Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kiedy błyskamy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 11 listopad 2009 - 18:15

Wiadomo że gdy jest za ciemno :D Robiłem ostatnio trochę portretów przy jesiennym zachmurzeniu z lampą i jestem pozytywnie zaskoczony efektami.Wyszło mi że jak najbardziej.Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

#2 OFFLINE   @slider@

@slider@

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2730 postów

Napisano 11 listopad 2009 - 18:36

Czym większa liczba przewodnia i celny TTL, tym lepsza. Ostatnio można zaobserwować że ceny lampek schodzą w dół, trzeba pomyśleć o kolejnej lampce :D

Bardzo fajną zabawą jest błyskanie bezprzewodowo przy użyciu paru 2-3 lampek tzw Strobing. Strobing ma na celu ograniczyć obróbkę w programach graficznych poprzez odpowiednie ustawienie lamp.Lampy są wyzwalane poprzez system CLS(Nikon)jak również urządzenia radiowe do tego przystosowane takie jak PocketWizard, RadioPopper czy też tanie chińskie cactus'y PT-4.


BTW. Ceny sprzętu nikona idą w dół :D

Pozdrawiam
Slider

#3 OFFLINE   KokoN

KokoN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów

Napisano 13 listopad 2009 - 09:22

Ja kiedys znalazłem taka oto ciekwą stronę :

http://foto.jasiu.pl/index.html



#4 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 13 listopad 2009 - 22:04

Przydatny link,zrobiło się trochę jaśniej.

#5 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 17 listopad 2009 - 19:26

To zależy od tego co chcesz osiągnąć. Kiedy jest ciemno pewnie używasz lampy błyskowej ale efekt jest taki jaki jest - pierwszy plan oświetlony, drugi ciemny jak ... W tradycyjnym ustawieniu lampy światło jest do tego płaskie a efekt mizerny.

Drugi typowy przykład to kiedy są mocne kontrasty. Tutaj lampa błyskowa próbuje delikatnym błyskiem rozjaśnić przejścia między światłem a cieniami. Im lepsza lampa, z TTL, tym lepszy efekt ale nadal zdjęcia wyglądają nadal dość płasko.

Trzeci to kreatywne wykorzystanie światła, zastosowanie modyfikatorów (softboxów, parasolek). Tutaj więcej zachodu ale możesz zrobić bardzo dużo dobierając odpowiednio moc lampy (albo wielkość przysłony) oraz czas. Czasem sterujesz ilość światła zastanego, przesłoną moc błysku. Niestety ze zwykłą lampą błyskową jesteś dość ograniczony bo jej moc jest bardzo słaba i często zdany jesteś na wykonanie zdjęć pod koniec dnia, kiedy słońce jest już nad horyzontem.

Jestem zdania, że im więcej lampek tym gorsze ustawienia i ... często gorsze efekty. Większość tematów spokojnie można zrealizować za pomocą jednego źródła światła.

Gdybyś chciał wiedzieć więcej napisz. Chętnie porozmawiam na ten temat.



#6 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 17 listopad 2009 - 21:05

Lampka to SB-900 mam ją jakieś 3 tygodnie i w sumie już nie wyobrażam sobie zdjęć poważniejszych bez lampy.Pstrykałem portrety w dzień , pięknie rozjaśnia cienie na twarzy i dodaje koloru przy listopadowym świetle.Korzystam z ustawienia TTL BL FP i daję -1,7EV.Czyli automat.Pozostać przy tym czy lepsze efekty uzyskam w jakimś innym ustawieniu?W sumie to co mam w niej opanować.Lampa błyska,a nie wiem o co w niej chodzi poza tym automatem :unsure: ?

#7 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 listopad 2009 - 11:33

Fish, sb-900 to super lampka i na zwykłym automacie TTL BL FP da się robić bez żadnego dodatkowego kręcenia. Oczywiście masz rację, korektę trzeba tylko mądrze dobrać i .... jazda. Przyjemność wielka. Ta lampka daje też wiele, wiele możliwości - mnie się podoba zoom 200mm, który wykorzystuję :D

Jeśli chodzi o manuala to używam również ale tylko w przypadku off camera flash, czyli jak pracuję z softboxem albo parasolką. W Nikonie jest CLS więc nadal można pracować na automacie sterując commanderem z body albo z drugiej lampki ale ja korzystam z wyzwalania zdalnego za pomocą pocket wizardów więc nie ma pomiaru TTL, za to mam niesamowitą elastyczność - odbiornik mnie widzi w odległości 500m bez względu na to czy coś stoi na drodze, czy nie. Fajnie się wtedy robi zdjęcia długim tele, mając źródło światła daleko od aparatu, a blisko obiektu fotografowanego.


Pozdrawiam
Remek

#8 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 18 listopad 2009 - 13:13

Czyli przy lampie na body pozostaję przy automacie TTL BL FP i mądrej korekcie EV :D .
Z jakich ustawień w lampie korzystasz przy pracy z parasolką przy CLSie?Lampa w trybie TTL czy ustawienia manualne?

#9 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 18 listopad 2009 - 15:04

Przy CLS oczywiście TTL bo CLS działa GENIALNIE (!!) w trybie TTL i jest bardzo, bardzo prosty. Polecam Tobie fantastyczną książkę o CLSie Joe McNallyego, która została wydana w zeszłym miesiącu w Polsce. Chodzi mi oczywiście o Z pamiętnika lamp błyskowych czyli 2 książka tego autora (pierwsza była średnia, druga jest niesamowitym kompedium wiedzy o tym jak używać światła błyskowego w systemie CLS). Manuala używam tylko w przypadku Packet Wizardów. Daje mi to jak napisałem niesamowitą elastyczność - mogę podłączyć zarówno zwykłe lampy błyskowe (nawet nie CLS) jak i światło studyjne.

SB-900 jest fajna. Jedyny feler to czujnik temperatury. Kiedyś robiłem zlecenie - reportaż, no i po kilkudziesięciu błyskach notorycznie, po kilku następnych lampa odmawiała posłuszeństwa. Musiałem użyć drugiej, a pierwsza poszła do torby na studzenie :D

#10 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 grudzień 2009 - 12:06

Jeśli ktoś chciał by się pobawić z fotografią w błyskanie w nieco inny sposób to zapraszam na priv :D
Poniżej zdjęcie z mojego kompaktu i link do zdjęcia kolegi z bardziej szybkostrzelnej maszynki.
http://www.digart.pl.../Detonacja.html

Oba zdjęcia przedstawiają prawie ten sam efekt tylko uchwycony na 2 różne sposoby.



Załączone pliki



#11 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 09 grudzień 2009 - 13:56

Sylwester blisko,może by wykorzystać ten błysk nie tylko w fotografii :unsure: .Jaki jest orientacyjny koszt materiałów do takiego flesza?

#12 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 grudzień 2009 - 19:22

To zależy jakich materiałów się użyje, mieszanek fotobłyskowych jest kilka rodzajów. Mi się trochę poszczęściło i utleniacz miałem za darmo. Dobry pył aluminiowy kosztuje ok 60zł za kilogram a z takiej ilości można zrobić bardzo dużo mieszanki :mellow:
Ale generalnie w zależności od składu cena powinna się wahać od 20-60zł za kilogram gotowego produktu. Na zdjęciu powyżej jest ok 15-20g

#13 OFFLINE   FISH

FISH

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 619 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 10 grudzień 2009 - 00:31

Robi wrażenie przy tej ilości :huh: .
Można to kupić w necie z opcją wysyłki kurierskiej?

#14 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2009 - 20:46

Nie powinno być problemu, ja jeszcze nic z takich rzeczy nie kupowałem przez internet ale na allegro jest prawie wszystko.
Tylko co do pyłu aluminiowego to nie może być byle jaki.
Ja kupowałem w tym sklepie
http://www.transkolor.pl/
Nie wiem czy wysyłają ale można zadzwonić i zapytać.