Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Brzany w środkowej Odrze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 22 czerwiec 2009 - 11:42

Witam

Mam pytanie do forumowiczów, którym udało się złowić Brzanę na środkowej Odrze. Mam tu na myśli województwo lubuskie. Słyszałem coś kiedyś o brzanach złowionych w miejscowościach Cigacice i Nowa Sól. Ojciec opowiadał mi kiedyś o Brzanach łowionych w moich okolicach (Zielona Góra), w latach 70tych. Mnie niestety pomimo wielokrotnych prób nie udało się nigdy trafić Brzan (pomimo, wnikliwego przestudiowania wszelkiej maści prasy itp...). Czy komuś się udało na wyżej wspomnianym odcinku?


#2 OFFLINE   Dreyk1984

Dreyk1984

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 141 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 czerwiec 2009 - 13:15

Brzany mozesz z powodzeniem łowić w samym Wroclawiu, Brzegu Dolnym, Scinawie.. Sam osobiście mialem kilka na wedce jednak zadnej nie udalo mi sie wyholowac. Najwazniejsze to znalezienie odpowiedniego miejsca. Kilkugodzinny splyw Odra przy niskim stanie wody z pewnoscia pozwoli znaleźć odpowiednie miejsce.

#3 OFFLINE   mafer

mafer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 138 postów
  • LokalizacjaSzprotawa

Napisano 28 czerwiec 2009 - 00:12

Brzan w Odrze na tym odcinku jest więcej niż się wydaje. Niestety miejsca w których stacjonują są bardzo trudne do obłowienia bez środka pływającego. Z miejsc łatwiej dostępnych radziłbym szukać tych ryb na niezbyt głębokich napływach główek po wewnętrznej stronie zakrętu. Jeśli uda Ci się wejść do wody powyżej główki na tyle daleko aby postawić wobka nieruchomo na jej napływie to szanse na spotkanie z brzaną zdecydowanie wzrosną. Oczywiście o ile dany napływ jest zamieszkiwany przez te ryby:) Brzany mają to do siebie, że na jednej główce może być ich całe stadko gdy tymczasem na drugiej do złudzenia podobnej nie będzie ani jednej.

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 28 czerwiec 2009 - 16:09

sa też niżej. znacznie niżej...

np między Słubicami i Kostrzynem :mellow:

http://www.jerkbait.pl/?p=124

http://jerkbait.pl/art/images/00086/z006.jpg

http://jerkbait.pl/art/images/00086/z022.jpg

#5 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 16:56

dzięki za potwierdzenie. Napaliłem się na brzanę :mellow:
będę szukał, mam wytypowane miejsca, ale to może kwestia wiary.
Na razie zaczęła się duża woda i pewnie postoi z miesiąc, ale zobaczymy w sierpniu.

#6 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:07

Hej, przypadkiem odkopałem ten temat.
W lipcu możesz wpaść do Nowej Soli, pokaże Ci brzanowe miejscówki, z których już nie jedna czwórka wyjechała.
Osobiście żadnej nie złowiłem, ale byłem świadkiem złowienia conajmniej kilku sztuk.

#7 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:14

Do ujścia Myśli są na pewno dalej nie miałem okazji łowić :D

#8 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9516 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:15

Hej, przypadkiem odkopałem ten temat.
W lipcu możesz wpaść do Nowej Soli, pokaże Ci brzanowe miejscówki, z których już nie jedna czwórka wyjechała.
Osobiście żadnej nie złowiłem, ale byłem świadkiem złowienia conajmniej kilku sztuk.

Potwierdzić tylko mogę ich bytność w odcinku od N.Soli, po Kosarzyn.
Ale nie są to chyba ilości ogromne. Raczej sporadyczny przyłów....


#9 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:20

jedna dwie na rok przy mega niżówce się trafiają

http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&goto=196451 &



#10 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 13 styczeń 2011 - 20:40

Owszem, regularnie tutaj ich nikt nie łowi, najczęściej są przyłowem przy kleniowaniu. Czasy kiedy mój pradziadek łowił w NS po 3 sztuki dziennie na groch dawno już mineły... Oczywiście nie widziałem ich, nie byłem jeszcze pewnie w planach :lol:
Wiem to z opowieści dziadka.

Chociaż pamiętam jeden czerwiec, brzan było naprawde sporo. Wszystkie dostały w łeb, nikt się okresem ochronnym nie przejmuje tutaj.

#11 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5838 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 13 styczeń 2011 - 21:45

Z moich wiślanych obserwacji wynika że brzany trzymają się środka rzeki i najczęściej szybkich, żwirowo-kamienistych rynien często o głębokości kilku metrów i są zupełnie nieosiągalne dla spinningistów. Znam takie miejsca na Wiśle gdzie wiem na 100% że są brzany i jeszcze nie widziałem żeby je ktoś tam łowił :D i dobrze . Są dostępne tylko z gruntu, a mi się to nie uśmiecha, dlatego uważam że brzany jest więcej niż nam się wydaje. Na szybkie, płytkie przelewy i rafki wychodzą sporadycznie i to głównie nocą i najcześciej są łowione przy ekstremalnych niżówkach. Przypuszczam że na Odrze jest podobnie, ryby trzymają się rówego nurtu na środku rzeki, stąd pewnie te wysypy łowionych ryb kiedy nagle tworzą się lepsze warunki do ich połowu. Jak byłą przyducha na Bugu dopiero wtedy wędkarze zobaczyli ile i jakie brzany były w tej rzece.
pozdrawiam
wujek

#12 OFFLINE   Daniel Wirek

Daniel Wirek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaWrocław / Nowa Sól
  • Imię:Daniel

Napisano 14 styczeń 2011 - 07:43

Wujek, myslę że masz racje. Te brzany były łowione z bardzo długich główek, z bardzo silnymi przelewami itp. Zaraz przy głównym nurcie. Dookoła sam piach i żwir. Woda w tym miejscu przy normalnym stanie wody pozwala na przechadzanię sie w woderach od główki do główki.

#13 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 14 styczeń 2011 - 07:58

i racja i nie do końca. W przypadku naszej (dolnej) Oderki w głównym nurcie dość ciężko znaleźć rynny żwirowe. Dużo łątwiej i prościej jest namierzyć je przy dłuuuuuuugich głókach, któym u nas na szczęscie trochę jest :D

#14 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5838 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 14 styczeń 2011 - 08:42

Mifek, taką rynnę jest jednak dość ciężko namierzyć, najlepiej sondować dno tyczką, mi się udawało przy okazji rzucania kotwicy. Poza tym piszesz o dolnej Odrze i się nie dziwię że tak jest, temat dotyczy środkowej, brzana jednak wybiera górne i środkowe partie rzek. Myślę że w dolnej Wiśle też jej nie ma.
pozdrawiam
wujek

#15 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 14 styczeń 2011 - 09:58

Janek faktycznie pod cedynią czy gdzieś w tych okolicach ciężko szukać brzan. Ale tam gdzie widziałem je (np okolice szpiega) też z rynnami w nurcie bywa ciężko - chyba, że szpiegu ktory chyba już ze dwa sezony pływa to wyprostuje...

#16 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:12

nie zlowilem u mnie nigdy brzany na zwalajacym z nóg nurcie u mnie łowi się te ryby na przelewach mocno porozwalanych które bardziej przypominają rafy niż typowe przelewy z niezbyt szybkim przepływem na wodzie metrowej poza tym rynna w srodku rzeki hmmmm raczej nie u mnie woda w nurcie raczej równa

#17 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:13

i na ogol piaszczysta z tego co pamietam... :D

#18 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:18

jo :D to jest uregulowana rzeka cudów tam nie ma i być nie może

#19 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:19

Janek faktycznie pod cedynią czy gdzieś w tych okolicach ciężko szukać brzan. Ale tam gdzie widziałem je (np okolice szpiega) też z rynnami w nurcie bywa ciężko - chyba, że szpiegu ktory chyba już ze dwa sezony pływa to wyprostuje...


Jakos nie podoba mi sie lekcewazacy ton tej wypowiedzi odnoszacy sie do cedyni czy gdzies w tych okolicach ;)

Szukanie brzan na tym odcinku Odry to troche impreza na sile. Jest tam tyle innych gatunkow ryb, na szczescie, ze mozna dzien, tydzien, miesiac wedkowania lekko srednim spiningiem miec bardzo udany i urozmaicony.
Problemem na tym odcinku nie jest nurt czy jego brak, a raczej niewiele takich stanowisk, ktore moglyby byc stanowiskami dla brzan. Zatem lepiej wrocic do tematow srodkowego biegu Odry i brzan :D

Obronca Cedyni

Guzu

#20 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 14 styczeń 2011 - 10:22

Guzu cedynia fajna jest... ale nie ma tam brzan :D


chociaz kiedyś trafiłem brzane 74-75cm w kanale DOLNEJ ODRY :D


BTW dobrze ze sa też inne rzeki w ktorych te ryby plywaja i nie sa zbyt daleko od mojego podwórka :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych