Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z końcową powłoką domalux


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 23:37

Ostatnio zauważyłem ze moje wobki z zeszłego roku mają problem z powloka końcową. Krótko mówiąc domalux classic silver po lekkim zdrapaniu paznokciem schodzi z kolorkami do samego drewna. Dałem tylko dwie warstwy...wczesniej kladlem 4 i problemu nie ma...kolorki to modelarskie pactry. Mam przed soba sporą partie plus hartzlacka hs super stronga. Wobki są plaskie grube na 0,5cm i mają po jednym jajcu na brzuchu. Nie chce spieprzyc sprawy i zastanawiam się czy ilość warstw jest rzeczywiscie istotna. Lakier odpryskuje na ostrzejszych krawedziach na przejsciu boków w grzbiet i brzuch. Na płaskich bokach jest ok. Dodam ze te wczesniejsze z ktorych nic nie zlazi mają klasyczne kształty...

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2

#2 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 23:40

Załączony plik  uploadfromtaptalk1421620846348.jpg   51,08 KB   15 Ilość pobrań

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2

#3 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 18 styczeń 2015 - 23:48

Zatop jeszcze dwa razy i po problemie.A tak na poważnie to są to płaszczyzny gdzie są spore naprężenia w powłoce może być to powodem tego zjawiska...Farbę nakładałeś bezpośrednio na drewno czy pod nią stosowałeś jakąś powłokę ochronną?Jedną warstwę lakieru lub kąpiel w pokoście itp.



#4 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 18 styczeń 2015 - 23:54

Tak, ilość warstw zdecydowanie ma znaczenie. Osobiście nie schodzę poniżej 4 i Tobie radzę to samo.



#5 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 18 styczeń 2015 - 23:57

Najpierw kapiel w caponie, lekki szlif na to zanurzenie w bialym akrylu potem kolorki i dwie warstwy domaluxu ale nie pierwszej świeżości

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2

#6 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 19 styczeń 2015 - 00:17

Na "ostrych krawędziach" przeważnie warstwa lakieru jest znacznie cieńsza niż na "płaskim-obłym", to tak jak chłopaki radzą, 4 warstwy minimum... Ja tam maczam z 7-8 (przy dużych woblerach czasem więcej) zmieniając też przy okazji "punkt zaczepienia" czyli raz spływa na ogonek, raz na mordkę woblera...

Acha, no i nie dopuszczam aby "poprzednia warstwa" mi przyschła dzięki temu następna ma możliwość "zlać się" z poprzednią w wyniku czego w efekcie robi się "taka warstwa lakieru", która nie pęka, nie łuszczy się, nie do uszkodzenia o kamienie itp...


  • Adam L., ROOS i Leadrock lubią to

#7 OFFLINE   Fred A

Fred A

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaDom na wiślanym brzegu...

Napisano 19 styczeń 2015 - 00:21

Jeśli to nie konsystencja gluta to nie ten problem tylko doszukiwał bym się problemu z za małą ilością lakieru.Ja osobiście na wobki kładę spore ilości czasem nawet ich nie liczę mają być gładkie.W przypadku stosowania naprzmiennych warstw może się coś takiego zrobić choć u mnie z uwagi na więcej warstw nic takiego nie występuje...

Zdziwienie mnie natomiast bierze jak czytam o stosowaniu caponu do woblerów (daj kilka warstw Domaluksa i po sprawie)Wybór technologi w tworzeniu woblerów pozostawiam wyborowi samego zainteresowanego.

Domaluks kładę grubiej i woda im nie straszna nie zabezpieczając ich w caponie. ;)



#8 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 00:28

Caponu używam z przekonania i przyzwyczajenia...muszę spróbować położyć więcej warstw i może to pomoże...

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2

#9 OFFLINE   G_rzegorz

G_rzegorz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1342 postów
  • LokalizacjaKujawsko pomorskie
  • Imię:Grzegorz

Napisano 19 styczeń 2015 - 07:28

Osobiście również stosuję kilkunastominutową kąpiel korpusów w caponie...zwłaszcza topoli, która chłonie go jak gąbka...jeśli o domaluxa chodzi to tak jak poprzednicy piszą: minimum 4 warstwy...ostatni test zgniecieniowy jednego z balsowych wobków udowodnił, że powyższy sposób jest wystarczająco skuteczny

#10 OFFLINE   grayo

grayo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Lokalizacjaz nad Pisy

Napisano 19 styczeń 2015 - 10:03

Na "ostrych krawędziach" przeważnie warstwa lakieru jest znacznie cieńsza niż na "płaskim-obłym", to tak jak chłopaki radzą, 4 warstwy minimum... Ja tam maczam z 7-8 (przy dużych woblerach czasem więcej) zmieniając też przy okazji "punkt zaczepienia" czyli raz spływa na ogonek, raz na mordkę woblera...

Acha, no i nie dopuszczam aby "poprzednia warstwa" mi przyschła dzięki temu następna ma możliwość "zlać się" z poprzednią w wyniku czego w efekcie robi się "taka warstwa lakieru", która nie pęka, nie łuszczy się, nie do uszkodzenia o kamienie itp...

a czy przy nałożeniu lakieru na poprzednią niedoschnięta warstwę nie robią się ala zacieki lub jakieś nie doskonałości?



#11 OFFLINE   Leadrock

Leadrock

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 207 postów
  • LokalizacjaPółpustynia Środkowopolska
  • Imię:Franek

Napisano 19 styczeń 2015 - 10:59

Na "ostrych krawędziach" przeważnie warstwa lakieru jest znacznie cieńsza niż na "płaskim-obłym", to tak jak chłopaki radzą, 4 warstwy minimum... Ja tam maczam z 7-8 (przy dużych woblerach czasem więcej) zmieniając też przy okazji "punkt zaczepienia" czyli raz spływa na ogonek, raz na mordkę woblera...

Acha, no i nie dopuszczam aby "poprzednia warstwa" mi przyschła dzięki temu następna ma możliwość "zlać się" z poprzednią w wyniku czego w efekcie robi się "taka warstwa lakieru", która nie pęka, nie łuszczy się, nie do uszkodzenia o kamienie itp...

Robię niemal identycznie.

Lakierowanie (ilość warstw) w moim przypadku zależy od fantazji, ale średnio 8-12. Też zależy od rozmiaru, budowy i celu.

Pod szczupacze zęby i tam, gdzie to nie popsuje akcji - daję więcej.

Tam, gdzie od ilości lakieru może zależeć akcja, przy wobkach z małym sterem  - mniej.



#12 OFFLINE   zorro

zorro

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2676 postów
  • LokalizacjaWarszawa-Kamienne Skarżychoooo...
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Szczepanik

Napisano 19 styczeń 2015 - 11:31

a czy przy nałożeniu lakieru na poprzednią niedoschnięta warstwę nie robią się ala zacieki lub jakieś nie doskonałości?

Trzeba po prostu "wyczaić moment"... Czyli poświęcić ze dwie-trzy "gołe dechy" na eksperymenty, a potem, to już się "samo robi"...

I nie ma żadnych zacieków, glutów czy innych nieszczęść, a wobki są gładziutkie... :)



#13 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 19 styczeń 2015 - 14:33

Gdy jeszcze stosowałem pokrywanie lakierem, dawałem 6 (wobki małe, do 2 cm) do nawet 15 (woblery przeznaczone dla szczupaka i na głowatkę) warstw lakieru. Przy takiej ilości warstw naturalną tendencją były próby przyspieszania procesu. W tym również kładzenie kolejnej warstwy na nie do końca wyschniętą poprzednią. 

Pierwszą "oznaką" były "sople" z lakieru. Takie "gluty" zwisające z woblerów. Czasem nawet dość długie ;)

A drugą, bardziej irytującą, była długość schnięcia tej warstwy. Schła irytująco długo :unsure: I był to tak naprawdę jedyny powód, dla którego unikałem kładzenia następnej warstwy lakieru na niedoschniętą poprzedniczkę.


  • krzychun lubi to

#14 OFFLINE   czerwcowy0520

czerwcowy0520

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 227 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 15:35

Dzieki wielkie wszystkim za pomoc, mam nadzieję ze problem sie nie powtórzy.

Wysyłane z mojego GT-S5830i za pomocą Tapatalk 2