Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór wędziska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 20:00

Witam, zamierzam kupić niedrogi, 300cm kij na bolenia, interesują mnie 3 pozycje:
Daiwa sam fisher triforce 10-40g
Shimano catana BX 300 MH 15-40g
Jaxon perseus spinning do 40g
Najbliżej mi do daiwy, jaxonowi nie ufam i go nie lubię ALE:
Jaxon na 3m blanku ma 9 przelotek, a ze zdjęć, które znalazłem w necie wynika, że daiwa i shimano mają po 7 przelotek...
Dotychczas łowiłem bolki (chronologicznie) na:
Cormoran black star 270cm 10-40g
Cormoran powergrip 270cm 3-12g
Byron grey mammoth senso cast 270 cm 2-10g
Daiwa infinity q jigerspin 300cm 3-18g
Najprzyjemniejsze wrażenia miałem łowiąc na black stara (każde branie, nawet małej sztuki, to było sławetne boleniowe kopnięcie, na wszystkich kolejnych kijach to raczej mocne przytrzymanie- raz na daiwie poczułem to kopnięcie, ale to było na popera z powierzchni, z 15 metrów, więc to co innego), dlatego teraz szukam kija w podobnym przedziale c.w.
Jeśli któryś z Kolegów łowi, lub łowił którymś z tych kijków, albo może je porównać, to bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

#2 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 24 listopad 2009 - 20:17

Tak troszkę OT ale...., to kopnięcie, sądzę właśnie, z tej przyczyny, że wędzisko było sztywne raczej. Nie czułe.
Aż tak bardzo nie znam się na kopnięciach ale skoro już musisz tak odczuwać każde branie, to wybierz wędzisko sztywne i w długości do 2,7m.

#3 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 20:42

Ja nie szukam czułości, myślę, że masz rację Popper, że chodzi o sztywność. Wędzisko jakie proponujesz już mam (w/w black star), a chcę jeszcze popróbować 3-metrowym. Daiwa infinity q też jest sztywna, jednak dużo delikatniejsza.
A w boleniach zakochałem się właśnie przez to kopnięcie, i to w ich łowieniu mnie najbardziej kręci.

#4 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 24 listopad 2009 - 21:12

A w boleniach zakochałem się właśnie przez to kopnięcie, i to w ich łowieniu mnie najbardziej kręci.




<_< <_< <_< <_< w takim razie proponuje wypad na morska plaze. moze byc belona ale zdecydowanie bardziej polecam Troćki / ososie :mellow:

co prawda kopnięcie nie zawsze jest przy braniu, za to ... chodnikowa płyta któa przygniata przynęta ... to trzeba samemu poczuć :D

#5 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 listopad 2009 - 21:54

@Kriss

najlepiej jakbys poszedł do jakiegoś sklepu i przerzucil troche konkretnych kijkow. W tym segmencie tylko tak mozna cos ewenualnie wybrac sensownego, opierania sie na zdjeciach a zwlaszcza na danych katalogowych zdecydowanie nie polecam.

Ostatnio jak bylem w sklepie i tak sobie grzebalem to natrafilem na niezly kijek z naklejką MAXX. Nie pamiętam co to był za model konkretnie.Kosztował coś ok. 300zł.

#6 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 22:12

Friko, znalazłem chyba kij, o którym piszesz, tylko ten, który znalazłem nazywa się MAX empire spin (300 cm i c.w. 10-30g) - nawet ciekawy (na zdjęciu), ale 2 razy droższy od pozostałych (faktycznie 300pln).
Gdybym miał możliwość, to oczywiście wziąłbym te kijki do łapki i nimi pomachał, ale o ile catanę może w Kaliszu znajdę, to Daiwy chyba musiałbym szukać we Wrocku, Krakowie, Wa-wie, itp., a to za daleko, żeby tylko pomachać na sucho wędką.
Mifek nad morze za daleko :( , ale korci bardzo...

#7 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 listopad 2009 - 22:19

To poczekaj. Sezon na bolki jakby powoli dobiega konca - ostatecznie zostało trochę czasu na wybór. Może trafi się okazja żebyś w ciągu nadchodzących kilku miesięcy odwiedził jakiś większy sklep wędkarski, może przy okazji odłożysz trochę kaski itp. Pośpiech jest najgorszym doradcą przy zakupach.
EDIT: przemyś też może kwestię długości. Osobiscie odnosze wrażenie że powyżej 275cm trudno o ciekawy kij, wiec jak możesz nieco krócej zejśc z długością masz większą szansę na sukces.

#8 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 listopad 2009 - 07:06

Oho , ho ..
Mam niejasne przekonanie , że mijasz się z prawdą , albo może raczej przesunąłeś tym stwierdzeniem granice sprzętowej kurtuazji w elastyczność nieludzką ..
Otóż jątrząco zaprzeczam , uzupełniam i jednocześnie prostuję ; w długościach powyżej dziewięciu stóp jest cała masa świetnych i udanych konstrukcji , tyle że są nieobecne i niedostępne w sklepowej ofercie . Bo ta , podobnie jak lokalni politycy , obliczona jest na taniego odbiorcę , który to napisy i pikselizacje medialne bierze za rzeczywistość ..

#9 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 listopad 2009 - 08:09

He he, Sławku :D złapałeś mnie na uogólnieniu, ale chętnie się pospieram. Nic nie poradzę na to że w moim odczuciu dobry blank powyżej 9 stóp zrobić jest po prostu dużo trudniej. Bierzesz sobie do ręki model tego samego producenta, z tej samej serii, powiedzmy 9'0 a potem 10'0 czy co gorsza 106 - no i czuć wyraźnie że ten dłuższy leży juz inaczej, że gorzej wyważony, że wyżej ując go trzeba - ja tak mam często, i nie mówię tylko o sklepowej sieczce ale o ofercie renomowanych firm. Oczywiście że idzie wybrać, sam ma kijki w ciekawych długościach np. lamiglasa: 9'2, 9'6 - ale juz np. kija w długosco 10'6 który autentycznie by mi sie spodobał - nie spotkałem jeszcze. Nic na to nie poradzę, takie mam zdanie i jak to piszą niektórzy nie trzeba się z nim zgadzać :lol:

Pozdrawiam

#10 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 25 listopad 2009 - 18:52

..bo na długim łatwiej róznice wyłapać i wyrażniej widać , a na krótkich trudniej ..
U nas długie kije takie mw 10' , występują głównie w roli dalekosiężnych miotaczy , albo woblerowych holowników . Taki kij to właściwie króciak z przedłużką , albo bezpłciowa pała z funkcja niezłego resora . Czyli freshwater surf ..
Ale jest też całe bogactwo kijów do turlanek , spławianek czy odwrotnego puszczania woblerów . UL , noodle i drifty , czyli cały przedział śliczności , pomysłowości i precyzji .
No , kopytem na gamaku to tym nie pociagniesz ..
Taki Avid 11'0 do trzech ósmych przy 140 gr wagi własnej , harmonijnej pracy i ugięciu , czyż nie rozwiera nam drzwi do nowych możliwości na oścież ?
A nowy XMG 9'2 w wersji cast , to nie otworzy szerzej oczu niejednemu miłośnikowi manierycznych rzutów kartoflem z krótkiego kijaszka , hę ..


#11 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2009 - 10:14

..bo na długim łatwiej róznice wyłapać i wyrażniej widać , a na krótkich trudniej ..


He he, można to ubrać i w takie słowa ale w gruncie rzeczy myślę, że mówimy o tym samym B)

11 stóp powiadasz :huh: ... i podbierak na długiej rączce do tego, czy jak? Kij niezbyt mocny, w naszych warunkach pewnie na jazie, klenie - jak długim dolnikiem przyjdzie go wyważyć i czy nie straci przez to łowiący na wygodzie? I tak dalej i tak dalej... Nie kwestionuje, że w określonych warunkach takie długie patyki mogą być potrzebne - ale kwalifikowałbym je bardziej jako specjalistyczne narzędzia niż obowiązujący standard... i zauważam też fakt, że wraz z przekroczeniem 9 stop zaczynają się pojawiac pewne problemy zwiazane z konstrukcja i obsluga wedki (o czym pisze powyzej).

Twoja kolej.

:D

#12 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 26 listopad 2009 - 11:31

Wczoraj pomacałem catane i sam fishera, catana odpada (kilometrowy dolnik), ale nad tą daiwą to też się muszę zastanowić (na obrazku wszystko ładne, a w łapce to co innego). Z jaxona zrezygnowałem ze względu na moją niechęć i niepochlebne opinie innych.

#13 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 listopad 2009 - 11:39

@Kriss
Jezeli Twoje wymagania co do tej wedki sa wysokie to zeby sobie nie pluc w brode, ze kupiles nie to co wymarzyles, od razu lepiej zacznij odkladac na jakas wedeczke na porzadnym blanku z 2 reki, ktore mozna trafic za calkiem male pieniadze.
Tak male, ze ja bym wolal nie sprzedawac i miec na zasadzie ze sie kiedys przyda...

Gumo

#14 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4891 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 listopad 2009 - 19:06

Tylko niecałe pięć uncji , przypominam , i zwyczajny 12 calowy dolnik sprawę wyważenia rozwiązuje ostatecznie , dla zwykłej męskiej dłoni . I nie zgodzę się uparcie , że UL to sprzęt na formatowy , rybi niesort . Właśnie ten typ kija , ze swoja nieskończona amortyzacja umożliwia siłowy hol . Hol , nie prymitywne wleczenie za ryj na powrozie ..
Muchówki też byś przyciął , brzydalu ?
Gdzie krótki kij jest dobry , tam długi kiepski , i odwrotnie .
Jest to zupełnie inna jakość łowienia , porównując do dewiacji z matchówkami .

#15 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 28 listopad 2009 - 22:13

Witam, zahaczę z innej bajki: ile może kosztować taki kijek robiony na zamówienie - dł. 3m, c.w. ok. 15-40g, sztywny, w miarę lekki (210-240g)

#16 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18584 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 listopad 2009 - 10:01

@Kriss

- czym dłuższy to kosztuje więcej <_< więcej kosztuje sam blank, więcej kosztują przelotki - bo jest ich więcej, więcej kosztuje robocizna w związku z tym.

Nowy kij tej długiści zamówiony w praconi zaczynał się będzie cenowo gdzies w okolicach ok. 800 zł a kończył w okolicach 2000 zł - w zależności od komponentów które wybierzesz.

W dziale Sprzedam na jerkbait.pl używane kije z pracowni sprzedawane są jednak czasem za mniej niż połowę pierwotnej wartości - jest to niezły szok ale tak jest - jeden z kolegów kupił jakis czas temu 3-mterowego używanego Talona za 450 zł chyba (!) W pierwszym rzędzie polacałbym naprawdę śledzić ten działm, czekać na okazję i korzystać jak się nadarzy - warto!

Pozdarwiam

#17 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 01 grudzień 2009 - 13:17

Ciągle szukam, teraz jestem na etapie wyboru pomiędzy Cormoranem black star cm 300cm, c.w. 20-60g a Mikado nsc medium heavy spin 305cm, 10-50g.
Black star ma 8 przelotek (1 na dolniku, 7 na szczytówce, wszystkie dwustopkowe fuji alconite), a Mikado 9 (nie wiem jakie, podobno sic-i, ale nie fuji, więc różnie może być- dwie pierwsze dwustopkowe na dolniku, 7 jednostopkowych na szczytówce),
Black star ma dolnik około 6cm dłuższy (od końca do stopki kołowrotka),
Black star wg producentów jest 8g lżejszy (210g przy 218g Mikado),
Black star ok. 320 pln, Mikado ok. 430 pln
Jeśli chodzi o firmę to Cormorana lubię, a Mikado nie bardzo, ale poza tym, to tylko cena przemawia za Cormoranem.
Co sądzicie o tym kiju Mikado, a co o Cormoranie?
Jak wpływa rodzaj przelotek na charakterystykę wędziska?

#18 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 grudzień 2009 - 14:02

Podajac z gory nazwe raczej nie dojdziesz do ciekawych roziazan....

Ja bym sie skupil na wymaganiach odnosnie tej wedki:

1.Widze, ze preferowany gatunek to bolen a dlugosc sugeruje polow z brzegu (3m)
2.duza wartosc c.w. (40-50g a nawet 60g)
A co jezeli bedzie trzeba uzyc dajmy na to 10g woblera?

Odnosnie przelotek...to musza byc one zamontowane w ten sposob (i takie typ), zeby z 1 strony nie byl zaburzony zanadto stozek, jaki tworzy linka podczas rzutu. Nie widzac kija trudno powiedziec ile to bedzie cm, przy tym typie wedki to bedzie raczej wiecej niz 70cm (od 1szej przelotki do kantu szpuli kolowrotka).
Z drugiej strony musza byc tak zamontowane ( i taka ich ilosc), zeby byla wykorzystana moc i sprezystosc blanku. W praktyce wyglada to tak, ze przy przewleczonej przez wszystkie przelotki lince nie widac na blanku miejscowych nienaturlnych przesztywnien, a konstrukcja wygina sie w parabole.

Wazne jest jakie przelotki (producent) zostaly zamontowane, bo zdarza sie, ze pod powiekszeniem przypominaja one pumeks, ktory w krotkich obcugach zalatwi najlepsza plecionke.
Jezeli wiec wedka ma byc z gatunku tanszych to warto zeby przelotki byly np. Fuji ale z podstawowego materialu.

Gotowa wedka, ktora bym mogl z czystym sumieniem polecic to Shakespeare ugly stik, ktry ma moze nienajszczesliwiej pomontowane przelotki, za to sa to (byly) Fuji hard. Blank nalezy zaliczyc raczej do gatunku kompozytu szklano-weglowego niz do wegla ale za to jest to pewny blank.
Poszukaj wedek z ta nazwa, byla seria Lite i jeszzce jakas inna, byly dostepne rozne dlugosci i c.w.

Gumo

#19 OFFLINE   Kriss

Kriss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów

Napisano 01 grudzień 2009 - 22:00

Gumo, nad Ugly stickiem też myślałem (coś jak tutaj http://www.allegro.pl/item830363727_ugly_stik_custom_graphit e_300_40g_extra_na_prezent.html ), ale zrezygnowałem ze względu na dwustopkowe przelotki ( może trzeba się jeszcze zastanowić, tym bardziej, że sprzedający podaje, że kijek jest na sic-ach)
Bolki łowię na przynęty od 5-6g do ok.15g (najcięższa to jeśli się nie mylę RH10) i myślę, że tymi kijami (NSC, Black star czy Ugly stick) też dałbym radę - może czasem mniej komfortowo.
Ostatni sezon łowiłem Daiwą wspomnianą w pierwszym poście, i nie daje mi ona takiej frajdy z łowienia, jak wspomniany w tym samym poście Black star (moim zdaniem wynika to z różnicy w sztywności tych wędzisk), dlatego szukam czegoś sztywniejszego.
P.S. A czy ten Shakespeare, przez udział szkła, nie będzie bardziej miękki?

#20 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 grudzień 2009 - 22:20

Jezeli chcesz sie skoncentrowac na ciezszych przynetach i moze sie uda jeszzce 5g to bardzo trudne zadanie.
Najlepiej bedzie sie udac do sklepu i pomachac kilkoma ugly stikami.
A najlepiej zaopatrzyc sie w wedzisko z drugiej reki na dobrym blanku.
Nie bede sie bawil w porownania bo od jakiegos juz czasu w ogole zrezygnowalem z kijow sklepowych..

Gumo
p.s.Hojny jegomosc...komplet 2stopkowych Fuji Sic na kiju za 270zł... :lol:




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych