Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

wobler i jego praca na kiju


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 19 wrzesień 2014 - 09:19

witam wszystkich

mam pytanie odnośnie woblera i czucia jego pracy na kiju, a mianowicie zrobiłem woblerki które pracują bardzo poprawnie co mi się podoba ale za to słabo czuć je na kiju, co powoduje bardzo słabe wyczucie. kij jest mikado sensei 5-25 więc nie ma problemu z kijem i w dodatku inne woblery czuć nawet takie malutkie a te jakoś zachowują się jak boleniówki a nimi nie są:) czy da rade z tym coś zrobić ? czy wymiana steru na większy zmieni ich prace ale za to poprawi ich wyczucie?

pozdrawiam


  • Manniek66 lubi to

#2 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 19 wrzesień 2014 - 09:34

Jeśli wobki mają bardzo drobną pracę  to  nie  będzie ona wyczuwalna na kiju .... Np boleniówki - nie ma bata nie wyczujesz   :)

 

Niekiedy drobna praca jest konieczna , bo rybki na nia tylko reagują. Jeśli testowałeś i wiesz , że dobrze pracują to nie kombinuj i łap na nie   :) A czuciem nie zawracaj sobie głowy . A co to zmiany pracy woblerka to musiał bys zrobić fotkę i wrzucić ją tu ... koledzy z działu lurebuldingu na pewno Ci coś doradzą :) 

 

Pzdr 


Użytkownik pablo208 edytował ten post 19 wrzesień 2014 - 09:35


#3 OFFLINE   Manniek66

Manniek66

    Manniek66

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2343 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartosz

Napisano 19 wrzesień 2014 - 09:57

Kijek na blanku o wysokim module załatwi sprawę z czuciem małych woblerów...Po co zmieniać pracę poprawnego woblera?

#4 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1598 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 19 wrzesień 2014 - 10:05

Kijek na blanku o wysokim module załatwi sprawę z czuciem małych woblerów...Po co zmieniać pracę poprawnego woblera?

Maniek znasz jakiś kij  na ,którym wyczujesz zerową praktycznie prace woblera boleniowego ?  Jak wspomniał kolega jego woby pracują jak boleniowe :)  

Jeśli jest taki to ja go biorę w ciemno :) 


Użytkownik pablo208 edytował ten post 19 wrzesień 2014 - 10:06


#5 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 19 wrzesień 2014 - 10:16

niestety aparat i wobki zostawiłem w domu ale jak wrócę to zrobię fotki i zapodam. a co do czucia wobka pewnie jakaś wyklejka załatwiła by może sprawę wyczucia, ale kija nie zamierzam zmieniać :)



#6 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 19 wrzesień 2014 - 11:41

Jeśli ktoś akceptuje łowienie małymi woblerami plecionką(np kleni), dużo to zmienia jeśli chodzi o wyczucie pracy woblera.

Poza tym wydaje mi się że jeśli przestajemy czuć pracę woblera na kiju nie oznacza to że przestaje on w ogóle pracować.Więcej nawet,czasem mam wrażenie że kiedy wobler schodzi z mocnego nurtu w wolniejszy to dla ryb może to być prowokujace.Niejeden raz łowiłem tak klenie.Wobek jedzie po wachlarzu,schodzi z mocnego nurtu w słabszy,wobler zaczyna pracować  mniej wyczuwalnie i...branie.

Łowię klenie Talonem VI+,jest na pewno wiele czulszych witek,plecionka(w tej chwili Rapala Titanium Braid)daje zupełnie inne czucie woblera,nawet małego lub daleko wypuszczonego.



#7 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 19 wrzesień 2014 - 12:37

akurat zrobiłem przynęty pod sandacza:) i tylko w tych mi się tak stało. kleniowe jak zrobiłem to czuć pracę na kiju nawet tych najmniejszych:)



#8 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 22 wrzesień 2014 - 10:10

oto te woblery co o nich powiecie?pozdrawiam

Załączone pliki



#9 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 22 wrzesień 2014 - 15:32

oto te woblery co o nich powiecie?pozdrawiam

Trzy fajne klasyki. Czwarty (szczupły "okonek", na zdjęciu jako trzeci) to trochę inna bajka. Nie doczytałem, z jakiego materiału są zrobione, nie znam też obciążenia, więc moją opinię potraktuj jako podpowiedź baz konieczności sztywnego stosowania się do niej :)

Ster bardziej do przodu. Nie musi być za duży, chyba że wobler ma sporo ołowiu. Kąt troszkę bardziej ostry, o kilka stopni. Rozłożenie obciążenia na całej długości, aż po ogon, powinno pozwolić na uzyskanie "sandaczowego" lusterka. Powinien wyjść wobler pracujący na około 1 metrze głębokości. Jeśli miałby pracować płycej, to ster (tej samej wielkości, lub troszkę większy - zależy od wagi woblera) odrobinę do tyłu i bardziej pionowo. W obu wypadkach otrzymasz pracę bardziej wyczuwalną na kiju ;)



#10 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 23 wrzesień 2014 - 10:23

wobki zrobione z lipy, obciążenie nad środkową kotwicą  oraz z przesunięciem do tyło ok 0,5cm od środkowego oczka. są na granicy pływalności bardzo powoli toną. rozumiem że ster zrobić bliżej oczka przedniego, ale mniej więcej ile pod samo oczko czy z 0,5cm? :) rozumiem że obciążenie od główki po ogon ale na jakiej wysokości? bo w tym przypadku jest w połowie wysokości woblera i po 1.5cm długości ok 3gr. dziękuję za podpowiedź:)


Użytkownik gryzon edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 10:23


#11 OFFLINE   gryzon

gryzon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Krystian
  • Nazwisko:G

Napisano 23 wrzesień 2014 - 10:43

a to jeszcze moje sumówki

Załączone pliki