Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwedzi zaostrzają przepisy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 22 kwiecień 2009 - 20:40

Właśnie otrzymałem pocztą drugi tegoroczny numer Svenskt Fiske ( nie, nie czytam po szwedzku, ale obrazki oglądam <_< ). Do tego numeru był dołączony leaflet, wydany w trzech językach: angielski, niemiecki i szwedzki, w którym organizacja Fiskereverket prosi:
1. zawsze używaj żywca z tej samej wody, w której wędkujesz.
2. unikaj przenoszenia żywca z jednej wody do innej.
3. nigdy nie uwalniaj żywca złapanego w jednej wodzie do innej.
4. i ważniejsze niż powyższe, nie używaj robaków lub innych żywych przynęt przywiezionych z zagranicy. Na stacjach benzynowych szukaj napisów AGN lub BETE, tam kupisz lokalne żywe przynęty.

Ruch w dobrym kierunku, tak jak na Islandii.

#2 OFFLINE   Futomaki

Futomaki

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 kwiecień 2009 - 22:57

A ktoś, chyba nawet, na tym forum, już dawno temu pisał, że w Szwecji obowiązuje zakaz połowu na żywca. Z tymi zakazami to też jest niezły bigos.
Czytając na przykład stronę Eventuru :lol: , widzimy, że na wszystkich szkierach jest zakaz trollingu. Jednak faktycznie takiego zakazu w ogóle nie ma i to nigdzie w Szwecji. Mam tą informację sprawdzoną. Nawet słynny z wielkich szczupaków rejon Vastervik nie jest objęty takim obostrzeniem, to jest jedynie wymysł ludzi Andersa Forsberga.

#3 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 04:40

Nic nie wiem o zakazie połowu na żywca w wodach, w których łowiłem i będę łowił. Żywiec jest jedną z popularniejszych metod połowu. :D
A PROŚBA, którą umieściłem powyżej, ma chronić ich ichtiofaunę przed obcymi gatunkami i chorobami.

#4 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 06:16

zakaz lowienia na zywca lub trupka, na przynety nie pochodzace z lowiska, w ktorym lowimy, egzystuje prawie w kazdym europejskim kraju, na zachod od odry ... w wiekszosci nie wolno tez lowoc na zywca

Nawet słynny z wielkich szczupaków rejon Vastervik nie jest objęty takim obostrzeniem, to jest jedynie wymysł ludzi Andersa Forsberga.

mowisz o tym slynnym vastervik, ktore w maju wyglada jak deptak w centrum miasta? i o tym forsbergu, ktory juz jakis czas temu sprzedal wszystko i zmienil kontynet?

#5 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3201 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 06:20

z...

i o tym forsbergu, ktory juz jakis czas temu sprzedal wszystko i zmienil kontynet?



niech zgadne ... kupil sobie wille w Abu Dhabi i siedzi w basenie? :mellow:

#6 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 06:21

nie calkiem tak :lol:

#7 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 08:48

... w wiekszosci nie wolno tez lowoc na zywca

.

Dobre podkreślenie, lecz ..... na wielu łowiskach Szwedzi mieszkający w okolicy stosują zwyczajowe (praktykowane od pokoleń) sposoby połowu i połów na żywca lub siatką jest dozwolony. Chociaż zaznaczam - Szwedzi nie łapią na zapas.
Dodam, że moje obserwacje są związane z centralno-północną Szwecją gdzie ludzi jest niewiele i regulacje prawne pozwalają im na korzystanie z dóbr natury, bo jest biedniej niż na południu. Informacje, które przedstawiam pochodzą od znajomego, starszego wiekiem Szweda, który chętnie opowiadał o różnych zaszłościach dotyczących wędkarstwa. Jako ciekawiostkę dodam, że mając pod nosem wodę pełną szczupaków, to polował na nie 1-2 razy w roku, właśnie na żywca. Wolał pstrągi i lipienie.
:D

#8 OFFLINE   Futomaki

Futomaki

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 kwiecień 2009 - 11:15

Nic nie wiem o zakazie połowu na żywca w wodach, w których łowiłem i będę łowił. Żywiec jest jedną z popularniejszych metod połowu. :D A PROŚBA, którą umieściłem powyżej, ma chronić ich ichtiofaunę przed obcymi gatunkami i chorobami.

Pamiętam, że chyba w 2006r czytałem w necie, o tym, że Urząd Ochrony Zwierząt całkowicie zakazał łowienia na żywca w Szwecji. Chyba się wzorowano na przepisach norweskich, które to jasno zakazują tej metody. Pamiętam, że wędkarzowi groziła grzywna lub kara więzienia za złamanie zakazu.
Trochę dziwi mnie taki przepis, bo wszyscy wiemy jaka jest presja wędkarska w Skandynawii.Jest tak niewielka, że często przez tydzień, nie widzi się człowieka na wodzie. Ale oczywiście chodzi tu o ochronę zwierząt.

pitt
Dokładnie o tym mówię. Wiem, że camping przechodził ostatnio z rąk do rąk, nawet Polak był przez jakiś czas właścicielem. Presja jest tam ogromna, ale z drugiej strony obszar też powala swoją wielkością. Łowiłem tam lata temu i muszę powiedzieć, że mnie jakoś atrakcyjność tego miejsca nie poraziła. Znam dużo lepsze miejsca na grube szczupaki.

#9 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 24 kwiecień 2009 - 05:47

Łowiłem tam lata temu i muszę powiedzieć, że mnie jakoś atrakcyjność tego miejsca nie poraziła. Znam dużo lepsze miejsca na grube szczupaki.

moze zapodasz jakies tippy miejscowek (tak z grubsza oczywiscie) i pokazesz pare zdjec grubych szczupakow? ... mamy chyba nawet gdzies taki watek ... wydaje mi sie :unsure:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych