Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

kilka pytań, gdy szukam pstrąga...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 05 kwiecień 2015 - 12:29

Koledzy mam kilka pytań odnośnie spinningowego łowienia tych szlachetnych ryb. Łowię pstrągi od 7 lat na rzekach w Irlandii Północnej. I dziś zadaję pytania kolegom z większym doświadczeniem :) oto one:

1) wysoka woda---czy warto szukać ryb po ulewach? moje rzeczki mają swoje źródła w górkach i po deszczu płynie szybko lub bardzo szybko. Kiedyś omijałem takie dni, ale ostatnio na wysokiej wodzie złowiłem dwa ładne pstrągi. Przypadek czy regóła?

2) żyłka czy plecionka :) wiem, że pytanie wałkowane wielokrotnie. Ostatnio trafiłem na plecionkę berkleya black soft 0.12 - 17kg...czy mogę na nią łowić już na stałe? czy jednak dobierać żyłkę/plecionkę do warunków...od razu zaznaczę, że kręciołek jest używany, gdy w rzeki wpływa łosoś i moc musi być...

@ i ja zastanawiam się nad berkley nanofil 0.17 9,7 kg...używał ktoś tego produktu? lub konger sx4 0.16 11kg...pamiętajcie, że mieszkam w UK i ogranicza mnie ten rynek...wiem, że w Polsce jest większy wybór wielu wędkarskich rzeczy. U mnie jest różnie :) Irlandia Północna stoi muchą i morzem/oceanem i sprzętów do w/w metod i łowisk jest dużo a spinning jest traktowany po macoszemu;)

3) w tym roku zostałem przyjęty do klubu i mogę łowić na fantastycznej rzece pelnej dużych brązowych pstrągów i łososi. Jaki kij polecicie, na tyle uniwersalny, abym mógł łowić pstrągi i mógł nawiązać walkę z zaczepionym łososiem?

4) noc? czy ktoś łowi pstrągi późnym wieczorem i wczesną nocą? ostatnio właśnie po zachodzie słońca, na znanym jak własną kieszeń odcinku złowiłem kilka ładnych sztuk...brały wręcz pod nogami, a godzinę wcześniej na tym odcinku rzeki nie uraczyłem brania. Czy noc dla łowców jest korzystna -czy znów przypadek?!

5) kołowrotek z hamulcem walki? pstrągowo-łososiowy...czy warto szukać takiego? obecnie używam daiwę z hamulcem walki i w sumie użyłem go raz, gdy uderzył mi w woblerka 3 kg szczupak...

6) przynęty - używam woblerki od Stepanowa i kobiki od Roberka Kobylarza, mam też kilka rapal...co polecicie w chwili szukania łososia...

7) kolor plecionki? jaki używać? camo? red?

dziękuję za pomoc i czekam na Wasze uwagi :)


Użytkownik arthrawn76 edytował ten post 05 kwiecień 2015 - 12:39


#2 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 05 kwiecień 2015 - 13:15

Pokuszę się o kilka refleksji, chociaż specjalistą nie jestem :) .

1. W zasadzie tylko dobitniej utwierdzasz mnie, że latem na wysokiej wodzie, po ulewach warto szukać (nie tylko pstrągów). Bardzo często zauważałem na swoich łowiskach wzmożoną aktywność ryb (troci, pstrąga czy bolenia).

2. To bardziej skomplikowane, zależne od całości zestawu. Nie używam już żyłek, jednak stanowczo ich nie neguję. To wg.mnie bardziej kwestia wiary ;) .

3.Blue Rapid 7/28 poradzi sobie ze wszystkim ;)

4.Nie mam doświadczeń (śpię :D ) a poważniej, u mnie jest zakaz ;) .

5. Dobry hamulec przedni załatwia sprawy.

6.Nikt nie odpowie za Ciebie. Użyć należy wszystkiego co dostępne, podglądać miejscowych jeżeli mają wyniki ;) .

7.Nie gniewaj się ale,... nie jest to odpowiednie pytanie :D . Niema znaczenia ;) .



#3 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 05 kwiecień 2015 - 13:39

Pokuszę się o kilka refleksji,

2. To bardziej skomplikowane, zależne od całości zestawu. Nie używam już żyłek, jednak stanowczo ich nie neguję. To wg.mnie bardziej kwestia wiary ;) .

super :) to jakbyś ową plecionkę dobrał :) czy okolica 0.10 i plus minus 6 kg wytrzymalośći? może krok dalej i 0.16/18 i już bliżej 10/11 kg...pstrągi są u mnie na rzeczce do 2/3kg, ale nieraz łowią na zbiorniku retencyjnym a tam są już sztuki dużo większe...przyłowem na rzeczce są szczupaczki praktycznie od 0,5kg do 12 kg...ja osobiście wytargałem tam takiego 3.250kg. I potencjalnie będzie na nowej rzeczce Łosoś :) więc pewnie to 0.16 byłoby minimum :) jak Ty dobierasz i używasz? a jakie plecionki polecasz, a jakie uważasz, że należy omijać szerokim łukiem :)

dziękuję za wsparcie!



#4 OFFLINE   robert67

robert67

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaSelestat(F)

Napisano 05 kwiecień 2015 - 14:16

super :) to jakbyś ową plecionkę dobrał :) czy okolica 0.10 i plus minus 6 kg wytrzymalośći? może krok dalej i 0.16/18 i już bliżej 10/11 kg...pstrągi są u mnie na rzeczce do 2/3kg, ale nieraz łowią na zbiorniku retencyjnym a tam są już sztuki dużo większe...przyłowem na rzeczce są szczupaczki praktycznie od 0,5kg do 12 kg...ja osobiście wytargałem tam takiego 3.250kg. I potencjalnie będzie na nowej rzeczce Łosoś :) więc pewnie to 0.16 byłoby minimum :) jak Ty dobierasz i używasz? a jakie plecionki polecasz, a jakie uważasz, że należy omijać szerokim łukiem :)

dziękuję za wsparcie!

 

Tak jak napisałem w PW :) .

Poza tym, to znowu (w moim odczuciu) kwestia całości zestawu. Począwszy od kija jaki zastosuje staram się dobrać pozostałe parametry w taki sposób by, dało się tym łowić wygodnie, precyzyjnie itd.

Często za delikatna linka powoduje dysproporcje całości. Mam wtedy wrażenie, że przy kazdym wyrzucie przynęty jestem na granicy odstrzelenia jej... :) . Może się tak zdarzyć kiedy komponujesz zupełnie nowy zestaw.

Wolę grubiej z zapasem mocy. Nawet jeśli, opinie potoczne mówią o zmniejszeniu szans na branie ryby ;) .



#5 OFFLINE   Piotreq

Piotreq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaPłock

Napisano 05 kwiecień 2015 - 18:24

Tak na szybko:

1. Warto, bardziej ze względu na czas nad wodą który spędzam a jest go bardzo mało i nieraz nie mam wyboru łowię w warunkach zastanych

2. Żyłka, pletka mi się całkowicie nie sprawdziła

3. MHX SJ9000-2 spory zapas mocy realne cw do 18-20gr, linka 10-12lb.

4. Nocą nigdy nie łowiłem pstrągów..

5. Specjalnie draga do pstrągów bym nie szukał, precyzyjnie wyregulowany przedni powinien wystarczyć

6. Bobry, Sendale, Widły, Mierniki, J. Sikory i tak można by jeszcze sporo...

7. Z moich obserwacji, raczej bez znaczenia kolor linki, łowię jasnozielonym Ownerem od 3 sezonów

Nie jestem ekspertem raczej pasjonatem pstrągowania ;)


  • Guzu lubi to

#6 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 06 kwiecień 2015 - 21:57

Ja tylko na temat koloru linki. Jeśli woda nie jest krystalicznie czysta, to nie ma znaczenia. Jeżeli przezroczystość powyżej 1,5 m, to tylko bezbarwna żyłka, albo plecionka z długim przyponem. Przetestowane w czystych wodach z dużą ilością pstrągów. 


  • Kuba Standera, Franc i bertold12 lubią to

#7 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 08 kwiecień 2015 - 18:41

a kwestia przyponu...kiedyś spotkałem się z taką propozycją, ale nie interesowałem się bardziej...jaki długi przypon proponujesz przy plecionce? 100cm czy większy jak przypon strzałowy?



#8 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 08 kwiecień 2015 - 19:56

Zależy od tego gdzie i jak łowisz. Jeśli walczysz krótkim kijem w zakrzaczonym strumyku, to będzie trudno stosować dłuższy niż metr. Jeśli nie będzie przeszkadzało ci to w łowieniu, to 2 metry będą w sam raz. 



#9 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 08 kwiecień 2015 - 20:05

Koledzy mam kilka pytań odnośnie spinningowego łowienia tych szlachetnych ryb. Łowię pstrągi od 7 lat na rzekach w Irlandii Północnej. I dziś zadaję pytania kolegom z większym doświadczeniem :) oto one:

1) wysoka woda---czy warto szukać ryb po ulewach? moje rzeczki mają swoje źródła w górkach i po deszczu płynie szybko lub bardzo szybko. Kiedyś omijałem takie dni, ale ostatnio na wysokiej wodzie złowiłem dwa ładne pstrągi. Przypadek czy regóła?

2) żyłka czy plecionka :) wiem, że pytanie wałkowane wielokrotnie. Ostatnio trafiłem na plecionkę berkleya black soft 0.12 - 17kg...czy mogę na nią łowić już na stałe? czy jednak dobierać żyłkę/plecionkę do warunków...od razu zaznaczę, że kręciołek jest używany, gdy w rzeki wpływa łosoś i moc musi być...

@ i ja zastanawiam się nad berkley nanofil 0.17 9,7 kg...używał ktoś tego produktu? lub konger sx4 0.16 11kg...pamiętajcie, że mieszkam w UK i ogranicza mnie ten rynek...wiem, że w Polsce jest większy wybór wielu wędkarskich rzeczy. U mnie jest różnie :) Irlandia Północna stoi muchą i morzem/oceanem i sprzętów do w/w metod i łowisk jest dużo a spinning jest traktowany po macoszemu;)

3) w tym roku zostałem przyjęty do klubu i mogę łowić na fantastycznej rzece pelnej dużych brązowych pstrągów i łososi. Jaki kij polecicie, na tyle uniwersalny, abym mógł łowić pstrągi i mógł nawiązać walkę z zaczepionym łososiem?

4) noc? czy ktoś łowi pstrągi późnym wieczorem i wczesną nocą? ostatnio właśnie po zachodzie słońca, na znanym jak własną kieszeń odcinku złowiłem kilka ładnych sztuk...brały wręcz pod nogami, a godzinę wcześniej na tym odcinku rzeki nie uraczyłem brania. Czy noc dla łowców jest korzystna -czy znów przypadek?!

5) kołowrotek z hamulcem walki? pstrągowo-łososiowy...czy warto szukać takiego? obecnie używam daiwę z hamulcem walki i w sumie użyłem go raz, gdy uderzył mi w woblerka 3 kg szczupak...

6) przynęty - używam woblerki od Stepanowa i kobiki od Roberka Kobylarza, mam też kilka rapal...co polecicie w chwili szukania łososia...

7) kolor plecionki? jaki używać? camo? red?

dziękuję za pomoc i czekam na Wasze uwagi :)

1. Tak

2. Plecionka 15lb

3. 1oz9' Batson, CDBR itd

4. Jeśli mozesz - to dobra pora, jak sie ciemno zrobi. Cicho, potrafią wyjsć na płytkie. 

5. Niekoniecznie

6. Executor, Frisky (SBO), Rapala shad rap (Fluopstrążek). Alex. Dorado Stick. W każdym zmień kotwice i kółka na coś sensownego.

7 - jak Bart powyżej.

 

i najważniejsze

8 - Zacznij łowić je na muchę ;)


  • Pavko, bartsiedlce i arthrawn76 lubią to

#10 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 652 postów
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Napisano 08 kwiecień 2015 - 20:14

Tak jak powiedzial Kuba 

8 - Zacznij łowić je na muchę  ;) "



#11 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 09 kwiecień 2015 - 17:42

powiem tak :) na nowej rzeczce na spinning mogę łowić dopiero od 1 lipca, więc zapoznam się z muchą :) a co polecacie :)

 

i rapala fluopstrążek - macie jakąś fotkę to bym znalazł coś dla siebie :)


Użytkownik arthrawn76 edytował ten post 09 kwiecień 2015 - 17:44


#12 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 09 kwiecień 2015 - 22:38

Kolor sie hot steel nazywa.

Co do muchy na początek... to bardzo długa historia ;)

Polecam nie pękać tylko łowić :) (na muchę oczywiście )



#13 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 10 kwiecień 2015 - 16:04

a jakie muchy są najbardziej uniwersalne...mam ich sporo, pytanie jak dobrać, by coś się na zestawie działo :) jakieś podsumowanie...dla mnie...steamery?

 

ja mam kij leeda 2xl 10ft 7/8 linka pływająca. Mam też muszki. Do tej pory muchówką łowiłem może 5 razy, a wędkę w domu 7 lat. Na nowej rzeczce odpalę muchówkę. Mam jednak problem z dobraniem muchy. Mój największy sukces to jeden atak na wybraną przeze mnie muszkę.

Jaka mucha najlepsza na początek? co wybrać na łowienie w miesiącach kwiecień - czerwiec? Proszę o wsparcie :D


Użytkownik arthrawn76 edytował ten post 11 kwiecień 2015 - 08:58


#14 OFFLINE   adi203

adi203

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 165 postów
  • LokalizacjaBIałystok

Napisano 13 kwiecień 2015 - 11:41

   Skoro sie zabrało już takie szanowne grono pstrągarzy, podłącze sie z salmo dylematem. Chodzi mi o wielkość przynety na okazy pstrągów, Ostatnio na mojej rzeczce padł potok 79cm 6,1 kg (nie wiem czy sie nie myle ze wagowo to rekord kraju). Niestety złowiony przez tubylca z teleskopem i linka od bielizny. Połakomił sie na alge fluo nr 3. Jako ze przeławiałem to miejsce dzien wcześniej i kilka razy w tym roku zastanawia mnie czy taka ryba moze nie interesuje sie 5 cm woblerkiem albo obrotówko nr 2-3? Chodziaż ja swojego najwiekszego miałem na kleniowego pikusia na żyłce 0,16 i kiju do 10g (była zabawa). Jak myślicie czy zmieniejąć podejscie do potoków na bardziej trociowe zwększa sie szansa na okazy? Koledzy muszkarze pewnie stwierdzą ze zwariowałem że kabany siadaja też na maluśkie suchary. Nie mam doświadczeń z muchą (z Anną Muchą też nie).

   Na co łapaliście swoje 60+? Inny temat to miejsce żerowania takich ryb. Tu mam obserwacje ze spływają one w dół rzeki albo nawet wpływaja w więkrzą rzekę gdzie więcej pokarmu. Potem wracaja na barabara do tych mniejszych. Co wy myślicie?

P.S ostatnia wyprawa z takim podejściem do tematu : 4 ryby. 2x40+ i 2x30+.



#15 ONLINE   xnt@

xnt@

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 13 kwiecień 2015 - 12:44

Nie ma sprawdzonej recepty na dużego pstrąga. Swoje największe łowiłem zarówno na woblery 3-5cm, obrotówki różnej maści, wahadła 3-4cm i koguty na hakach 4 i 6. Ważne jest podejście do ryby, podanie i poprowadzenie. Doświadczenia nabierzesz jak wychodzisz swoje nad rzeką. Po 20 latach takiego chodzenia stwierdzam, że i tak g... wiem. Duży pstrąg to profesor, ma oczy dookoła głowy. Dodam, że na 7-8cm woblery łowiłem pizdryki do 40cm. Żyłka 0,16 na takie pstrągi to żart, minimum 0,22. Jak Ci walnie taki koło 70cm to się zdziwisz co potrafi zrobić. Takie kabany niejedno już przeszły.



#16 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 13 kwiecień 2015 - 12:49

moje doświadczenie w UK wygląda tak :) życiówkę złowiłem na dużą obrotówkę - było to na zbiorniku zaporowym. Na rzekach łowiłem do tej pory małymi przynętami - wobki od Stepanowa i Kobylarza oraz rapale i żyłka maksymalnie 0.18. Trafiały się rybki i duże i małe. Reguły nie było.

W tym roku szukam pstrągów na rzeczce łowiąc na większe przynęty od Roberta - łamańce i grubsza żyłka nawet 0.22. Brań mam mniej, ale tłumaczę sobie to jednak nadal złymi warunkami łowiska. Krystaliczna woda, często przepłycona na maksa. Rybki trafiają się nawet bardzo małe - łamaniec 8cm a pstrąg 15:) i uderzenia większych - głównie szczupaków - nawet 3.250. Była przednia zabawa...myślę, że 2/3 sukcesu to szczęście...przynajmnie jak na razie :)

 

pytanie :)

http://www.ebay.co.u...=STRK:MEBIDX:IT

 

ile w tej przynęcie muchy? czy to jest jeszcze mucha? czy może to wylądować na końcu zestawu?



#17 OFFLINE   Bugi86

Bugi86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Maciej

Napisano 17 kwiecień 2015 - 11:58

W sumie jeśli nie ma główki jigowej (a w sumie to jej nie widzę) to ciężko będzie tym rzucić spiningiem, raczej to pod sznur chociaż ze streamerem ma wspólny tylko haczyk i trochę sarny... to w sumie całkiem sporo :D



#18 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1850 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 17 kwiecień 2015 - 13:39

No cóż... "Gangreny" to też w zasadzie twistery...

#19 OFFLINE   arthrawn76

arthrawn76

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • Lokalizacjaantrim NI
  • Imię:adam
  • Nazwisko:cichy

Napisano 19 kwiecień 2015 - 12:17

więc zaczynam przygodę z muchą...najbliższe 2 miesiące to tylko ona :D


  • Bujo lubi to

#20 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 27 kwiecień 2015 - 19:30

Nocą - po zmroku, przed świtem jest zajebiście, oczywiście tam gdzie wolno wtedy łowić.