Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najtańszy zestaw - warto? czy poczekać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   siewicz

siewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 22:46

Witam.
Sporo się naczytałem i naoglądałem o castingu i zachciało mi się własnego zestawu. Niestety nie dysponuję zbyt dużym funduszem i w związku z tym mam pytanko: czy warto inwestować w tani sprzęt, czy lepiej poczekać, dozbierać i później kupić coś lepszego (i tak nie dozbieram bardzo dużej sumy).
Mam zamiar łowić szczupaki na spore woblery i jerki.
Kije jakie brałem pod uwagę to coś z tanich jaxonów, ewentualnie jakiś dragon (ogólnie kije w granicach 130-150zł)np:
Dragon Millenium HD Jerk 1,90m 60-120g
Jaxon Eternum Speedy Jerk 1,95m 30-100g
Z multiplikatorami jest niestety jeszcze mniejsze pole do manewru bo do wyboru jest:
Jaxon Casting Express 200 (0,25/180m)
i właściwie na tym się kończy, bo reszta już z dwa razy droższa jest.

Czy coś takiego ma sens? Czy będę się tylko męczył?

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Łukasz

#2 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2952 postów
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Napisano 20 kwiecień 2009 - 23:13

Tani kij - ok, ale multik zdecydowanie kup solidniejszy. Może Okuma Nitryx lub Induron - można tanio trafić. A jeszcze lepiej jakiegoś okrągłego Abu.

#3 OFFLINE   siewicz

siewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 00:16

Ten Okuma Nitryx powiedzmy, że mieściłby się w moim przedziale cenowym. Wytrzyma to choć jeden sezon pod warunkiem używania woblerów i jerków max do 10cm?
Jeśli mi się spodoba odłożę na coś lepszego.

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 05:23

w sprawie wedki nie bede sie wypowiadal, bo jezeli jestes bardzo ograniczony funduszem, to nie zaszalejesz i pieniadze przeznacz na lepszy multiplikator, przede wszystkim nie kupuj tego expressa, bo nie bedziesz sie meczyl, tylko to cos zajedziesz w krotkim czasie, na forum pokazuja sie czesto multiki daiwa procaster 100HL albo rojo a takze abu c3 i c4 #4000, za bardzo rozsadne pieniadze, tego bym na twoim miejscu szukal

co do przynet i wytrzymalosci kolowrotka, to nie musiasz sie martwic, bo wabiki max 10 cm sa przesmiesznie male i kazdy masywniejszy low profile lub maly okraglak sobie z nimi poradzi

#5 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 21 kwiecień 2009 - 10:37

Koledzy w zasadzie powiedzieli juz wszystko. Ja bym tylko dodal ze z wedek staralbym sie celowac raczej w dragona. Z jaxonem bywa roznie choc wedki nie sa az takie zle. Niestety miewaja powazne problemy z powtarzalnoscia jakosci. Jesli chodzi o multika: abu C3 / C4 w rozmiarze CZTERY TYSIACE bedzie jak najbardziej ok. Czyli modele 4500/4600 jesli krecisz prawa lub 4501/4601 jesli chcesz krecic lewa. Procastery daiwy tez sa jak najbardziej na miescu. Jaxon casting expres oraz jaxon long casta unikalbym jak ognia. W razie dodatkowych pytan wal smialo...

#6 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 21 kwiecień 2009 - 10:53

Najtańszą opcją jest umówienie się z kimś, kto multikami łowi i jest w stanie pokazać Ci na czym rzecz polega. Wtedy będziesz w stanie stwierdzić czy warto inwestować. Jeżeli się spodoba to wtedy kup coś, czego za 2 miesiące nie będziesz chciał wymienić na coś lepszego.

#7 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 12:04

jesli dysponujesz ograniczonym funduszem warto poszukac tez czegos z drugiej reki na forum. z tanich i sprawdzonych konstrukcji warto przypomniec stara Shimano Citice B oraz nowsze budrzetowe daiwy jak np. Team Daiwa Exeler, ktora zastapila swietnego procastera 100HL.

Siewicz@ wazne, zeby zaczac z czyms na przewidywalnym poziomie. W perspektywie czasu zawsze wychodzi to taniej!!

pozd JW :D

#8 OFFLINE   marteenez

marteenez

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 96 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 21 kwiecień 2009 - 16:57

Witam.

Z czystym sumieniem moge polecic Team Daiwa Exceler 100SHL. Uzywam takiego do przynet od 10g w tym sliderow 7 w parze z kijem 1.95m 10-35g, ale nie powinno byc problemow ze sliderami 10. W cenie do 300PLN jest to bardzo dobra propozycja, jednakze oprocz aukcji internetowych nie jest on dostepny w PL, chyba, ze do tego czasu znalazl sie w ofercie ktoregos ze sklepow. Mimo tego, ze jest on produkowany w Chinach, jestem zaskoczony jakoscia wykonania oraz plynnoscia pracy.

Link do wersji 100HL charakteryzujacej sie mniejszym przelozeniem niz SHL:

http://cgi.ebay.pl/DAIWA-EXCELER-100HL-Lefty-Baitcaster-Fish ing-Reel_W0QQitemZ360102105591QQcmdZViewItemQQptZUK_SportsLe isure_Fishing_Reels_JN?hash=item360102105591&_trksid=p32 86.c0.m14&_trkparms=72%3A1399|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240% 3A1318

Pozdrawiam

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 17:57

np.: http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=8774& ;start=0&

#10 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 22 kwiecień 2009 - 01:03

Ja nieco obok tematu, ale tylko pozornie.
Nie w kwestii castingu, a stricte tytułu tematu.

Zawsze warto kupić lepszy sprzęt raz, niż najtańszy dwa razy. Zdarzy się wybitnie dobra tanizna, czasem strzelba sama strzela, bywa że i w środek tarczy ;)
Kołowrotek, czy okrągły, nisko-profilowy, czy też o stałej szpuli to tylko mechanizm. Od tego z czego i jak wykonany, zależne jest to jak dobrze i jak długo posłuży. Inaczej nie będzie.
I jeszcze uwaga. Jeśli budżet będzie naprawdę mały i nie udałoby się złożyć solidnego kompletu, wtedy można poszukać oszczędności na kiju, czy nawet kołowrotku. Liczyć się trzeba z tym, że sprzęt jest słaby, ale nie żałować na sprawdzoną linkę, czy drobne akcesoria, które mogą zawieść w zestawie.

Słaby sprzęt może zrazić do firmy, do metody i zupełnie niepotrzebnie.
W razie gdyby casting nie podszedł, to solidny używany sprzęt zawsze można odsprzedać, a dwuletnią taniochę masz już na zawsze

Pozdrawiam, Grzesiek

#11 OFFLINE   siewicz

siewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 12:01

OK dzięki Wszystkim za odpowiedzi :D więc decyzja podjęta - potwierdźcie tylko, czy słuszna - poczekam troszkę, oszczędzam na kijku i kupuje jeden z tych tańszych (prawdopodobnie dragon)a troszkę zainwestuję w kołowrotek i kupię procastera, albo coś tej klasy. Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi wydaje mi się, że w moim przypadku to chyba najrozsądniejszy wybór.
Sezon rozpocznę jeszcze zwykłym spinningiem, ale na wakacyjne wypady już będzie casting.

EDIT:
W sumie się tak zastanawiam jeszcze... jeśli chcę łowić woblerami i czasami gumami tak w okolicach 10-15cm to czy nie powinienem szukać lżejszego kijka?

#12 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18628 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 12:23

podsumowałeś słusznie. z Procasterem / Rojo powinienes sobie poradzic rowniez z gumami 10-15cm jeżeli będą na główkach 6-8 gram lub cięższych, nawet jako początkujący, i nawet z jerkówki. Guma 10cm z głowką 6-8 gram daje przynete wazaca ok 20 gram - to juz pozwala w miare komfortowo rzucac nawet ciezszym zestawem.

#13 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 16:08

jezeli sprecyzujesz okreslenie:
' ...
Mam zamiar łowić szczupaki na spore woblery i jerki.
... '
to moze poradzimy cos wiecej, czyt. cw. i moc wedki

tak na sucho sobie mysle, ze wedka o realnym cw. 80 gram powinna w twoim przypadku w zupelnosci wystarczyc ... no chyba, ze zamierzone wabiki beda ciezsze

#14 OFFLINE   siewicz

siewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 16:24

no tak jak napisałem - woblery i jerki w okolicach 10-12cm czasami 15cm... i podobnej wielkości gumy. Jestem ze śląska i przeważnie przychodzi mi łowić w zalewach/zaporówkach, więc przynęty uzbrajam raczej w cięższe główki i używam tonących woblerów.

#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 16:35

wobler o dlugosci 15 cm moze wazyc 35 gram i 95 gram to masa decyduje, nie dlugosc :D
natomiast wspomniana guma 15 cm bedzie (zamontowana) wazyc kolo 50-60 gram, wiec kijek rzucajacy realnie 80 gram w zupelnosci wystarczy

#16 OFFLINE   siewicz

siewicz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 16:57

Rozumiem.. czyli kijki wymienione w pierwszy poście będą się nadawały czy szukać czegoś lżejszego? (niestety chyba wtedy wzrośnie mi przedział cenowy, bo do 150zł jest mały wybór)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych