Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Czy wędka castingowa i multik mają sens jako sprzęt sumowy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   witoldn

witoldn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Witek

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:00

Witam serdecznie,

Chciałbym zachęcić doświadczonych forumowiczów do podzielenia się swoimi doświadczeniami w ww temacie.

Z jednej strony multik, to kołowrotek stworzony na poważne ryby, ale z drugiej strony wymusza łowienie z linką nad blankiem i jakoś trudno mi sobie w takim układzie wyobrazić w czasie holu trzymanie wędki za foregrip, by sobie skrócić dżwignię. Z teori wychodzi mi, że linka tnie nadgarstek :-).
Czy tak jest w rzeczywistości, czy tylko sobie wymyśliłem problem :-)

#2 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:11

Wychodzi z tego, że łowcy na prawdę "poważnych" ryb (sumy, jesiotry i inne morskie rybska) powinni być pozbawieni dłoni?! :P  :)



#3 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:12

Faktycznie tak by to wyglądało jednak podczas holu multikiem nie trzyma się za fore... tylko za multik. Jak chcesz mieć dobrą dźwignię to na kij sumowy dłuższy dolnik i mocowanie multika jako końcowy element rękojeści żeby nie kusiło łapać za fore i sprawa załatwiona ;)

Do tego odpowiedni pancerny króciak żeby nie robić dźwigni zbyt dużej i sumy nie będą wiedziały o co chodzi a wędkarza nie będzie trzeba reanimować wraz z rybą po udanym holu :)



#4 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:14

Wymyslasz problem. Wedke opierasz jak w spinningu kciuk na gorze multika tylko nadgarstek inaczej usta
wiony. Mozna kupic multiki np penna co trzymasz je jak kolowrotek pod wedka. Tylko krowy morskie glownie.

#5 OFFLINE   witoldn

witoldn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Witek

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:16

Wychodzi z tego, że łowcy na prawdę "poważnych" ryb (sumy, jesiotry i inne morskie rybska) powinni być pozbawieni dłoni?! :P :)

No dokładnie! Też mi tak wychodzi z teorii :-)
Z morskimi rybkami, to jest trochę chyba inaczej, bo multiki mają "uszy" do których podpina się uprząż, która przenosi siły na tułów.
Pamiętam także, że pewien bardzo znany "Wiślak" nie ceni zbytnio multiplikatorów, choć z sumami tańcuje aż miło.

Użytkownik witoldn edytował ten post 26 lipiec 2014 - 21:27


#6 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:46

Jak widać w załączonym artykule:

 

http://jerkbait.pl/p...i-za-sumem-r264

 

Guzu stracił już prawicę...


  • Guzu lubi to

#7 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 26 lipiec 2014 - 21:56

No dokładnie! Też mi tak wychodzi z teorii :-)
Z morskimi rybkami, to jest trochę chyba inaczej, bo multiki mają "uszy" do których podpina się uprząż, która przenosi siły na tułów.
Pamiętam także, że pewien bardzo znany "Wiślak" nie ceni zbytnio multiplikatorów, choć z sumami tańcuje aż miło.

To dziwne, że sobie jeszcze żył plecionką nie popodcinałem łowiąc multikiem na morzu i nieraz łapiąc blank przed multkiem ze zmęczenia holem...



#8 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 26 lipiec 2014 - 22:03

..."Pamiętam także, że pewien bardzo znany "Wiślak" nie ceni zbytnio multiplikatorów, choć z sumami tańcuje aż miło"...

nie jestem pewien czy piszesz o tym samym "Wiślaku", o którym ja myślę ale ja jakoś nie słyszałem tak brzmiącego stwierdzenia??? ;) 


Użytkownik BOB1 edytował ten post 26 lipiec 2014 - 22:04


#9 OFFLINE   witoldn

witoldn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Witek

Napisano 27 lipiec 2014 - 00:52

..."Pamiętam także, że pewien bardzo znany "Wiślak" nie ceni zbytnio multiplikatorów, choć z sumami tańcuje aż miło"...
nie jestem pewien czy piszesz o tym samym "Wiślaku", o którym ja myślę ale ja jakoś nie słyszałem tak brzmiącego stwierdzenia??? ;) 


Ten o którym ja myślę wypowiadał się :-)
http://jerkbait.pl/t...ymański-wywiad/

#10 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 27 lipiec 2014 - 05:04

Jeśli chodzi o sprzęt XH to korba będzie miała mocniejszy hamulec niż multik podobnej klasy



#11 OFFLINE   jbk

jbk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1282 postów
  • LokalizacjaKętrzyn , Meolo(I)
  • Imię:Jarosław
  • Nazwisko:Balik

Napisano 27 lipiec 2014 - 07:52

Łowię multikiem sumy od kilku lat , może nie jakieś potwory ale kilka 180-tek wyjąłem. Przewagą casta jest niewątpliwie waga całego zestawu. Nie ma stałoszpulowca o wadze 300-350 gram który by sprostał sumowi a tyle waży Abu Revo Toro. Moc hamulaca 22 lb. Czy to mało? Wystarczy zrobić mały test. Podpiąć pod kij 5-7 kg i pobujać na wędzisku parę minut  :D . Następną z zalet jest nieskręcanie linki. Zestaw jest kompaktowy. Można nisko trzymać wędzisko co przy moim łowieniu z pływadełka jest bardzo ważne. Jedyny minus to spore ilości wody przelewające się przez dłoń w którym jest multik oraz sam multik przy grubych linkach. Nie pożądany efekt można w pewnym stopniu ograniczyć stosując linki 8 splotowe. 

Czasami zdarza mi się chwycić wędzisko powyżej multika i plecionka nie zrobiła mi krzywdy , a to dlatego że jest dość gruba i prędkości wysnuwania i zwijania są dość niskie. 

To że bez wątpienia dobrzy wędkarze łowią inaczej i nie przepadają za multiplikatorami nie oznacza że to złe rozwiązanie. To są tylko ich indywidualne preferencje. 


  • mifek, Predatorhunter i Dienekes lubią to

#12 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15989 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 08:04

Prawda jest taka że pierdoła to sobie zrobi krzywdę i przy mieszaniu kawy.


  • mifek lubi to

#13 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 27 lipiec 2014 - 08:20

Też mam revo toro i hamulec trzeba przyznać, że ma mocny. Jednak jakby porównać najlepsze hamulce w multikach i korbach, to korba jednak wychodzi na plus, ale przy naszych sumach dobry multik daje radę. Pisząc o przewadze hamulca w korbach miałem na myśli łowienie egzotyczne, GT i inne potwory. Osobiście jak w toro hamulec mi puszczał to pomagałem sobie przytrzymując dodatkowo szpulę kciukiem, często tak robię nie dokręcając hamulca do oporu przy siłowym holu tylko w razie nagłego zrywu szybciej popuszczę palec niż będę się bawił z gwiazdką zajęty utrzymywaniem wędziska. Ot taki mały off-top



#14 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 lipiec 2014 - 09:31

Ten o którym ja myślę wypowiadał się :-)
http://jerkbait.pl/t...ymański-wywiad/

Odnoszę wrażenie, graniczące z pewnością, że zawarte w tym tekście słowa Marka, odczytujesz tak aby pasowało do twojej dość "śmiałej" teorii. Zabawne jest to, że w tym samym artykule jest fotografia z sumem właśnie z Padu i Marek używa ...multiplikatora (pewnie nie przemyślał tematu i bez zastanowienia zmontował taki zestaw) Na zeszłorocznym zlocie castingowym (Żarnowiec) w wielu dyskusjach również o sprzęcie, nigdy nie padło tak jednoznaczne stwierdzenie a to, że woli korbę nie znaczy "nie ceni zbytnio multiplikatorów", a określony sprzęt stosuje wg potrzeby chwili, doświadczenia i upodobań. Zresztą zapytam go o to na tegorocznym spotkaniu :)



#15 OFFLINE   samwieszkto

samwieszkto

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1078 postów
  • LokalizacjaBytom
  • Imię:Jacek
  • Nazwisko:Wichrowski

Napisano 27 lipiec 2014 - 09:34

Zaletą multika jest to że że hamulca walki możesz w zasadzie nie używać bo kontrolę nad rybą sprawujesz kciukiem który trzymasz na szpulce.

#16 OFFLINE   witoldn

witoldn

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Witek

Napisano 27 lipiec 2014 - 11:50

Używam casta przy lżejszym łowieniu i poza tym, że późną jesienią zestaw zostaje w domu, właśnie z powodu lodowatego prysznica na dłoń, to lubię taki zestaw.
Jestem pewien, że wielu z Was ma doświadczenia z holowaniem wąsatych i stałoszpulowcem i multiplikatorem i ma na temat wygody jednego i drugiego swoje przemyślenia.

A ja jak już wydam pieniądze na ukręcenie sobie mocnej wędki pod któreś rozwiązanie chciałbym być z kija zadowolony, a nie zrzędzić, że trzeba było wybrać inną opcję.
W przeciwieństwie do morskich olbrzymów, gdzie panuje zasada "chcesz wogóle łowić - akceptujesz wszelkie niedogodności multi", to chyba przy sumach mamy spokojnie dwa systemy alternatywne.

Użytkownik witoldn edytował ten post 27 lipiec 2014 - 11:59


#17 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 lipiec 2014 - 17:39

..." to chyba przy sumach mamy spokojnie dwa systemy alternatywne"...

tak postawionym stwierdzeniem zgadzam się w pełni  :) 

i serdecznie pozdrawiam :) 



#18 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 27 lipiec 2014 - 17:42

ale macie problemy... a moze by ktorys rzucil okiem na date artykulu i ruszyl niieco glowa... 

 

2007!!!!!! 7 lat do tylu... przez te 7 lat sporo wody uplynelo, a i marek nieco zmenil zdanie... choc nie spodziewalbym sie po nim tego ze nagle zacznie lowic WYLACZNIE castem... :P



#19 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10175 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 27 lipiec 2014 - 17:57

W zasadzie problemu dla mnie nie ma. Wyznaję zasadę, że dla realizowania swojego hobby każdy może stosować metody jakie jemu najbardziej odpowiadają (no może poza: siatką widłami, prądem i granatem). Zareagowałem tylko na powoływanie się na opinię dla podparcia własnej tezy w mojej ocenie czy to w 2007 czy 2014 raczej nie padają ;)  :)



#20 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 27 lipiec 2014 - 18:17

oczywiście można, tylko po co ? Jeśli ktoś zamierza łowić z rozmysłem SUMY, to ergonomia zestawu castingowego na pewno nie jest do tego stworzona, tu nie trzeba wielkiej wyobraźni

aczkolwiek ze względu na wagę zestawu takie łowienie jest bardzo kuszące, jednak hole sumków już 150cm dosadnie mnie przekonały, że to jest na dłuższą metę bez sensu, a nawet może doprowadzić do poważnej kontuzji






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych