Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

vertical for zander - zbieramy pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 14 marzec 2009 - 10:46

po wywiadzie z bertusem i dosyc enigmatycznych odpowiedziach ...

Czy mógłbyś nam w skrócie opisać technikę wertykalnego łowienia?
To jest bardzo skomplikowane. Jest tak wiele czynników, przy łowieniu sandaczy tą techniką, określających jak i gdzie łowić, ale generalnie najważniejsza jest kontrola nad łódką i sposób napływania na miejscówkę.


Jakie jest Twoje zdanie na temat techniki wertykalnego łowienia w USA i w Europie, szczególnie w Holandi? Czy są miedzy nimi jakieś znaczące różnice? Tylko w sprzęcie czy jeszcze jakieś inne?
Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia jak łowią wertykalnie jankesi. Razem z moim kolegą Stephenem Jansenem byliśmy pierwszymi, którzy rozpracowali tą technikę na naszych wodach. Jak już pisałem najważniejsza jest kontrola nad łodzią w zależności od miejsca gdzie łowimy. Na jeziorze z nieurozmaiconym dnem lub na kanale często dryfujemy, natomiast jeśli ukształtowanie dna jest zróżnicowane to często trolujemy bardzo powoli na silniku elektrycznym zachowując kontrolę nad łodzią, dopasowując się do zmiany głębokości i struktury dna.

pojawilo sie kilka pytan o polowy wertykalne ...

Szkoda, ze wlasnie odpowiedz na najciekawsze pytanie byla tak enigmatyczna. Chetnie poczytalbym cos wiecej o lowieniu wertykalnym. Domyslam sie, ze nie tylko sandacze, ale i szczupaki moznaby ta metoda kusic.


dzisiaj wyslalem zapytanie do kilku milosnikow techniki wertykalnej i wiem, ze beda chcieli odpowiedziec na wasze pytania dotyczate tej techniki polowu ryb ... wiec pytajcie, ja te pytania pozbieram w calosc, zredaguje i wysle gdzie trzeba, a pozniej zrobie z tego artykul na strone glowna

#2 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2747 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 15 marzec 2009 - 04:15

No to moze ja pierwszy :mellow: Najprosciej byloby powtorzyc twoje pierwsze pytanie, czyli Czy mógłbyś nam w skrócie opisać technikę wertykalnego łowienia?, ale zeby nie bylo, ze ide na latwizne, to moze troszke inczej:
Czy mozna metoda wertykalna lapac rowniez szczupaki? Jakies przykladowe miejscowki, w ktorych ta metoda sie sprawdza. Przykladowy zestaw i przynety.

Pozdrawiam

#3 OFFLINE   tornado

tornado

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1703 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 15 marzec 2009 - 11:33

Zdaje sobie sprawę że nie łatwo będzie Bertusowi opisać tą technikę połowu bo temat rzeka.Ale zakładając że pływamy po zbiorniku o mocno urozmaiconym dnie jak powinniśmy się ustawiać biorąc kierunek wiatru,położenie słońca lub jego brak,szczyt górki porę roku, przejrzystość wody.Jest tak wiele czynników na skuteczne połowy że głowa boli, ale może coś nam napisze ze swojego doświadczenia.U nas się przyjęło że podstawą to gumy i koguty w 95%
prowadzone po dnie a co z sandałem toniowym. Sam często troluję wabkami i wiem że metoda przez wielu u nas nie lubiana jest skuteczniejsza od opadu ale to już inna historia.Pozdrawiam tornado

#4 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 15 marzec 2009 - 11:49

No to moze ja drugi :mellow:

1. Czy stosujecie metode wertykalna do lokalizowania ryb? czy zaczynacie lowic dopiero po zlokalizowaniu ryb?

2. Czy probujecie (i czy dziala) proba prowokowania pojedynczej duzej ryby namierzonej na echosondzie ?

3. Jesli widac aktywnosc ryb w toni to czy probujecie wertykalnie lowic w toni czy wowczas zmieniacie metode ( np na trolling) ?

4. Jak bardzo grubosc plecionki wplywa na glebokosc jaka udaje sie osiagnac prowadzac przynete w pionie (wedkuje na zbiorniku z przeplywem wody) ?

5. Jakie radzicie stosowac srodki ostroznosci przy holu sandaczy z duzych glebokosci ( tak by ryba mogla zostac wypuszczona) ?

6. Jak szeroki wachlarz przynet stosujecie (czy tylko typowe gumki o delikatnej pracy) czy jigi (siersciowe) czy przynety twarde (rattliny) ?

Guzu



#5 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 marzec 2009 - 11:50

Zdaje sobie sprawę że nie łatwo będzie Bertusowi opisać tą technikę połowu bo temat rzeka.

masz racje, pytania nie beda skierowane do bertusa :D


#6 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 15 marzec 2009 - 16:26

Fajnie, że podjąłeś „vertykalny temat” i że starasz się pomóc.
Mnie najbardziej interesuje to, co napisał Bertus w odpowiedzi na Twoje pytanie w wywiadzie. Zdziwiło mnie to, co napisał, ponieważ jak do tej pory słyszałem i czytałem, że wertykalne łowienie sandaczy jest bardzo skuteczne i bardzo proste (pisał tak właśnie Bertus w jednym z artykułów). No a teraz napisał, że:

„To jest bardzo skomplikowane. Jest tak wiele czynników, przy łowieniu sandaczy tą techniką, określających jak i gdzie łowić, ale generalnie najważniejsza jest kontrola nad łódką i sposób napływania na miejscówkę.”

Bardzo mnie interesuje, co to są za czynniki przy łowieniu wertykalnym, które określają jak i gdzie łowić, oraz jakie są prawidłowe sposoby napływania na konkretne miejscówki.
Interesuje mnie też w jakich okresach roku łowienie wertykalne sandaczy jest najskuteczniejsze i czy technika łowienia oraz przynęty różnią się w poszczególnych okresach roku.

Zastanowię się jeszcze na spokojnie i ewentualnie dorzucę jakieś pytania.
Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
Miłosz


#7 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 15 marzec 2009 - 21:26

Jeśli chodzi o sandacze to
- rzeka uwzględniając pory roku i stan wody, rodzaje miejsc i sposobu prowadzenia - spady, rynny, umocnienia, prowadzenia z nurtem pod prąd itd.
wody stojące
-jeziora - jakieś podstawy
- zbiorniki zaporowe - metody prowadzenia w różnych miejscach typu górki ( prowadzenie do góry i w dół), karcze\zwaliska, umocnienia brzegowe itd. również z uwzględniniem pór roku


#8 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 16:11

Jeśli chodzi o sandacze to
- rzeka uwzględniając pory roku i stan wody, rodzaje miejsc i sposobu prowadzenia - spady, rynny, umocnienia, prowadzenia z nurtem pod prąd itd.
wody stojące
-jeziora - jakieś podstawy
- zbiorniki zaporowe - metody prowadzenia w różnych miejscach typu górki ( prowadzenie do góry i w dół), karcze\zwaliska, umocnienia brzegowe itd. również z uwzględniniem pór roku

@pablom
czy moglbys z twoich wolnych mysli wykuc konkretne pytania? byloby mi znacznie latwiej i bez bledow w interpretacji :D

#9 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 17 marzec 2009 - 16:50

[quote]
Jeśli chodzi o sandacze to
- rzeka uwzględniając pory roku i stan wody, rodzaje miejsc i sposobu prowadzenia - spady, rynny, umocnienia, prowadzenia z nurtem pod prąd itd.
wody stojące
-jeziora - jakieś podstawy
- zbiorniki zaporowe - metody prowadzenia w różnych miejscach typu górki ( prowadzenie do góry i w dół), karcze\zwaliska, umocnienia brzegowe itd. również z uwzględniniem pór roku

[/quote]
@pablom
czy moglbys z twoich wolnych mysli wykuc konkretne pytania? byloby mi znacznie latwiej i bez bledow w interpretacji :D
[/quote]

@Pitt w skrócie to wykorzystanie i prezentacja vericali w najbardziej charakterystycznych miejscach w rzece i na zbiorniku zaporowym pod kątem sandaczy. Fajnie by było abyś Ty i Twoi rozmówcy uwzględnili ww pory roku.


#10 OFFLINE   brzoza

brzoza

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów

Napisano 17 marzec 2009 - 17:09

link
Pod powyższym linkiem zanjduje sie ciekawy artykuł w jęz. angielskim. Wiem, że autor tego artykułu z checią odpowie na pytania odnośnie wertykalnego łowienia.

#11 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 marzec 2009 - 14:20

dziekuje wszystkim za pytania, ktore nie tylko juz przekazalem, ale nawet otrzymalem czesc odpowiedzi ... ciekawe, kto to teraz bedzie tlumaczyl :lol:

#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9641 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 19 marzec 2009 - 16:37

No ciekawe :mellow:

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 marzec 2009 - 17:05

pewnie ja i jeden dobrze wladajacy niemieckim uzytkownik, ktory nota bene juz sie zglosil ... na ochotnika

#14 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 19 marzec 2009 - 17:15

Damy rade B)

#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 marzec 2009 - 17:17

dobra, juz dosyc tego paplania ... jak baby :mellow:

#16 OFFLINE   Tomek_N

Tomek_N

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1229 postów
  • LokalizacjaFrankfurt nad Menem

Napisano 19 marzec 2009 - 17:18

Ano troche :lol:

#17 OFFLINE   Karaś

Karaś

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 130 postów
  • LokalizacjaTychy

Napisano 19 marzec 2009 - 19:03

to ja też dłącze swoje pytanie :mellow:
Dotyczy łowienia wertykalnego sandaczy w płytkich zbiornikach zaporowych.
1. Sprzęt (wędzisko,kołowrotek, przynęty)
2. Najlepsza pora żerowania (miesiące, pory dnia)
3. Z pewnością tego typu łowisko nie jest łatwe dlatego ciekawi jak powinno się napływać na miejscówke aby nie spłoszyć ryb.
4. Prędkość opadu a intensywność żerowania
5. drop shot
A tak poza tym jak to wygląda z drop shotem w Polsce. Bo ostatnimi czasy stał się dość popularną techniką w naszym nadwiślańskim państwie rozpropagowany przez gazety i media (taaaka ryba, wędkarstwo moje hobby). Interesuje mnie strona prawna bo jakby nie patrzeć nie można u nas spinningować w pionie. :unsure:

#18 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 20 marzec 2009 - 14:23

jeszcze raz dziekuje wszystkim za pytania, tekst jest w fazie produkcyjnej :D

#19 OFFLINE   Abborre

Abborre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaSverige

Napisano 13 sierpień 2009 - 18:59

Hej Pitt!
Co będzie z tym vertykalnym artykułem?


#20 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 sierpień 2009 - 21:16

noooo ... bedzie :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych