Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Cała prawda o zestawie na sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 08 kwiecień 2015 - 07:42

Uważam, że wszystko jest dla mądrych ludzi. Jeżeli widzisz / wiesz, że w danym łowisku możesz liczyć na metrowego kloca to próba skuszenia go na zestaw light czy medium to faktycznie nieporozumienie.

Ale jeżeli łowię kilka/kilkanaście ryb w przedziale ok. wymiarowym i na nie jestem w głównej mierze nastawiony, takie rybki biorą mi na zestaw 10lb to tak będę łowił. Jeżeli po drugiej stronie linki trafi się godny przeciwnik nie będę go męczył dla funu, bo taka ryba na lekkim zestawie to frajda. Większość rozsądnych ludzi również. 

A na głupotę nie ma rady i koniec.

 

Czy zestaw na suma, na kiju 30lb z linką 50lb dla ryby na poziomie 70-80kg jest właściwy? Przecież to niemal jakbym łowił 10kg szczupaki na zestaw 10lb, z tą tylko różnicą, że takiego szczupaka dałbym pewnie radę na klatę, a sum ok 30kg dobrze dał mi w kość, to co dopiero taki 2x większy? Powinniśmy w takim układzie do trola używać wyłącznie sprzętu o mocy 100lb, gdyż to właśnie w trollu są największe szanse na kontakt z olbrzymem?



#62 OFFLINE   Maciej1979

Maciej1979

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Maciej

Napisano 08 kwiecień 2015 - 17:41

90%sezonu pływam za okoniami z kijami do 8lb i 10lb ,szczupak i sandacz to przyłów ,rzadko się na nie nastawiam. Oczywiście jak celowo łowię sandacze czy szczupaki to innym sprzętem,ale jak mi się uwiesi na 10 lb 90 cm to co mam zrobić przeciąć linkę?CZy łowić okonie na 20lb?i oglądać ryby na zdjęciach w sieci....
  • bassy i mdziam_78 lubią to

#63 OFFLINE   kuba81

kuba81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 57 postów
  • Imię:kuba

Napisano 09 kwiecień 2015 - 14:03

chyba przesadzacie :/ po co niektórym plecionka 0.18 na sandacze ? :/ powiedz mi jak sobie radzisz podczas dużego wiatru? dajesz 50g główki na 2m wodzie? obecnie stosuję 0,12 plecionkę i w zupełności wystarcza. Podkreślam, że nie chodzę na ryby tylko w weekendy, moje łowienie zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku z kilku dniową przerwą łącznie. Nie uważam się za amatora i wnioskuję po wielu godzinach na wodzie, że za gruba plecionka to żadne plusy. Siłowy hol sandacza koło 3kg to nic nadzwyczajnego dla takiej (0.1-0.12) plećki. moim skromnym zdaniem plecionka na sandacza to max 0.15 już podczas dużego wiatru łowienie jest mocno utrudnione.



#64 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 kwiecień 2015 - 11:09

chyba przesadzacie :/ po co niektórym plecionka 0.18 na sandacze ? :/ powiedz mi jak sobie radzisz podczas dużego wiatru? dajesz 50g główki na 2m wodzie? obecnie stosuję 0,12 plecionkę i w zupełności wystarcza. Podkreślam, że nie chodzę na ryby tylko w weekendy, moje łowienie zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku z kilku dniową przerwą łącznie. Nie uważam się za amatora i wnioskuję po wielu godzinach na wodzie, że za gruba plecionka to żadne plusy. Siłowy hol sandacza koło 3kg to nic nadzwyczajnego dla takiej (0.1-0.12) plećki. moim skromnym zdaniem plecionka na sandacza to max 0.15 już podczas dużego wiatru łowienie jest mocno utrudnione.

każda plecionka przeszkadza przy wietrze, trza ją uciąć :P wtedy nie przeszkadza :D

ja używam plecionki do łowienia z opadu (czyt. próbując złowić sandacza) koło 21kg - z dwóch powodów: 1. taką 0.12 to nie widać na wodzie, 2. większość zaczepów wychodzi albo sama przynęta z nich, zdarza się rozgięty hak ;)



#65 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 10 kwiecień 2015 - 13:55

21 kg plecionka ? Na węźle czy liniowa ?


Użytkownik Szymon82 edytował ten post 10 kwiecień 2015 - 14:00


#66 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 kwiecień 2015 - 15:59

uno momento :D

edit: chyba tą co podają 0,20mm HM8X :D


Użytkownik ROOS edytował ten post 10 kwiecień 2015 - 17:04


#67 OFFLINE   lamiglas87

lamiglas87

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 287 postów
  • LokalizacjaPałuki/WLKP
  • Imię:Radek
  • Nazwisko:W

Napisano 10 kwiecień 2015 - 17:23

Dokaldnie zgadzam sie z kolega Kuba81 ze 0.15 to juz na sandacza huk. Akurat w moim przypadku bardzo malo lowie na rzekach raczej jeziora badz zbiorniki zaporowe i jak w tych drugich zaczepow jest dosc sporo to w jeziorach akurat malo jest zaczepow i jakas super gruba plecka nie jest mi potzrebna wrecz przeszkadza a tego ze plecionki nie widac bo jest cienka to jeszcze nie slyszalem a moze kolego warto uzywac kolorow fluo to bedzie ja widac :D



#68 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 kwiecień 2015 - 18:40

Dokaldnie zgadzam sie z kolega Kuba81 ze 0.15 to juz na sandacza huk. Akurat w moim przypadku bardzo malo lowie na rzekach raczej jeziora badz zbiorniki zaporowe i jak w tych drugich zaczepow jest dosc sporo to w jeziorach akurat malo jest zaczepow i jakas super gruba plecka nie jest mi potzrebna wrecz przeszkadza a tego ze plecionki nie widac bo jest cienka to jeszcze nie slyszalem a moze kolego warto uzywac kolorow fluo to bedzie ja widac :D

no fakt zapomniałem że można używać plecionki fluo



#69 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 10 kwiecień 2015 - 21:42

Grubosc linki jest uwarunkowana metoda ktora stosujemy i miejscem !

Wiec jak bedziecie sie przepychac kto co czym i dlaczego jest naj ,to  najpierw moze cos o miejscowce a pozniej o sposobie podania wabika.

Z lodzi na stojacej wodzie zapodam 0.1 -0,12, a na przyklad na wodzie wolno plynacej z brzegu zapodam minimum 0.2 -0.25

i nie chodzi tu o wytrzymalosc. Dotyczy to sandaczy bo szczuple to co innego.Tam zejscie ponizej 0.35 jest nieporozumieniem w moim przypadku.( plecionki oczywiscie ) 



#70 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1590 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 10 kwiecień 2015 - 23:43

uno momento :D
edit: chyba tą co podają 0,20mm HM8X :D

Dragon gwarantuje wytrzymałość tej plecionki na 23,6 kg - ostro :rolleyes: , nawet dzieląc na pół wychodzi ponad 10 kg na węźle a ciekawe jak jest w rzeczywistości B) .
Najmocniejsza spinningowa plecionka jaką miałem to był Stren SonicBraid 30 lb , niby 0,23 wytrzymywał 11 kg na palomarze. Tego typu wytrzymałości w moim odczuciu kwalifikują te linki do połowu sumków na lekki sprzęt. Mimo wszystko jak ktoś już napisał - każdy łowi jak lubi i czym lubi .Na PowerPro 15 lb czyli 0,19 mm to można już sandacza i szczupaka ciągnąć razem na jednym woblerze i to bez dawania im czasu na szaleństwa.

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 11 kwiecień 2015 - 08:17


#71 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 11 kwiecień 2015 - 01:11

Grubosc linki jest uwarunkowana metoda ktora stosujemy i miejscem !

Wiec jak bedziecie sie przepychac kto co czym i dlaczego jest naj ,to  najpierw moze cos o miejscowce a pozniej o sposobie podania wabika.

Z lodzi na stojacej wodzie zapodam 0.1 -0,12, a na przyklad na wodzie wolno plynacej z brzegu zapodam minimum 0.2 -0.25

i nie chodzi tu o wytrzymalosc. Dotyczy to sandaczy bo szczuple to co innego.Tam zejscie ponizej 0.35 jest nieporozumieniem w moim przypadku.( plecionki oczywiscie ) 

Grubo jedziesz :) jakiego kija uzywasz przy takich pleckach i jakich przynet? Mam na mysli sandacze, te na wolno plynacej wodzie z brzegu.



#72 OFFLINE   Dano.

Dano.

    Wyprawy wędkarskie do Laponii

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 2330 postów
  • LokalizacjaBaza wędkarska w Laponii
  • Imię:Daniel

Napisano 11 kwiecień 2015 - 06:07

Dragon używa nomenklatury, wg której to nie jest wytrzymałość linki, a maksymalna waga ryby, którą możesz wyholować

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

#73 OFFLINE   mdziam_78

mdziam_78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1713 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marcin

Napisano 11 kwiecień 2015 - 06:58

Do plecionki 50lb na szczupaki, bo to pewnie taka jest przy średnicy stosowanej przez Kolegę Z Olsztyna to najmarniej BeastMaster XHP lub jakiś inny 30lbs i to tego porządna betoniarka. Takim zestawem sumy po 150cm się wkręca w przelotki, to szczupaki pewnie pod wodzik podjeżdżają. Co to za frajda?
  • tomas24 lubi to

#74 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 11 kwiecień 2015 - 08:12

strike wire 0,36 ( 30kg) a kreciol to abu revo nacl  i podyktowane to jest przynetami 

Mozecie dobierac sprzet do ryby , a ja dobieram przede wszystkim do wabikow 

Na rzeke moj ulubiony wiekowy garbollino feeling troche przerobiony.Darze ten kij wielkim sentymentem,mimo ze ciezki.

Zeby byla jasnosc.Gruba plecionka na rzece jest podyktowana spadochronem.Wabik chce przytrzymac jak najdluzej w domniemanym miejscu sandacza.Wiec zalezy mi na podrywaniu przynety maksymalnie w pionie.

Ale najczesciej lowie z lodzi ( nie chce mi sie juz lazic) hihi

Patykow jest tam pare i np na shimaniaku  0,1  na avidzie 0,14  na dragoniku .0,17

ps

W przeciwienstwie do niektorych,co to wszedzie byli i  wszystko wiedza, zaden ze mnie fachman mimo ze mistrzostwo okrego w OL bylo i tu w svensolandii  na 4 starty trzy razy.

Nadal uwazam ze wiem niewiele :)


Użytkownik Z Olsztyna edytował ten post 11 kwiecień 2015 - 08:47


#75 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 11 kwiecień 2015 - 09:22

jak już pisałem, może i kilka razy :P

ja używam, ja łowię (czyt. nie narzucam nikomu bo sam tak chcę robić :P)

do rzeczy: tego HM-a wybrałem w drodze organoleptycznego macania, a mianowicie nie była okrągła, była "miękka" - stan zbliżony z oczekiwanym, fluo zielona - dobrze widoczna na wodzie. spełnienie tych czynników zapewnia mi dobrą obserwację plecionki na wodzie, przy łowieniu z opadu (przede wszystkim na koguty, czasem guma).

w/w plecionki używam nie ze względów wytrzymałościowych, a z powodu widoczności (grubsza=lepiej widoczna). offtopic - jak chce łowić okonie używam cienkiej żyłki i cienkiej plecionki.

plecionka do opadu, tą którą tu podaje, ma też minusy i świadomie je akceptuje etc, wiadome że łatwo robi się balon na wietrze i lekkimi wabikami nie da się łowić, a jeśli tak to rzuty są na małą odległość



#76 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 11 kwiecień 2015 - 09:31

strike wire 0,36 ( 30kg) a kreciol to abu revo nacl  i podyktowane to jest przynetami 
Mozecie dobierac sprzet do ryby , a ja dobieram przede wszystkim do wabikow 
Na rzeke moj ulubiony wiekowy garbollino feeling troche przerobiony.Darze ten kij wielkim sentymentem,mimo ze ciezki.
Zeby byla jasnosc.Gruba plecionka na rzece jest podyktowana spadochronem.Wabik chce przytrzymac jak najdluzej w domniemanym miejscu sandacza.Wiec zalezy mi na podrywaniu przynety maksymalnie w pionie.
Ale najczesciej lowie z lodzi ( nie chce mi sie juz lazic) hihi
Patykow jest tam pare i np na shimaniaku  0,1  na avidzie 0,14  na dragoniku .0,17
ps
W przeciwienstwie do niektorych,co to wszedzie byli i  wszystko wiedza, zaden ze mnie fachman mimo ze mistrzostwo okrego w OL bylo i tu w svensolandii  na 4 starty trzy razy.
Nadal uwazam ze wiem niewiele :)

Napewno swoje wiesz, nikt temu nie zaprzecza. Ale nie napisałeś do jakiego kija i przynęt używasz 0.25 na rzece pod sandacze. Jak się robi balon to ciężko rybę zaciąć. Ja sprowadzam wachlarzem gumę tam gdzie się spodziewam ryby. Nurt i tak mimo balona zabierze gumę. Tak mi się przynajmniej wydaje. Gratuluję sukcesów. Piszę szczerze bez szydery.

#77 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 11 kwiecień 2015 - 10:07

no jak nie napisalem - garbolino feeling 330 , no 330 to on byl kiedys hihi

No nurt zabierze....

Polozysz na dnie i podrzucisz - tak? 

Ja z dluzszym kijem i gruba plecionka odchodzaca od wabika prawie w pionie ( nurt mi ja ladnie ulozy) podrzuce na 0,5m i jednoczesnie podniagne do siebie 20-30cm - tak?

Zaloze lzejsza glowke i podrzucajac moge przesunac od siebie wabik- tak?

Wyczujesz konar albo inne badziewie ,pobujam troche gume w pionie i jak nic to spoko przeskocze popuszczajac plecionke i energicznie podszarpujac - tak?

Mozesz tak probowac z plecionkami rzedu 0,13 

Mozna i maluchem z Olsztyna do W-wa jechac nik nikomu nie zabroni