Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szwecja 2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pwitkow

pwitkow

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 30 grudzień 2008 - 17:58

Witam wszystkich...(jestem nowy).
Wybieram się z dwie osoby na wiosnę na szkiery. Z własną łodzią (echosonda,GPS,VHF itp.) z zamiarem nocowania na dziko w namiocie. W końcu to Szwecja... Mam prośbę o wszelkie informacje:
1. gdzie jechać? Waham się pomiędzy Syrsan, Vastervik, Gryt czy św.Anna??? A może Roslagen...?
2. czy pomysł nocowania w namiocie ma sens? Czy lepiej domek? Choć marzy się nam prawdziwa,męska przygoda...
3. może ktoś był i ma namiary GPS na jakieś fajne górki,baty i spady...mamy zamiar łapać metrówy.
4. jakie przynęty (ja nastawiam się na jasne gumy i na glidery)?
Dzięki wielkie za wszelkie info...
Pozdrowienia

#2 OFFLINE   cardinal C4

cardinal C4

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 04 styczeń 2009 - 18:09

Nikt nie odpowiada, więc pora na mnie.
Szkiery na wiosnę - trzeba wyobrazić sobie bałtycką plażę miesiąc wcześniej. Jeśli chcesz jechac w maju, jedź pierwszego kwietnia gdzieś na plażę i pomieszkaj na próbę jeden dzień i noc.
Na wodzie jest zwykle dość lub bardzo zimno, często uciążliwy wiatr. Temp. 6-8 stopni + wiatr 20km/godz dają w efekcie niemal odmrożeniowe temperatury. Mimo kombinezonu, pod koniec dnia może być naprawdę chłodno (chyba, że wiosłujesz). Mogą być kłopoty z miejscem do zwodowania łodzi i zacumowania, specjalnie jeśli wieje. Na kamienistych brzegach Szwedzi używają pni po których lódź wjeżdża po płozach lub specjalnych konstrukcji.
Ogólnie, jeśli nie znasz miejsca gdzie chcesz jechać, lepiej wynając domek lub poszukać Vandrarhem (schronisk) w okolicy. Cena w schronisku 180-220SEK (czasem więcej) od osoby.
Wyniki na Szkierach zależą głównie od wchodzącego na tarło śledzia i szprota za którymi podążają z morza drapieżniki. Czas tarła jest zmienny w różnych regionach i z roku na rok z pogodą. Trzeba śledzić pogodę w wybranym regionie. IStnieje możliwość sprawdzenia pogody na wiele lat do tyłu. Zwykle sprawdzam ok. 10 lat, wybranym terminie i miejscu - jest wtedy jakieś prawdopodobieństwo napotkania czegoś podobnego.
Pierwszy raz w nowym miejscu trzeba zapłacić frycowe, nie nastawiaj się na wielkie sukcesy, opinie z reklamowych filmów są wielokrotnie przesadzone na korzyść. Wszysyc chwalą się sukcesami, mało kto chętnie pisze o nieudanych wyprawach, więc powstaje wrażenie, że szwedzkie ryby tylko na nas czekają. Nie, to normalna przyroda.

#3 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 08 styczeń 2009 - 20:47

gdzie jechać? Waham się pomiędzy Syrsan, Vastervik, Gryt czy św.Anna??? A może Roslagen...?
Ja dodam tylko ze te miejsca byly dobre kilka lat temu ,teraz poprzecierane sa moze nie najgorsze ale trzeba dobrej znajomosci terenu zeby polowic.Jak na pierwszy raz nie polecam .Tym bardziej ze planujecie polowic metrowy ,moze byc jeszcze ciezej .Miejsca maja dosyc delikatnie mowiac ,doza presje ze strony wedkarzy .Praktycznie kazda wyprawa to stare smieci .Moja rada ,zerknac na mape ,to dlogi kraj i dozo fajnej wody .
pozdrawiam ze Stolicy

#4 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 styczeń 2009 - 21:30

Szwecja to same szkiery. Ja bym się machnął jakieś 200 km pow. Sztokholmu. Czerwiec, początek lipca.... Już powinny tam być ławice śledzi i szprot. A to dla zębatego pokusa nie do odparcia :mellow:

#5 OFFLINE   TERMOS

TERMOS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1900 postów
  • LokalizacjaDyslektyk ze Sztokcholmu.
  • Imię:Rafal
  • Nazwisko:K.L

Napisano 08 styczeń 2009 - 21:52

Wiciu :D -200 km pow. Sztokholmu -idealnie z klawiatury mi to wyjales . :mellow:
To chyba bedzie tam gdzie to flota odlawia co rocznie wielkie lawice okleji i pozyskuje znany na calym juz swiecie i jedyny w swoim rodzaju .Kawior oklejkowy .Mogie sie jednak mylic ale cos mi swita ze to chyba tam .

#6 OFFLINE   pwitkow

pwitkow

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 08 styczeń 2009 - 22:02

no to namieszaliście mi w głowie...jak patrze na morskie mapy Szwecji to można się zamieszać...200 km powyżej Sztokholmu to mniej więcej Roslagen...początek Alandów. Czy błądze?
PS.a jak myślicie...może lepiej biuro? Choć to zupełnie nie w moim stylu. Wole niedźwiedzie mięso...

#7 OFFLINE   Dejv

Dejv

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 03 luty 2009 - 17:11

Witam!
Po pierwsze na 100% wynajmij domek!
Po drugie szperaj po stronach w Szwecji.
Po trzecie jedź na 10-14 dni,poznaj kilka łowisk
Nastaw się, ale nie licz na metrówy!
Nie znam szwedzkiego, ale kieruj się google i podstawowymi słowami typu fiske, gadda, stiuga itp. Pamiętaj że wiele tych stron ma wersje anglojęzyczną.
Określ rewir, posprawdzaj spania, nic nie rezerwuj i jedź spontanicznie.
Jak masz łódź jest ok. widziałem dużo slipów - pewnie wodowanie jest płatne.
A najważniejsze to kupuj już bilet na prom!! teraz przykładowo do Karlskrony około 1500 zł, a w grudniu 990 kosztował, będzie tylko droższy!

#8 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 luty 2009 - 19:05

stiuga


Fiskestuga, stuga, gaddastuga, fiskeferie B) i koniecznie dopisz nazwę najbliższej miejscowości.

#9 OFFLINE   pwitkow

pwitkow

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaGdynia

Napisano 03 luty 2009 - 21:58

Dzięki bardzo...wszystko mam już załatwione (bilety 30.05 do 7.06)
Domek (zamówiony bez pośredników) Lilla Kalvo (szkiery Tjust) + łódka z silnikiem...bo wszyscy na moją komfortowe się nie zmieścimy. I wogóle wyszły jakieś śmieszne pieniądze na pięciu...
Jeszcze raz dzięki za pomoc...

#10 OFFLINE   _ronin

_ronin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 07 luty 2009 - 14:55

Panowie

Chciałbym otworzyć nowy wątek, którego tematem przewodnim będą wiadomości o połowach na szkierach w 2009r.
Zachęcam do dyskusji Wszystkich. Szczególnie cenne będą uwagi tych co już wrócą z wyjazdów i zechcą się podzielić z
nami swoimi spostrzeżeniami i wynikami.


Może zdarzy się tak, że terminy wyjazdów niektórych z nas będą się pokrywały wiec będzie możliwość spotkania na
promie lub bezpośrednio na łowisku :D

Zachęcam do dyskusji.

Jeśli podobny wątek już istniej proszę admina o jego usunięcie.

#11 OFFLINE   cardinal C4

cardinal C4

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 09 luty 2009 - 13:51

Gdzie dokładnie jest ten Tjust, co to za okolica?

#12 OFFLINE   marycha

marycha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • LokalizacjaDeutschland Hamburg/Bydgoszcz

Napisano 09 luty 2009 - 18:19

Witam ja jade do VALDEMARSVIK! od 9-16 maja !
Pozdrawiam ;)

#13 OFFLINE   _ronin

_ronin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 614 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 09 luty 2009 - 21:20

Ja, Analityk, Gaweł i jeszcze jedna osoba jedziemy Gamlebyviken 16-23 maja.
Startujemy z Gdyni 15.05.

Jeśli ktoś ma informacje o tej zatoce i zechce się nimi podzielić proszę o informacje.
p.s przeczytałem wszystkie wiadomości i artykuły na portalu.

#14 OFFLINE   ArturK

ArturK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • Imię:Artur

Napisano 10 luty 2009 - 16:53

Ja ze swoją ekipą zaś 9-16 maj, Syrsan. Może ktoś jeszcze w tym terminie?

#15 OFFLINE   Tomek1959

Tomek1959

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 13 luty 2009 - 14:52

Koledzy

Zamierzam również odwiedzić Szwecję na początku maja. To pierwszy raz i nie mam pojęcia gdzie. Jeziora czy szkiery? Czy ktoś z kolegów mogłby podsunąć jakiś pomysł, sprawdzone miejsce na początek maja?

Tomek

#16 OFFLINE   ASPIUS

ASPIUS

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaMoneymore Northern Ireland

Napisano 14 luty 2009 - 12:08

Koledzy

Zamierzam również odwiedzić Szwecję na początku maja. To pierwszy raz i nie mam pojęcia gdzie. Jeziora czy szkiery? Czy ktoś z kolegów mogłby podsunąć jakiś pomysł, sprawdzone miejsce na początek maja?

Tomek

Jeśli jedziesz pierwszy raz to zdecydowanie bardziej polecam szkiery, wydaje mi się, że to pewniejsze łowiska. Oczywiście nie za daleko na północ, bo początek maja może być jeszcze zimny, a to ma znaczny wpływ na wyniki wyprawy.
Osobiście w maju byłem i na szkierach, i na jeziorze. Ilościowo połowy były porównywalne, ale jakościowo szkiery wypadły dużo lepiej.

#17 OFFLINE   Igor

Igor

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 16 luty 2009 - 11:31

Witam,
ja również jestem tutaj nowy, chociaż forum czytuję od dawna.

My z ekipą jedziemy na św. Annę 6-13.06.2009.
We wrześniu byliśmy nad jez.Bolmen. Jeżeli ktoś z kolegów tam się wybiera mogę podzielić się naszymi doświadczeniami.
Igor

#18 OFFLINE   cardinal C4

cardinal C4

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 16 luty 2009 - 22:32

Mnie interesuje Bolmen, proszę o informację o zakwaterowaniu, łódkach, łowieniu. POzdro, JM

#19 OFFLINE   Igor

Igor

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 12 postów

Napisano 17 luty 2009 - 09:04

Witam,

nad Bolmen byliśmy od 6-13 września 08. Domki organizowaliśmy na własną rękę (warunki ok, kempingowe) http://www.bolmsocam.../plantilla.htm.
http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=Drog a+bez+nazwy&daddr=&hl=pl&geocode=FXbiZQMdJ1zRAA& amp;mra=mr&sll=57.007912,13.719563&sspn=0.013857,0.0 4549&ie=UTF8&z=15
W cenie domku była jedna duża, aluminiowa łódź z silnikiem (5KM trochę za słaby jak na tak duże jezioro), licencje na łowienie.
Wyprawa zapowiadała się ciekawie, jednak wszystko popsuła pogoda. Po zejściu z promu w Kalskrone w sobotę zaczęło padać i z małymi przerwami padało do czwartku. Codziennie wiało w inną stronę a temperatura skakała jak szalona. W piątek od rana, ostatniego dnia, nie było już deszczu ale za to temperatura spadła do 5'C.
W czasie pobytu (byliśmy we dwóch) udało się złowić jednego sandacza 80cm, jednego szczupaka ok 70cm i dwa niewymiarowe oraz jednego okonka. Jednym słowem porażka !!!
Jeżeli wybierasz się nad to jezioro to osobiście nie polecam.

Ale żeby mój krótki opis nie przedstawiał tylko negatywnych wspomnień to dodam że okolica jeziora jest cudowna, cisza i spokój, zero ludzi. No i grzyby jakich wcześniej nie widziałem
Pzdr.

#20 OFFLINE   cardinal C4

cardinal C4

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 88 postów

Napisano 17 luty 2009 - 11:40

Jeszcze małe pytania. Czy w waszym miejscu nad Bolmen jest szansa połowienia przy silniejszym wietrze (i fali ...). Mieliście mapy batymetryczne? Czy ryby były trudne do odnalezienia?
Ja mam podobne doświadczenia wrześniowe z nad Asunden a w Polsce z kilku naszych, dużych jezior. Wyprawa kilkudniowa jesienią może być całkowicie zrujnowana przez pogodę. Trzeba jeździć na dłużej, a i tak nie ma gwarancji. Ogólnie, szybko narastający chłód nie sprzyja braniom, gdy ciepła, nawet niżowa jesień może być bardzo dobra, JM
PS. Wybieram się do St. Anna w 2010 więc chętnie przeczytam o wrażeniach!