do łowienia okoni (kopyta 5-9cm, woblery obrotówki 2-3) czasami jakiś sandaczyk lub szczupaczek zainteresuje się przynętą. Kołowrotek sprawuję się bez zarzutów, jeśli nie liczyć ww. a ja jakoś go nie oszczędzam.

#3 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,497 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 16 December 2008 - 20:16

Może odpowiem na to za jakieś 12 m-cy. Właśnie od stycznia (jak się odważę) nawinę plećkę na TP 2500. Troszke jednak się pietram o młyneczek. ;)

#4 OFFLINE   Jarek

Jarek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 498 posts
  • LokalizacjaSilesia

Posted 16 December 2008 - 21:34

Z moich doświadczeń wynik, że równie dobrze można nawinąć plecionkę na kołowrotek w rozmiarze 1000 jak i na 4000. Ważne natomiast jest jaka to plecionka i jakich przynęt używamy. Mały kołowrotek z plecionką 15LB i 20 - 30g przynętami nie pociągnie długo, jednak z powodzeniem już 2 sezon używam na shimano 1000 plecionki 8LB do małych okoniowych gumek na główkach 3-7g, do łowienia tęczaków na małe woblerki itp.
Wszystko jest dla ludzi (plecionek) B)

#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 16 December 2008 - 22:13

Ja z małych używam Ryobi excia 1000, od 2 lat. Nic specjalnego się nie dzieje

z tym, ze wlasnie ryobi produkuje kolowrotki skonstruowane pod plecionki :D
mi chodzi raczej o tzw. finesse fishing, czyli TP albo stella 1000, lub daiwa certate finesse lub TD ignis :D ogolnie cos w tym stylu

#6 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18,593 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 16 December 2008 - 22:24

@pitt

a może chodzi o nawijanie / układanie linki a nie nie o wytrzymałość?

#7 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 17 December 2008 - 06:31

z cala pewnoscia tez ... ale, np. taki TP mg ma taki sam system nawijania w wersji 1000 i 2000 itd ... jednakze PE jest na stronie producenta podawana dopiero od wersji 2000

#8 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 17 December 2008 - 09:34

[quote]
Ja z małych używam Ryobi excia 1000, od 2 lat. Nic specjalnego się nie dzieje
[/quote]
z tym, ze wlasnie ryobi produkuje kolowrotki skonstruowane pod plecionki :D
mi chodzi raczej o tzw. finesse fishing, czyli TP albo stella 1000, lub daiwa certate finesse lub TD ignis :D ogolnie cos w tym stylu
[/quote]
Wiem B) ale wcześniej jakoś maleństw do tego typu linek nie stosowałem. Co ciekawe, excia akurat nie specjalnie nawija żyłki cienkie, takie poniżej 0,16mmm, 0,18mm. Tzn. nawija normalnie, ale łowienie tym to katastrofa :huh: trzeba pozbyć się kilkunastu metrów, aby normalnie się tym posługiwać.
Co ma na to wpływ że jedne się sprawdzają a inne nie? Nie mam pojęcia (pewnie konstrukcja :lol: ) ale robiąc teraz konserwacje sprzętu UL jak i MH\H spróbuję znaleźć różnicę.

#9 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 December 2008 - 09:47

Ja mam takie doswadczenia, ze biore kolowrotek i uzywam go do plecionki i zylki, jak trzeba (ostatnio rzadko bylo trzeba).
Jezeli by mi sie z kolowrotkiem cos dzialo nie tak przy plecionce, to zrezygnowalbym z niego oraz przyjrzal sie pod tym katem innym wyrobom tej konkretnej firmy.
Z uwagi na nierozciagliwosc plecionki kolowrotek (i nie tylko) jest narazony na szybsze zuzycie niz przy zylce. Dzialaja na niego szybko narastajace siły.
Jednak dobry wyrob powinien to wytrzymywac i wytrzymuje. Z mniejszych kreciolow, ktore sa przeznaczone do słabszych linek i dobrze przeze mnie ujeżdżonych posiadam Quantuma 2000 z hamulcem chyba 3kg, no i Daiwe Emblema ale on juz sie zalicza do tych srednich...
Musze powiedziec, ze ten Quantum radzi sobie bardzo dobrze przy lince, ostatnio, 10LB. Nie widac zadnych oznak, ze cos mu nie odpowiada.
Z kolowrotkow z oznaczeniem PE mam 1 kolowrotek, ale troche jakby do czego innego - Daiwa Caldia custom 3500...
Nie widac, zeby sie czyms roznil specjalnie od zwyklej Caldii, ktora juz tego oznaczenia nie ma.

Gumo

#10 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,184 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 December 2008 - 11:36

Z małych kołowrotków spinningowych z plecionką używam Daiwa Emblem Z 1500iA - do jaziokleniowania. W mijającym sezonie miałem nawiniętą na niego najpierw 8lb Fireline Crystal, a potem PowerPro 10lb. Nie zauważyłem oznak zniszczenia młynka takim użytkowaniem - bardziej męczą go wiślane brzegi :D - czasami piach, czasami błotko - takie życie :D .

#11 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 17 December 2008 - 12:17

Z małych kołowrotków spinningowych z plecionką używam Daiwa Emblem Z 1500iA - do jaziokleniowania. W mijającym sezonie miałem nawiniętą na niego najpierw 8lb Fireline Crystal, a potem PowerPro 10lb. Nie zauważyłem oznak zniszczenia młynka takim użytkowaniem - bardziej męczą go wiślane brzegi :D - czasami piach, czasami błotko - takie życie :D .

Marcin, plecionka na jazio-klenie??????

#12 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 December 2008 - 12:29

....plecionka na jazio-klenie??????

Jak najbardziej, ja nawet przeszedlem z 8 na 10LB. :D

Gumo

#13 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,184 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 17 December 2008 - 16:14

Marcin, plecionka na jazio-klenie??????

No pewnie - a próbowałeś :D ? Tylko, że najlepiej się sprawdza w zestawie z Ownerami i odkręconym hamulcem :mellow: - szczególnie na jaziach :D .
Ja również przeszedłem z 8lb na 10lb - w przyszłym roku będę testował Spiderwire'a i Tufline XP. PP 10lb mi się nie sprawdził (mój kijek jest uniwersalny - więc muszę trochę żyłować rzuty małymi przynętami i robiły mi się brody na PP). Spiderwire 20lb bardzo mi się spodobał w porównaniu do PP, więc jest szansa, że i te cieńsze będą zadowalające :D .

#14 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 17 December 2008 - 17:44

...
Co ciekawe, excia akurat nie specjalnie nawija żyłki cienkie, takie poniżej 0,16mmm, 0,18mm. Tzn. nawija normalnie, ale łowienie tym to katastrofa :huh: trzeba pozbyć się kilkunastu metrów, aby normalnie się tym posługiwać.
...

ja na excie (ale wieksza, bo 3000) mam nawinieta plecionke spider wire 10 lb i jest lepiej niz dobrze :D

ale wracajac do tematu, ja osobiscie mialem juz przypadki, ze zaoralem pleciona maly kolowrotek w jeden sezon, np. okuma aveon i pewien maly mitchel tez nie wytrzymal, w obydwoch kolowrotkach skapitulowaly rotory

#15 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,453 posts
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Posted 17 December 2008 - 17:58

Łowiłem Shimano Super GT 1000FA 1,5 sezonu sandacze z opadu przy użyciu główek 5-15g na pletce PP 8lb i 10lb i niczego nie zauważyłem :D Szpulki i mechanizm w kołowrotku były nadal jak nowe :D Bardzo go sobie chwaliłem... :D Ale teraz ktoś inny się nim cieszy... ;)

#16 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 17 December 2008 - 22:43

Marcin - ja chyba zostanę przy żyłce B)

@Pitt - nie znam tej okumy, ale wydaje mi się że jak na maleństwa nawijać plecionkę, to albo pogodzić się z ewentualnym szybszym zużyciem albo stosować młynki które są do tego przeznaczone. Kwestia ile się danego kołowrotka używa, moje maleństwo zalicza trzy cyfrowy wynik wyjazdów nad wodę co roku. Póki co chodzi.

#17 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 18 December 2008 - 09:55

Warto dodac, ze plecionke uzywam nie dlatego, ze jest idealem.
Po 1 ma wielokrotnie wieksza wytrzymalosc od zylki przy tej samej grubosci, po 2 nie starzeje sie jak zylka ale znacznie wolniej, po 3 pozwala powyrywac z zaczepow wiekszosc przynet, ktore w przypadku zylki bylyby stracone.
Niewatpliwym czynnikiem wplywajacym dodatkowo na wybor plecionki ma to, ze bardzo trudno dostac u nas dobra zylke.

Co do spider wire'a to i ja myslalem o nim, przy rzutach w niesprzyjajacych warunkach i niezbyt duzych masach przynet moga pojawiac sie problemy z plataniem PP.
Spider wire jest zdaje sie sygnowana do dalekich rzutow, jest za to niemal 100% drozsza od PP.
Tez sprawdze...moze sie okazac ze per saldo wyjdzie na to samo... :D

Gumo

#18 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,419 posts

Posted 18 December 2008 - 14:03

Spiderwire jest zdaje sie sygnowana do dalekich rzutow, jest za to niemal 100% drozsza od PP.

Tylko Ultracast kosztuje tak drogo.


#19 OFFLINE   pafcio0

pafcio0

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 posts
  • LokalizacjaToruń

Posted 18 December 2008 - 20:28

Jak na razie po sezonie z mikro-młynkiem Biomaster Mg 1000 i 8lb PP nic niepożądanego się nie dzieje. Wręcz przeciwnie - kręci jak marzenie.

#20 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,353 posts

Posted 23 December 2008 - 13:24

@pafcio0
kolego, to jak to jest? raz piszesz, ze raptem ...

Jak na razie po sezonie z mikro-młynkiem Biomaster Mg 1000 i 6lb PP nic niepożądanego się nie dzieje. Wręcz przeciwnie - kręci jak marzenie.

chyba powinienes sie zdecydowac, bo jak na razie, te informacje sa nie tylko sprzeczne ale takze malo wiarygodne ... i nie chodzi mi tutaj o sprzedaz tego kolowrotka, ale o wplyw plecionek na lekkie kolowrotki staloszpulowe