Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

pstrąg "na miękko"?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 06 sierpień 2009 - 14:55

Włóczę się po pstrągowych siurkach z niewiele ponad 2 metrowym kijkiem St. Croixa opisanym w przybliżeniu jako 3-14g. Przyjemnie się nim holuje nawet 30 cm pstrążki a zapas mocy pozwala w pewnych sytuacjach /trudne miejscówki/ na wyrwanie z wody rybki pod 50 cm. Problem w tym, że przy rzutach dobrze się ładuje pod większymi tj 5 cm woblerkami o masie 5-7gram (Salmo Executor 5 cm/5g, Bigbait 5cm/7g) Niestety przez większość sezonu najbardziej optymalne przynęty /w 99% są to woblery/na moje łowiska mają ciut mniejszy rozmiar tj 3-4 cm i wagę do 3-4 g. Ten niby drobiazg skutkuje tym, że przy posiadanym wędzisku musze wykonywać siłowe rzuty aby posłać daleko stasunkowo lekką i stawiającą dość duży opór w powietrzu przynęt. W dodatku cierpi na tym celność rzutów.Daleko i celnie to warunek powodzenia na na łowiskach które odwiedzam. Czytałem gdzieś,że lekarstwem na to może byc odejście od szybkich kijków FAST ACTION na rzecz wolniejszych, głębiej się ładujących, miekkich. Macie na tym polu jakieś doświadczenia i moglibyście coś zasugerować w tej sytuacji.
Obawiam się, że zejście tylko z ciężarem wyrzutowym nie będzie dla mnie optymalne ponieważ obniży się jednocześnie moc wędeczki. Więc może zmienić coś w akcji, sztywności kija...?


#2 OFFLINE   Robcyk

Robcyk

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 41 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg

Napisano 06 sierpień 2009 - 17:35

adiz1 hm ciężko cokolwiek ci poradzić bo nie napisałeś na jakiej rzece łowisz. Generalnie ja łowię na takiej rzeczce na której jeszcze nie wykonałem swojego najdłuższego rzutu :)bo nie da rady. A to prawda że czasem ciut wolniejsze wędki dalej wyrzucają przynęty jakie nam potrzeba do łowienia choć ja miałem problem czasem z zacięciem z dalszej odległości np. szczupaka. Choć kijek jakim łowiłem bardzo mi odpowiadał i godziłem się na niedocięcia, jednak one z czasem zaczęły trochę mnie wnerwiać. Dlatego po dłuższym okresie czasu według mnie najlepsze są wędki o akcji maxymalnie progresywnej. Mam już jedną taką i jestem szczęśliwym człowiekiem :mellow:

#3 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 06 sierpień 2009 - 17:56

kiedys ... w zamierzchlych czasach ... wspominalismy o wedkach typu crank bait, ktore z charakterystyki, przede wszystkim dzieki glebszemu ugieciu, swietnie nadaja sie do woblerow i rownoczesnie posiadaja duza moc ... pomysl o takim kiju

#4 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 06 sierpień 2009 - 20:19

Ugięcie oraz akcja , czyli szybkość reakcji na obciążenie są rozdzielne , słabo powiązane . Te wartości to są z reguły opisowe przybliżenia . Sposób pracy blanku i moc też . Bez najmniejszego problemu znajdziesz głęboko ładujący się blank o potrzebnej mocy . Spróbuj powertować katalogi i porównać zbieżności , proporcje topu i dolnika i ciężar blanku .

#5 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 07 sierpień 2009 - 07:47

...A to prawda że czasem ciut wolniejsze wędki dalej wyrzucają przynęty jakie nam potrzeba do łowienia choć ja miałem problem czasem z zacięciem z dalszej odległości np. szczupaka...


Miałem kiedyś podobne doświadczenia z kijkiem St. Croix Premier (~2,6m/ do 10g) opisanym jako moderate fast. Ubzdurałem sobie, że będzie odpowiedni do łowienia małych i średnich szczupaków na lekko. Również miałem wrażenie że nie jestem w stanie skutecznie zaciąć na ten zestaw szczupaka. Miałem dużo brań i tyle samo spadów - na żyłce 0,18/0,20 nie byłem w stanie wbić kotwiczki w pysk ryby. Zanim go sprzedałem, jakoś mi nie przyszło na myśl aby wypróbować go wtedy na pstrągach.


#6 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 07 sierpień 2009 - 07:51

... Spróbuj powertować katalogi i porównać zbieżności , proporcje topu i dolnika i ciężar blanku .

Sławku, czy dobrze rozumiem, że mam szukać czegoś o małej zbieżności i niekoniecznie wyśrubowanej w dół wadze?



#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18618 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 sierpień 2009 - 08:43

Dobrze rozumiesz

#8 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 sierpień 2009 - 08:52

Kijów spełniających Twe wymagania jest zapewne wiele. Ja mogę polecić to, na co łowi Daniel Tanona z xRods, a także moja skromna osoba, czyli Batson ISP843F (wprawdzie DT tę literę F dodał we własnym zakresie). Kij ma pałer, jest szybki i celny, ale nie jest pałą, czy szpadą i ugina się całościowo. Szwedzkie 50-aki wyciągał bez kłopotu i na pewno dałby radę dużo większemu.
Pzdr,
Fatso

#9 OFFLINE   adiz1

adiz1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • Lokalizacjawoj. śląskie

Napisano 07 sierpień 2009 - 11:02

..mogę polecić to, na co łowi Daniel Tanona z xRods, a także moja skromna osoba, czyli Batson ISP843F (wprawdzie DT tę literę F dodał we własnym zakresie). Kij ma pałer, jest szybki i celny, ale nie jest pałą, czy szpadą i ugina się całościowo...


W proponowanej serii Batsona jest jeszcze jeden blank o oczko delikatniejszy ISP842F (2,13/2-9g), nie wiem czy właśnie ten o mocy light nie był by nawet odpowiedniejszy dla 3-4 cm woblerów o wadze 3-4g. Czy ten Twój medium wystarczająco dobrze ładował by się pod w/w przynętami?


#10 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2658 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 07 sierpień 2009 - 11:33

Przy takich lekkich, to może i ten lżejszy byłby lepszy, ale wydaje mi się, że ten mój jest wystarczająco subtelny. Inna sprawa, że już parę miesięcy nim nie machałem i po prostu nie pamiętam dobrze wszystkich wrażeń, związanych z rzucaniem nim małymi woblerkami.
Pzdr,
Fatso

#11 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 07 sierpień 2009 - 13:42

Gdzieś tutaj http://www.jerkbait.pl/?p=206 został dość szczegółowo opisany kijek bliźniaczy. Opisywał DanielXR

#12 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 07 sierpień 2009 - 16:29

Adiz brachu , to nie kij zawiódł w roli szczupakowego killera , tylko użytkownik . Srednio , i w przybliżeniu kij 3/8 oz ma moc rzędu 8-10 lb , czyli nasze mw 4 kg . Zeby z wędki zwłasza amerykańskiej , wykrzesać pełnię możliwości , linka musi odpowiadać mocą kijowi . Nawet można lekko przebrać miarę , zwłasza przy łowieniu szczupaków . Wbijanie kotwicy rozmiaru powiedzmy 4 czy 6 , w zębate usta , żyłką 0.18 bywa mało efektywne . To w realu nie więcej niz dwa kilo , i jakie ciągliwe ..



#13 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 10 sierpień 2009 - 19:56

kiedys ... w zamierzchlych czasach ... wspominalismy o wedkach typu crank bait, ktore z charakterystyki, przede wszystkim dzieki glebszemu ugieciu, swietnie nadaja sie do woblerow i rownoczesnie posiadaja duza moc ... pomysl o takim kiju


a ja bym poszedl jeszcze dalej i nawet pokusil sie o podanie konkretnego wedziska.

To St Croix Legende tourament TBS70MM moc 10 lbs akcja moderate c/w do 5/8 oz . Mialam ten kij w rekach i do w opisanej przez ciebie sytuacji spisywalby sie znakomicie.

Jesli lubisz jednak szybsze kije o zdecydowanie szczytowej akcji to w tej samej serii Legend Tourament jest spinning o symbolu

TWS70MLF

Moc podobnie 10 lbs, akcja fast, c/w do 3/8 oz.

Mam casting zbudowany na tym blanku i miota 4g woblerki bardzo dobrze. Kij ten posiada bardzo cienka szczytowke, dobrze ladujaca sie przy niskich masach i mocny dolnik, ktory zatrzyma 50 cm pstraga na 100%.

pozd JW :D

#14 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 sierpień 2009 - 20:13

Oj , Jerzy !!Zdaje się , że lawinę na się chcesz wywołać ..
I w elementarnych blankach Premierach jest kilka kwalifikujących się na krajowe pstrągi typu 10lb i 1/2 uncji .

#15 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 10 sierpień 2009 - 20:25

jurek lubi burze ... u niego strasznie rzadko pada
zgadza sie, gdyby 7 stopowego premiera (10 lb do 1/2 OZ) troche lzej ubrac, to juz bylby rasowy kij do takiej zabawy ... 7'6 wild river tez sie swietnie nadaje a w lzejszych przelotkach bylby jeszcze swietniejszy ... a i w avidach, podstawowych batsonach i cieplych talonach by sie cos znalazlo

#16 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3199 postów

Napisano 10 sierpień 2009 - 21:27

taaaa !!! umnie rzadko pada i tylko na zime!! :lol:

Jak zamowilem tego 4S70MLF na ktorym fabrycznie robia TWS70MLF z przeznaczeniam na klenie i jazie z maleych rzeczek i w dodatku pod casting to mi Masiak ucial blank o dwa cale od dolu!! Uznal ze ten blank mimo deklarowanych 10 funtow to sie na .... sandacze nadaje, a nie na klenie!! Kijek po uzbrojeniu w SIC`i dlugosci 6,8 nieco zlagonial. Chcialbym zobaczyc takiego pstraga z malych polskich rzeczek, ktory poszalalby na tym dragu! Na ten blank zdecydowalem sie zewzgledu na faktycznie delikatna szczytowke, ktora w castingowych technikach rzutowych na malych dystansach z paprochami dziala poprostu swietnie.

pozd JW :D



#17 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 10 sierpień 2009 - 21:43

Kij do lindy to holownik ciężarków . Dół ma jak tyczki Siergieja Bubki . Łukasz jest profesjonałem , to zbędne cm odjął jak nać od marchwi ..
A mnie zauroczył w tej serii Jig-n-rig i Tube , czyli aksamitni mordercy . Ten drugi I XMG to moja ostatnia obsesja ..

#18 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2028 postów

Napisano 11 sierpień 2009 - 00:12

A ja, bardzo skromnie polecę:

ATC CB 662 6'6 7-15lb 7-18 gr (tak opisany), jako miękka alternatywa dla Steez'a Raptor. :mellow:

Kij zbudowany w pracowni XRods! :mellow: