Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

ślajzur/zonker dla spiningisty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 11 listopad 2014 - 07:28

Pytanko do krętaczy- wolicie zonkery z przewiązaną skórką przez cały tułów, czy tylko złapaną przy samej główce?

#2 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 11 listopad 2014 - 08:29

Jak masz przywiązaną przy samej główce i do tego długi odcinek wycinka skórki z sierścią luźny, lubi się przewinąć przy spalonym rzucie za kolanko haka. Nie występuje przy docinaniu do długości haka lub ciut po za. Największy problem jak dla mnie - po wyschnięciu a nie umodelowaniu skórka wysychając potrafi przybrać różne kształty (podwinąć się lub skręcić), kiepsko to wygląda w pudle czekając na następny wyjazd. Staram się zawsze przewiązać po długości na omotkę w kilku punktach, lepiej pracuje i wygląda. Każdy robi jak mu pasuje. Wszystkie streamer-y z użyciem włosianek po łowieniu dokładnie suszę i wyczesane odkładam do pudła...


  • nowwwak lubi to

#3 OFFLINE   TomekSudety

TomekSudety

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1028 postów
  • LokalizacjaSudety / Kotlina Kłodzka
  • Imię:Tomek

Napisano 11 listopad 2014 - 10:50

Andrzej ma rację. Niektórzy też po prostu kleją po całości skórę zonkera do tułowia streamera i też jest ok.



#4 OFFLINE   dzepetto

dzepetto

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 248 postów
  • LokalizacjaŁężyca

Napisano 11 listopad 2014 - 11:01

Dzięki za odzew. W temacie jigów dopiero raczkuję (na razie większość tego co kręcę to właśnie raczki :) ) i chciałem zaciągnąć języka. Większość jigów, z którymi miałem styczność nie miała mocowanej skórki po całości a że praca ich wydawała mi się niezbyt naturalna przez unoszenie się pasemka przy zatrzymywania przynęty... Stąd moje pytanie.

#5 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 11 listopad 2014 - 13:40

Witam,

 

Osobiscie przy slajzurach zawiazuje koniec ( gdy zaczyna sie luk kolankowy haka) i poczatek zylka, trzyma sie bardzo dobrze. Zrobienie z tego jiga nie jest wbrew pozorom takie proste i oczywiste jak by sie moglo wydawac. Nawet kilka gram olowianej glowki powoduje zupelnie inna prace od streamera, prace wedlug mnie nie tak atrakcyjna. W moich spiningowych modelach jakie kiedys robilem byla podwojna lameta na haku tak by przyneta byla wywazona i plynela w miare poziomo a nie nurkowala od razu. Dobra i dlugawa siersc sarny ma ''oddychac'' i tym plus ruchami zonkerowego ogonka wabic ryby.

 

Pozdrawiam,

 

Bujo



#6 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 11 listopad 2014 - 15:44

Kiedyś wykonałem bardzo prostą i bardzo skuteczną wiosenną muchę na pstrągi. Z nici wiodącej klinowy podkład przy samej główce, następnie na górze przykładam kilka promieni marabuta (czarnego) i kończę główkę. Kropelka szelaku i już B)

Cały sekret skuteczności tej muchy polegał na właściwym doborze ciężaru haka. Wybierałem haki kute, ciężkie, "optycznie" za duże. Sznur pływający, muszka (jako główna) na płaniach tonęła hakiem w dół, a promienie marabuta pikowały główką w dół. Lekkie pociągnięcie za sznur i "pijawka" zmieniała kierunek płynięcia w górę. Przy odrobinie wprawy można było animować muszkę w zabójczo skuteczny sposób. 

Dziś można kupić haczyki z własnym obciążeniem na trzonku, choćby do metody Dropshot (Gamakatsu Worm EWG Weighted SPR-LOCK lub Mustad Swimbait 91768S18). Moim zdaniem, warto w celach spinningowych poeksperymentować ze "skórkami" przymocowanymi w podany wyżej sposób. Sierści stosunkowo łatwo jest animować, są dostępne w wielu kolorach, a najważniejsze - takiej przynęty "nasze" ryby jeszcze nie widziały :lol:



#7 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4442 postów

Napisano 11 listopad 2014 - 15:52

Witam,

 

Tak jeszcze z wlasnego doswiadczenia- duzo skuteczniejsze sa zonkery grizzli jak te z linka taimena: 

 

http://www.taimen.co...ips_9914/102261

 

Ryby startuja do nich z dalszej odleglosci i pozeraja bardziej agresywnie, chociaz moze to tylko te angielskie czyli glupie bo polskich juz dawno nie lowilem. Z drugiej strony przemial jest duzy to i latwiej o jakies wnioski.

 

Bujo


  • JanuszD lubi to

#8 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 listopad 2014 - 18:23

Najważniejsze to aby skórka była dobrej jakości, tz. miękka i z równym, gęstym włosem aby ładnie pracowała. Każdy poprawnie wykonany zonker powinien być po całości korpusu muchy przewiązany drutem lub lametą co daje gwarancję trwałości streamera,jak też prawidłowości jego pracy.

#9 ONLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 11 listopad 2014 - 18:31

Są dwie szkoły w konstrukcji zonkerów.

W pierwszej są skórki z krotkim włosem i wtedy daje się cienki pasek długości nawet 2xtrzonek haka - mucha smukła, pięknie pracująca i udająca rybkę. Mocowane dwupunktowo, z przodu i tyłu, lub po całości przewijką tułowia.

W drugiej - skórka z długim włosem, długości trzonka haka (reszta z tyłu to już długa sierść, i tutaj można sobie pozwolić na to by była zamocowana tylko z przodu, często na rewers, przed wiązaniem podpierającej ją jeżynki. Wtedy cięta "w trójkąt", szerszym końcem mocowana do haka (lub tuby w muchach łososiowych).

Pracuje zupełnie inaczej, a dzieki takiemu cięciu skórki i podparciu jezynką, nie plącze się w hak/kotwiczkę