Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

popularność wątku -Bolenie2009


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 23 lipiec 2009 - 08:46

Czasem się zastanawiam, czasami mnie :lol: popuarność tego wątku. Czy rzeczywiście ten łosoś dla ubogich jest godzien aż takiej uwagi?
Czy może raczej (wyłączając wielkich pasjonatów jego połowu) jest on, jedną z niewielu już ryb średnich i dużych (jako gatunek) ogólnodostępnych, w naszych pięknych wodach.
Fenomen bolenia trwa w najlepsze a przecież, jak pokazuje wątek, niewielu z nas może poszczycić się regularnymi sukcesami jego połowach.
Jak Wy to widzicie?


#2 OFFLINE   LASSOjbait

LASSOjbait

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 23 lipiec 2009 - 08:49

Mnie się wydaje, że łowienie boleni jest odrobinkę elitarne, albo za takie uważane i stąd każdy chce go mieć na rozkładzie :mellow:

Zobacz na przynęty - teraz tylko dobre boleniowe mają cenę i szybko się rozchodzą...

#3 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 23 lipiec 2009 - 08:56

wydaje mi sie ze tak samo jak łosoś boleń to ryba niby ikona trudna przebiegła..... powoli ludzie zaczynają się uczyć go łowić kazdy news, nowa przynęta itp nakręca boleniowy świat ludzie chcą łowić bolenie bo to trudny do złowienia przeciwnik a sam waldku wiesz, że lans jako boleniowy łowca w srodowisku podnosi mniemanie o samym sobie ....... poza tym jak w życiu co jakiś czas to inna moda kiedyś były klenie i jazie teraz bolenie za jakiś czas coś znowu bedzie

#4 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 lipiec 2009 - 09:07

A mnie sie wydaje, ze to, ze elitarny, trudny do zlowienia,....,....to ta jedna, bardziej optymistyczna strona medalu.
Inna, sprowadzajaca na ziemie jest taka, ze po przetrzebieniu innych wiekszych drapieznikow on sie zostal na placu boju. A i to zeby sobie polowic czesto trzeba sie mocno krecic po lowiskach.

Lowi sie to, co sie znajduje w lowisku. Gdyby dajmy na to w Wisle byly łososie o Boleniu nikt by nie pamietal...

Gumo

#5 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 23 lipiec 2009 - 09:25

A mnie sie wydaje, ze to, ze elitarny, trudny do zlowienia,....,....to ta jedna, bardziej optymistyczna strona medalu.
Inna, sprowadzajaca na ziemie jest taka, ze po przetrzebieniu innych wiekszych drapieznikow on sie zostal na placu boju. A i to zeby sobie polowic czesto trzeba sie mocno krecic po lowiskach.

Lowi sie to, co sie znajduje w lowisku. Gdyby dajmy na to w Wisle byly łososie o Boleniu nikt by nie pamietal...

Gumo


Amen.
Trudne i elitarne to jest złowienie suma na spinning w Stolycy ;)
Łatwo też nie jest trafić konkretnego sandała, a bolenie ... nawet nie nastawiając się na nie w każdym roku mam kilka medalowych sztuk.

Łowienie powierzchniowych boleni ma swój urok, którego próżno szukać gdzie indziej, ale pozatym przyczyna jest prosta - tej ryby nadal jest sporo w naszych wodach...


#6 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9515 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 23 lipiec 2009 - 09:44

PS.

Przejrzałem wątek raz jeszcze i .... da się zauważyć jedno co charakterystyczne. Łowcą boleni, takim z krwi i kości jest najczęściej ktoś kto ma regularny dostęp do odpowiednich łowisk. Inaczej bryndza

#7 OFFLINE   MATAS

MATAS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaOslo

Napisano 23 lipiec 2009 - 10:01

A mnie sie wydaje, ze to, ze elitarny, trudny do zlowienia,....,....to ta jedna, bardziej optymistyczna strona medalu.
Inna, sprowadzajaca na ziemie jest taka, ze po przetrzebieniu innych wiekszych drapieznikow on sie zostal na placu boju. A i to zeby sobie polowic czesto trzeba sie mocno krecic po lowiskach.

Lowi sie to, co sie znajduje w lowisku. Gdyby dajmy na to w Wisle byly łososie o Boleniu nikt by nie pamietal...

Gumo


Dokładnie tak!

Ja bym nawet powiedział zupełnie odwrotnie, Boleń jest poprostu łatwym sposobem złowienia dużej ryby nawet dla niedoświadczonego wędkarza (w szczególności na początku sezonu i na jesień), o wiele łatwiej jest złowić dużego bolenia aniżeli sandacza czy też szczupaka słusznych rozmiarów, ja bym niestety w tym elitarności nie wyszukiwał...

Kiedy tata mnie szkolił łowić na warcie w czasach kiedy byłem w b.młodym wieku złowienie bolka 70cm nie należało do wielkiego wyczynu - poprostu tych ryb było mnóstwo. Fakt, była w tym pewna magia kuszenia i podchodzenia tej ryby, ale to nie to samo co wytropienie okazałego sandacza ;)

Takie przynajmniej jest moje zdanie, możecie się z nim nie zgodzić ale dla mnie boleń niestety nie jest elitarny. Co innego jak ktoś regularnie łowi rapy po 80cm+, wtedy to budzi we mnie szacunek.


#8 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Napisano 23 lipiec 2009 - 14:14

Elitarne to może być łowienie łososi na muchę a nie boleni :lol:
Ja podpisuję się pod tym co napisał Gumo, boleni jest poproastu cały czas sporo i można je w mierę regularnie łowić. Mnie nigdy nie wciągnęło łowienie tych ryb. Na spining wolę łowić prawdziwe drapieżniki a nie mulaki.

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 23 lipiec 2009 - 16:19

Popper a ja to analizowałem z innej strony - wydaje mi się, że w tym roku wątek jest jakby mniej popularny. Czyżby w tym roku było gorzej?

Pozdrawiam
Remek

#10 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14833 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 23 lipiec 2009 - 16:25

Na spining wolę łowić prawdziwe drapieżniki a nie mulaki

Kto to jest MULAK ?

Dzieki za info

Guzu

#11 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5838 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 23 lipiec 2009 - 16:43

Remek, też mi się tak wydaje. Nie wiem z czego to wynika, z trudnego roku, czy z tego że boleniarze trochę ostrożniej zaczęli pisać o tej rybie bo parcie na bolenie jest, przynajmniej w internecie :D.
Ja poświecam około 90%swojego wędkarskiego czasu boleniom, więc wydaje mi się że mogę coś w tym temacie napisać. Po pierwsze trochę zdziwiło mnie że najwięcej w tym poście jest wypowiedzi osób które boleni nie łowią, albo robią to rzadko, przy okazji.
Pisanie że jakiś styl łowienia jest elitarny jest trochę bez sensu. Każda metoda i każdy gatunek na swoje smaczki i tajemnice, więc nie ma co robić z jakieś elitarnej. Czym różni się złowienie dzikiego ostrożnego klenia od zapuszczonego często łatwiejszego do złowienia potoka. Zapraszam muszkarzy na Wisłę, niech spróbują złowić u mnie jazia lub klenia.
Czy boleni znowu jest aż tak sporo w porównaniu do innych gatunków? Jeszcze trochę go jest, ale jaką macie pewność że sandaczy nie ma więcej? Co do ilości boleni można się w tym temacie mniej więcej wypowiedzieć bo go po prostu widać. Najlepszym przykładem niech będzie ostatnia klęska na Bugu. Boleni chyba było najmniej, większość to sumy i brzany, a wędkarze mówili że suma jest mało.
Czy boleń jest łatwy do złowienia? Myślę że jak z każdą rybą są momenty że jest łatwiejszy, ale nie można napisać ze jest łatwy. Ile osób na forum regularnie łowi bolki, kilka? Matas, pisanie że boleń jest łatwy do złowienia w maju i jesienią to stary oklepany tekst, widać że boleni nie łowisz. Bez urazy :D . Większa łatwość jest może wynikiem tego że boleń w tym okresie żeruje cały dzień i łatwiej go znaleźć, ale ryby >70-ciu cm nie wezmą byle komu. Gdyby były łatwe brać mięsiarska już by sobie z nim poradziła, a sami piszecie że jest go dużo, więc chyba coś nie tak z tą łatwością. Wędkarze często piszą że nie łowią boleni bo niedobry w smaku, bo wolą suma, sandacza. Prawda często jest taka że po prostu nie potrafią go złowić. Nie uwierzę że jak ładny boleń chodzi komuś koło nosa to nie próbuje go złowić bo woli np.szczupaki :D
Łowienie boleni ma dużo różnych tajemnic w które trzeba się wgryźć. To przede wszystkim świetna znajomość wody, kiedy iść i gdzie? Boleń z jednych miejsc jest łatwiejszy do złowienia, w innych bardzo,bardzo trudny. Coś o tym wiem bo nieraz mi zlały tyłek i nieraz to jeszcze zrobią. To ryba która bardzo szybko się uczy i jest czuła na szczegóły, jak podasz przynętę, jaką musi mieć wielkość i akcję. Poza tym dochodzi nam łowienie z dna. To chyba wszystko sprawia że bolenie są interesujące bo to ciągłe przeciąganie liny między nimi, a wędkarzem.
pozdrawiam
W

#12 OFFLINE   kaspar

kaspar

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • Lokalizacjaz nad Warty

Napisano 23 lipiec 2009 - 17:17

Na spining wolę łowić prawdziwe drapieżniki a nie mulaki.


Możesz porównać walkę załóżmy 5kg bolenia do 5kg sandacza ? , no chyba że mówisz o walorach smakowych ...


#13 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 23 lipiec 2009 - 17:26

Dwadzieścia lat temu popularny był okoń i szczupak nikt nie patrzał na bolenia. Obecnie jest z tymi rybami na większości łowisk słabo, 10 lat temu łowiono klenie i jazie teraz jakby mniej było tych kleni teraz jest moda na bolenia, oby za 10 lat nikt nie płakał ze bolenia jest mało. Przychodzą takie momenty, że boleń bierze jak płotka i nie ma znaczenia czy ktoś się lansuje na boleniarza czy nie, łowią wszyscy. Widziałem ryby które wyjechały na slidery i fatso wiązane na przyponach 20 kilowych i na linkach 20 lb i nie były to małe i pojedyncze ryby...... i szlak mnie trafiał bo było w łeb i do wora.......... prawda jest taka, że w Polsce ludzie biegają nad wodę i łowią to czego jest najwięcej aby to zjeść a później się zobaczy jak będzie.

ps. wracając do wątku bolenie 2009 pogoda i woda zrobiła swoje chociaż z drugiej strony może ryby trochę odetchną... :D

ps2. @sandacz niestety nie zgodzę się z tobą boleń jest super sportową rybą a określenie mulaki jest jak najbardziej nie na miejscu

#14 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 23 lipiec 2009 - 18:45

szpiegu napisał[/B](a) dnia Thu, 23 July 2009

ps2. @sandacz niestety nie zgodzę się z tobą boleń jest super sportową rybą a określenie mulaki jest jak najbardziej nie na miejscu


szpiegu, wyciągnąłeś mi to z ust...


#15 OFFLINE   tofik

tofik

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2135 postów
  • LokalizacjaPyrlandia
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Adamek

Napisano 23 lipiec 2009 - 21:11

no z tym nazywaniem bolenia mulakiem to już chyba przegięcie jest bo jakoś nigdy nie złowiłem bolka na mulakowy zestaw a szczupaków to nie potrafię zliczyć.
łatwości połowu tych dwóch gatunków tez myślę że nie ma co porównywać bo mimo iż pocę się jak cholera to wynik złowionych ryb jest zawsze na korzyść szczupaków mimo iż od zeszłego sezonu jakoś nie bardzo chce je łowić a one czepiają się wszystkiego , nawet poplątanych przynęt ściąganych w ekspresowym tempie do brzegu :wacko: O waleczności tych dwóch gatunków to już chyba nie ma sensu dyskutować, bo nawet najmniejsze bolki potrafią coś w trakcie holu pokazać, o takich 70cm nie wspomnę. natomiast te typowe super drapieżniki(szczupaki) walczą co najmniej słabo żeby nie powiedzieć cienko. nie piszę tego po to żeby kogoś urazić bo sam lubiłem i nadal lubię łowić szczupaki, jednak są pewne fakty które mówią o tym jaką ryba jest boleń.
samego nazywania danych grup wędkarskich elitą po prostu nie lubię. i cały czas nie wiem co jest elitarnego w łowieniu na muchę bo to chyba największa wędkarska elita jak sie wszędzie czyta( prasa, portale internetowe), czyżby łowienie lipieni na krótki dzyszel? :wacko:

#16 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 23 lipiec 2009 - 21:23

złowionych ryb jest zawsze na korzyść szczupaków mimo iż od zeszłego sezonu jakoś nie bardzo chce je łowić a one czepiają się wszystkiego , nawet poplątanych przynęt ściąganych w ekspresowym tempie do brzegu :wacko:



w ramach offtopa :D w tym roku wyjolem 2 (dwa) szczupaki na odrze :wacko:


#17 OFFLINE   Kubson

Kubson

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 475 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 lipiec 2009 - 21:26

A ja myślę że każda dziedzina wędkarstwa czy też każdy preferowany przez kogoś gatunek ryb jest dla tej osoby elitarny i co w tym złego ? :D

Nie ma co się sprzeczać, jeden lubi to drugi tamto, wszystko zależy od punktu widzenia/siedzenia...np: dla mnie elitarne jest łowienie brzan i kleni ale w UK (i to wcale nie na przynęty sztuczne :D - ot po prostu takie mam skojarzenie i tyle...
A co do boleni...hmmm...myślę że Ci którzy regularnie łowią ryby powyżej 70 cm zasługują na podziw, upór, wiedzę i konsekwencję...
A co do mniejszej ilości postów w Boleniach 2009, myślę że nasi spece po prostu nie chwalą się każdą złowioną rybą, czekają na prawdziwe potwory...i dobrze, ja tam lubię jak mi szczena opada :mellow:

Pozdrawiam
Kuba

#18 OFFLINE   szpiegu

szpiegu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2534 postów
  • Lokalizacjadziki zachód :)

Napisano 23 lipiec 2009 - 21:32

tu już nie chodzi o te 70cm i w górę czasami takie 50 60 cm potrafią rozbroić wędkarza z resztą inne ryby też

#19 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 23 lipiec 2009 - 22:26

Tak bardziej skupiajac sie na temacie to po tegorocznych watkach widac, ze w ogole z jakakolwiek dzialalnoscia cos slabo.. :unsure:

Co do tego co jest najbardziej elitarne.....trudna sprawa z rozstrzygnieciem. Łososie na Alasce lowia pewnie wszyscy i tu trudno mowic o elitaryzmie, ryby pelagiczne
to sprawa trudniejsza bo trzeba zainwestowac kupe kasy (elitaryzm bo nie kazdy usklada ale to inna konkurencja), normalna rzecza sa Jesiotry we Frazer, sumy w Padzie i Ebro, okonie Nilowe w jez. Nassera
Tarpony u ujscia Mekongu i wiele innych.

Poza naszym pieknym krajem, gdzie dobija sie rybich ostatkow (ale Kraine Mazurskich Jezior podano do konkursu na 7em codow Swiata:nod:) bywa podejscie inne, otoz np. w Szwecji szczupaka traktuje sie jako chwast, jest niepozadany. Do jezior wpuszcza sie sandacza ( w celach gospodarczych) a dla Szweda
wedkarsko tak naprawde liczy sie łosos. No i nie dziwie sie temu Szwedowi, chociaz go Sienkiewicz sadzami odmalowal, to zmyslny narod.
Jesli chodzi o walory wedkarskie to malo ktora ryba moze sie z nim rownac (łosos).

Nie wiem czy ludzie lowiacy te ryby to elita ale maja oni o wiele wiekszy wybor od nas i wybieraja wlasnie tak.

Natomiast u nas usiluje sie dzielic na elitarne grupy: lowcow boleni, pstragow, troci, brzan, sumow, ciernikow, zawodnikow....takie polskie pikielko.

I widocznie jest to potrzebne ludziom, skoro kilku wedkarzy musi polowac na ta sama rybe. Skoro nie ma odpowiedniego potencjalu lowisk, gdzie tak naprawde okazaloby sie jakie sa mozliwosci polowienia to trzeba zrobic cos
na ksztalt wyscigu szzcurow czego najjaskrawszym przypadkiem sa zawody w naszym wydaniu.

Jesli do tego dodac otoczke sprzetowa to mamy komplet.

Byl kiedys taki kapitalny rysunek łysego jak kolano wedkarza, z porozumiewawczym, szatanskim usmieszkiem łypiacego okiem na komplet grzebieni...mysle, ze do wizerunku tego naszego wedkarskiego zascianka nic dodac nic ujac...

Gumo

#20 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 23 lipiec 2009 - 22:54

Podsumuwując - nie ma czegoś takiego jak elitaryzm. Poprostu łowimy u nas w kraju to co zostało jeszcze w wodzie.
A czy jedną rybę łatwiej złowić niż inną to w głównej mierze zależy od tego jak dużo egzemplarzy występuje w danym łowisku.
Bolenia w mojej okolicy albo jest więcej niż innych ryb, albo jest go łatwiej złowić. To moje subiektywne zdanie




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych